BIBLIJSKI FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» PITANJA - RELIGIJA
BOŽJI ZAKON - Page 2 EmptyToday at 19:20 by Aleksandar

» Biblijski razgovori
BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty14/4/2024, 23:34 by PavleS

» DOKAZI (OT)PADA ADVENTISTIČKE CRKVE
BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty8/4/2024, 17:15 by PavleS

» MAČ I CARSTVO MIROLJUBA PETROVIĆA?
BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty27/3/2024, 13:02 by Niko bez Boga

» HRIŠĆANSKA MUZIKA I PJESME
BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty16/1/2024, 18:28 by Niko bez Boga

» Septuaginta/LXX - doslovni prijevod:
BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty30/10/2023, 13:47 by PavleS

» PAGANIZAM I OKULTNI SIMBOLI I OBIČAJI
BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty21/9/2023, 17:23 by PavleS

» Crkve i manastiri
BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty11/9/2023, 11:23 by NecaPereca

» PSIHOLOGIJA
BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty31/8/2023, 15:24 by Jelena83

April 2024

SunMonTueWedThuFriSat
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Calendar Calendar


+11
ro004
SnezaDjak
Tako-je
Vlatko
Zdravko Vučinić
Eliezer
szabatka
fedjalino
PavleS
fedja
beka26
15 posters

    BOŽJI ZAKON

    avatar
    szabatka


    Broj komentara : 25
    Registration date : 2013-08-03

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  szabatka 4/8/2013, 21:35

    PavleS (citat):
    szabatka (citat):Na kraju kaze Daniel ovako:
    "A od vremena kad se ukine žrtva vazdašnja i postavi gnusoba pustošna, biće hiljadu i dvesta i devedeset dana.
    12 Blago onome koji pretrpi i dočeka hiljadu i tri stotine i trideset i pet dana."

    Al je onda tek nama blago evo 2000 dana prodje?
    Tačan prevod glasi "Od vremena kada bude ukinuta svakidašnja žrtva i postavljena gadost koja pustoši, biće hiljadu dvjesta i devedeset dana. Srećan je onaj koji iščekuje, i onaj koji dočeka hiljadu trista trideset i pet dana!"
    Ispod imaš objašnjenje ovog proročanstva:
    1290 dana

    Tekst kaže "srećan je onaj koji iščekuje" da se ostvari ovo proročanstvo, a srećan je i "onaj koji dočeka 1335 dana", tj. koji živi u vremenu ispunjenja.

    Dakle, da li je zrtva svakdasnja ukinuta kad je Isus razapet ?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  PavleS 4/8/2013, 22:16

    Dakle, da li je zrtva svakdasnja ukinuta kad je Isus razapet?
    Isus je svojom žrtvom ukinuo tipski žrtveni sistem u zemaljskoj svetinji odnosno hramu, ali i otpočeo antitipsku prvosvešteničku službu u Nebeskoj Svetinji, što uključuje i tamid (svagdašnju žrtvu). To se jasno vidi iz vremenskih proročanstava. Najveće bogohulno djelo sile koja donosi gnusobu pustošnu je pomračivanje Hristove službe u Nebeskoj svetinji uspostavljanjem lažnog sistema službe na zemlji.
    avatar
    szabatka


    Broj komentara : 25
    Registration date : 2013-08-03

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  szabatka 4/8/2013, 22:25

    PavleS (citat):
    Dakle, da li je zrtva svakdasnja ukinuta kad je Isus razapet?
    Isus je svojom žrtvom ukinuo tipski žrtveni sistem u zemaljskoj svetinji odnosno hramu, ali i otpočeo antitipsku prvosvešteničku službu u Nebeskoj Svetinji, što uključuje i tamid (svagdašnju žrtvu). To se jasno vidi iz vremenskih proročanstava. Najveće bogohulno djelo sile koja donosi gnusobu pustošnu je pomračivanje Hristove službe u Nebeskoj svetinji uspostavljanjem lažnog sistema službe na zemlji.

