BIBLIJSKI FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» PITANJA - RELIGIJA
PITANJA - RELIGIJA - Page 30 EmptyToday at 00:16 by PavleS

» Biblijski razgovori
PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty14/4/2024, 23:34 by PavleS

» DOKAZI (OT)PADA ADVENTISTIČKE CRKVE
PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty8/4/2024, 17:15 by PavleS

» MAČ I CARSTVO MIROLJUBA PETROVIĆA?
PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty27/3/2024, 13:02 by Niko bez Boga

» HRIŠĆANSKA MUZIKA I PJESME
PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty16/1/2024, 18:28 by Niko bez Boga

» Septuaginta/LXX - doslovni prijevod:
PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty30/10/2023, 13:47 by PavleS

» PAGANIZAM I OKULTNI SIMBOLI I OBIČAJI
PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty21/9/2023, 17:23 by PavleS

» Crkve i manastiri
PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty11/9/2023, 11:23 by NecaPereca

» PSIHOLOGIJA
PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty31/8/2023, 15:24 by Jelena83

April 2024

SunMonTueWedThuFriSat
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Calendar Calendar


+64
KoljaD
Mato T
Semir
Batret
Jovana
RPreligiozan
Nikola Šavija
_Ivan_
Green
Radule
ljuba79
The_Fighter
Stefan68
Be snake and dove
ZoranJ
giga
Stefan
ro004
kuzma
Dejan79
Todorovic Slavko
NinkovicM
natalis
Breath
Mihajlo91
Nathanael
tihonov
godojevic
posmatrac
Nenad
Gresnik
Željko
N.K.
EMO
MiroslavB.
Matija Runje
Sionski
Kika
Boris7
Nesa
SnezaDjak
Storm
szabatka
SimaS
K.S.P.
Tako-je
Zdravko Vučinić
Eliezer
Nebojša
Sapinenti sat
Marko96
Enoh
peko
beka26
marijan
Iskren
Rab Boziji
bit će dobro
markoni
nema_ime
Vlatko
Petar
ProVokator
PavleS
68 posters

    PITANJA - RELIGIJA

    avatar
    ljuba79


    Broj komentara : 127
    Registration date : 2015-07-23

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  ljuba79 18/12/2015, 19:06

    Mislim da je ovo odlicna tema za razraditi...Drzanje Sabata. Ako se uopste i to moze definisati - sem kako to nalaze sama zapovest - znamo tekst 4..
    Preispitujem se i ne mogu dobiti definitivan odgovor, a mislim da ga ni nema, jer je opet to stvar licnog - svakog od nas ponaosob - odnosa sa Bogom...Sta znaci to - nemoj raditi stvari koje su ti uobicajena milina - parafraziram Isaiju...Pa to znaci da se na neki nacin trebam ogranicavati, i gde cu naci tu milinu a da sam ujedno i mirne savesti pred Bogom? Ok, sam nerad tog dana je opustajuci...Ali mislim, ako smo svakoga dana u bliskom odnosu sa Gospodom, da nas On nekako vodi i sapuce kroz savest koju to slobodu imamo tokom tog dana...
    Da li to mora biti bas hriscanska muzika, ili vec inace sta nam prija, opusta nas...? Biblijski film, ili neka fina porodicna limunada u zagrljaju sa detetom...Setnja po prirodi, npr. izlet, a zaboravilo se nesto kupiti, pa hocu li ili ne...? Neko nece da pere sudove, ili ne kupa se higijene radi...Meni je to previse...Svadba bliskog rodjaka, pa da li ga ispostovati...? Biti sa dragim ljudima, podeliti njihovu srecu...ne kroz pijancenje, vec podrzati ih tog dana(par puta u zivotu)...Mozda nekom i uspemo progovoriti Jevandjelje...
    Pada mi na pamet - 6 dana radi, 7. je dan odmor...Sta ako neko inace nema posla ni jednog dana(a sve je vise takvih), pa mu se zalomi da moze da ode i zaradi neki dinar na sabat?

    Tu se nastavlja i pitanje - da li ici uopste medju "neznabosce"? Recimo neki koncert, naravno - ne hard rock metal...Ali, sta znaci to - izdvojiti se od sveta...? Mnogi tu odu u fanatizam, i po meni - samo su kopije fariseja sa svojih 613 pravila...Kako da tumacimo Hrista kad kaze - bolesni trebaju lekara...? Mislim da se Jevandjelje najbolje moze ispricati licnim primerom, cesto i cuteci - a biti "hristolik" u manirima...Tad cemo biti ribari ljudi...tamo, na terenu, medju vukovima...Ne mozemo samo tako odseci mnoge kontakte iz "predjasnjeg" zivota...Mada - otpadaju "prijatelji" sami od sebe, ali, trebaju nas ljudi...

