BIBLIJSKI FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» MAČ I CARSTVO MIROLJUBA PETROVIĆA?
PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty7/5/2024, 16:59 by Niko bez Boga

» PITANJA - RELIGIJA
PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty2/5/2024, 12:08 by PavleS

» Biblijski razgovori
PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty14/4/2024, 23:34 by PavleS

» DOKAZI (OT)PADA ADVENTISTIČKE CRKVE
PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty8/4/2024, 17:15 by PavleS

» HRIŠĆANSKA MUZIKA I PJESME
PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty16/1/2024, 18:28 by Niko bez Boga

» Septuaginta/LXX - doslovni prijevod:
PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty30/10/2023, 13:47 by PavleS

» PAGANIZAM I OKULTNI SIMBOLI I OBIČAJI
PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty21/9/2023, 17:23 by PavleS

» Crkve i manastiri
PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty11/9/2023, 11:23 by NecaPereca

» PSIHOLOGIJA
PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty31/8/2023, 15:24 by Jelena83

May 2024

SunMonTueWedThuFriSat
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar


+64
KoljaD
Mato T
Semir
Batret
Jovana
RPreligiozan
Nikola Šavija
_Ivan_
Green
Radule
ljuba79
The_Fighter
Stefan68
Be snake and dove
ZoranJ
giga
Stefan
ro004
kuzma
Dejan79
Todorovic Slavko
NinkovicM
natalis
Breath
Mihajlo91
Nathanael
tihonov
godojevic
posmatrac
Nenad
Gresnik
Željko
N.K.
EMO
MiroslavB.
Matija Runje
Sionski
Kika
Boris7
Nesa
SnezaDjak
Storm
szabatka
SimaS
K.S.P.
Tako-je
Zdravko Vučinić
Eliezer
Nebojša
Sapinenti sat
Marko96
Enoh
peko
beka26
marijan
Iskren
Rab Boziji
bit će dobro
markoni
nema_ime
Vlatko
Petar
ProVokator
PavleS
68 posters

    PITANJA - RELIGIJA

    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3727
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 12/1/2014, 23:07

    Enoh (citat):Da se opet vratim na nedeljni zakon. Da li ako covek poznaje osnovnu istinu,vera,promena bica itd.I onda dolazi do sabata i svetkovanje tog dana.Kako ce Bog gledati na to ako on mora da radi subotom da bi prehranio porodicu,pogotovo kad se uvede taj zakon?Da li treba da da otkaz u firmi i da veruje Bogu i trazi naravno nesto gde ce moci da svetkuje subotu(ali tesko da ce toga biti jer zakon zabranjuje svetkovanje subote) ili ce mu Bog oprostiti ako pristane da radi subotom a odmara nedeljom?
    Čovjek mora da radi na Šabat samo ako robuje nekom, što može podrazumijevati i ropstvo ustanovi/firmi za koju radi. Problem nastaje ukoliko misli da će izgubiti privilegije "savremenog" načina života ako se odluči za vjernost Bogu. Ne može se stati na Božju stranu bez samoodricanja, i Biblija je tu više nego jasna.
    Kad sam shvatio važnost Zapovijesti, uključujući Šabat, odlučio sam da prekinem sa svojim dotadašnjim zanimanjem pomorca, iako bi se svi uglavnom složili da se u toj profesiji "dobro zarađuje".
    Sve dileme, ako ih neko ima, potiču od nevjerstva i bojazni ljudi da bi mogli izgubiti neke ovozemaljske dobiti koje im se čine vrlo važnim.
    Inače, kad smo već kod ovog pitanja, za Šabat nije postojala odgovornost za vrijeme apsolutne dominacije otpale crkve (od prve polovine 6. vijeka pa negdje do pojave Adventnog pokreta, kada je to jasno objavljeno ljudima kroz trostruku anđeosku vijest iz Otkrivenja 14. glava). Sad niko nema izgovora, bez obzira što se može pozivati na pripadnost ovoj ili onoj crkvi ili na neke iracionalne razloge. Koliko god ljudske ustanove i svjetski zakoni pokušavali uzdići nedjelju i predstaviti je svetom, to je samo jedan običan radni dan koji u Božjoj Riječi čak nema ni imena, osim rednog broja računajući po Šabatu.
    avatar
    Enoh


    Broj komentara : 112
    Registration date : 2013-05-12

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Enoh 13/1/2014, 15:20

    A dobro ne govorim o ovozemaljskim privilegijama,nego hitne stvari,prehrana porodice npr?Imas decu a nemas cime da ih nahranis?Ili cak ni to nije opravdanje,jer ce nas Bog cuvati i hraniti ako mu verujemo?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3727
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 13/1/2014, 17:24

    Enoh (citat):A dobro ne govorim o ovozemaljskim privilegijama,nego hitne stvari,prehrana porodice npr?Imas decu a nemas cime da ih nahranis?Ili cak ni to nije opravdanje,jer ce nas Bog cuvati i hraniti ako mu verujemo?
    Roditelji su dužni da se pobrinu za osnovne stvari, ne živimo usred pustinje, a posla ima za svakog ko hoće da radi. Druga je stvar što ljudi neće da rade, nego očekuju od sistema (države) da im daje na kašičicu.
    Bog se brine da imamo koliko nam je dovoljno, a čika Dijablo sa svojom ekipom obećava lažni sjaj i glamur, ubjeđuje ljude da vrijede onoliko koliko imaju para i sl.
    avatar
    Enoh


    Broj komentara : 112
    Registration date : 2013-05-12

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Enoh 13/1/2014, 17:39

    Dobro,ja radim u Neoplanti a tamo subotom ne radimo nego nedeljom sto mi odlicno,samo da ostanem,super bi bilo.Jel problem da mi kazes cime se ti npr bavis,od cega zivis?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3727
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 13/1/2014, 18:20

    Enoh (citat):Dobro,ja radim u Neoplanti a tamo subotom ne radimo nego nedeljom sto mi odlicno,samo da ostanem,super bi bilo.Jel problem da mi kazes cime se ti npr bavis,od cega zivis?
    Imam stalni državni posao (ne radi se vikend), popravljam kompjutere, bavim se web dizajnom, prevodilaštvom i mnogim drugim stvarima po potrebi, a takođe sam vezan i za selo odakle potičem. To može na prvi pogled da djeluje kao da imam jake prihode ali u pitanju je osnovna egzistencija.
    avatar
    Enoh


    Broj komentara : 112
    Registration date : 2013-05-12

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Enoh 13/1/2014, 18:24

    Ti si bas univerzalan Smile.Hvala na strpljenju i odgovorima,znam da umem da budem naporan kad su ove stvari u pitanju.Pozz.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3727
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 13/1/2014, 18:25

    Enoh (citat):Ti si bas univerzalan Smile.Hvala na strpljenju i odgovorima,znam da umem da budem naporan kad su ove stvari u pitanju.Pozz.
    Multipraktik.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3727
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 15/1/2014, 22:14

    IRI putem mejla prima brojna pitanja, pa s vremena na vrijeme ovdje prenosimo neka od njih za koja mislimo da mogu biti od pomoći i drugima.

    1) Ako je moralni zakon vecan kako to da su deca Adama i Eve imala polne odnose medju sobom? To bi znacilo da je incest u pocetku bio dozvoljen?
    1) Božji moralni zakon nema ništa protiv reprodukcije slobodnih moralnih bića po Božjem obličju, naprotiv.
    Prilikom stvaranja, Bog je predvidio dalju biološku reprodukciju od prvog para. Nakon pada u u grijeh, odnosi između muškarca i žene postaju problematični, ali u prepotopnim uslovima ono što danas nazivamo incestom nije bilo nikakva prijetnja samouništenju. Ako pažljivo čitamo Bibliju, vidjećemo da je stvarni problem zapravo predstavljalo nevjerstvo, počevši od Kaina. Kainovo i Setovo potomstvo se počelo sve više odvajati upravo iz suprotstavljenih ideoloških ili vjerskih razloga (“sjeme zmijino” i “sjeme ženino” iz prvog proročanstva o jevanđelju). Spajanje ove dvije grupe izazvano niskim strastima kasnije je dovelo čovječanstvo na ivicu samouništenja, ne zbog reprodukcije, već upravo zbog nevjerstva u kojem stanju Bog nema daljih opcija za spasenje.
    Posle Potopa, zbog drastično izmijenjenih klimatskih uslova (izgubljenog efekta staklene bašte), izloženosti kosmičkim zračenjima i znatno lošijem kvalitetu ishrane, geni su počeli propadati i mutirati. Incest je taj proces znatno ubrzavao i postao težak moralni problem, grijeh usmjeren protiv naših bližnjih i samog Boga. Vjerovatno je i sam Bog aktivirao neka moralna osjetila da ljudi prave tu razliku, kao što je učinio da se životnje plaše čovjeka, kako ne bi istrijebile ljude zbog nedostatka hrane.

