BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

December 2016

SunMonTueWedThuFriSat
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

DANILO I OTKRIVENJE

Share

N.K.

Broj komentara : 108
    Registration date : 2014-10-03

Re: DANILO I OTKRIVENJE

Komentar  N.K. on 3/6/2015, 11:16

Meishakh (citat):Nikakve nove istine Ellena nije rekla,nego je detaljno napisala o biblijskim istinama ,samo ih je potvrdila još jače .Dobro ti bar nešto proučavaš i tražiš odgovore ,većina napadača EGW nije ni pročitala njenu jednu jedinu knjigu .Ti si vjerovatno bivši adventist ?Znam da se takvi daleko najviše trude protiv spisa EGW ,najviše pišu čak i mnošto web stranica postoji samo da se bore protiv tih spisa .Žalosno je da netko bazira vjeru na iznošenju nečega što oni smatraju da nevalja kod druge vjere i to na nikakvim argumentima .Ali eto ,svatko ima svoj odabir ,Sotona ima desnu ruku na Zemlji ,a to su ljudi koji opadaju i to im je jedini cilj i misija u 'Evanđelju' .

Tek sada sam video ovu poruku. Opet predrasude... Nisam ja nikakav adventist; ni bivsi, ni sadasnji ni buduci. Sto se tice Elen Vajt, ne slazem se oko nekih stvari koje sam naveo i to je sve. Naravno da trazim odgovore.

N.K.: komentar modifikovan dana: 3/6/2015, 12:01; prepravljeno ukupno 1 puta

PavleS
    Admin

Broj komentara : 2899
    Registration date : 2008-11-01

Komentar  PavleS on 3/6/2015, 11:18

N.K. (citat):
    PavleS (citat): Mic po mic pa ispade da si neki Vojvodin psuedo Jevrej, bivši fan vjerovatno. Ne banujem te ja, nego ti samog sebe, nije ovo ništa lično. Naravno da banujem, šta očekuješ, da ćemo promociju budalaština da radimo? Uzgred, ne postoje nezgodna pitanja ako se držiš Božje Riječi, mogu da postoje samo tačke u kojima nemam dovoljno znanja, ali to izvjesno nije ovo o čemu ti pričaš.

Cim se nisam oko samo jedne stvari slozio sa tobom ili bilo kojom drugom osobom (koja zastupa isto sto i ti), odma sam los karakter, bezobrastina, lupetam i lazem, ovo i ono. Cak sam i pseudo jevrej... Sta je sledece? Ajde, dobro, neka sam sve to sto kazete. Nego, da li sam ja bilo kome rekao da je los karakter, bezobrastina, da lupeta i laze, itd? Znas da nisam. Prvi put od kako sam na ovom forumu sam nesto rekao u vezu Elen Vajt tj. nisam se slozio sa nekim stvarima koje je ona rekla i postavio sam zato par pitanja u vezi tih stvari. I sta se desilo? Desilo se da umesto da ste lepo odgovorili na ta pitanja, zaobilazili ste na vest nacin da date prave odgovore i odma krenuli da me ocrnjujete. I kazes, da umesto mene navodno misli neka verska grupa ili sta li vec? Naravno da ne misli. Niti ja pripadam bilo kakvoj verskoj grupi ili tome slicno. Ja ne banujem samog sebe. Jer da sam zaista bio kako ti kazes, bezobrazan i tako to, onda vec -DA- ali posto nisam bio takav onda vec -NE-. Ali dobro, ovo je tvoj forum, ti ovde odlucujes, izbor je tvoj. Pozdrav.
    Onaj ko očigledno ne razumije stvari nije ni pozvan da se "slaže" ili "ne slaže, a to je tvoj slučaj. Za tebe, do daljnjeg, važi ono što je Pavle konstatovao za žene. Very Happy Kao što Biblija nije stvar slaganja ili neslaganja, tako i spisi Elen Vajt. Mogu da se prihvate sa porukama onakvim kakve jesu ili da se odbace, uz milion i jedan izgovor. Tako ti stoje stvari, jarane, nemoj da si bezobrazan, od toga se duhovno razbolijeva, osim ako nećeš da postaneš vitez na bijelom konju kao Vojvoda prvog konjičkog puka CPS-a.

Nathanael

Broj komentara : 171
    Registration date : 2014-10-31

Komentar  Nathanael on 3/6/2015, 11:31

N.K. (citat):
    PavleS (citat): Mic po mic pa ispade da si neki Vojvodin psuedo Jevrej, bivši fan vjerovatno. Ne banujem te ja, nego ti samog sebe, nije ovo ništa lično. Naravno da banujem, šta očekuješ, da ćemo promociju budalaština da radimo? Uzgred, ne postoje nezgodna pitanja ako se držiš Božje Riječi, mogu da postoje samo tačke u kojima nemam dovoljno znanja, ali to izvjesno nije ovo o čemu ti pričaš.

Cim se nisam oko samo jedne stvari slozio sa tobom ili bilo kojom drugom osobom (koja zastupa isto sto i ti), odma sam los karakter, bezobrastina, lupetam i lazem, ovo i ono. Cak sam i pseudo jevrej... Sta je sledece? Ajde, dobro, neka sam sve to sto kazete. Nego, da li sam ja bilo kome rekao da je los karakter, bezobrastina, da lupeta i laze, itd? Znas da nisam. Prvi put od kako sam na ovom forumu sam nesto rekao u vezu Elen Vajt tj. nisam se slozio sa nekim stvarima koje je ona rekla i postavio sam zato par pitanja u vezi tih stvari. I sta se desilo? Desilo se da umesto da ste lepo odgovorili na ta pitanja, zaobilazili ste na vest nacin da date prave odgovore i odma krenuli da me ocrnjujete. I kazes, da umesto mene navodno misli neka verska grupa ili sta li vec? Naravno da ne misli. Niti ja pripadam bilo kakvoj verskoj grupi ili tome slicno. Ja ne banujem samog sebe. Jer da sam zaista bio kako ti kazes, bezobrazan i tako to, onda vec -DA- ali posto nisam bio takav onda vec -NE-. Ali dobro, ovo je tvoj forum, ti ovde odlucujes, izbor je tvoj. Pozdrav.