    Do koje granice sloboda moze biti blagoslovena? Po meni - dok je u skladu sa 10. zapovesti...Ok, a to je pitanje vecnog zivota...Bog gleda srce...Nisam pametan...Molicu Ga da me vodi...
    Svako dobro...
    avatar
    ZoranJ


    Broj komentara : 11
    Registration date : 2015-12-14

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  ZoranJ 18/12/2015, 19:34

    Nisam mislio da ne treba uopste ici medju "neznabosce"
    vec samo da li je za nas korisno i Bogu po volji da na Sabat budemo na svadbi ili veselju u atmosferi ekstremno glasne muzike stetne po duhvno zdravlje, i atmosferi razuzdane zabave, bez obzira koliko su nam mlada i mladozenja bliski? Ipak je Bog taj jedan dan izdvojio kao najznacajniji. Po meni je propovednje Jevandjelja na svadbama i veseljima gde covek ne cuje svoje misli od glasne muzike, potpuno besmisleno. Ljudi su opijeni i osecanjima i alkoholom, pa ne znam koliko bi ih zanimalo jevandjelje? Smile Postoje druge prilike za to. Mislim da je previse "slucajno" da se da se najveci broj veselja odigrava subotom, a pri tom postoji i nedelja???
    avatar
    ljuba79


    Broj komentara : 127
    Registration date : 2015-07-23

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  ljuba79 18/12/2015, 19:43

    Zorane, nedelja je za mamurluk ;-) Salim se...Procitaj malo detaljnije sta sam napisao, komplet poruku...Bilo je pre ovog tvog pitanja na predhodnoj strani - upravo reci o drzanju Sabata, pa se i na to nadovezujem...
    Ja vagam i nisam pametan, razmisljam naglas...A opet, mislim da se u svakoj prilici moze propovedati Jevandjelje...Mozda tamo na svadbi postoji neko ko je trezan, ko nije dosao samo da se nazdere...
    avatar
    Be snake and dove


    Broj komentara : 31
    Registration date : 2015-11-26

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Be snake and dove 18/12/2015, 20:37

    Zorane pitao si zašto da ne skuhaš nešto? zašto da budeš gladan?,pa ti imaš cijeli tjedan da kuhaš i da si kupiš gotove hrane ,pa jedeš na Šabat ,ako nećeš kuhati !
    Subotom ,rekao sam ti detaljno gore što je najbitnije po mom istraživanju ,a bazira se na Bibliji i EGW pisanjima o suboti ,iako se na moj post može još mnogo dodati naravno ,ne smatram se nekim teologom ,evo slušaj Pavla i Zdravka ,ništa ti loše neće savjetovati .
    Zorane Biblija uči da su ljudi koji su radili ili kuhali ,čak podigli granu da nalože drva u Subotu ,bili kamenovani ,ubijeni .Ako je to Bog zapovjedio ,onda pazi što govoriš .Nije Bogu do mudrovanja malih -ljudskih umova ,nije mu čak ni do mudrovanja velikih -anđeoskih umova .
    Ako želiš drži ,ako ne želiš nemoj ,ali znaj da će ti sotona svaku subotu davati takve kušnje da nećeš vjerovati svojim očima što ti se događa .Pod ovim predpostavljam da imaš želju za držanjem ,tada će ti čak davati teške kušnje ,pa kada padneš jednu ,dolaze ih još 10 druge subote .Zapitaj se samo ,da li želiš Bogu postavljati uvjete ili se želiš pokoriti bez mrmljanja .

    Pošto je ovo pitanje u vezi Šabata ,odgovorio sam ti ,Subotom nevalja visiti na internetu ,bar jedan dan treba internet koristiti 100 posto za Božju slavu ,a ne naše zabave .

    Još jedan savjet za sve :paziti se facebooka i sličnoga subotom ,gotovo je nemoguće ne sagriješiti ako imate ,a svi imamo neke na listi koji nisu posvećeni ,to samo iskaču slike koje su guba grijeha i poruke stižu svjetovnog porijekla i motiva .