    2) Da li ce monasi biti spaseni i zasto Bog njima (buduci da su vrlo moralni) nije otkrio celu istinu vec oni rade sve one paganske stvari (ikone, krstevi, sveci....)
    2) Monaštvo nema nikakvo uporište u Bibliji, već je proizvod paganskih vjerovanja u spasavanje samog sebe putem različitih tehnika samoispaštanja. To koliko su moralni zavisi od pojedinaca, jer česti su slučajevi da su upravo te zajednice legla najvećeg nemorala, koji se prikriva lažnom pobožnošću. Isto tako, ima časnih pojedinaca kojima će Bog suditi prema onome koliko im je dato. Bog ne može otkriti punu istinu osobama koje izabiraju takav život, jer to je suprotstavljeno Planu spasenja. Podsjetimo se da prihvatanju istine i spasenja u Hristu prethodi priznanje potpunog moralnog bankrota i svjesnosti da smo osuđeni pod Zakonom, nakon čega, kroz vjeru u Hrista, možemo ustati u novi život.

    3) Da li ateisti mogu biti spaseni i na koji nacin?
    3) Ateizam je jedna od metoda borbe protiv Boga Stvoritelja i potiče direktno iz satanizma (idejni tvorci ateizma nijesu nikakvi ateisti već satanisti). Prihvatanje ateističke ideologije protivi se logici i zdravom i razumu, a to se radi samo sa jednim ciljem: čovjek želi živjeti po svojim željama, nezavisno od Boga, kojeg proglašava nepostojećim entitetom.
    Ateista, baš kao i svako drugi, može da se pokaje i obrati Bogu i stane na put spasenja.
    Čovjek može da sumnja u Boga, da bude neka vrsta skeptika i ateiste, jer je pogrešno naučen ili hipnotisan lažima, ali ako pokaže i najmanju težnju ka istini i pravdi, Bog ga neće ostaviti, već dovesti u poznanje istine. Onda je na njemu da odluči šta će izabrati.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3727
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 18/1/2014, 17:07

    Još neka pitanja sa mejla:

    Da li demoni znaju sta mi mislimo i ako ne znaju kako su onda astralne projekcije moguce i lucidni snovi?
    Demoni ne mogu da čitaju misli ali mogu da znaju sa velikom vjerovatnoćom šta mislimo na osnovu našeg ponašanja, govora tijela, gestikulacija i sl.
    Astralne projekcije, iskustva klinične smrti i sl. su ubačene projekcije dok čovjek spava ili se nalazi u nekoj vrsti bespomoćnog stanja (paraliza, koma i sl.) kada je razum gotovo isključen. Upravo iz razloga preuzimanja kontrole nad čovječijim razumom, demoni navode čovjeka da se onesposobi preko psihoaktivnih supstanci (droga), nemorala, raznih vrsta pranja mozga, upražnjavanja idolopokloničkih religija, različitih rituala, mantri itd.

    Ali kako onda ljudi umno komuniciraju sa demonima, ako oni ne znaju sta mi mislimo. Recimo kod lucidnih snova covek je budan u snu i ima slobodnu volju da radi sta hoce. Kako demon zna sta covek hoce, pa mu u skladu sa tim omogucuje i sliku koja to prati. I meni se cesto desava da mislim o necemu i demon u potpunom skladu sa tim sto mislim ubaci mi u glavu neku ruznu pomisao (Tipa mislim kako vozim kola i odjednom namerno skrecem da se zakucam u banderu u ubijem sve u kolima). Siguran sam da je to od demona ali mi nije jasno kako je znao da mislim da vozim kola i stvorio sliku u potpunom skladu sa tim?
    Ljudi ne komuniciraju, već su izloženi uticaju demona u manjoj ili većoj mjeri, što uključuje i slučajeve koje pominješ. Dešava se da ljudi misle kako je neka misao njihova, dok je istina da je demon ubacio. I onda nerijetko se oduševe sami sobom kako su pametni. Ili, u drugim slučajevima, to može dalje može da izazove lančanu reakciju daljih misli i postupaka. Upravo zbog takvog djelovanja demona, ljudi su postali skloni teorijama o sudbini koja se ne može izbjeći, raznim oblicima sujevjerje i sl.
    Sa demonima komuniciraju samo magovi ili medijumi, ljudi duboko upleteni u okultni svijet, koji od toga obično imaju materijalnih “koristi” ili služe za ideološku i vjersku manipulaciju čovječanstvom.
    U treću grupu mogli bismo ubrojiti sve one nad kojima se demoni iživljavaju, opet u cilju da bi bacili krivicu na Boga ili na “zlu sudbinu”. Ovo je posebno djelotvorno ako su te osobe relativno dobre i poštene, a prati ih muka i jad cijelog života. Na taj način učvršćuju se skepticizam i sumnja da Bog ikome pomaže, i da se lošima i dobrima u suštini dešava isto, čak se stvara privid da zli ljudi i prevaranti najviše postižu u životu.
    avatar
    Nesa


    Broj komentara : 5
    Registration date : 2014-01-18

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Nesa 18/1/2014, 19:41

    Pozdrav svim clanovima foruma.

    Pokusacu da budem kraci sto je vise moguce tako da ako sam preopsiran nemojte mi zameriti, zaista nije iz zle namere, nego se prosto dosta toga skupilo.U pitanju su saveti u vezi posla.
    Pa da krenemo polako od pocetka Sleep

    Mislim da vec vise od 8 godina citam Bibliju (s vremena na vreme) i da se generalno zanimam za temu religije i teologije.Najvise me je u tom pravcu "pogurao" A.E.Wilder Smith, prosto mom tipu uma, takav tip dokazivanja postojanja Tvorca, je bio potreban.
    Pre tog perioda sam bio ateista ( tipa postoji nesto ali to nije sigurno ono sto popovi pricaju itd).Uskoro sam krenuo da citam, ceprkam po svemu zivome i ubrzo sam naleteo na M.Petrovica.Pratio sam njegov forum ( to radim i danas) ali ubrzo sam shvatio da ima neki problem sam sa sobom tako da se nisam uopste ukljucivao u neke rasprave postavljao pitanja itd.Mada je pruzio MNOGO korisnih informacija i na tome sam zahvalan.

    Sve u svemu u narednom periodu nakon mnogo citanja postao sam uveren, dakle sa znanjem da Tvorac postoji.Ubrzo sam krenuo da se molim i da postepeno odbacujem grehe i naravno da trazim kroz molitvu ispunjenje nekih mojih zelja, ali sa akcentom da na kraju bude Bozja volja (ne moja).Jedna od njih je bila i zavrsetak fakulteta (isti sam zavrsio u roku-prava).S vremena na vreme se mesao u moj zivot ( dva puta sa sigurnoscu prilikom polaganja ispita ) i ko zna koliko jos a da ja toga nisam ni svestan.
    Uglavnom da skratimo zavrsetak fakulteta, posao / plata/volontiranje - katastrofa( advokatura je bila u pitanju), ubrzo vojska ( odoh cisto zato sto nisam imao nista pametnije da radim, jedno novo iskustvo ).Sve u svemu od zavrsetka fakulteta do polaganja pravosudnog prodjose 3 godine, ali su se porodicne okolnosti promenile-nemam vise luksuz da radim za dzabe,a naravno placenog posla nema ( ima ali ne za mene - zna se , veze, vezice, rodbina prosto nista od toga svega ).
    Ubrzo posle svega sam digao ruke od branse, tako da tu vise i ne trazim posao u pravnoj bransi
    Medjutim dobio sam ponudu skoro da radim na prekookeanskom - turistickom brodu, kao - krupije.Dakle kocka je u pitanju.Da napomenem da ne bezim od bilo kog posla trenutno radim kao fizikalac na gradjevini Very Happy

    Molio bih za neki savet.Napominjem da se molim Bogu po ovome pitanju i voleo bih kada bi mi dao neki nagovestaj u kom pravcu da idem, ali s obzirom da sam radeci video kakve se sve prevare desavaju prosto ta kocka mi deluje - benigno i iskreno ne toliko amoralno.Inace ne kladim se i sama kocka mi je dosadna.



    Sledece je piranje zasto je Bog intervenisao prilikom polaganja ispita i zavrsetka istog fakulteta (ovo je sigurno za njegovu intervenciju), kada ja nemam ama bas NIKAKVE vajde od istog ( posao, zarada sem toga da me svi tapsu po ramenu)?Prosto iz ove perspektve sve je to bilo cisto gubljenje vremena.(prodjose 4 , sada ce 5 godina od zavrsetka ) a ja radim kao fizikalac-sto sam mogao i bez osnovne skole.
    Ili mozda sve to odradjeno uz pomoc onog drugog baje?Ovo napominjem posto su ipak fakulteti deo jednog sireg sistema (Vavilonskog ) i da su poprilicno debilane ( sto bi rekao Miroljub )

    Razmisljao sam i o selu i odlasku na isti ali prosto tamo bih bio - sam. Sve starci, da ne pominjem mogucnost zenidbe.Svi( i muskarci i zene) beze od sela, a ipak ta samoca ubija u pojma.Tu je i moje sledece pitanje - Isus je ziveo van gradova, a verovatno i osali apostoli ( nisam siguran za ovu tvrdnju), Adam i Eva su stvoreni da rade u vrtu....ako je sve tako to znaci da bi smo i mi trebali da se vratimo na selo?
    Ali ako je moje razmisljanje tacno, kako to da uradim kada na selu nema nigde nikoga sva su opustela....stvarno bih bio usamljen i sa velikom verovatnocom nikada se ne bih ozenio ( nece zene u selo )?
    Eto da otvorim dusu do kraja, od svega mi je muka - od ljudi, politike, kukanja, veza, vezica, lazi, prevara, macho puvanja,kompleksa.....ma muka mi je od Srbije ( verovatno je tako ceo ex-yu prostor )...prosto kao da mi fali u srcu da odem odavde na neko vreme i brod bi bio dobro resenje, cini mi se.