Ti svoju povijesti neznaš druže .Povijesti nastanka dispencionalizma ,judeokršćanskog pokreta kršćanstva ,koji je dakle dio kršćanstva .Ajde lijepo prouči vlastitu povijesti ,povijest vjere svoje pa ćeš se malo literalno uzdignuti .Uvijek kad sam pitao vaše vjernike o tome,uvijek priča da su nastali od apostola hehe .Ali što bijaše 2000 godina iza toga ? Točnije zadnjih 150-300 godina ,tko vas je stvorio .Mogu se i ja proglasiti grofom od Barcelone ,ali . .

N.K.

Komentar  N.K. on 3/6/2015, 11:45

PavleS (citat): Onaj ko očigledno ne razumije stvari nije ni pozvan da se "slaže" ili "ne slaže, a to je tvoj slučaj. Za tebe, do daljnjeg, važi ono što je Pavle konstatovao za žene. Very Happy  Kao što Biblija nije stvar slaganja ili neslaganja, tako i spisi Elen  Vajt. Mogu da se prihvate sa porukama onakvim kakve jesu ili da se odbace, uz milion i jedan izgovor. Tako ti stoje stvari, jarane, nemoj da si bezobrazan, od toga se duhovno razbolijeva, osim ako nećeš da postaneš vitez na bijelom konju kao Vojvoda prvog konjičkog puka CPS-a.

Vidi Pavle, mozes koliko god hoces samo da -POKUSAVAS- da me vredjas i tako to, ali ne i da me uvredis. A ono za zene sam tek sad procitao i mogu ti reci da si pogresio sto se tice nekih stvari. Takodje, ne mozes nikako sa Biblijom meriti spise od Elen Vajt, od tzv. "prorocice" koja je ko epilepticar ili pod uticajem demona padala na pod dok je imala "vizije". Cinjenica je da je Elen Vajt van svake cenzure (1. Kor. 14:29) "isprorokovala" mnoga lazna ucenja i obmanula ceo njen pokret, a najgore je to da ga i dalje zavodi preko svojih spisa koje adventisti drze za jedini autoritet posle Pisma. Ali ti spise od Elen Vajt stavljas u istu ravan sa Biblijom, sto nebi trebao da cinis. Sve to sto je ona napisala pod uticajem sentimentalnih osecanja i ko zna sve cega, mogla je vrlo lako da napise. Ti mozes isto tako da uzmes i da na osnovu Biblijskih tekstova krenes kao; "video sam Bozji presto, i oko prestola cetiri andjela, a jedan od njih mi je prisao i rekao.... I sad nastavis o bilo cemu sto je Bog inace objavio u Pismu, dakle, da govoris nesto sto ce biti -kolko tolko- u skladu sa Bozjom objavom. I tako lepo ti Pavle posta prorok.  

N.K.: komentar modifikovan dana: 3/6/2015, 11:55; prepravljeno ukupno 1 puta

N.K.

Komentar  N.K. on 3/6/2015, 11:53

Meishakh (citat): Ti svoju povijesti neznaš druže .Povijesti nastanka dispencionalizma ,judeokršćanskog pokreta kršćanstva ,koji je dakle dio kršćanstva .Ajde lijepo prouči vlastitu povijesti ,povijest vjere svoje pa ćeš se malo literalno uzdignuti .Uvijek kad sam pitao vaše vjernike o tome,uvijek priča da su nastali od apostola hehe .Ali što bijaše 2000 godina iza toga ? Točnije zadnjih 150-300 godina ,tko vas je stvorio .Mogu se i ja proglasiti grofom od Barcelone ,ali . .

A ti si "vidoviti" Meishakh. Vidovit ko astrolog. Da nisi mozda i ti prorok? Jer sve znas sveznajuci, pa da nisi mozda cak i Bog? Jesi sigurno, ali sa malo b. Time si se vec proglasio.

Nathanael

Komentar  Nathanael on 3/6/2015, 11:55

Ovo je ego trip Smile .

N.K.

Komentar  N.K. on 3/6/2015, 11:58

Meishakh (citat): Ovo je ego trip Smile .

Shvati kako hoces, ali pazi da ne shvatis pogresno. Wink

Nathanael

Komentar  Nathanael on 3/6/2015, 12:05

N.K. (citat):
    Meishakh (citat): Ti svoju povijesti neznaš druže .Povijesti nastanka dispencionalizma ,judeokršćanskog pokreta kršćanstva ,koji je dakle dio kršćanstva .Ajde lijepo prouči vlastitu povijesti ,povijest vjere svoje pa ćeš se malo literalno uzdignuti .Uvijek kad sam pitao vaše vjernike o tome,uvijek priča da su nastali od apostola hehe .Ali što bijaše 2000 godina iza toga ? Točnije zadnjih 150-300 godina ,tko vas je stvorio .Mogu se i ja proglasiti grofom od Barcelone ,ali . .

A ti si "vidoviti" Meishakh. Vidovit ko astrolog. Da nisi mozda i ti prorok? Jer sve znas sveznajuci, pa da nisi mozda cak i Bog? Jesi sigurno, ali sa malo b. Time si se vec proglasio.

Ime sam dao u žurbi i jer je ipak to ime nosio velikan dok je bio u Babilonu ,hvala na tome,sad ću ga promjeniti ,da nemaš više primjedbe .A ti se ono spašavaš po izgovoru ,vaša Biblija ono govori par riječi na engleski pa onda par na hebrejski Very Happy .I onda vas smatraju fanaticima pa ste bijesni na cijeli svijet . Nego kad će ta teokracija da dođe da više dođete vi na vlast pa da vas prođe frustracija i bijes . Nego koga ćete okruniti kao kralja? Onoga što jaše konje na videu?