    Svima koji su u držanju Subote ,želim hrabru bitku ,jer protiv sotone nema puno pameti ,kalkulacija i sl. ,samo hrabrost i potpuna poslušnost ,
    Svemogućem, Bogu .

    EGW je rekla u Duhu Proroštva da je Subota današnjem čovjeku ,kao Stablo Spoznaje Dobra i Zla Adamu i Evi .Bog nije nepravedan ,nije nama dao 600 i nešto (kako kažu farizeji )zapovjedi .Subota je bitna ,možemo mi pričati da smo karakterni i lagati sami sebe ,ali samo Subota je test ,naravno u sistemu kršćanstva ,a ne u sistemu koji nije važeći .
    avatar
    Stefan


    Broj komentara : 6
    Registration date : 2011-02-10

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Stefan 19/12/2015, 02:48

    Luka 14:5 "A njima je rekao: „Ako nekome od vas sin ili bik upadne u bunar, zar ga nećete odmah izvući i u subotni dan?”"

    Matej 12:1 "U to vreme je Isus jedne Subote prolazio kroz žitna polja. A njegovi učenici ogladneše pa počeše da kidaju klasove i da ih jedu."

    Subota definitivno nije dan koji treba provesti na svadbi, slavi, rođendanu ili sličnom veselju. Ostalim danima takođe treba izbegavati slične događaje koji ne mogu pozitivno da deluju na naše duhovno stanje. Niko ne bi želeo da se nađe na takvom mestu kad se Hrist bude vratio. Bliskom rođaku ili prijatelju treba reći zašto ne možemo da prisustvujemo tom događaju u subotu, a oni ako su pravi prijatelji će prihvatiti naš razlog. Slično je i u poslovnom svetu, poslodavcu treba objasniti zašto ne možemo da radimo subotom. Ako se to ne slaže sa njihovim zahtevima na nama je odgovornost da odbijemo taj posao.

    Predpostavljam da većina ljudi može da pripremi hranu petkom, a u subotu može eventualno da se podgreje. Za šesti dan se koristi grčka reč paraskeuh (paraskene), što znači, priprema. Na taj dan su se ljudi pripremali za svetkovanje sedmog dana.

    Subota treba da bude dan od odmora, da se čovek posveti Bogu. Isto tako ne treba da učestvujemo u ekonomiji sveta, da kupujemo ili prodajemo. Naravno sve to u skladu sa onim što je Isus rekao u Luka 14:5. Subota ne treba da bude teret. Primer, ako se oklizneš i padneš u blato, da li ćeš se istuširati? Ako nemaš dovoljno suđa, da li ćeš oprati par tanjira u subotu? Ako ti dete slomi ruku u petak uveče, da li ćeš čekati do subote uveče da ga odvedeš lekaru? Tu dolazimo do ljudi kao što su doktori, da li je za njih u redu da rade na Šabat? O tome je detaljnije pisala Elen Vajt, kao i o tome kako da svetkujemo Šabat.
    avatar
    ljuba79


    Broj komentara : 127
    Registration date : 2015-07-23

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  ljuba79 19/12/2015, 15:16

    Ok, slazem se sa vecinom navedenog, ali po meni najblizu definiciju su dali Kalina i Pavle na predhodnoj strani...
    Ova tema se moze staviti u paralelu i sa pitanjem nedoticanja necistog, i sa mnogim pravilima koja citamo u Starom Zavetu...Ali, nekako, ja mislim da bi se trebala napraviti crta izmedju tog vremena kada je  sam Gospod boravio u Satoru od sastanka, ili kasnije u hramu(ne bukvalno, mislim na slavu, sekinu..)...Nekako su to bili posebni odnosi izmedju odabranog naroda i Boga - koji su se oslikavali u ceremonijalnim zakonima...
    Sta je sa ovim nasim danasnjim mesnim plocama zaveta - sa srcem, savescu...? Nije problem da sad postim danima, ili uradim bilo sta - da znam da cu dobiti jedinstvo sa Gospodom - ali, upravo tu mislim da se javlja zamka, gde necastivi lako umesa prste, stvarajuci pravila i bremena koja ni sami namesnici istih ne mogu da nose, ili to cine iz puke formalnosti...Sta kaze Gospod - gade mi se vase zrtve paljenice...
    Ja ne trazim ovde "rupu u zakonu" da bih "hvatao krivine", vec zelim jedan poseban odnos sa Gospodom, kroz poverenje, da ce me voditi ma gde bio tog Sabata...
    Ne zelim da slavim Sabat vec Njega tog dana!
    Mislim da ce u stvari najveci izazov biti, da jednog dana, kada izadje nedeljni zakon, zaista postujemo Gospoda - samim priznanjem Njegovog pecata, odvojenog u hramu vremena...Priznajuci Sina, Hrista kao Mesiju, Bibliju, Zakon...Otkrivenje 14;12
    Mislim da se za to pripremamo sada - ne u cvrstini nasih odricanja ili postovanja "pravila" tog 7. dana od odmora, vec u svim ostalim danima biti sa Njim kroz posvecenje...Tada nam nece biti tesko da Ga priznamo i po cenu smrti...
    avatar
    Jovana