    Dakle ako Isus ukida zrtvu svagdasnju svojom smrcu na krstu, onda se od tog trenutka racuna 1290 i 1335 dana, da li sam u krivu ? Mislim da bi ovo trebalo da se razjasni jasnije malo, jedno da ili jedno ne bi bas pomoglo
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  PavleS 4/8/2013, 22:46

    Dao sam link sa objašnjenjem, treba li sto puta da ga postavim:
    http://religija.me/teologija_nz/1290_dana.pdf
    avatar
    szabatka


    Broj komentara : 25
    Registration date : 2013-08-03

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  szabatka 4/8/2013, 23:05

    PavleS (citat):Dao sam link sa objašnjenjem, treba li sto puta da ga postavim:
    http://religija.me/teologija_nz/1290_dana.pdf

    Iz tog objasnjenja je mozda tebi sve jasno... U stvari, sam si tamo napisao da ni tebi nije jasno sta onda znaci 1335 dana... Ili mozda znaci da je 1290 godina bukvalno ali 1335 nije?  Ako moze redovan odgovor na moja pitanja (sva, koja ne mogu biti jednostavnija) a ne neki linkovi ka tvojim konstatacijama, jer u suprotnom mozes zakljucati temu i okaciti linkove.

    ("Dakle ako Isus ukida zrtvu svagdasnju svojom smrcu na krstu, onda se od tog trenutka racuna 1290 i 1335 dana, da li sam u krivu ? Mislim da bi ovo trebalo da se razjasni jasnije malo, jedno "da" ili jedno "ne" bi bas pomoglo")
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  PavleS 4/8/2013, 23:14

    szabatka (citat):
    PavleS (citat):Dao sam link sa objašnjenjem, treba li sto puta da ga postavim:
    http://religija.me/teologija_nz/1290_dana.pdf

    Iz tog objasnjenja je mozda tebi sve jasno... U stvari, sam si tamo napisao da ni tebi nije jasno sta onda znaci 1335 dana... Ili mozda znaci da je 1290 godina bukvalno ali 1335 nije?  Ako moze redovan odgovor na moja pitanja (sva, koja ne mogu biti jednostavnija) a ne neki linkovi ka tvojim konstatacijama, jer u suprotnom mozes zakljucati temu i okaciti linkove.

    ("Dakle ako Isus ukida zrtvu svagdasnju svojom smrcu na krstu, onda se od tog trenutka racuna 1290 i 1335 dana, da li sam u krivu ? Mislim da bi ovo trebalo da se razjasni jasnije malo, jedno "da" ili jedno "ne" bi bas pomoglo")
    U krivu si, ne ukida Isus žrtvu svagdašnju, već se to ukidanje jasno veže za postavljanje gnusobe, i to radi bogohulna sila. Taj proročki period počinje slično kao i 1260 dana/godina.
    Inače si na pogrešnoj temi sa ovim, ukoliko do sada nijesi vidio.
    avatar
    szabatka


    Broj komentara : 25
    Registration date : 2013-08-03

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  szabatka 4/8/2013, 23:23

    PavleS (citat):
    szabatka (citat):
    PavleS (citat):Dao sam link sa objašnjenjem, treba li sto puta da ga postavim:
    http://religija.me/teologija_nz/1290_dana.pdf

    Iz tog objasnjenja je mozda tebi sve jasno... U stvari, sam si tamo napisao da ni tebi nije jasno sta onda znaci 1335 dana... Ili mozda znaci da je 1290 godina bukvalno ali 1335 nije?  Ako moze redovan odgovor na moja pitanja (sva, koja ne mogu biti jednostavnija) a ne neki linkovi ka tvojim konstatacijama, jer u suprotnom mozes zakljucati temu i okaciti linkove.

    ("Dakle ako Isus ukida zrtvu svagdasnju svojom smrcu na krstu, onda se od tog trenutka racuna 1290 i 1335 dana, da li sam u krivu ? Mislim da bi ovo trebalo da se razjasni jasnije malo, jedno "da" ili jedno "ne" bi bas pomoglo")
    U krivu si, ne ukida Isus žrtvu svagdašnju, već se to ukidanje jasno veže za postavljanje gnusobe, i to radi bogohulna sila. Taj proročki period počinje slično kao i 1260 dana/godina.
    Inače si na pogrešnoj temi sa ovim, ukoliko do sada nijesi vidio.