Ime to nije odbio ni biblijski junak ,a odbio je nečistu hranu i alkohol kao i krive nauke i grijeh .Vi se spašavate po izgovoru ,moderno farizejstvo u svoj punini .

N.K.

Komentar  N.K. on 3/6/2015, 12:09

Meishakh (citat): Ime sam dao u žurbi i jer je ipak to ime nosio velikan dok je bio u Babilonu ,hvala na tome,sad ću ga promjeniti ,da nemaš više primjedbe .A ti se ono spašavaš po izgovoru ,vaša Biblija ono govori par riječi na engleski pa onda par na hebrejski Very Happy .I onda vas smatraju fanaticima pa ste bijesni na cijeli svijet . Nego kad će ta teokracija da dođe da više dođete vi na vlast pa da vas prođe frustracija i bijes . Nego koga ćete okruniti kao kralja? Onoga što jaše konje na videu?

Niko te nije pitao kako si i zasto dao to ime. Mozes i da ga zadrzis sto se mene tice, nemam problem sa tim. Kakav bes? Kazi molim te, odakle izvlacis sve te nebuloze? Takodje, pokusao si nekoliko puta da pogodis ko sam: protestant, adventist, dispenzacionalista... A nijednom nisi pogodio. Nemam vise nameru da vodim bilo kakav razgovor koji odlazi u sasvim drugom pravcu, koji nema veze s temom. A to ako neko ne podrzava Elen Vajt, to ne znaci da je dispenzacionalista i tome slicno... Covek se opravdava verom, i to verom koja nije samo puki pristanak na istinu. Svako ti dobro.

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 3/6/2015, 12:47

N.K. banovan si. Treba da naučiš da slušaš druge, ne samo sebe.

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 1/7/2015, 13:07

Izašle su iz štampe dvije nove knjige IRI:

OTKRIVENJE ŽIVOTA I APOKALIPSA SMRTI, Pavle Simović

ZAŠTO JE VJERA U ISUSA HRISTA JEDINI SMISAO ŽIVOTA (Drugo izdanje), Zdravko Vučinić

Knjige su štampane u malom tiražu, po 300 primjeraka, a u Beogradu se mogu poručiti preko Centra za originalnu medicinu na telefon: + 381 69 102 1986

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 14/7/2015, 15:02

Elektronska verzija knjige OTKRIVENJE ŽIVOTA I APOKALIPSA SMRTI je ažurirana i sada ima 2 stranice više.

Isto tako, posebni grafički prilozi su dotjerani u smislu prevtvaranja jednog nestandardnog fonta u krive prije konverzije u pdf kako bi ti natpisi vidjeli na svim računarima.

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 29/1/2016, 11:15

Što se tiče 144.000 iz Otkrivenja, na žalost i dalje postoji veliki broj adventista koji šire opasne zablude svojim nakaradnim tumačenjima ovog odjeljka. To uglavnom ide sektaškom linijom kako su 144.000 navodno doslovan broj onih koji će živi dočekati Hrista, od kojih će neki iz prošlosti biti posebno vaskrsnuti, itd.

Ovdje se radi o elementarnom neznanju u pogledu nekoliko stvari:
    1) Nepoznavanje osnova Plana spasenja
    2) Nepoznavanje tipologije
    3) Nerazumijevanje knjige Otkrivenja
    4) Nerazumijevanje procesa spasenja u antitipskoj Hristovoj službi
    5) Nerazumijevanje faze Plana spasenja poznate kao Istražni sud, antitipski Dan očišćenja ili Vremena milosti.

Dakle, pored onoga što smo već naveli u knjizi linkovanoj u gornjem postu o toj temi i zaključka na kraju poglavlja o 144.000:
    Pečaćenje 144.000 predstavlja veliko djelo konačnog opravdanja spasenih na Istražnom sudu Božjem ili antitipskom Danu očišćenja. Punina spasenja uključuje i starosavezni i novosavezni Izrael, a oni koji žive u periodu vremena milosti, primaju taj pečat prije smrti ili će dočekati Hrista živi zapečaćeni.
    treba imati na umu i vremensku liniju, da se pečaćenje Božjeg naroda upravo događa između šestog i sedmog pečata u Otkrivenju. TO JE VRIJEME KAD SE ZA ZA BOŽJI NAROD FAKTIČKI OSTVARUJE SPASENJE ČIŠĆENJEM GRIJEHA U DRUGOM ODJELJENJU NEBESKE SVETINJE. To je jedinstven period, posebna faza u Planu spasenja, i svi oni koji će biti vaskrsnuti ili živi dočekati Drugi Hristov dolazak moraju biti predmet ovog čišćenja.
    Ko su to SVI? Bukvalno i doslovno svi pokajani i obraćeni od Adama do poslednjeg čovjeka koji će se obratiti na zemlji. Zbog toga i broj punine 12x 12.000 koji SIMBOLIČKI predstavlja kompletnost spasenja.
    Zato Jovan u viziji ČUJE brojke ali kad se okrene VIDI mnoštvo koje se ne može prebrojati. Ono što čuje je simbolika koja objašnjava puninu spasenja, ali viđenje je realnost spasenja.
    NE POSTOJI NIJEDNO DRUGO VRIJEME U KOJEM SE KONAČNO ČISTI I OPRAVDAVA BOŽJI NAROD OSIM ONOG IZMEĐU ŠESTOG I SEDMOG PEČATA ILI OD SEDME I POSLEDNJE TRUBE. Bez ovoga, Hrist ne bi imao nikakvog prava na vaskrsenje i preobraženje spasenih. I tu se dešava ne samo pečaćenje obraćenih u vremenu milosti već konačno opravdanje i očišćenje kompletnog Božjeg naroda.