    Broj komentara : 160
    Registration date : 2015-08-30

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Jovana 31/12/2015, 21:12

    Da li smijemo maziti ili zagrliti necistu zivotinju ? Kucnog ljubimca: psa, macku ili npr.magarca ?
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zdravko Vučinić 1/1/2016, 11:22

    Kalina7 (citat):Da li smijemo maziti ili zagrliti necistu zivotinju ? Kucnog ljubimca: psa, macku ili npr.magarca ?

    Ja lično ne volim da dodirujem nikakve životinje, ali je razlog za to vjerovatno što nikad nijesam imao kući neku životinju, iako sam kao mali boravio po selima i uživao gledajući ovce, krave itd.
    Ali mislim da nema nikakvih problema da ti zec ili pas bude kućni ljubimac, ili da dolaziš u dodir sa njima ili sa magarcem ili mačkom. Nečiste životinje ne treba jesti.
    avatar
    Jovana


    Broj komentara : 160
    Registration date : 2015-08-30

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Jovana 1/1/2016, 12:19

    Zdravko Vučinić (citat):
    Kalina7 (citat):Da li smijemo maziti ili zagrliti necistu zivotinju ? Kucnog ljubimca: psa, macku ili npr.magarca ?

    Ja lično ne volim da dodirujem nikakve životinje, ali je razlog za to vjerovatno što nikad nijesam imao kući neku životinju, iako sam kao mali boravio po selima i uživao gledajući ovce, krave itd.
    Ali mislim da nema nikakvih problema da ti zec ili pas bude kućni ljubimac, ili da dolaziš u dodir sa njima ili sa magarcem ili mačkom. Nečiste životinje ne treba jesti.  


    Zasigurno obecavam da ih necu pojesti Very Happy  Samo cu ih zagrliti malo Smile   
    avatar
    giga


    Broj komentara : 66
    Registration date : 2015-02-08

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  giga 5/1/2016, 09:04

    Ako moze mala pomoc zanima me ko je bio sa jevrejima kad su prolazili kroz crveno more prva zapovest kaze Bog Jahve ali kad se Bog prvi put javio Mojsiju pominje se andjeo gospodnji pa zatim Bog PA opet sve dalje se pominje Bog sve do 14 glave gde se opet pominje andjeo gospodnji pa zatim opet dalje se pominje Gospod Bog a Pavle u 1 korincanima kaze da ih je pratio Hristos pa me to malo buni
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 5/1/2016, 09:47

    giga (citat):Ako moze mala pomoc zanima me ko je bio sa jevrejima kad su prolazili kroz crveno more prva zapovest kaze Bog Jahve ali kad se Bog prvi put javio Mojsiju pominje se andjeo gospodnji pa zatim Bog PA opet sve dalje se pominje Bog sve do 14 glave gde se opet pominje andjeo gospodnji pa zatim opet dalje se pominje Gospod Bog a  Pavle u 1 korincanima kaze da ih je pratio Hristos pa me to malo buni  
    To može da djeluje malo zbunjujuće. Iz konteksta cijelog biblijskog otkrivenja, jasno je da neposrednu komunikaciju sa stvorenjima, te tako i u realizaciji Plana spasenja na zemlji, ima Sin Božji tj. Hrist. "Anđeo Gospodnji" ili arhanđel Mihailo se naziva zato što preuzima funkciju Zapovjednika anđela odnosno nebeskih vojski. Biblija je dosledna u primjeni svih tih imena, i tu nema ništa pogrešno, iako na mnogim mjestima nije precizno razdvojena uloga Boga Oca i Sina, naravno zbog zajedničke namjere, karaktera i djelovanja u korist čovjeka.
    avatar
    giga