    Uh, veruj mi da nisam na pogresnoj temi... No to ces mozda shvatiti kasnije. Dakle 1335 i dalje visi u vazduhu i to nije bukvalno a 1290 je bukvalno ? I ukidanje zrtve i postavljanje gnusobe nije isti momenat ? zanimljivo
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  PavleS 4/8/2013, 23:30

    Uh, veruj mi da nisam na pogresnoj temi... No to ces mozda shvatiti kasnije. Dakle 1335 i dalje visi u vazduhu i to nije bukvalno a 1290 je bukvalno ? I ukidanje zrtve i postavljanje gnusobe nije isti momenat ? zanimljivo
    Umoljava se korisnik da ne smara i mlati uprazno, inače ću morati iskoristiti jednu simpatičnu alatku zvanu metla.
    avatar
    szabatka


    Broj komentara : 25
    Registration date : 2013-08-03

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  szabatka 5/8/2013, 07:08

    PavleS (citat):
    Uh, veruj mi da nisam na pogresnoj temi... No to ces mozda shvatiti kasnije. Dakle 1335 i dalje visi u vazduhu i to nije bukvalno a 1290 je bukvalno ? I ukidanje zrtve i postavljanje gnusobe nije isti momenat ? zanimljivo
    Umoljava se korisnik da ne smara i mlati uprazno, inače ću morati iskoristiti jednu simpatičnu alatku zvanu metla.

    Ma da si ti znao odgovoriti lepo drugome a ne samom sebi, razgovor bi bio gotov jos na prosloj strani, moram 10 puta ponavljati pitanja da bi dobio jasan odgovor, ovako metlaj slobodno tvoj je forum. Dakle Isus ukida zrtvu svagdasnju u polovinu nedelje, ali to nije isto ono ukidanje na koje misli daniel na kraju svoje knjige ?
    Nek ti sve ide na dobro
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  PavleS 5/8/2013, 08:59

    Odgovor dolazi samo zbog drugih koji čitaju ovaj forum, a tebe su očigledno sluđeli u nekoj crkvi tako da ti se džabe priča.

    Dakle, svakidašnju žrtvu (ili tamid na hebrejskom) oduzima (ili pomračuje) boguhulna sila koja se proročkim jezikom naziva "Mali rog". To piše u Danilu 8:9-14, 23-26. Kad se ovaj izvještaj poredi sa drugim srodnim tekstovima u Danilu i Otkrivenju, objedine vremenska proročanstva, istorijski se može precizno utvrditi kad se to dešava i o kojoj sili se radi.

    Što se tiče objave u Danilu 9:24-27, proročka vremena vežu se za 8. glavu i dio su velike cjeline od 2300 dana (jer je Danilo tražio objašnjenje), ali žrtva i žrtveni prinos u 9:27 NIJESU TAMID, već proročanstvo kaže da će Mesija svojom Žrtvom ukinuti ZEMALJSKI (hramski) SISTEM žrtava i prinosa, o čemu opširno govori Jevrejima poslanica.

    Danilo 11. i 12. glava opet govori o djelovanju bezbožnih sila kroz istoriju predstavljenih "sjevernim" i "južnim" carevima, i nakon kratkog opisa Božje intervencije na početku 12. glave, Danilu je objašnjeno da se proročanstva protežu do samog kraja istorije pobune, i da će se u periodu "vrijeme, 2 vremena i pola vremena" desiti razbijanje sile Božjeg naroda, što se skoro pokplapa sa vremenom od 1290 dana/godina iz 11-og retka, gdje je opet pomenut "tamid".
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  PavleS 5/8/2013, 11:20

    Tamid ili svakodnevna ili svagdašnja žrtva simbolički je vrlo važna, jer ukazuje na svakodnevno zastupničko posredovanje, kontinuirano vrijeme milosti zbog Hristovog posredništva.
    "Mali rog" svojom falsifikovanom zemaljskom službom usmjerava pažnju na sebe, u potpuno pogrešnom smjeru, lažno se predstavljajući kao posrednik između Boga i naroda. Na taj način on (crkva) oduzima Hristu tamid. Ona govori "velike stvari" (Danilo 7:8 ) i hule, koje uključuju Božju "kuću" tj. nebesku Svetinju (Otkrivenje 13,5-8 ).
    avatar
    szabatka