    Jednostavno sam umoran.

    Opet da se izvnim za ovoliki post, misli mi lete i tamo i vamo tako da se izvinjavam ako sam malo konfuzan.
    Pozdrav !
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3727
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 18/1/2014, 21:26

    Pozdrav i hvala što si se uključio.

    Mislim da vec vise od 8 godina citam Bibliju (s vremena na vreme) i da se generalno zanimam za temu religije i teologije. Najvise me je u tom pravcu "pogurao" A.E. Wilder Smith, prosto mom tipu uma, takav tip dokazivanja postojanja Tvorca, je bio potreban.
    Koliko sam vidio, ovaj Smith je kreacionista koji zastupa inteligentni dizajn i mladu zemlju, nadam se da su te informacije validne.

    Pre tog perioda sam bio ateista (tipa postoji nesto ali to nije sigurno ono sto popovi pricaju itd).
    Pozitivna sumnjičavost  Smile 

    Uskoro sam krenuo da citam, ceprkam po svemu zivome i ubrzo sam naleteo na M.Petrovica. Pratio sam njegov forum (to radim i danas) ali ubrzo sam shvatio da ima neki problem sam sa sobom tako da se nisam uopste ukljucivao u neke rasprave postavljao pitanja itd. Mada je pruzio MNOGO korisnih informacija i na tome sam zahvalan.
    Sasvim ispravan rezon.

    Ubrzo sam krenuo da se molim i da postepeno odbacujem grehe i naravno da trazim kroz molitvu ispunjenje nekih mojih zelja, ali sa akcentom da na kraju bude Bozja volja (ne moja). Jedna od njih je bila i zavrsetak fakulteta (isti sam zavrsio u roku-prava). S vremena na vreme se mesao u moj zivot (dva puta sa sigurnoscu prilikom polaganja ispita) i ko zna koliko jos a da ja toga nisam ni svestan.
    Klasično iskustvo za osobe mlade u vjeri. Vrlo je tanka linija koja razdvaja ispravnu vjeru i molitvu od doživljaja Boga kao automata koji ispunjava naše želje. Za pravilno shvatanje ovog pitanja, najbolje je da pažljivo proučiš kako, u kojim slučajevima i u koje svrhe se Bog miješa u živote ljudi na natprirodan način.
    Što se tiče tvojeg fakulteta ili bilo koje druge visoke škole koju smo možda završili, obrazovanja koje smo stekli samoinicijativno ili na neki drugi način - sve to Bog može na neki način upotrijebiti za svoje djelo. Kada će se i kako to desiti, nije nešto čime se trebamo opterećivati.
    Za te intervencije koje si pripisao Bogu nijesi dao dovoljno informacija da bi se moglo prosuđivati odakle potiču, ali generalno stoji ovo što je prethodno kazano.

    Uglavnom da skratimo zavrsetak fakulteta, posao / plata / volontiranje - katastrofa (advokatura je bila u pitanju), ubrzo vojska (odoh cisto zato sto nisam imao nista pametnije da radim, jedno novo iskustvo). Sve u svemu od zavrsetka fakulteta do polaganja pravosudnog prodjose 3 godine, ali su se porodicne okolnosti promenile - nemam vise luksuz da radim za dzabe, a naravno placenog posla nema (ima ali ne za mene - zna se, veze, vezice, rodbina prosto nista od toga svega).
    Cijeli pravosudni sistem i uopšte poslovni ambijent je vrlo daleko od Božjeg Zakona i Božje volje kako ljudi treba da funkcionišu i vode ekonomiju, tako da na tom polju nema šta da očekuješ od Njega, ukoliko se tu ne nalaziš kao radnik u Njegovom djelu.

    Medjutim dobio sam ponudu skoro da radim na prekookeanskom - turistickom brodu, kao - krupije.
    Sa duhovne tačke gledišta, to je isto kao da je došao neki demon i lično ti ponudio "posao". Sve što ima veze sa kockom pod njihovom je kontrolom.

    Sledece je piranje zasto je Bog intervenisao prilikom polaganja ispita i zavrsetka istog fakulteta (ovo je sigurno za njegovu intervenciju), kada ja nemam ama bas NIKAKVE vajde od istog (posao, zarada sem toga da me svi tapsu po ramenu)?
    Ti misliš da je to bila Božja intervencija, ali se ne vidi nijedan argument koji bi to potvrdio.

    Razmisljao sam i o selu i odlasku na isti ali prosto tamo bih bio - sam.
    U situaciji u kojoj se trenutno nalaziš, dobro bi bilo da se krećeš među ljudima, stičeš prijatelje i poznanike, od kojih će neko primijetiti tvoje kvalitete i ponuditi ti posao ili saradnju. Slično važi za ženidbu/udaju. Moraš biti među ljudima i sa ljudima, ali gledaj da to nijesu mjesta koja su direktno pod kontrolom demona, kao što su noćni klubovi, kockarnice, muzički koncerti i sl. već tamo gdje se mogu naći koliko-toliko kvalitetne osobe.
    Što se sela tiče, zavisi koliko možeš kvalitetno da organizuješ život na tom mjestu, ali svakako ga ne bi trebao, čime se god bavio, zanemariti, jer će ti sigurno u životu trebati.

    Eto da otvorim dusu do kraja, od svega mi je muka - od ljudi, politike, kukanja, veza, vezica, lazi, prevara, macho puvanja, kompleksa.....ma muka mi je od Srbije (verovatno je tako ceo ex-yu prostor)...prosto kao da mi fali u srcu da odem odavde na neko vreme i brod bi bio dobro resenje, cini mi se.
    Ne postoji mjesto na zemlji kao utočište od svega što si nabrojao, a ponajmanje je to brod. Bio sam pomorac i znam kako to sve funkcioniše, i koliko lošije stvari sad stoje nego dok sam se ja bavio tim poslom. Ti ne moraš uopšte da sudjeluješ u stvarima koje pominješ, radi pošteno svoj posao, nešto što nije suprotno Božjoj volji, budi zadovoljan i srećan u tome i napredak će sigurno doći, pa i žena koja ti je IDEOLOŠKI bliska, jer u protivnom, ako se oženiš sa nekom koja omalovažava moralne i Božje vrijednosti, samo bi dodatno nastradao.
    avatar
    SimaS


    Broj komentara : 53
    Registration date : 2011-07-17

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  SimaS 18/1/2014, 23:08

    evo i od mene malo podrske i ukratko jedno iskustvo pa ako pomogne bice mi drago...ja sam takodje bio pomorac i obisao veci deo sveta i mogu ti reci da je svuda isto kada su teme o kojima pricas .naime svuda imas ljude koji su se nekako snasli i one koji se slabije snalaze.....
    sto se tice posla ..postoji jedno jednostavno pravilo a to je kao sto je i pavle rekao druzi se sa ljudima ,prosetaj svojim gradom pogledaj i napravi spisak poslova kojim se ljudi bave i odluci se za jednu stvar......uvek bi me pitali a koju-
    ja im odgovaram bilo koju .....
    obrati paznju ...bilo sta da se odlucis da radis ...naravno osim kriminala ...moras da prodjes kroz jedan period ucenja i kako si vec bio vredan da zavrsis fakultet i da toliko vremena provedes izucavajuci bibliju tako budi vredan da sto vise naucis o poslu za koji se odlucis da radis......budes uporan i rezultati dolaze.....
    ja poznajem mnogo ljudi koji se bave razlicitim poslovima a da su uspesni kao i one koji u istoj bransi nisu bas toliko uspesni ili su odustajali razlika se uvek videla u njihovoj posvecenosti onim cime su se bavili .....oni koji su sest dana radili uglavnom su imali vece uspehe ....pod radom ujedno podrazumevam i ucenje ....
    ima mnogo divnih vrednih ljudi koji znaju da nesto proizvode ili da imaju neka zvanja ali da neumeju da to prodaju .......prodaja se isto tako treba nauciti .....
    a dok to budes radio budi siguran da ce te tako vrednog vec zapaziti i neka devojka koja ce pozeleti da bude sa nekim ko je vredan i koji zivi i vrednuje Bozja nacela .....
    avatar
    Nesa


    Broj komentara : 5
    Registration date : 2014-01-18

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Nesa 19/1/2014, 15:40

    Hvala na brzom odgovoru.


    Klasično iskustvo za osobe mlade u vjeri. Vrlo je tanka linija koja razdvaja ispravnu vjeru i molitvu od doživljaja Boga kao automata koji ispunjava naše želje. Za pravilno shvatanje ovog pitanja, najbolje je da pažljivo proučiš kako, u kojim slučajevima i u koje svrhe se Bog miješa u živote ljudi na natprirodan način.
    Što se tiče tvojeg fakulteta ili bilo koje druge visoke škole koju smo možda završili, obrazovanja koje smo stekli samoinicijativno ili na neki drugi način - sve to Bog može na neki način upotrijebiti za svoje djelo. Kada će se i kako to desiti, nije nešto čime se trebamo opterećivati.
    Za te intervencije koje si pripisao Bogu nijesi dao dovoljno informacija da bi se moglo prosuđivati odakle potiču, ali generalno stoji ovo što je prethodno kazano.