    Broj komentara : 66
    Registration date : 2015-02-08

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  giga 5/1/2016, 10:36

    Deluje dosta zbunjujuce jer ako bi Isus bio Jahve jedini Bog onda ceo novi zavet gubi smisao.Hvala na odgovoru
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zdravko Vučinić 5/1/2016, 10:40

    giga (citat):Deluje dosta zbunjujuce jer ako bi Isus bio Jahve jedini Bog onda ceo novi zavet gubi smisao.Hvala na odgovoru

    Prebacićemo tvoja pitanja na temu o trojstvu jer su značajna.
    avatar
    ZoranJ


    Broj komentara : 11
    Registration date : 2015-12-14

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  ZoranJ 8/1/2016, 18:23

    Da li treba praznovati Pashu uz beskvasni hleb i sok od grozdja, kao secanje na Isusovu smrt?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 8/1/2016, 18:38

    ZoranJ (citat):Da li treba praznovati Pashu uz beskvasni hleb i sok od grozdja, kao secanje na Isusovu smrt?
    Treba gdje ima uslova tj. malo više vjernika (organizovana zajednica), samo to sad nije Pasha, već Gospodnja večera. Velika Žrtva je prinijeta, te se shodno tome promijenilo značenje Pashe. Inače Pasha se svetkovala na vrlo specifičan način, pri čemu se spravljeni grožđani sok od suvih zrna pio po 4 čaše ukupno po osobi.
    avatar
    Be snake and dove


    Broj komentara : 31
    Registration date : 2015-11-26

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Be snake and dove 8/1/2016, 18:40

    ZoranJ (citat):Da li treba praznovati Pashu uz beskvasni hleb i sok od grozdja, kao secanje na Isusovu smrt?

    BIBLIJA KAŽE :

    Neka vas zato nitko ne osuđuje zbog jela, pića ili zbog svetkovanja BLAGDANA, mlađaka ili subota. Jer ta su pravila bila tek sjena prave stvarnosti - Krista.





    avatar
    ZoranJ


    Broj komentara : 11
    Registration date : 2015-12-14

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  ZoranJ 8/1/2016, 20:29

    PavleS (citat):
    ZoranJ (citat):Da li treba praznovati Pashu uz beskvasni hleb i sok od grozdja, kao secanje na Isusovu smrt?
    Treba gdje ima uslova tj. malo više vjernika (organizovana zajednica), samo to sad nije Pasha, već Gospodnja večera. Velika Žrtva je prinijeta, te se shodno tome promijenilo značenje Pashe. Inače Pasha se svetkovala na vrlo specifičan način, pri čemu se spravljeni grožđani sok od suvih zrna pio po 4 čaše ukupno po osobi.

    Da bi Gospodnja vecera mogla da se praznuje na porodicnom nivou muz, zena, deca?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 8/1/2016, 21:03

    ZoranJ (citat):
    PavleS (citat):
    ZoranJ (citat):Da li treba praznovati Pashu uz beskvasni hleb i sok od grozdja, kao secanje na Isusovu smrt?
    Treba gdje ima uslova tj. malo više vjernika (organizovana zajednica), samo to sad nije Pasha, već Gospodnja večera. Velika Žrtva je prinijeta, te se shodno tome promijenilo značenje Pashe. Inače Pasha se svetkovala na vrlo specifičan način, pri čemu se spravljeni grožđani sok od suvih zrna pio po 4 čaše ukupno po osobi.

    Da bi Gospodnja vecera mogla da se praznuje na porodicnom nivou muz, zena, deca?
    Ne vidim nijedan razlog protiv, naravno uz uslov da se radi o složnoj porodici u vjeri i da domaćin podijeli hljeb i grožđani sok. Porodična bogoslužbena praksa je ono što seže sve do Adama, jer porodica je osnovna jedinka društva pa je logično da je i najzdravija cjelina za održavanje vjerskog života.
    avatar
    ljuba79


    Broj komentara : 127
    Registration date : 2015-07-23

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  ljuba79 9/1/2016, 14:18

    Snake Dove (citat):
    ZoranJ (citat):Da li treba praznovati Pashu uz beskvasni hleb i sok od grozdja, kao secanje na Isusovu smrt?

    BIBLIJA KAŽE :

    Neka vas zato nitko ne osuđuje zbog jela, pića ili zbog svetkovanja BLAGDANA, mlađaka ili subota. Jer ta su pravila bila tek sjena prave stvarnosti - Krista.