    Broj komentara : 25
    Registration date : 2013-08-03

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  szabatka 30/8/2013, 21:32

    PavleS (citat):...što se skoro pokplapa sa vremenom od 1290 dana...
    Neka se tebi sve skoro poklapa...
    No, ima jos pitanja ako nije problem:
    "A opet svedočim svakom čoveku koji se obrezuje da je dužan sav zakon tvoriti." Galacanima 5:3

    Kako to da je covek koji se obreze duzan sav zakon drzati, kad starozavetni zakoni vise ne vaze ? Zar se mogu opet aktivirati ali samo za one koje hoce ? tj obrezu se ?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  PavleS 30/8/2013, 21:51

    szabatka (citat):
    PavleS (citat):...što se skoro pokplapa sa vremenom od 1290 dana...
    Neka se tebi sve skoro poklapa...
    No, ima jos pitanja ako nije problem:
    "A opet svedočim svakom čoveku koji se obrezuje da je dužan sav zakon tvoriti." Galacanima 5:3

    Kako to da je covek koji se obreze duzan sav zakon drzati, kad starozavetni zakoni vise ne vaze ? Zar se mogu opet aktivirati ali samo za one koje hoce ? tj obrezu se ?
    Opasan si.
    "Evo, ja, Pavle, kažem vam: ako se obrežete, Hristos vam neće ništa koristiti. I opet svjedočim svakom čovjeku koji se obreže da je dužan da izvršava sav Zakon. Odvojiste se od Hrista, vi koji pokušavate da se opravdate po Zakonu, izašli ste iz okrilja njegove blagodati. Jer mi Duhom, od vjere, čekamo nadu pravednosti. Jer u Hristu Isusu ništa ne vrijedi ni obrezanje ni neobrezanje, nego vjera koja kroz ljubav djeluje."
    Da si ovako citirao, ne bi bilo potrebe ništa da pitaš, ali probaš da upecaš nešto na brzinu.
    Vraćanje na stari obredni zakon znači negiranje Isusa Hrista kao Mesije i ispadanje iz okrilja Božje blagodeti, to kažem moj imenjak, a ja mogu samo da se složim.
    avatar
    szabatka


    Broj komentara : 25
    Registration date : 2013-08-03

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  szabatka 31/8/2013, 09:01

    Pa ok, i vrapcima na grani je vec jasno da se spasavamo miloscu a ne delima zakona.
    Tako da pitanje u opste nije van konteksta,
    dakle na koji zakon misli kad kaze: sav zakon mora tvoriti onaj koji se obreze ? Nema ljutnje
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  PavleS 31/8/2013, 10:03

    szabatka (citat):Pa ok, i vrapcima na grani je vec jasno da se spasavamo miloscu a ne delima zakona.
    Tako da pitanje u opste nije van konteksta,
    dakle na koji zakon misli kad kaze: sav zakon mora tvoriti onaj koji se obreze ? Nema ljutnje
    Misli na kompletnu Toru.
    avatar
    szabatka


    Broj komentara : 25
    Registration date : 2013-08-03

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  szabatka 31/8/2013, 10:24

    PavleS (citat):
    szabatka (citat):Pa ok, i vrapcima na grani je vec jasno da se spasavamo miloscu a ne delima zakona.
    Tako da pitanje u opste nije van konteksta,
    dakle na koji zakon misli kad kaze: sav zakon mora tvoriti onaj koji se obreze ? Nema ljutnje
    Misli na kompletnu Toru.
    Shabat shalom. Zelim vam mirnu poslednju subotu u godini.
    Pozdrav
    avatar
    Eliezer


    Broj komentara : 128
    Registration date : 2013-10-09

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  Eliezer 11/10/2013, 08:43

    PavleS (citat):
    fedja (citat):1) gde je taj spisak zakona koji jos vaze (Bog ih "i dalje drzi")
    Dosadan si, naporan i postavljaš idiotska pitanja samo da bi istjerao stvari na "jevrejsko gledište".
    Nema potrebe da se pravi ikakav spisak zakona mimo onoga što je Bog već dao.
    Exclamation Nema potrebe, ima sve lijepo obasnjeno ili u spisima EGW ili u 27 osnovnih dogmi.cheers 

    Da mi je znati kako ste samo ukinuli propise o menstruaciji na primjer (pardon kako je to Isus ispunio)... za cije su nepostovanje Hananejci istrebljeni (jos prije Adventistickog Dekaloga), a krsenje tih propisa jedan prorok (nije Danilo, posto postoje i drugi proroci) izjednacava sa idolopoklonstvom!