    Sto se tice da li se Bog tada mesao, i argumente na kojima baziram tu tvrdnju, iskreno....malo mi je bez veze i sram da pricam o tome...mozda ljudi pomisle da sam malo skrenuo   cyclops  ....Salim se naravno ali to je jedna navika da li dobra ili losa ne znam.
    Jednostavno sve sam to gledao kroz plodove.Jedan od plodova jeste sigurno savest...bivala je sve jaca i jaca...tako da danas kada pokusam da odradim nesto lose prosto blinkce u mraku :)Pre poznanja Boga, bilo je svacega...od osecaja besmisla, gubljenja moralnog kompasa, pa do padanja ispita.Po poznanju ( i menjanju sebe nekim tempom), pocela je promena ( duhovna ) a vremenom i spoljna ( materijalna ).Tu i tamo su se desavale ''slucajnosti'', dosta njih na fakultetu.Njih nikada nije bilo pre moje poznaje o Bogu.
    Nisu to bili munje i gromovi, i nesto spektakularno ali su bile...tihe i blage i neocekivane.Necu ih razlagati, prosto mislim da je najbitnija promena bila promena svesti ( barem najvecim delom).

    Nikada nisam smatrao Boga za nekog Duha iz carobne lampe :)Cak nisam ni zeleo da studiram nego da radim ( ali RODBINA, pa ti ovo ti ono, moras....a ja zivim kao crkveni mis) . Moja zelja je bila da napustim fakultet i da radim, ali  po poznanju Boga prosto poceh da dajem ispite i to ohoho tempom pa rekoh izdrzi jos malo.
    Uvek sam kroz molitvu trazio da bude njegova volja a ne moja ( otuda moje cudjenje da po zavrsetku istog ne mogu da ga iskoristim ).Mada ko zna zasta je to dobro zar ne?Jednog dana ce se znati.



    Cijeli pravosudni sistem i uopšte poslovni ambijent je vrlo daleko od Božjeg Zakona i Božje volje kako ljudi treba da funkcionišu i vode ekonomiju, tako da na tom polju nema šta da očekuješ od Njega, ukoliko se tu ne nalaziš kao radnik u Njegovom djelu.


    Sa duhovne tačke gledišta, to je isto kao da je došao neki demon i lično ti ponudio "posao". Sve što ima veze sa kockom pod njihovom je kontrolom.

    Sve sam razumeo, ali moram da priznam i da je ceo svet na ovaj ili onaj nacin pod njihvom kontrolom zar ne? Dakle pravosudje, sistem radnih odnosa,ekonomija, stampanje novca, drzava, EU...
    Opet sto se tice delovanja Boga...pa  delovao  je u Vavilonu , Egiptu...i sve sami sistemi pod kontolom djavolaka (naravno sa ciljem ).
    Iskreno prodavanje cigara i alkohola mi je odvratnije od kocke, i covek u pogledu zavisnosti moze da se navuce na sve zivo.
    No dobro to su valjda neki moji licni rezoni, ne mora da znaci da su tacni.



    Ne postoji mjesto na zemlji kao utočište od svega što si nabrojao, a ponajmanje je to brod. Bio sam pomorac i znam kako to sve funkcioniše, i koliko lošije stvari sad stoje nego dok sam se ja bavio tim poslom. Ti ne moraš uopšte da sudjeluješ u stvarima koje pominješ, radi pošteno svoj posao, nešto što nije suprotno Božjoj volji, budi zadovoljan i srećan u tome i napredak će sigurno doći, pa i žena koja ti je IDEOLOŠKI bliska, jer u protivnom, ako se oženiš sa nekom koja omalovažava moralne i Božje vrijednosti, samo bi dodatno nastradao.

    Za zenu vec i toliko nije problem posto znam sta bih trazio.Mada naci koja hoce na selo...igla u plastu sena.

    Ako nije problem da mi kazete gde ste bili pomorac?Domaca /strana kompanija?Turisticki ili teretni?

    Par mojih bliskih drugara su vec bili na brodovima i to dugo po par godina sto konobari, house menadzeri,fotografi ( pricam o stranim kompanijama Royal Carribian, Carnival itd turisticki brodovi)I uglavnom iskustva su sledeca da u pogledu radne etike da je DALEKO bolje nego ovde ( prosto ima muljanja,prevare itd ali to je izuzetak, pravilo je da onaj koji rmbaci ide dalje i da posoji sistem koji nije apsolutlno pravedan ali u poredjenju sa nekim nasim sistemom...pffff....nebo i zemlja).Ovo pricam o odnosu prema radu.I naravno ima podmetacine...ali na kraju svi budu isplaceni. A taj odnos prema radu mi je sada trenutno jako bitan.Za ostale lazi i prevare bih nekako pregurao.

    Za nase domace  brodske kompanije ne znam i verovatno je isto kao i svuda na nasim prostorima - u stanju konstantnog raspada.


    Za Alhemicara....razumem u pogledu vremena sto je potrebno za ucenje rad trud....sve mi je jasno, ali prosto kada covek ulozi 4-5 godina i tih godina nema ploda, ocekujuci plod posle tih godina, a njega ne bude ( niti ima izgleda da ce ga biti - prosto takvo je stanje na trzistu rada ), prosto umire volja, covek postaje namcor i poprilicno razocaran.Nije samo ovo moje iskustvo, imam drugara na tone, sto bi se reklo sa istim iskustvom.Na sve to treba dodati i da taj posao treba da ispunjava coveka (duhovno) i to naci u Srbiji.........ehhhhhhh.
    Ima jedna izreka u Bibliji ne mogu tacno da je citiram ali nesto tipa dugo cekanje i neispunjena obecanje susi kosti (ili tome slicno )

    Nego, niste mi odgovorili na ovo pitanje :

    Isus je ziveo van gradova, a verovatno i osali apostoli ( nisam siguran za ovu tvrdnju), Adam i Eva su stvoreni da rade u vrtu....ako je sve tako to znaci da bi smo i mi trebali da se vratimo na selo?

    Imam jos jedno pitanje:

    Da li je neko razmisljao o tome zbog cega je nase ekonomsko stanje u drustvu ovako lose?U poredjenju sa zapadnim drustvima koja su daleko vise moralno posrnula, kod njih je ipak ekonomski standard svetlosnim godinama ispred naseg?Zar ne bi trebalo posto su moralno dekadentnija drustva da su odavno srozana na koricu belog hleba?

    Hvala na odgovorima.Pozz!
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3727
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 19/1/2014, 16:38

    Ako nije problem da mi kazete gde ste bili pomorac? Domaca /strana kompanija? Turisticki ili teretni?
    Domaća kompanija, trgovačka mornarica, prekookeanska plovidba, ali sasvim sam upoznat kakva je situacija na kruzerima.
    Danas većina momaka ide jer znaju da se glavni šverc droge radi na brodovima, pa onda kad "zarade" neku veću svotu novca žele da odustanu i odbijaju pozive za novi ukrcaj. Onda im dođe mafija u kuću pa ih polomi ili ne smiju nigdje izaći...

    Isus je ziveo van gradova, a verovatno i osali apostoli (nisam siguran za ovu tvrdnju), Adam i Eva su stvoreni da rade u vrtu....ako je sve tako to znaci da bi smo i mi trebali da se vratimo na selo?
    Skoro sve što donosi tzv. "civilizacija" je suprotno prirodi i čovjekovim stvarnim potrebama, od ishrane preko života u neprirodnoj sredini i u urbanim naseljima. Naravno da bismo trebali težiti oslobađanju od svega što nam donosi probleme.