    Snake, po ovom citatu koji si naveo - trebalo bi zaboraviti i na dan od odmora - subotu? Postoje sumnje da je ovaj tekst izmenjen, a potvrdu mozes pronaci u drugim prevodima - gde bi tacnije glasilo ..."to je sen od onoga sto treba da dodje..." - znaci kao pogled u buducnost...Tu se cak moze naci i argument za i dalje praznovanje mladina, ili praznika(ali na neki drugaciji nacin, vise kao prisetiti se, pogotovo jesenjih - koji tek treba da se ispune)...mada ima vise logike da se odnosi na proslost i prestanak ceremonijalnih zakona...

    Usput - voleo bih da mi neko obavesteniji objasni - evo iz primera gde je Pavle u odabranim vestima linkovao clanak koji navodi cega bi se sve trebali odreci po Bibliji...(u stvari ovo je ruzenje Bozije reci i samo potvrdjivanje da je to kao "jevrejska knjiga")... Mene interesuje sledece - gde je ta granica ceremonijalnog zakona i uopste nekih pravila zivljenja iz starozavetnog doba - koja se danas treba praktikovati? Imamo tamo mnoge navode sta je nedozvoljeno - npr. doticanje necistog, svinjetina, razna pravila za Sabat(ovo sam vec pitao - ali ne dobih odgovor)...znate na sta mislim...Navodili smo i desetak...
    Konkretno pitanje je sta je to sve trebalo prestati sa rascepljenjem zavese u hramu - odnosno sa raspecem Hrista?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 9/1/2016, 17:27

    Postoje sumnje da je ovaj tekst izmenjen, a potvrdu mozes pronaci u drugim prevodima - gde bi tacnije glasilo ..."to je sen od onoga sto treba da dodje..." - znaci kao pogled u buducnost...Tu se cak moze naci i argument za i dalje praznovanje mladina, ili praznika(ali na neki drugaciji nacin, vise kao prisetiti se, pogotovo jesenjih - koji tek treba da se ispune)...mada ima vise logike da se odnosi na proslost i prestanak ceremonijalnih zakona...

    Usput - voleo bih da mi neko obavesteniji objasni - evo iz primera gde je Pavle u odabranim vestima linkovao clanak koji navodi cega bi se sve trebali odreci po Bibliji...(u stvari ovo je ruzenje Bozije reci i samo potvrdjivanje da je to kao "jevrejska knjiga")... Mene interesuje sledece - gde je ta granica ceremonijalnog zakona i uopste nekih pravila zivljenja iz starozavetnog doba - koja se danas treba praktikovati? Imamo tamo mnoge navode sta je nedozvoljeno - npr. doticanje necistog, svinjetina, razna pravila za Sabat(ovo sam vec pitao - ali ne dobih odgovor)...znate na sta mislim...Navodili smo i desetak...
    Konkretno pitanje je sta je to sve trebalo prestati sa rascepljenjem zavese u hramu - odnosno sa raspecem Hrista?
    Tekst u Kološanima 2:16, 17 je tačan i sve je sasvim u redu sa njim. Ono što je prestalo sa važnošću je obredni zakon i godišnji praznici koji su takođe svi bili vezani za hramsku službu. Upravo to kaže pomenuti citat. U Jevrejima poslanici nalazimo detaljnu razradu predmeta ratifikacije ili obnove Saveza i šta sve to podrazumijeva u kontekstu Plana spasenja. Dakle, vrlo je važno znati da Novi Savez nije "nov" u smislu da je Bog promijenio pravila, već jednostavno ispunio tipski dio vezan za obredne zakone i praznike. Zato je mnogo pravilnije kazati da je Savez obnovljen, za šta smo i napravili korekciju u Bibliji NRP, plus dodatak na kraju koji ukratko objašnjava zašto Stari i Novi Savez.

    Takođe su u Bibliji NRP razdvojeni pojmovi koji označavaju sedmičnu Subotu i šabate u smislu neradnih dana vezano za obredne službe i tipske praznike. Postoje i tekstovi u kojima se pod pojmom "šabati" u množini svrstava oboje, i negdje smo i za to dali referencu, ne mogu se sjetiti sad gdje tačno.

    Dakle, nema potrebe da dozvoljavamo bilo kome da nas "voza" sa teologijom oko ovih pitanja, kao što je slučaj u crkvama, uključujući adventističku, niti da dovodi u pitanje neke tekstove koji su vrlo jasni i precizni.