Iz opisa ovog posebnog perioda, možemo izvući još jedan zaključak. Bog će dopustiti da vjetrovi zla i razdora pogode zemlju kad? Tek kad Božji narod bude spreman za spasenje. Tek kad se obavi djelo Božje. Tek tada će satanisti dobiti slobodu da rade sve što su naumili. To znači da je jako važno i ono što mi radimo, koliko ulažemo u Božje djelo. Drugim riječima, mi možemo ubrzati Drugi Hristov dolazak. To je činjenica. Druga je stvar što Bog u svom aspolutnom predznanju ZNA kako će se sve odvijati. Ali to ničim ne ugrožava našu voljnost, htjenje i djelovanje.

Nadam se da makar neki među onima koji se zovu Božjim narodom dijelom shvataju koliko je suludo i bogohulno tvrditi da su 144.000 doslovan broj. Evo neki razlozi:
    1) Time se krše osnovna pravila tumačenja Otkrivenja i pokušava izvući doslovan broj iz simboličkog konteksta.
    2) Negiraju se osnove Plana spasenja.
    3) Stvara se lažan utisak o priveilegovanima i povlašćenima, što je sektaški duh.
    4) Ograničava se broj spasenih od Boga i unaprijed predodređuje (nebitno da li se misli na spasene u vremenu milosti ili onima koji će živi dočekati Hrista).
    5) Bogu se pripisuje predestinacija (upravljanje sudbinom koja je neminovna).
    6) Lažira se svrha Istražnog suda i antitipskog Dana očišćenja.
    7) Vjernici se plaše ograničenim brojem spasenih i tako guraju u malodušnost da ne mogu biti spaseni.
    8) Podzgrijava se dispenzacionalizam i umišljanja o spasenju na nacionalnoj osnovi.
    9) Ide se na ruku sektama koje na osnovu ovakvih tekstova iz Biblije grade zablude o "duhovnoj eliti".
    10) Omogućava se jezuitima i protivnicima Biblije da neprekidno ubacuju kontra učenja i stvaraju vječitu pometnju među onima koji bi se mogli obratiti kad ne bi slušali lažne učitelje i zavisili od svojih palih crkava.

Teško se oteti utisku da zablude i gluposti oko 144.000 najviše šire upravo oni koji su još uvijek zarobljeni svojim crkvama i da zbog njihove nespremnosti da odlučno rakrste sa duhovnim Vavilonom demoni polažu određeno pravo na njih gurajući ih u stalnu neizvjesnost i nesigurnost.

PavleS: komentar modifikovan dana: 29/1/2016, 18:20; prepravljeno ukupno 2 puta

Vlatko

Broj komentara : 456
    Registration date : 2009-07-04

Komentar  Vlatko on 29/1/2016, 16:42

Kako onda tumačiš tekstove gdje je EGW napisala da bi Krist došao 1844. da je bilo dovoljno vjernika, ali da nije mogao skupiti ni 144 000 u to vrijeme? Postoje i drugi tekstovi na tu temu, pogledaj link dolje, ili samo na sajtu upiši u tražilicu 144 000. Ovih 144 000 je broj onih koji će svojim očima gledati dolazak Krista, nikako ne broj spašenih u zadnja vremena, tako da ići spekulirati s brojem spašenih od danas do Kristova dolaska je čisto suludo.

https://egwwritings.org/?ref=en_CET.58.1&para=11.276

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 29/1/2016, 17:52

Vlatko (citat):Kako onda tumačiš tekstove gdje je EGW napisala da bi Krist došao 1844. da je bilo dovoljno vjernika, ali da nije mogao skupiti ni 144 000 u to vrijeme? Postoje i drugi tekstovi na tu temu, pogledaj link dolje, ili samo na sajtu upiši u tražilicu 144 000. Ovih 144 000 je broj onih koji će svojim očima gledati dolazak Krista, nikako ne broj spašenih u zadnja vremena, tako da ići spekulirati s brojem spašenih od danas do Kristova dolaska je čisto suludo.

https://egwwritings.org/?ref=en_CET.58.1¶=11.276
    Imam sve tekstove EGW oko 144.000 objedinjene u jednom fajlu. Njeni spisi o tom predmetu ne idu dalje od vizija koje je imala o 144.000. Prema tim spisima, da vidimo ko su oni potencijalno:
    1) Živi sveti koji čuju i razumiju Božji glas prilikom Drugog dolaska, među kojima u datoj viziji EGW vidi i sebe {CET 58.1}
    2) Zatim u vezanoj viziji ona vidi "sinagogu Sotoninu" kako kleče u obožavanju kraj njihovih nogu. {CET 58.2}
    3) U daljem opisu ona vidi određene znake koji prethode samom Drugom dolasku. {CET 58.3}
    4) Na zvuk Isusove trube, ustaju umrli sveti, praćeno povicima "Aleluja" od strane 144.000. {CET 59.1}
    5) Dalje slijedi vizija vaznesenja "u oblake", gdje SVI zajedno na "staklenom moru" obrazuju kvardat od 144.000. {CET 59.2}
    6) Slijedi vizija nebeskog Ciona, gdje im je rečeno da SAMO 144.000 IMAJU PRIVILEGIJU DA UĐU NA TO MJESTO. {CET 63.2}
    Iz ovog dijela vizije više je nego jasno da su 144.000 zapravo SVI spaseni, a živi koji će dočekati Hrista na neki način njihovi predstavnici.
    7) U viziji zatim su joj pokazana imena 144.000 ugravirana zlatnim slovima na kamenim pločama. {CET 63.3}
    8) Na kraju ove iste vizije, anđeo pratilac objašnjava EGW da se mora vratiti na zemlju, i ako bude vjerna, imaće privilegiju da bude među 144.000, posjeti i vidi svjetove Božje.