    Da li je neko razmisljao o tome zbog cega je nase ekonomsko stanje u drustvu ovako lose? U poredjenju sa zapadnim drustvima koja su daleko vise moralno posrnula, kod njih je ipak ekonomski standard svetlosnim godinama ispred naseg? Zar ne bi trebalo posto su moralno dekadentnija drustva da su odavno srozana na koricu belog hleba?
    Mi spadamo u male zemlje tzv. trećeg svijeta čije stvaranje je zavisilo od volje inostranih moćnika, tajnih društava i sl. što znači da imamo marionetske države kojima se daje na kašičicu. Tzv. zapadne razvijene zemlje su centri moći i tu je situacija drugačija jer im se daje veliki novac, što se može vidjeti i po stopi zaduženosti, između ostalog. Drugi bitan uzrok je neorganizovanost i nerad. Naši ljudi ozbiljno rade tek kad se zaposle u inostranstvu gdje ih niko ne gleda. Ljudi su pasivni i dozvoljavaju mafiji da upravlja njihovim životima i da crpi skoro svu ekonomsku dobit.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3727
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 23/1/2014, 18:49

    Pitanje koje smo dobili na mejl IRI:

    Mogu li žene biti apostoli u Božjoj Crkvi? Zanima me objašnjenje poduprto Biblijskim citatima.
    Najprije treba imati u vidu da je Bog stvorio Evu da Adamu bude „pomoćnica“ da ga „dopunjuje“ (Postanje 2:18).
    U Tori, za obrednu služba i praznike, od žena se nije tražilo da dolaze na godišnje festivale (2. Mojsijeva 23:17; 3. Mojsijeva 23;  5. Mojsijeva 16:16), već samo od muškaraca. Žene su mogle prisustvovati ako same tako izaberu (1 Sam. 1:9, 21-22). Božji Zakon žene najviše obavezuje oko domaćinstva i materinstva. Ali žene su takođe davale svoj doprinos oko svetilišta (2. Mojsijeva 35:22, 25, 26; 38:8).
    Međutim, muškarac je uvijek bio glava domaćinstva i kućni sveštenik. Žene su mogle da uzmu u učešća u nazirejskom zavjetu (4. Mojsijeva 6:2), da budu sa muškarcem prilikom obrednih prinosa i žrtvi (Sudije 13:13-14), ali nikako i u nijednom slučaju među odabranim levitskim sveštenstvom za službu u hramu (2. Mojsijeva 28:1; 4. Mojsijeva 18:1-7).
    Međutim, u Starom Zavjetu nalazimo žene proročice, kao što je bila Debora (Sudije 4:4-7), Isaijina žena (Isaija 8:3), Olda (2. Carevima 22:14), ćerke Filipove u Novom Zavjetu (Djela 21:9)… Uporedi sa Joel 2:28.
    Žene su, dakle, mogle sudjelovati u nekim službama, kao što su muzička (2. Mojsijeva 15:20-21; 1. Dnevnika 25:5; 1. Samuelova 18:6; Psalam 68:25), a nalazimo i posebne primjere kad je žena morala biti vođa, jer Bog nije imao sposobnog i vjernog muškarca za tu dužnost (Sudije 4:4-8; uporedi sa Isaija 3:12).
    U Novom Zavjetu se jasno vidi da Božja namjera nije da žene odstrani iz službe i udijela u Planu spasenja (vidi Luka 10:42; 18:2-8; 15:8-10; Matej 26:12, 13). Isusova osuda preljube nije izolovala žene, kao što su to fariseji radili (Matej 5:27-28; 19:3-10). One su mogle da se pokaju za svoje grijehe i počnu novi život (Luka 7:37-50; Jovan 7:53-8:11). Žene su bile poslednje koje su pratile Isusa do krsta i prve kod groba po vaskrsenju. Naravno ne treba zaboraviti ženu (Mariju) koju je Bog izabrao da na svijet donese Spasitelja čovječanstva – Mesiju. Izvorno hrišćanstvo, gdje god se propovijedalo, donosilo je ženama neuporedivo bolji društveni status od onog koje su imale.
    Novozavjetni izvještaji govore o ženama koje su služile u skupštinama (Fiba, Priskila, Junija, Tavita, Evodija), ali ne kao nosioci službi kakvi su bili apostoli. Prilikom prvog izbora đakona (Djela 6:2-3), birano je 7 muškaraca. U 1. Timoteju 3:12 Pavle se obraća đakonima kao muškarcima. U poslanici Titu 1:5-7 nalazimo slične instrukcije. Ali iskusne žene mogle su poučavati (vidi 1. Tim. 5:3,9-11; Titu 2:4).
    Napokon, sam Isus je birao 12 apostola muškaraca (Matej 10:5; Jovan 6:70), i kasnije 70 ljudi (Luka 10:1). U Djelima 6:2-3 vidimo da je ta praksa nastavljena, vjerovatno na osnovu uputstva iz Tore (vidi 2. Mojsijeva 18:21-26; 5. Mojsijeva 15:16). Starješine prvih hrišćanskih zajednica bili su muškarci (1. Timoteju 2:11-15; 3:2-4; Djela 20:17; Titu 1:5-9)…

    To je ono što kaže Biblija. Sasvim druga stvar je neovlašćena (od Boga) sveštenička služba u različitim crkvama, koje, želeći da idu u korak sa društvenim i kulturnim kretanjima, i prateći trendove „demokratskih tekovina“ i „ljudskih prava“, postavljaju žene u crkvenim upravnim tijelima, zaređuju ih kao pastore i sl. No sve to ima težinu i značaj isto koliko i imenovanje upravnog odbora neke firme ili šah kluba.
    avatar
    Eliezer


    Broj komentara : 128
    Registration date : 2013-10-09

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Eliezer 24/1/2014, 10:26

    PavleS (citat): To je ono što kaže Biblija. Sasvim druga stvar je neovlašćena (od Boga) sveštenička služba u različitim crkvama, koje, želeći da idu u korak sa društvenim i kulturnim kretanjima...

    Pa PavleS, pošto nisam u tim tokovima i znam onako površno, zar nisu uloga pastora u protestantizmu drugačija neg uloga sveštenstva kod katolika i pravolavaca? Koje su razlike, sličnosti itd.?

    Ako nije problem, možeš li nešto više o tome da kažeš jer nikada mi nije to bilo jasno niti sam ulagao energiju da to razumijem, pa eto da tebe iskoristim jer si ti očigledno suveren u tim vodama.

    Jer ako već pozivajući se na NZ uče da je Tora sveštenstvo ukinuto, kako se onda uopšte pozivati na te stihove u kontekstu katoličko-pravoslavnog sveštenstva i protestantskog pastorizma?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3727
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 24/1/2014, 14:30

    Eliezer (citat):
    PavleS (citat): To je ono što kaže Biblija. Sasvim druga stvar je neovlašćena (od Boga) sveštenička služba u različitim crkvama, koje, želeći da idu u korak sa društvenim i kulturnim kretanjima...

    Pa PavleS, pošto nisam u tim tokovima i znam onako površno, zar nisu uloga pastora u protestantizmu drugačija neg uloga sveštenstva kod katolika i pravolavaca? Koje su razlike, sličnosti itd.?

    Ako nije problem, možeš li nešto više o tome da kažeš jer nikada mi nije to bilo jasno niti sam ulagao energiju da to razumijem, pa eto da tebe iskoristim jer si ti očigledno suveren u tim vodama.

    Jer ako već pozivajući se na NZ uče da je Tora sveštenstvo ukinuto, kako se onda uopšte pozivati na te stihove u kontekstu katoličko-pravoslavnog sveštenstva i protestantskog pastorizma?
    Tebi nije teško da razumiješ ko je, gdje, na koji način, i kada mogao obavljati svešteničku službu. To je vrlo jasno iz Tore. Isto tako, iz istorijskih i proročkih knjiga vidimo da je pokušaj vršenja bilo kakve paralelne svešteničke službe (problem koji je došao do izražaja nakon razdvajanja Izraela) Bog okvalifikovao kao idolatriju tj. službu demonima.
    Po završetku Hristove misije na zemlji, On preuzima ulogu Sveštenika u nebeskoj Svetinji i vrši stvarnu službu pomirenja, te je odatle sasvim jasno da nikakva zemaljska sveštenička služba ne može biti odobrena od Boga niti validna. O tome govori cijela poslanica Jevrejima. Niko od apostola ili članova rane hrišćanske zajednice to nije dovodio u pitanje, želio ili namjeravao uspostaviti neki oblik svešteničke službe, jer njima je, kao Jevrejima, to bilo sasvim jasno.
    Druga stvar je organizacija zajednice, što uključuje potrebu za starješinama, služiteljima, učiteljima, pastirima (ili pastorima), odnosno osobama sa posebnim talentima ili duhovnim darovima, koji, svi zajedno, čine jedno tijelo spasenih koje dalje sinhronizovano djeluje na širenju Dobre vijesti u funkciji Plana spasenja.
    Sve mimo toga je čista paganština pod plaštom hrišćanske terminologije, a posebno neka sveštenička hramska (crkvena) služba. Na taj način Hristova služba se zaklanja od ljudi i postavlja gnusoba pustošna, što je uostalom i prorečeno na više mjesta u Bibliji.
    Dakle, uloga pastora u protestantizmu svakako ne bi trebala imati nikakve svešteničke konotacije, ali i njima, kao katolicima i pravoslavcima, odgovara da budu "očevi" ili se uzdignu iznad obične "pastve".


    PavleS: komentar modifikovan dana: 24/1/2014, 21:04; prepravljeno ukupno 1 puta
    avatar
    Eliezer


    Broj komentara : 128
    Registration date : 2013-10-09

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Eliezer 24/1/2014, 14:46

    PavleS (citat): Druga stvar je organizacija zajednice, što uključuje potrebu za starješinama, služiteljima, učiteljima, pastirima (ili pastorima), odnosno osobama sa posebnim talentima ili duhovnim darovima, koji, svi zajedno, čine jedno tijelo spasenih koje dalje sinhronizovano djeluje na širenju Dobre vijesti u funkciji Plana spasenja... Dakle, uloga pastora u protestantizmu svakako ne bi trebala imati nikakve svešteničke konotacije, ali i njima, kao katolicima i pravoslavcima, odgovara da budu "očevi" ili se uzdignu iznad obične "pastve".

    Ako je tako, đe je onda problem da i žene budu učitelji i pastiri u svojim hrišćanskim zajednicama?

    Ako je žena učenija i mudrija od muškaraca, zašto onda ne može biti pastor?