    Što se tiče tvojih nedoumica oko toga šta važi iz starosaveznih zakona, a šta ne, odgovor već imaš kad znaš šta izvjesno ne važi. Građanski zakoni dati Izraelu sadrže načela i smjernice ponašanja i djelovanja u USLOVIMA POBUNE I GRIJEHA (to je jako važno imati na umu), ali isto tako predstavljaju različite aspekte Deset zapovijesti. Stoga nije uopšte teško ispravno rezonovati šta važi a šta nije moguće sprovoditi u sekularnom društvu koje je daleko od ikakvih primisli na teokratiju. Gdje god ne možemo doslovno primijeniti neko uputstvo pod Starim Savezom, uvijek možemo sam princip i namjeru tog propisa ili uredbe. Konačno, zdravstveni zakoni nemaju danas svoju težinu u smislu obredne čistoće kao pod SS, ali svako to načelo ima praktičnu primjenu na zdravlje, čak i samo obrezanje. Da ne govorimo o čistoj hrani, to se samo po sebi podrazumijeva.
    avatar
    ljuba79


    Broj komentara : 127
    Registration date : 2015-07-23

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  ljuba79 9/1/2016, 18:54

    Cek, polako - kad govorimo o Kolosanima 2;16 - evo NRP. :

    16 Zato neka vas niko ne osuđuje zbog
    jela i pića, ili zbog praznika ili mladina ili
    šabata, 17 jer je to samo senka onoga što
    DOLAZI, tela Hristova.

    Snake je naveo drugaciji prevod sa recju - BILA...

    Mislim da je ovo ispravno u NRP, pronasao sam jos negde ovako slicno prevodjenje - dakle senka od onoga sto treba da dodje..
    To moze da se dvostruko tumaci - 1. retro(meni logicnije), kao da je to predstavljalo 1. dolazak Hrista (govori kao u neko proslo svrseno vreme, ljudima tog doba), ili drugo tumacenje - pogled u buducnost na Njegov 2. dolazak...
    Sad, ako nam neko prigovori, uzimajuci 1. tumacenje i kaze - pa zasto jos drzite subote?(ovde ne mogu bas 100% da tvrdim da se ne odnosi konkretno na sedmicne subote, jer imamo vec spomenute praznike u tom nabrajanju, ali ok...tragam), to moze biti jak argument protiv nas...ili uopste da time prestaje sve to "ceremonisanje"...Ljudska pravila, o cemu i govori kontekst 2. poglavlja Kol.:

    20 Ako ste zajedno s Hristom umrli u
    odnosu na načela ovoga sveta, zašto se
    onda, kao da još pripadate svetu, podvrgavate
    propisima: 21 „Ne diraj, ne probaj,
    ne dotiči”, 22 koji se odnose na ono što
    upotrebom propada, kad su to ljudske
    zapovesti i učenja? 23 Ti propisi ogledaju
    se u vršenju rituala [kakve su ljudi sami
    sebi nametnuli] i u [lažnoj] poniznosti i
    strogosti prema telu. Oni doduše izgledaju
    kao mudrost, ali nemaju nikakve vrednosti
    u potpunom obuzdavanju tela.

    A ukoliko se tumaci na drugi nacin - dakle u odnosu na buducnost, Hristov drugi dolazak - onda bi se taj tekst mogao uzeti kao podstrek za i dalje praznovanje...Da nas niko ne osudjuje zato sto to radimo i dalje...

    Pavle, kad kazes - Što se tiče tvojih nedoumica oko toga šta važi iz starosaveznih zakona, a šta ne, odgovor već imaš kad znaš šta izvjesno ne važi. Građanski zakoni dati Izraelu sadrže načela i smjernice ponašanja i djelovanja u USLOVIMA POBUNE I GRIJEHA (to je jako važno imati na umu) - i mi smo danas u uslovima pobune i greha, sto kazes sekularno drustvo, ali postoji velika razlika spram izraelskog naroda tog vremena. Oni su imali taj "blizak" odnos sa Bogom, teokratiju, kroz Sator od sastanka, uopste cela istorija tog naroda nam govori da je izabran narod, i trebao je imati te neke ceremonije(opravdanje verom sa pogledom u buducnost na Mesiju)...Mi danas, gledamo u proslost kad kazemo - opravdanje verom, gledamo u Mesiju koji je BIO i ISPUNIO jedinu i pravu ceremoniju zrtve! Ovo je jako osetljiva tema, sta vazi, a sta ne...Nisam pametan...Savest mi u poslednje vreme govori da imam veru u oslobadjajucu istinu, koje najmanje ima u religioznim institucijama, ritualima ili oslanjanju na coveka...