9) U jednom drugom viđenju, EGW kaže da četiri anđela zadržavaju vjetrove razdora SVE DOK ISUS OBAVLJA DJELO U SVETINJI I DO POČETKA IZLIVANJA SEDAM ZALA. 144.000 trijumfuju na kraju tog perioda. {EW 36.2}
    10) U to vrijeme Isus je u svešteničkoj odjeći. {EW 38.1}
    11) Iz vizije je jasno da se vrijeme zadržava sve dok Božji narod bude "zapečaćen". {EW 38.2}

12) Za jednu običnu vjernicu koja je umrla EGW je imala potvrdu od Boga da je među 144.000, među onima koji su primili pečat. {2SM 263.3}
    13) Drugi koji su pomrli u godinama i slabosti u drugoj polovini 19. vijeka takođe su zapečaćeni na spasenje. 7BC 982 (1899).  {LDE 223.1}

14) EGW na drugom mjestu izjavljuje da je pogrešno ulaziti u sukobe oko toga ko sačinjava 144.000 i da će to IZABRANI BOŽJI USKORO ZNATI BEZ UPITA. 1SM 174 (1901).  {LDE 269.1}
    15) EGW je 1914. godine izjavila da nema svjetlost o tome ko sačinjava 144.000, osim onoga što joj je ranije dato u vizijama. Quoted in a letter by C. C. Crisler to E. E. Andross, Dec. 8, 1914
    16) 144.000 su BEZ KRIVICE. {3SM 424.2}
    Jasno je da to može biti samo zato što su im očišćeni grijesi u antitpskom Danu očišćenja tj. Istražnom sudu.

17) Osim toga, u nekim spisima nalaze se ukori vjernicima koji su imali čudna gledišta da milenijum iz Otkrivenja pripada prošlosti i da su 144.000 vaskrsnuti prilikom Hristovog vaskrsenja. {2SG 98.1}

18) U jednoj drugoj viziji, EGW piše da će 144.000 čuti dan i čas Drugog dolaska, negdje pred sami taj događaj. Tu se ponavlja da će "sinagoga Sotonina klečati kraj njihovih nogu." {DS, March 14, 1846 par. 2}
    19) 144.000 će se morati odvojiti od svakog zla i grijeha. {RH, March 19, 1889 par. 6}
    20) 144.000 SU ISTAKNUTI KAO PREDSTAVNICI SPASENIH ZBOG JEDINSTVENOG ISKUSTVA STAJANJA U ISTINI PRED SVIJETOM KOJI SE PROTIVI. {1SAT 72.3}
    21) Oni će biti pripadnici svih naroda, plemena i jezika. {Mar 329.1}

Iz svega ovoga, i prema riječima same EGW u njenim poznim godinama (1914), jasno je da je ona dobila potvrdu KAD se tačno događa pečaćenje 144.000, da taj broj obuhvata i one koje su u njeno vrijeme pomrli u pravoj vjeri, i da ona nema nikakve dodatne informacije osim onog što je objavila da je vidjela u vizijama, ali da će USKORO Božji izabrani tačno znati o čemu se radi.
    Logično je da će se to znati dubljim i sveobuhvatnijim razumijevanjem knjige Otkrivenja u kontekstu jasnog poimanja završnih faza Plana spasenja.

Kao što se iz Otkrivenja 18. glava jasno vidi da grijesi duhovnog Vavilona obuhvataju zločine SVIH koji su pobijeni na zemlji, iako Vavilon posletka vremena ima specifičnu ulogu, slično tome se iz konteksta Otkrivenja i mjesta u vremenskoj i hronološkoj liniji može lako zaključiti da 144.000 predstavljaju puninu spasenja faktički i formalno pravno ostvarenog u periodu Istražnog suda odnosno antitipskog Dana očišćenja, iako se kao nosioci tog spasenja ističu oni koji se pečate u samom vremenu milosti ili čak oni koji će živi dočekati Hrista sa svojim specifičnim iskustvom.
    Ali treba se obračunati sa svakom bogohulnom pomisli da je 144.000 spasenih doslovan broj ograničen u nekom periodu, bilo da zagovornici tih ideja misle na cijeli Istražni sud ili samo na poslednju generaciju živih čekalaca Hrista.

Vlatko

Broj komentara : 456
    Registration date : 2009-07-04

Komentar  Vlatko on 29/1/2016, 21:42

Tvrda je to teologija, to ti ne bi prošlo niti u jednoj Crkvi. Sve Crkve na neki način zagovaraju ograničenu milost koja ne odgovara Božjem karakteru, ali odgovara njihovim interesima. To je stara priča o mrkvi i batini, primjenjuju je i Bog i sotona.

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 29/9/2016, 23:46

Knjiga OTKRIVENJE ŽIVOTA I APOKALIPSA SMRTI priprema se za drugo izdanje u kojem su neke stvari bolje i preciznije objašnjene. Nova soft verzija (pdf) već je dostupna na sajtu IRI.

Mato T

Broj komentara : 51
    Registration date : 2016-08-17

Otkrivenje 1,7

Komentar  Mato T on 1/10/2016, 21:18

Zapeo mi za oko odlomak iz Otkrivenja 1,7, pa bih volio da ga malo prokomentiramo.

Odlomak kaže:
    Evo, dolazi s oblacima i videće ga svako oko, čak i oni koji su ga proboli. I zbog njega će jadikovati sva zemaljska plemena. Da, amin.

U prvoj rečenici ovog odlomka se govori o drugom Kristovom dolasku, gdje se navodi da će prilikom toga događaja Krista vidjeti čak i oni koji su ga proboli.
    Pošto su ljudi koji su sudjelovali u osudi i raspeću Isusa na križ sada mrtvi, da li je moguće da će ti isti biti uskrsnuti prilikom drugog Kristovog dolaska da vide Isusa kako dolazi u sili?

S ovim tekstom iz Otkrivenja možemo povezati tekst iz knjige proroka Daniela 12, 1;2 koji govori o drugom Kristovom dolasku i koji glasi:

U to vreme ustaće Mihailo, veliki knez koji stoji pomažući sinovima tvoga naroda. I nastaće vreme teskobe kakve nije bilo otkako je naroda pa do tog vremena. U to će se vreme tvoj narod izbaviti, svako ko se nađe zapisan u knjizi. A mnogi od onih što spavaju u prahu zemaljskom probudiće se, jedni za večni život, a drugi za sramotu i večni prezir.