    Koncept apostola mi je totalno stran i nema veze sa Torom (u smislu nekih zabrana za žene), jer u prevodu to bukvalno znači "poslani" ako se ne varam, pa ako se mogu slati muškarci n aodređene misije, zašto se ne bi slale i žene na određene misije od religijskog značaja (ako su neudate ili nemaju porodicu)?
    Iako Isus nije ni jednu ženu imenovao među "poslane" (apostola), nema naznake da je zabranjeno jer uzevši u obzir ulogu žene u Bibliji, ona je više vezana za kuću ali kao i za hadž, može a i ne mora.

    Pokušavam da razumijem unutrašnju logiku hrišćanstva i zbog toga ova pitanja. Wink
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3727
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 24/1/2014, 15:01

    Nije teško razumjeti, jer sve se zasniva na konceptu Tore, samo se organizacija usmjerava na djelovanje prema spolja i podiže nivo duhovnosti. Naravno da žene mogu da misionare. Koncept apostola je analogan konceptu patrijarha.
    U suštini sve se svodi na sprovođenje Božje objave na što efikasniji način i duhovnu izgradnju, a da se pri tome ne skreće sa kursa Plana spasenja.
    avatar
    Eliezer


    Broj komentara : 128
    Registration date : 2013-10-09

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Eliezer 25/1/2014, 19:57

    Kontam, ali nisi mi odgovorio na direktno pitanje:

    Ako je žena učenija i mudrija od muškaraca, zašto onda ne može biti pastor?

    Jer pastor nije isto sto i svestenik.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3727
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 25/1/2014, 21:15

    Eliezer (citat):Kontam, ali nisi mi odgovorio na direktno pitanje:

    Ako je žena učenija i mudrija od muškaraca, zašto onda ne može biti pastor?

    Jer pastor nije isto sto i svestenik.
    Hm, ne radi se tu o učenosti. Pastir je neko čija je obaveza paziti na zajednicu, na sličan način način kao što dobar čoban čuva svoje stado, a to ne može biti ženski posao.
    To je izvorni biblijski smisao ovog pojma, a sasvim druga stvar je shvatanje uloge pastora u različitim crkvama. U crkvama pastor = propovjednik, čiji osnovni zadatak je da ubijedi vjernike u crkvene dogme i da ostanu vjerni organizaciji, za koji posao dobija platu. Međutim, Isus takve pastire (pastore) naziva "najamnicima" (Jovan 10:11-13; uporedi sa Filibljanima 2:20, 21).
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3727
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 27/1/2014, 09:02

    Ova pitanja prenosimo sa sajta IRI i ujedno molimo sve koji bi htjeli voditi dužu polemiku da to urade na forumu:

    Imam par pitanja u vezi zrtvenog sistema.

    1)
    Ako bi danasnje prinosenje pashalnog jagnjeta, koje simbolizuje Isusovu zrtvu (uz pretpostavku da postoji Hram i teokratska drzava) predstavljalo hulu na Isusa – kako se navodi u ovom tekstu, zasto onda isto tako ne predstavlja hulu i konzumiranje beskvasnih hlebova i vina (koji isto simbolizuju Isusa), a za koje je Isus naredio da se jedu u buducnosti kao spomen na njegovu zrtvu)?

    Zasto bi jagnje bilo hula, a hleb i vino nije hula, a potpuno istu simboliku imaju?

    Naravno, bilo bi hula kada bi se smatralo da ce zrtva sama po sebi da spasi coveka, a ne sam Isus, i o tome je apostol Pavle raspravljao sa Jevrejima i govorio da su zrtve samo simboli jedne vece realnosti, i da je zemaljski Hram i sluzba samo slika nebeskog Hrama i sluzbe, ali nisam siguran da to znaci da ako treba da razumemo duhovnu dimenziju nekog obreda, da treba da ukinemo njegovu realnu primenu, i isto tako, ako treba nesto da primenimo u praksi ne treba da zanemarimo duhovnu dimenziju.

    Po mom misljenju na Boga hule i oni koji rade obrede bez njihovog dubljeg razumevanja, a isto tako hule i oni koji navodno znaju dublje znacenje obreda a ne sprovode ih doslovno, jer sama prica o necemu ne pomaze mnogo, jer kako kaze apostol Jakov vera bez dela je mrtva i kakva je korist od toga.
    Treba spojiti doslovno postovanje Zakona i obreda sa pravim motivima i razumevanjem pozadine i znacenja.

    2)
    Zasto je apostol Pavle, ako je prinosenje zrtava i prinosa ukinuto nakon Hristove smrti, prinosio prinos u Hramu sa Jevrejima za ociscenje vezano verovatno za nazirejski zavet? Zar i to nije hula na Boga? Da si ti bio na njegovom mestu, ti bi verovatno odbio da to uradis i rekao bi da Hram i prinosi vise nemaju nikakvu ulogu. Jedino ako je Pavle svesno sagresio, mada je to tanko tumacenje, a i ne vidimo da ga je Bog osudio zbog toga, cak su mu i svi drugi apostoli predlozili da to uradi da bi dokazao Jevrejima da ne uci ukidanje Zakona.

    3)
    U planu spasenja ne ukazuju svi praznici na Hristovu zrtvu i smrt. Znamo da se jesenji praznici jos nisu ispunili.
    Cak i da prihvatimo da praznike koji ukazuju na Hristovu zrtvu ne treba vise obelezavati prinosenjem zrtava, kako onda objasniti sve zrtve koje se prinose i na praznike koji ukazuju na buducnost i drugi Hristov dolazak? Zrtve su se prinosile i na praznike Truba i Senice. Te zrtve nemaju simboliku Isusove smrti, vec drugih buducih dogadjaja.

    4)
    Zasto Bog jasno kaze vise puta za sve praznike (a to ponavlja i za druge zapovesti u Tori) svom narodu da treba da se slave doveka, zakonom vecnim?

    Ako moze konkretan odgovor na ove primedbe, bez emocija i vredjanja.
    Odgovoriću kasnije, sad nemam vremena.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3727
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 27/1/2014, 11:31

    Ako bi danasnje prinosenje pashalnog jagnjeta, koje simbolizuje Isusovu zrtvu (uz pretpostavku da postoji Hram i teokratska drzava) predstavljalo hulu na Isusa – kako se navodi u ovom tekstu, zasto onda isto tako ne predstavlja hulu i konzumiranje beskvasnih hlebova i vina (koji isto simbolizuju Isusa), a za koje je Isus naredio da se jedu u buducnosti kao spomen na njegovu zrtvu)?

    Zasto bi jagnje bilo hula, a hleb i vino nije hula, a potpuno istu simboliku imaju?

    Naravno, bilo bi hula kada bi se smatralo da ce zrtva sama po sebi da spasi coveka, a ne sam Isus, i o tome je apostol Pavle raspravljao sa Jevrejima i govorio da su zrtve samo simboli jedne vece realnosti, i da je zemaljski Hram i sluzba samo slika nebeskog Hrama i sluzbe, ali nisam siguran da to znaci da ako treba da razumemo duhovnu dimenziju nekog obreda, da treba da ukinemo njegovu realnu primenu, i isto tako, ako treba nesto da primenimo u praksi ne treba da zanemarimo duhovnu dimenziju.

    Po mom misljenju na Boga hule i oni koji rade obrede bez njihovog dubljeg razumevanja, a isto tako hule i oni koji navodno znaju dublje znacenje obreda a ne sprovode ih doslovno, jer sama prica o necemu ne pomaze mnogo, jer kako kaze apostol Jakov vera bez dela je mrtva i kakva je korist od toga.
    Treba spojiti doslovno postovanje Zakona i obreda sa pravim motivima i razumevanjem pozadine i znacenja.
    Pasha je ispunjena u Isusovoj žrtvi, a lomljenje hljeba i pijenje bezalkoholnog vina predstavljaju neku vrstu nastavka Pashe, ali u smislu komemoracije na ono što je Mesija VEĆ učinio, do Drugog dolaska.
    "Jagnje" je već žrtvovano (vidi Jovan 1:29, 36; 1. Kor. 15:3; Jevrejima 1:3; 9:28; 1. Petrova 1:19; Otkrivenje 1:5; 5:6).
    Nikakve životinjske žrtve više nijesu prihvatljive. Obredi su bili važni sve dokle su imali svrhu. "Vjera bez djela" se uopšte ne odnosi na obredni zakon, već na rezultate vjere koji ispoljavaju u svakodnevnom životu po Božjoj volji, što naravno znači i poštovanje Božjeg moralnog zakona.

    Zasto je apostol Pavle, ako je prinosenje zrtava i prinosa ukinuto nakon Hristove smrti, prinosio prinos u Hramu sa Jevrejima za ociscenje vezano verovatno za nazirejski zavet? Zar i to nije hula na Boga? Da si ti bio na njegovom mestu, ti bi verovatno odbio da to uradis i rekao bi da Hram i prinosi vise nemaju nikakvu ulogu. Jedino ako je Pavle svesno sagresio, mada je to tanko tumacenje, a i ne vidimo da ga je Bog osudio zbog toga, cak su mu i svi drugi apostoli predlozili da to uradi da bi dokazao Jevrejima da ne uci ukidanje Zakona.
    To je uradio da bi udovoljio onima koji su pod pritiskom okruženja "težili starom zakonu", uključujući apostole, iako je bio upozoravan da uopšte ne ide u Jerusalim. Pavle nije uradio nikakav grijeh, već se pokorio želji onih koje je smatrao višim od sebe, ali radilo se jednostavno o lošem ljudskom savjetu, ili tipičnom dodvoravanju. Od tada pa nadalje, Pavle je ostatak života proveo kao rob, sa "čuvarima zakona" iza leđa koji su mu neprekidno radili o glavi.