    Opet cu navesti - ne trazim "rupe u zakonu", vec zelim da ako nesto i radim, radim to sa razumevanjem...Jer po meni - vera bez razumevanja je povodljiva ludost, ljudski jaram...
    Nekad razmisljam - sta je vera? Znamo da i apost. Pavle navodi, da ako su neki slabi npr. u hrani, neka jedu zelje...da ne sablaznimo bracu...Znate te tekstove...
    Ako cinimo po veri, mislim da smo po volji Bozijoj...Cak to onda ide i do te granice - da ne vazi za svakog isto...kome se da vise, od njega ce se vise traziti...
    Nekako na kraju uvek dodjem do moralnog zakona, koji je ipak bio uklesan na kamenu, i gledam ga kao ogledalo - do koje mere novorodjenja sam dosao...To potuno obuzdavanje tela u Kolosanima...Necu da se hvalim, sad sam lagano vegan, a nekad je(u pravoslavlju) bilo bas tesko postiti...Valjda je za sve potrebno vreme, posvecenje...Izostravanje, one mesne ploce srca sa zakonom savesti...
    Svako dobro, hvala na odgovoru...
    Slava Bogu Ocu i Njegovom Sinu Hristu cheers
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 9/1/2016, 22:36

    Čitam i ne vjerujem. Očigledno redovno posjećuješ crkvene seanse.

    Glagol "dolazi" je ostavljen takav kakav jeste zato što tako stoji na grčkom, ne možemo mi sad po svom nahođenju da to mijenjamo, niti ima potrebe. Nije prvi ni poslednji put da neki glagoli u Bibliji stoje u vremenu koje im naizgled ne pripada, baš kao je to slučaj u književnim djelima i opštem izražavanju.
    Kako znamo da ovo nema nikakve veze sa Drugim Hristovom dolaskom? Jednostavno čitamo što piše, ili samo nam se govori. Šta je "tijelo Hristovo"? To je skraćeni izraz za misiju koju je Isus Hrist obavio kao čovjek na zemlji u čovječijem tijelu. Sa vremenske distance pisanja ove poslanice (oko 60. godine n.e.), to je već gotova stvar, iako se Pavle izražava u prezentu, vjerovatno zbog pojačavanja naglaska na vječnu važnost tod Djela.
    Iz konteksta je takođe više nego jasno da Pavle ne govori o Suboti kao sedmom danu, već o šabatima u množini, što se odnosi upravo na ono o čemu je riječ - obrednom zakonu i praznicima.
    Tekst je toliko jasan da ne može biti jasniji. Različita "tumačenja" postoje samo tamo gdje jezuiti kolo vode, a to je u crkvama.

    Uzgred, ne mislim da tražiš "rupe u zakonu", jer po svemu sudeći dobar si čovjek, nego slušaš razne avetinje previše. Tako samo kvariš i potkopavaš zdravost svoje vjere.
    avatar
    Jovana


    Broj komentara : 160
    Registration date : 2015-08-30

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Jovana 15/1/2016, 12:57

    https://m.facebook.com/biblijski.put/
    Na Facebook-u sam nasla ovu grupu, imaju neka besmislena vjerovanja o Trojstvu i stalno ga potenciraju. Postavila sam im sajt IRI-ja da vide dako dodju na pravu adresu.  Smile
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 15/1/2016, 13:43

    Kalina7 (citat):https://m.facebook.com/biblijski.put/
    Na Facebook-u sam nasla ovu grupu, imaju neka besmislena vjerovanja o Trojstvu i stalno ga potenciraju. Postavila sam im sajt IRI-ja da vide dako dodju na pravu adresu.  Smile
    Ovi bi Solomona smeli.
    avatar
    Jovana


    Broj komentara : 160
    Registration date : 2015-08-30

    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Jovana 15/1/2016, 14:06

    PavleS (citat):
    Kalina7 (citat):https://m.facebook.com/biblijski.put/
    Na Facebook-u sam nasla ovu grupu, imaju neka besmislena vjerovanja o Trojstvu i stalno ga potenciraju. Postavila sam im sajt IRI-ja da vide dako dodju na pravu adresu.  Smile
    Ovi bi Solomona smeli.
    Bi sigurno.

    Sponsored content


    PITANJA - RELIGIJA - Page 30 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Sponsored content


      Danas je 27/4/2024, 17:13