U ovom odlomku stoji da će svi koji se nađu zapisani u knjizi biti spašeni prilikom drugog Kristovog dolaska što je jasno. (svako ko se nađe zapisan u knjizi).

Zanimljiva je posljednja rečenica u odlomku koja kaže da će mnogi (ne svi) biti uskrsnuti na život vječni i da će mnogi, ne svi biti uskrsnuti na sramotu i vječni prezir.

Ako povežemo ova dva teksta iz Biblije vidimo da će se prilikom drugog Kristovog dolaska desiti jedno djelomično uskrsnuće pravednih i nepravednih (onih koji su ga proboli), a vjerovatno nakon toga uskrsnuće svih pravednih.

Ne sjećam se Pavle da li si ovo negdje spominjao u svojoj knjizi, pa ako nisi molio bih komentar?!

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 1/10/2016, 22:13

Mato T (citat):Zapeo mi za oko odlomak iz Otkrivenja 1,7, pa bih volio da ga malo prokomentiramo.

Odlomak kaže:
    Evo, dolazi s oblacima i videće ga svako oko, čak i oni koji su ga proboli. I zbog njega će jadikovati sva zemaljska plemena. Da, amin.

U prvoj rečenici ovog odlomka se govori o drugom Kristovom dolasku, gdje se navodi da će prilikom toga događaja Krista vidjeti čak i oni koji su ga proboli.
    Pošto su ljudi koji su sudjelovali u osudi i raspeću Isusa na križ sada mrtvi, da li je moguće da će ti isti biti uskrsnuti prilikom drugog Kristovog dolaska da vide Isusa kako dolazi u sili?

S ovim tekstom iz Otkrivenja možemo povezati tekst iz knjige proroka Daniela 12, 1;2 koji govori o drugom Kristovom dolasku i koji glasi:

U to vreme ustaće Mihailo, veliki  knez koji stoji pomažući sinovima  tvoga  naroda.  I  nastaće  vreme  teskobe kakve nije bilo otkako je naroda  pa do tog vremena. U to će se vreme tvoj narod izbaviti, svako ko se nađe zapisan u knjizi. A mnogi od onih što spavaju u prahu zemaljskom probudiće se, jedni za večni  život,  a  drugi  za  sramotu  i  večni prezir.

U ovom odlomku stoji da će svi koji se nađu zapisani u knjizi biti spašeni prilikom drugog Kristovog dolaska što je jasno. (svako ko se nađe zapisan u knjizi).

Zanimljiva je posljednja rečenica u odlomku koja kaže da će mnogi (ne svi) biti uskrsnuti na život vječni i da će mnogi, ne svi biti uskrsnuti na sramotu i vječni prezir.

Ako povežemo ova dva teksta iz Biblije vidimo da će se prilikom drugog Kristovog dolaska desiti jedno djelomično uskrsnuće pravednih i nepravednih (onih koji su ga proboli), a vjerovatno nakon toga uskrsnuće svih pravednih.

Ne sjećam se Pavle da li si ovo negdje spominjao u svojoj knjizi, pa ako nisi molio bih komentar?!

Da, biće za glavne protagoniste Isusovog suđenja i raspeća posebno pred vaskrsenje da prisustvuju Drugom dolasku.
    Dodao sam taj detalj u drugom izdanju u poglavlju Hristov drugi dolazak.

Mato T

Otkrivenje 4. i 5. glava

Komentar  Mato T on 5/10/2016, 13:45

Pavle ako dozvoliš iznjeo bi malo drugačije viđenje nekih stvari iz četvrte i pete glave Otkrivenja, pa da se prokomentira.

„Zatim sam video, i gle, otvorena vrata na nebu i prvi glas koji sam čuo bio je kao zvuk trube. On mi se obratio rečima: „Popni se ovamo i pokazaću ti ono što će se dogoditi.”

Ovdje Ivan dobija viziju u kojoj vidi otvorena vrata na nebu. Znamo da se ova otvorena vrata jedino mogu odnositi na otvorena vrata od nebeske Svetinje, te da Ivan u svojoj viziji dobija informacije o tome što se dešava u Svetitnji u kojoj Isus obavlja posredničku službu. Kasnije iz Otkrivenja nam ovo postaje još jasnije.

„I odmah sam bio u Duhu, i gle, na nebu je stajao presto i neko je sedeo na prestolu. Onaj koji je sedeo izgledao je poput kamena jaspisa i dragog kamena crvene boje, a oko prestola je bila duga slična smaragdu. Oko prestola bila su još dvadeset i četiri sedišta, i na tim sedištima sedele su dvadeset i četiri starešine, obučene u bele haljine, sa zlatnim krunama na glavi. I iz prestola su izlazile munje i glasovi i gromovi. Sedam plamtećih svetiljki gorelo je pred prestolom - one predstavljaju sedam Božjih duhova.“

Ovdje bi prvo naveo kako je riječ „sedišta“ loš prijevod, jer se ovdje govori o prestolima (grčki thronos). Danijel 7:9 govori o ovim prestolima koja se postavljaju za sud.
    Pošto su ovih 24 stariješine (starca) obučeni u bijele haljine (simbol Kristove pravednosti po kojoj se spašavamo kroz vjeru) i imaju krune na glavi koje simboliziraju da su oni došli iz borbe u kojoj su pobijedili, neosporno je da su to oni koji su uskrsnuli prilikom Kristovog uskrsnuća.
    Tekstovi koji ovo potvrđuju se nalaze u Efescima 4:8 i Matej 27:52,53
    Sedam plamtećih svjetiljki odgovaraju zlatnom svijećnjaku sa sedam stalno gorućih svijeća koji se nalazio u zemaljskoj svetinji. Ivan u svojoj viziji vidi antitip svjećnjaka zemaljske svetinje, što je dokaz da je on gledao u prvo odjeljenje nebeske svetinje.