    Ajde sokole, obasni meni i ovim neinformisanim ljudima:

    1. kako je Isus ispunio propise o menstruaciji kod zene i zasto se danas ne pridrzavate toga po propisima iz Bozjeg zakona?

    2. zasto je krsenje tih propisa Hananejcima uzeto kao jedan od grjehova za koji su istrebljeni, a gle cuda nema ga u "vjecnom moralnom zakonu", ili ipak ima kako rece clan "fedja"?


    Eliezer: komentar modifikovan dana: 11/10/2013, 10:15; prepravljeno ukupno 1 puta
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  PavleS 11/10/2013, 09:31


    1. kako je Isus ispunio propise o menstruaciji kod zene i zasto se danas ne pridrzavate toga po propisima iz Bozjeg zakona?
    Isto kao za sve ostalo, što "onečišćava" čovjeka. Što se tiče zdravstvene i higijenske strane tog propisa, nemam ništa protiv što piše u Zakonu.

    2. zasto je krsenje tih propisa Hananejcima uzeto kao jedan od grjehova za koji su istrebljeni, a gle cuda nema ga u "vjecnom moralnom zakonu", ili ipak ima kako rece clan "fedja"?
    Zato što moralnu ukaljanost prati fizičko skrnavljanje. I sada je isto, nema šta tu da se priča.
    avatar
    Eliezer


    Broj komentara : 128
    Registration date : 2013-10-09

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  Eliezer 11/10/2013, 10:10

    PavleS (citat): Isto kao za sve ostalo, što "onečišćava" čovjeka. Što se tiče zdravstvene i higijenske strane tog propisa, nemam ništa protiv što piše u Zakonu.
    Pusti ti sada "zdravstvenu reformu" i higijenu. Svako normalan zna da nije higijenski imati odnos tokom menstruacije.

    Ja tebe pitam za moralnu implikaciju odvajanja koja je definisana Zakonom (u toku sedam dana ili pak nakon porodjaja), kada zeni fizicki "ne tece krv" a opet je "necista".

    Zakon kaze da ako muz sa njom spava u to vrijeme "necistoce", treba da se istrjebi iz naroda - a taj prekrsaj se uporedjuje sa grijehom idolopoklonstva.

    Na osnovu toga da li smatras da supruznici treba da primjenjuju zakone iz 3. Mojsijeve 15 i da broje dane (do 8og dana) kako bi mogli da imaju sexualni odnos?

    Jer ako svjesno prije toga imaju odnos, a nije dosao 8-i dan, za to je predvidjen scenario u 3. Mojsijevoj 20, 18!

    Tako da budi malo odredjeniji i specificniji u odgovoru, jer prorok to uporedjuje sa grijehom idolopoklonstva, pa se ocigledno nije igrati sa time.

    PavleS (citat): Zato što moralnu ukaljanost prati fizičko skrnavljanje. I sada je isto, nema šta tu da se priča.
    Da li to znaci da "obraceni supruznici" treba da se striktno pridrzavaju zakona iz 3. Mojsijeve 15?

    Da li to znaci da je ipak Dekalog sadrzi u sebi ovaj zakon?
    (Jer besmisleno je da ih Bog kaznjava za nesto sto je "obrednog karaktera" i vezano iskljucivo za Hram i "Plan spasenja" koji dolazi mnogo kasnije u svom obrednom obliku (kako mogu da zakljucim iz vasih pisanija)
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  PavleS 11/10/2013, 10:25

    Podržavam sve što piše u Zakonu oko toga.
    Dekalog ne sadrži taj propis, nego dopunski zakoni koji regulišu ponašanje, ali svejedno. I prekršaji obrednih zakona takođe su mogli biti kažnjeni smrću, jer se na taj način omalovažava i pogrešno prikazuje Božji Plan spasenja. Isto kao što ga vi sad omalovažavate i stavljate sebe izvan okrilja Božje milosti istrajavanjem u sopstvenim glupostima i neprihvatanjem Mesije.
    avatar
    Eliezer


    Broj komentara : 128
    Registration date : 2013-10-09

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  Eliezer 11/10/2013, 10:30

    PavleS (citat): Podržavam sve što piše u Zakonu oko toga.
    Pozitivno si me iznenadio, to ti moram priznati.