    U planu spasenja ne ukazuju svi praznici na Hristovu zrtvu i smrt. Znamo da se jesenji praznici jos nisu ispunili.
    Cak i da prihvatimo da praznike koji ukazuju na Hristovu zrtvu ne treba vise obelezavati prinosenjem zrtava, kako onda objasniti sve zrtve koje se prinose i na praznike koji ukazuju na buducnost i drugi Hristov dolazak? Zrtve su se prinosile i na praznike Truba i Senice. Te zrtve nemaju simboliku Isusove smrti, vec drugih buducih dogadjaja.
    Od jesenjih praznika, ostao je da se ispuni Praznik sjenica, a to nema veze sa proslavom na zemlji, već se odnosi na period o Hristovom drugom dolasku kada spaseni budu putovali sa Zemlje do Božjeg prestola.
    Na Dan očišćenja prinosila se svakodnevna žrtva (tamid) koja nije prekidana. Sve žrtve imaju simboliku u Hristu.

    Zasto Bog jasno kaze vise puta za sve praznike (a to ponavlja i za druge zapovesti u Tori) svom narodu da treba da se slave doveka, zakonom vecnim?
    Na mnogo mjesta u Bibliji koristi se izraz "dovijeka" sa značanjem vremenske ograničenosti, tj. sve dokle postoji svrha da se to dešava ili dok se nešto ne ispuni. Posebno je Novi Zavjet pun izraza pogrešno prevođenih kao "vječni", što smo popravili u NRP prevodu. Božji Plan spasenja ima svoje bitne faze koje graniče te periode, a naravno najvažnija je ona po okončanju Plana spasenja kada spaseni dobijaju "eonski" život (izraz "vječni" je naravno pogrešan, jer stvorenja nijesu kao Bog da nemaju početka u vremenu).

    Ako moze konkretan odgovor na ove primedbe, bez emocija i vredjanja.
    Nema razloga nikakvog za vrijeđanjem.
    avatar
    Boris7


    Broj komentara : 6
    Registration date : 2014-01-27

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Boris7 27/1/2014, 15:22

    Pasha je ispunjena u Isusovoj žrtvi, a lomljenje hljeba i pijenje bezalkoholnog vina predstavljaju neku vrstu nastavka Pashe, ali u smislu komemoracije na ono što je Mesija VEĆ učinio, do Drugog dolaska.
    "Jagnje" je već žrtvovano (vidi Jovan 1:29, 36; 1. Kor. 15:3; Jevrejima 1:3; 9:28; 1. Petrova 1:19; Otkrivenje 1:5; 5:6).
    Nikakve životinjske žrtve više nijesu prihvatljive. Obredi su bili važni sve dokle su imali svrhu. "Vjera bez djela" se uopšte ne odnosi na obredni zakon, već na rezultate vjere koji ispoljavaju u svakodnevnom životu po Božjoj volji, što naravno znači i poštovanje Božjeg moralnog zakona.

    Pa ti zapravo i potvrdjujes ono sto hocu da kazem. Slazem se da svi obredi koji se odnose na Spasiteljevu zrtvu treba du budu u funkciji podsecanja na ono sto je Mesija VEC ucinio.
    Hleb i vino su se konzumirali jos od davnina. Nije to neki novi obred koji je Isus uspostavio, vec je samo objasnio apostolima sta taj obred znaci, i naredio im da ubuduce to praktikuju sa punim razumevanjem, a ne cisto formalno bez razumevanja kao sto su radili mnogi do tada.

    Istorijska je cinjenica da su Jevreji za Pashu pored hlebova i jagnjeta pili i vino (naravno, bezalkoholni sok od grozdja), to rade i dan danas (naravno bez jagnjeta jer ne postoji Hram), jer kako bi se vino i hlebovi uopste nasli na stolu kada im je Isus rekao idite priremite nam Pashu da jedemo. Nije on to tek tako izmislio i rekao napravite hleb i vino jer cu od sada da uvedem novi obred, vec su to stvari koje su se upraznjavale vekovima unazad.

    U Bibliji se spominje da je jos Avram konzumirao hleb i vino sa Melhisedekom (najverovatnije u religijskom kontekstu, jer se spominje da je on bio Bozji svestenik i da je tom prilikom rekao blagoslov Avramu). Vino i hleb se u kontekstu Spasiteljeve krvi i zrtve pominju i na drugim mestima u Starom zavetu.

    Dakle, i dalje ne vidim zasto bi se prestalo sa prinosenjem jagnjeta (pod uslovom da postoji Hram i svestenici) a istovremeno nastavilo sa hlebom i vinom, a jasno se vidi da su sve te stvari deo istih obreda koji ukazuju na zrtvu Mesije. Kako je sada jedan deo toga hula, a drugi deo nije, a potpuno istu simboliku imaju i upraznjavali su se vekovima pre Hrista?

    Da je Isus rekao - vidite, svi ti hlebovi, vino, zrtve itd su ukazivale na mene, a nakon moje smrti vise nemojte to da radite jer sam ja sve to ispunio, onda bih mogao da prihvatim da to vise ne treba da se radi. Ali, on zapravo naredjuje da se to nastavi i u buducnosti, uz naravno potpuno razumevanje tih simbola.

    Znaci, ja ne zastupam da zrtva treba da se prinosi kao neka Hristova zamena ili da je ona vaznija sama po sebi od Hristove zrtve, ali samo kazem da je ona deo jednog sireg konteksta, uz hleb i vino, koja treba da podseca na ono sto je Hristos uradio na Golgoti. Do tada se to radilo kao simbol necega sto treba da se desi, a od tada se to radi kao simbol necega sto se desilo, uz potpuno razumevanja cele price. Mislim da to nije nikakva hula, ako se razume na pravi nacin.

    To je uradio da bi udovoljio onima koji su pod pritiskom okruženja "težili starom zakonu", uključujući apostole, iako je bio upozoravan da uopšte ne ide u Jerusalim. Pavle nije uradio nikakav grijeh, već se pokorio želji onih koje je smatrao višim od sebe, ali radilo se jednostavno o lošem ljudskom savjetu, ili tipičnom dodvoravanju. Od tada pa nadalje, Pavle je ostatak života proveo kao rob, sa "čuvarima zakona" iza leđa koji su mu neprekidno radili o glavi.

    On to nije uradio pod pritiskom da bi udovoljio nekome. To ne lici na Pavla. To se vidi iz drugih poslanica, gde on nikada ne pravi nikakve kompromise sa pogresnom naukom, vec se uvek jasno distancira i opominje.
    Sam tekst kaze da je on to uradio da bi dokazao Judejcima da se i dalje drzi Zakona i da ne odstupa od Tore, kako su ga neki lazno optuzivali. Jasno su svi apostoli rekli da su to glasine koje se sire. Zapazi i da se kaze da kruze glasine da on uci Judejce da se ne drze Zakona. A onda se nastavlja da neznabosci treba u pocetku da paze na osnovne stvari i da ne treba insistirati da se obrezuju itd. (Jer su to zakoni koji vaze u Izraelu, sto ne znaci da je zabranjeno ako neko zeli i to da uradi)

    Od jesenjih praznika, ostao je da se ispuni Praznik sjenica, a to nema veze sa proslavom na zemlji, već se odnosi na period o Hristovom drugom dolasku kada spaseni budu putovali sa Zemlje do Božjeg prestola.
    Na Dan očišćenja prinosila se svakodnevna žrtva (tamid) koja nije prekidana. Sve žrtve imaju simboliku u Hristu.

    Mislis da se praznik Truba ispunio? Zar on ne najavljuje Hristov dolazak, sto ce se ispuniti u trubama iz Otkrivenja?

    Znam da Senice simbolisu to sto kazes, ali to nije ni bitno da li se doslovno znacenje ispunjava na Zemlji ili nebu, bitno je da je to buduci dogadjaj, sto znaci da se jos nije ispunio, i da se treba svetkovati kao simbol i ukazivanje na ono sto treba da se desi. Po tvom tumacenju, one praznike koji su se ispunili ne treba vise svetkovati, ali sta da radimo sa onima koji tek trebaju da se ispune? Zar i njih ne treba da svetkujemo? Ja ne vidim tu logiku.

    I sta da se radi sa onim zrtvama koje se prinose? Da li da ih proslavljamo delimicicno bez zrtava ili nikako?

    Zar je Hristos ispunio i simbol jarca za Azazela? Zar se to ne odnosi na period kada ce Sotona biti izgnan u pustinju (period od 1000 godina), kako i sam tumacis?

    Zasto si u svom tekstu o praznicima gde objasnjavas tipologiju

    http://www.religija.me/teologija_nz/PRAZNICI_U_BOZJEM_PLANU_SPASENJA.pdf

    izostavio kljucne reci apostola Pavla iz poslanice Jevrejima?