„ Usred prestola i oko prestola bila su četiri živa bića puna očiju spreda i pozadi. Prvo biće bilo je nalik lavu, drugo biće bilo je nalik mladom biku, treće biće imalo je lice nalik ljudskom, a četvrto biće ličilo je na orla u letu. Svako od ta četiri bića imalo je po šest krila. Svuda po telu i ispod krila bila su puna očiju. I ta bića su bez predaha dan i noć govorila: „Svet, svet, svet je Gospod Bog, Svemoćni, koji je bio i koji jeste i koji dolazi! kad god su ta bića upućivala slavu, čast i zahvalnost Onome koji je sedeo na prestolu, Onome koji živi u vekove vekova, dvadeset i četiri starešine su padale pred Onoga koji sedi na prestolu i poklanjali se Onome koji živi u vekove vekova. Stavljali su svoje krune pred presto, govoreći: „Dostojan si, Gospode, Bože naš, da primiš slavu, čast i moć, jer si ti sve stvorio i tvojom voljom sve postoji i stvoreno je.”

Postavlja se pitanje tko su ova četiri živa bića? Ne bih se složio da su to anđeli kerubini, jer ova bića imaju 6 krila, a ne 4 kako su opisani kerubini u Ezekielu. Simbolični opis lica bi se mogao protumaćiti kao: snaga, ustrajnost u ispunjenju naloženih dužnosti, razum u shvaćanju božje volje  i brzina u djelovanju.
    Pošto ova bića zajedno sa starješinama sudjeluju u slavljenju Janjeta, odajuću Mu hvalu i slavu za spasenje i iskupljenje, vidljivo je da oni pripadaju istoj grupi spašenih sa zemlje koju sam ranije opisao. Znači oni su dio one grupe koju je Krist „povukao“ sa sobom na nebo prilikom uskrsnuća i koji sada s njim služe u nebeskoj svetinji.

Potvrdu ovoga imamo u 5. glavi Otkrivenja.

Kad je uzelo svitak, četiri bića i dvadeset i četiri starešine pali su ničice pred njim. Svaki je imao harfu i zlatne posude pune kada, koji predstavlja molitve svetih. I oni su pevali novu pesmu: „Dostojan si da
    uzmeš svitak i otvoriš njegove pečate, jer si bio zaklan i svojom si krvlju otkupio Bogu ljude iz svih plemena i jezika i narodnosti i naroda, i učinio si nas carevima i sveštenicima našem Bogu, i mi ćemo carovati nad zemljom.”

DK prijevod je ovdje malo jasniji:

„I pjevahu pjesmu novu govoreći: dostojan si da uzmeš knjigu, i da otvoriš pečate njezine; jer si se zaklao, i iskupio si nas Bogu krvlju svojom od svakoga koljena i jezika i naroda i plemena,“...

U pjesmi oni kažu da su iskupljeni krvlju Janjetovom, što se nikako ne može odnositi na anđele kerubine.
    Hijerarhiju u Svetinji bi mogli ovako opisati. U središtu prizora je Očev prijesto, a u njegovom okruženju stoji Sin simbolično prikazan janjetom. Okolo stajahu sveti otkupljeni sa zemlje. U prvom krugu oni koji su predstvljeni kroz četiri živa bića, a u drugom stariješine na svojim prijestoljima. Okolo svih njih su nebrojeni anđeli.

Također trebamo zapaziti službu koju vrše 4 bića i 24 stariješine. Oni imaju u rukama zlatne posude pune kada (molitve svetih). Ako se prisjetimo zemaljske svetinje, ovu službu koja je ovdje opisana u svetinji su vršili samo svećenici. Znači oni služe Isusu (Prvosvećeniku) kao pomoćnici (svećenici) u nebeskoj svetinji.

Ova stvorenja pjevaju novu pjesmu što također implicira da su oni prvi od uskrslih, te oni u pjesmi sebe nazivaju carevima i svećenicima. Oni pomažu Prvosvećeniku kao svećenici u nebeskoj svetinji, a carevat će na zemlji kada se zemlja obnovi.

„I pogledao sam i začuo glas mnogih anđela koji su bili oko prestola, živih bića i starešina. Bilo ih je na desetine hiljada i hiljade hiljada. Govorili su snažnim glasom: „Jagnje zaklano dostojno je da primi moć i bogatstvo i mudrost i snagu i čast i slavu i blagoslov.”

Ovdje se vidi nevjerovatna veličina i slava nebeskog hrama. U prisustvu Krista kao Prvosvećenika i otkupljenih sa zemlje za njegovu službu, vidimo da ih okružuje neizbrojno mnoštvo anđela.
    Pavao ovo mnoštvo spominje u poslanici Jevrejima 12:22.
    Centralna ličnost ovog. neizbrojnog i svetog mnoštva jest Jagnje Božje, a glavni čin Njegovog života, koji izaziva njihovo obožavanje, jest prolivanje Njegove svete krvi za spasenje palog čovjeka. Svi glasovi nebeske vojske ujedinili su se u jedan hvalospjev koji glasi: „Jagnje zaklano dostojno je da primi moć i bogatstvo i mudrost i snagu i čast i slavu i blagoslov.” Dostojanstvenog li sabora za jedno takovo mjesto! Dostojne li pesme obožavanja u slavu Onoga koji je prolivanjem svoje krvi postao otkup za mnoge, i koji kao naš veliki Prvosvećenik u nebeskoj Svetinji prinosi zasluge svoje žrtve u našu korist. Ovdje, pred ovim uzvišenim i divnim sakupom morat će uskoro da dođe na konačni pregled ceijeli naš životni izvještaj.