    PavleS (citat): Dekalog ne sadrži taj propis, nego dopunski zakoni koji regulišu ponašanje, ali svejedno. I prekršaji obrednih zakona takođe su mogli biti kažnjeni smrću
    Samo da budem nacisto, da li sam te dobro razumio.

    Da li hoces da kazes da oni koji DANAS krse ovaj zakon cine ozbiljan grjeh?

    PavleS (citat): Isto kao što ga vi sad omalovažavate i stavljate sebe izvan okrilja Božje milosti istrajavanjem u sopstvenim glupostima i neprihvatanjem Mesije.  
    Opet se vrati na staro, a bas me obradova pristupom iznad.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  PavleS 11/10/2013, 10:38

    Da li hoces da kazes da oni koji DANAS krse ovaj zakon cine ozbiljan grjeh?
    Svakako da čine. To je isto kao da pitaš čine li danas grijeh oni koji jedu svinjetinu.
    avatar
    Eliezer


    Broj komentara : 128
    Registration date : 2013-10-09

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  Eliezer 11/10/2013, 10:48

    PavleS (citat):
    Da li hoces da kazes da oni koji DANAS krse ovaj zakon cine ozbiljan grjeh?
    Svakako da čine. To je isto kao da pitaš čine li danas grijeh oni koji jedu svinjetinu.
    Znam da je isto, ali zelim da budem siguran da li sam te dobro shvatio.

    U svakom slucaju, posto je ovo jako zanemaren zakon, predlazem ti da u buducnosti napises jednu studiju u kojoj ces ukazati na vaznost drzanja ovog zakona (menstruacija, porodjaj i sl.) u kontekstu duhovne cistoce i klanjanja od idolopoklonstva.

    S druge strane, pozitivan je iskorak sto smo zakljucili da se ovaj zakon nalazi utkan u prvi govor ili prvu "zapovjest" dekaloga.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  PavleS 11/10/2013, 11:02

    S druge strane, pozitivan je iskorak sto smo zakljucili da se ovaj zakon nalazi utkan u prvi govor ili prvu "zapovjest" dekaloga.
    Ovo zadnje je samo tvoje mišljenje, ja se o tome nijesam zadijevao, jer ovo već prelazi u neprevaziđenu rabinsku mudrost.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  Zdravko Vučinić 11/10/2013, 13:12

    Eliezer (citat):
    PavleS (citat):
    Da li hoces da kazes da oni koji DANAS krse ovaj zakon cine ozbiljan grjeh?
    Svakako da čine. To je isto kao da pitaš čine li danas grijeh oni koji jedu svinjetinu.
    Znam da je isto, ali zelim da budem siguran da li sam te dobro shvatio.

    U svakom slucaju, posto je ovo jako zanemaren zakon, predlazem ti da u buducnosti napises jednu studiju u kojoj ces ukazati na vaznost drzanja ovog zakona (menstruacija, porodjaj i sl.) u kontekstu duhovne cistoce i klanjanja od idolopoklonstva.

    S druge strane, pozitivan je iskorak sto smo zakljucili da se ovaj zakon nalazi utkan u prvi govor ili prvu "zapovjest" dekaloga.
    Eliezer, razlika između hrišćanina i Jevrejina je što hrišćani zapovjesti shvataju kao nešto normalno, kao nešto pozitivno, one njima predstavljaju lijek, milinu, a sve to iz ljubavi prem Bogu, dok kod Jevreja to predstavlja skup pravila - čini ili ne čini. To je legalizam, i to je problem. Bog ta djela legalizma naziva prljave haljine, jer su motivisana pogrešnim motivima.
    Naravno, kad kažem hrišćanin, tu ne mislim na članstvo u crkvi i slično, nego na tvarne hrišćane kojih vjerovatno ima i u crkvama.

    Sponsored content


    BOŽJI ZAKON - Page 2 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  Sponsored content


      Danas je 26/4/2024, 23:17