    Jer zakon imajući sjen dobara koja će doći, a ne samo obličje stvari, ne može nikada savršiti one koji pristupaju svake godine i prinose one iste žrtve… Jer krv junčija i jarčija ne može uzeti grijehe…

    U tom delu ide izjava da se te zrtve iz godine u godinu prinose samo kako bi podsecale na grehe. On ne kaze te zrtve su se prinosile, nego kaze u sadasnjem vremenu - one se prinose.

    Kompletna ta poslanica je pisana tvrdovratim Jevrejima koji se drze samo forme i ne razumeju celu pozadinu i simboliku i misle da ce ih same zrtve spasiti.

    Pavle pokusava da im objasni da se sve to radi da bi ih uputilo na pravu zrtvu i da bi ih podsecalo na greh iz godine u godinu.

    Uvek su postojale krajnosti. Pre Hrista su mnogi Jevreji radili sve obrede bez razumevanja i mislili su da ce ih obredi sami po sebi spasiti, a danas imamo "hriscane" kojima su Hristos i apostoli objasnili pravu sustinu obreda, a onda su oni otisli u krajnost da samo pricaju o svemu tome, a ne sprovode to u praksi.

    Svrha svih praznika, obreda, Hrama itd. jeste sirenje vesti o planu Spasenja. I zato se Sotona trudi da ljude posalje u jednu ili drugu krajnost i da niko ne siri jevandjelje na pravi nacin.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3727
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 27/1/2014, 16:09

    Dakle, i dalje ne vidim zasto bi se prestalo sa prinosenjem jagnjeta (pod uslovom da postoji Hram i svestenici) a istovremeno nastavilo sa hlebom i vinom, a jasno se vidi da su sve te stvari deo istih obreda koji ukazuju na zrtvu Mesije. Kako je sada jedan deo toga hula, a drugi deo nije, a potpuno istu simboliku imaju i upraznjavali su se vekovima pre Hrista?
    Pod uslovom da postoji hram, ali nema apsolutno nikakve svrhe da postoji, kao ni sveštenička služba bilo koje vrste.

    Kako je sada jedan deo toga hula, a drugi deo nije, a potpuno istu simboliku imaju i upraznjavali su se vekovima pre Hrista?
    Objašnjenje je dao Isus, u pitanju je komemoracija, podsjećanje na Njegovu smrt do Drugog dolaska. Od tada nadalje, hljeb i vino to predstavljaju, a iz kasnijih istorijskih izvještaja vidimo da su rani hrišćani to i praktikovali.

    Znaci, ja ne zastupam da zrtva treba da se prinosi kao neka Hristova zamena ili da je ona vaznija sama po sebi od Hristove zrtve, ali samo kazem da je ona deo jednog sireg konteksta, uz hleb i vino, koja treba da podseca na ono sto je Hristos uradio na Golgoti. Do tada se to radilo kao simbol necega sto treba da se desi, a od tada se to radi kao simbol necega sto se desilo, uz potpuno razumevanja cele price.
    Ti bi i pare i jare, nego ne može oboje istovremeno  Smile 

    Sam tekst kaze da je on to uradio da bi dokazao Judejcima da se i dalje drzi Zakona i da ne odstupa od Tore, kako su ga neki lazno optuzivali.
    To je onako kako ti vidiš stvari, jer bi htio nekako da opravdaš nastavak žrtvenog sistema i praznika, ali ne ide...
    Tekst kaže:
    Djela 21:4 (Tir): Pronašli smo učenike i ostali tamo sedam dana. A oni su, podstaknuti Duhom, nagovarali Pavla da ne ide u Jerusalim.
    Djela 21:9-12 (Cezareja): Dok smo tamo boravili dosta dana, iz Judeje je došao jedan prorok po imenu Agav. Došao je k nama, uzeo Pavlov pojas, svezao sebi noge i ruke pa rekao: „Ovako kaže Sveti Duh: ‘Čovjeka
    čiji je ovo pojas ovako će svezati Judejci u Jerusalimu i predati ga u ruke neznabošcima’.” Kad smo to čuli, i
    mi i ljudi iz tog mjesta, molili smo ga da ne ide u Jerusalim.
    Djela 21:20-27 (Jerusalim): Kad su to čuli, slavili su Boga, a njemu su rekli: „Vidiš, brate, koliko hiljada vjernika ima među Judejcima i svi se oni revno drže Zakona. Ali čuli su glasine o tebi da sve Judejce koji su među neznabošcima učiš otpadništvu od Mojsija, govoreći im da ne obrezuju djecu i da se ne drže judejskih zakona. Dakle, šta sad da činimo? Oni će svakako čuti da si došao. Zato učini ovo što ti kažemo: Imamo četiri čovjeka koji su pod zavjetom. Povedi te ljude, očisti se s njima i plati za njih da obriju glavu. Tako će svi znati da nema ništa u glasinama koje su čuli o tebi, nego da si na pravom putu i da se držiš Zakona. A što se tiče pobožnih ljudi iz drugih naroda, napisali smo i zaključili da ne trebaju držati takve stvari, osim da se čuvaju od idolskih žrtava, od krvi, od mesa udavljenih životinja, i od bluda.”
    Tako je Pavle sjutradan poveo one ljude, s njima se očistio i ušao u hram da objavi svršetak dana obrednog čišćenja kad treba da se prinese prinos za svakog od njih.

    Kao što se vidi, problem su napravili Judejci koji se nikako nijesu htjeli odvojiti od starog zakona, i onda su se žalili na Pavla, a ovi u Jerusalimu su napravili pritisak i "isposlovali" da se Pavle priključi čertvorici ljudi pod nazirejskim zavjetom. Rezultate tog savjeta i poteza čitamo sve do kraja knjige Djela apostola. Ali Bog je naravno i dalje bio s Pavlom pod novim okolnostima.


    Mislis da se praznik Truba ispunio? Zar on ne najavljuje Hristov dolazak, sto ce se ispuniti u trubama iz Otkrivenja?

    Trube su najavljivale Dan očišćenja ili antitipski istražni Božji sud, koji je počeo 1844, dakle taj praznik je ispunjen. Trube = poruka iz Otkrivenja 14:6, 7.

    Po tvom tumacenju, one praznike koji su se ispunili ne treba vise svetkovati, ali sta da radimo sa onima koji tek trebaju da se ispune? Zar i njih ne treba da svetkujemo? Ja ne vidim tu logiku.
    Ako postoji prikladan način da se obilježi Praznik sjenica, vjerujem da to ne bi bila nikakva hula prema Bogu, ali svi ti praznici bili su grupisani i vezani za godišnja saborna okupljanja Jevreja oko hrama...

    I sta da se radi sa onim zrtvama koje se prinose? Da li da ih proslavljamo delimicicno bez zrtava ili nikako?
    Nema potrebe za bilo kakvim žrtvama, niti za daljim prolivanjem nevine životnjske krvi u obredne svrhe.

    Zar je Hristos ispunio i simbol jarca za Azazela? Zar se to ne odnosi na period kada ce Sotona biti izgnan u pustinju (period od 1000 godina), kako i sam tumacis?
    Taj će se dio ispuniti tek nakon prestanka vremena milosti odnosno po završetku istražnog suda ili o Drugom dolasku.

    Zasto si u svom tekstu o praznicima gde objasnjavas tipologiju

    http://www.religija.me/teologija_nz/PRAZNICI_U_BOZJEM_PLANU_SPASENJA.pdf

    izostavio kljucne reci apostola Pavla iz poslanice Jevrejima?....
    U tom delu ide izjava da se te zrtve iz godine u godinu prinose samo kako bi podsecale na grehe. On ne kaze te zrtve su se prinosile, nego kaze u sadasnjem vremenu - one se prinose.
    Predugo je, morao bih citirati cijeli kontekst, najmanje do 9-og retka, a to ti se ne bi gramatički uklopilo sa sadašnjim vremenom  Smile 
    Nemoj da si kao zlo dijete ili rabin Miroljub.

    Pavle pokusava da im objasni da se sve to radi da bi ih uputilo na pravu zrtvu i da bi ih podsecalo na greh iz godine u godinu.
    Radilo i više ne treba da se radi jer je našlo ispunjenje, to je poenta.

    Svrha svih praznika, obreda, Hrama itd. jeste sirenje vesti o planu Spasenja. I zato se Sotona trudi da ljude posalje u jednu ili drugu krajnost i da niko ne siri jevandjelje na pravi nacin.
    Svrha obreda i praznika je bilo tipsko prikazivanje Plana spasenja. Sad imamo nebesku realnost za koju je potreban pogled vjere, umjesto činjenja na zemlji ovog ili onog obreda. Ne možeš imati dva prvosveštenika u isto vrijeme, inače Bog sa jednim ne bi pričao, kao što vidimo da "ne zbori" ni sa jednom svešteničkom grupom na planeti Zemlji, iz kog razloga im treba čika Dijablo da održi duhovnost na željenom nivou. Tako to ide jarane, ako se budemo sreli među spasenima, popričaćemo malo o tome znajući mnogo više.

    Sponsored content


    PITANJA - RELIGIJA - Page 16 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Sponsored content


      Danas je 10/5/2024, 22:11