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 5/10/2016, 13:59

Prvi put čujem da Hrist ima pomoćnike ljude u svojoj službi u nebeskoj Svetinji i da su mu uopšte potrebni pomoćnici.
    Isto tako prvi put čujem za ideju da su četiri živa bića ustvari ljudi.
    Nemam komentar, osim što ćemo u NRP ispoštovati tačnost prevoda za prestole u Otkrivenju 4:4.

Mato T

Komentar  Mato T on 5/10/2016, 20:57

PavleS (citat):Prvi put čujem da Hrist ima pomoćnike ljude u svojoj službi u nebeskoj Svetinji i da su mu uopšte potrebni pomoćnici.
    Nemam komentar, osim što ćemo u NRP ispoštovati tačnost prevoda za prestole u Otkrivenju 4:4.

Ako je zemaljska svetinja bila tip prikaza nebeske, onda nema ništa sporno u tome da je Isus uzašavši na nebo povukao za sobom određenu skupinu otkupljenih da budu s njim u nebeskoj svetinji. Kao što je Prvosvećenik imao svoje asistente (pomoćnike) u zemaljskoj svetinji, a ona je bila prikaz nebeske realnosti, ja ovdje ne vidim ništa sporno, nego se sve lijepo uklapa.

Četiri živa bića i 24 starješine u pjesmi koju pjevaju kažu da su oni otkupljeni sa zemlje Kristovom krvlju, tako da ovdje također ne vidim ništa sporno. Pismo jednostavno tumači samo sebe.

Na nama ostaje jedino da prihvatimo ili ne prihvatimo ono što piše.

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 5/10/2016, 21:17

Mato T (citat):
    PavleS (citat):Prvi put čujem da Hrist ima pomoćnike ljude u svojoj službi u nebeskoj Svetinji i da su mu uopšte potrebni pomoćnici.

Ako je zemaljska svetinja bila tip prikaza nebeske, onda nema ništa sporno u tome da je Isus uzašavši na nebo povukao za sobom određenu skupinu otkupljenih da budu s njim u nebeskoj svetinji. Kao što je Prvosvećenik imao svoje asistente (pomoćnike) u zemaljskoj svetinji, a ona je bila prikaz nebeske realnosti, ja ovdje ne vidim ništa sporno, nego se sve lijepo uklapa.

Četiri živa bića i 24 starješine u pjesmi koju pjevaju kažu da su oni otkupljeni sa zemlje Kristovom krvlju, tako da ovdje također ne vidim ništa sporno. Pismo jednostavno tumači samo sebe.

Na nama ostaje jedino da prihvatimo ili ne prihvatimo ono što piše.
    Mi ne možemo niti želimo nikome nametati šta da vjeruje.
    Uzgred, od 4. pa sve do 11. glave Otkrivenja nigdje se ne pominje Svetinja niti služba u Svetinji, već se vezana viđenja odnose na Božji presto i dešavanja oko prestola. To nije isto.

Mato T

Komentar  Mato T on 6/10/2016, 08:00

PavleS (citat):Mi ne možemo niti želimo nikome nametati šta da vjeruje.

Potpuno se slažem. Svatko neka donese odluku za sebe.

PavleS (citat):
    Uzgred, od 4. pa sve do 11. glave Otkrivenja nigdje se ne pominje Svetinja niti služba u Svetinji, već se vezana viđenja odnose na Božji presto i dešavanja oko prestola. To nije isto.

Kako se ne spominje Svetinja? Otkrivenje 4:1 nas locira tamo.
    U svojoj knjizi si napisao: "Šta su „otvorena vrata na nebu“? To znači da Bog dopušta, otvara pogled
    prema Svetinji, prema svom prestolu. "

Evo da pogledamo što piše:
    „Zatim sam vidio, i gle, otvorena vrata na nebu i prvi glas koji sam čuo bio je kao zvuk trube. On mi se obratio riječima: ‘Popni se ovamo i pokazaću ti ono što će se dogoditi.’"

Ovdje Ivana glas trube jasno poziva da se popne kroz ta otvorena vrata koja vidi da mu pokaže buduće događaje (otvaranje sedam pečata itd.). Ivan dalje u viziji vidi zakalano janje, koje znamo svi predstavlja Isusa Krista, koji je nakon uskrnuća podignut na nebo da obavlja službu posredništva u Svetinji. Ako Ivan u viziji ne vidi Isusa (zaklano janje) u Svetinji gdje bi onda Isus trebao biti nakon uskrsnuća?

Molim te nemoj se ljutiti što sam se malo dotakao ovih stvari. Htio bih samo da probamo preispitati neke stvari, da uz pomoć Duha Kristovog dođemo do istine.

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 6/10/2016, 11:16

Mato T (citat):
    PavleS (citat):Mi ne možemo niti želimo nikome nametati šta da vjeruje.

Potpuno se slažem. Svatko neka donese odluku za sebe.

PavleS (citat):

Kako se ne spominje Svetinja? Otkrivenje 4:1 nas locira tamo.
    U svojoj knjizi si napisao: "Šta  su  „otvorena  vrata  na  nebu“?  To  znači  da  Bog  dopušta,  otvara  pogled  
    prema Svetinji, prema svom prestolu. "
    Vjera je sloboda izbora, ali biblijska religija nije demokratija.
    To što Bog dopušta slobodu za nas, u stanju u kojem se nalazimo, neprekidno znači opasnost da odsiječemo granu na kojoj sjedimo.
    Ovo važi i za ispravno teološko razumijevanje. Ako se jednom uhvatimo neke gluposti ili fanatizma, tako sami postavljamo prepreku između sebe i svjetlosti od Boga i ugrožavamo zdravi razum.

Molim te nemoj se ljutiti što sam se malo dotakao ovih stvari. Htio bih samo da probamo preispitati neke stvari, da uz pomoć Duha Kristovog dođemo do istine.
    Naravno da se ne ljutim, samo se često osjećam kad vidim i čujem neke stvari kao baterija od smart telefona na 3%. Smile

Sponsored content

Komentar  Sponsored content Today at 15:03

Danas je 6/12/2016, 15:03