BIBLIJSKI FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» Biblijski razgovori
BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty14/4/2024, 23:34 by PavleS

» PITANJA - RELIGIJA
BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty14/4/2024, 21:19 by PavleS

» DOKAZI (OT)PADA ADVENTISTIČKE CRKVE
BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty8/4/2024, 17:15 by PavleS

» MAČ I CARSTVO MIROLJUBA PETROVIĆA?
BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty27/3/2024, 13:02 by Niko bez Boga

» HRIŠĆANSKA MUZIKA I PJESME
BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty16/1/2024, 18:28 by Niko bez Boga

» Septuaginta/LXX - doslovni prijevod:
BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty30/10/2023, 13:47 by PavleS

» PAGANIZAM I OKULTNI SIMBOLI I OBIČAJI
BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty21/9/2023, 17:23 by PavleS

» Crkve i manastiri
BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty11/9/2023, 11:23 by NecaPereca

» PSIHOLOGIJA
BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty31/8/2023, 15:24 by Jelena83

April 2024

SunMonTueWedThuFriSat
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Calendar Calendar


+11
ro004
SnezaDjak
Tako-je
Vlatko
Zdravko Vučinić
Eliezer
szabatka
fedjalino
PavleS
fedja
beka26
15 posters

    BOŽJI ZAKON

    avatar
    Tako-je


    Broj komentara : 98
    Registration date : 2013-10-09

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  Tako-je 18/11/2013, 23:44

    PavleS (citat):
    Jarane, i ti bi se mogao malo utisati, rekao sam ti dovoljno Smile ovde je Zdravko gazda Smile 
    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  Vlatko 19/11/2013, 01:32

    Tako-je (citat):
    Jarane, i ti bi se mogao malo utisati, rekao sam ti dovoljno Smile ovde je Zdravko gazda Smile 
    Sad više niti ne mislim da se zezaš, ti si 100% lud čovjek, 100%. Nikakvi argumenti kod tebe ne pale niti ti pomažu. To je samo znak da si toliko emocionalno obuzet tim duhom, jer anđeli sotone idu na emocije, budući da im je slobodna volja zatvoren teritorij. Slično je sa svim "religioznim" židovima i njihovim sljedbenicima, svi su izgubili zdrav razum, a s druge strane su hiper ultra emocionalni i to ludilo ih je prožderalo, kao navijeni roboti opslužuju rutine tjerani demonskom energijom. Emocionalni drogeraši na đavoljoj igli. Ti nemaš razum, jer razum je DAR BOŽJI, a ti se ne kvalificiraš u onu skupinu koja prima ili išta (iskreno) traži od Boga.

    I tko si ti da se suzdržavaš od ičijeg javljanja? Odavno te trebalo istjerat odavde jer se forum pretvara u cirkus, bar je Eliezer shvatio da je pročitan, pa je otišao, ali ti si teži slučaj, tebi tvoje emocije i "emocionalne potrebe"ne dozvoljavaju.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  Zdravko Vučinić 19/11/2013, 17:19

    Tako-je (citat):
    Jarane, i ti bi se mogao malo utisati, rekao sam ti dovoljno Smile ovde je Zdravko gazda Smile 
    Momak, bolje bi bilo da se diskutuje nešto korisno. Pustimo lične stvari, ima boljih tema. Inače, nema ovdje gazde. Gazda je Bog.
    avatar
    SnezaDjak


    Broj komentara : 25
    Age : 40
    Локација : Pancevo
    Registration date : 2013-11-26

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  SnezaDjak 26/11/2013, 16:15

    Ja imam jedno ne bas profesionalno pitanje Smile posto vidim da su ovde svi neki vrsni poznavaoci (mozda nije bas za ovu temu, ali ne znam u koju bih ga stavila)

    Dakle, posto se kaze da se ljudi poznaju po rodu, plodovima-koji su to plodovi u prakticnom zivotu, danas, bukvalno, jednostavno obajsnjeno Smile koji bi primeri za to bili ?
    ...jer i ne bas dobri ljudi rade dobre stvari, retko kod koga moze da se zakljuci ko je kakav, svi zive u istom sistemu i na slican nacin, ni mi sami nekada cak ni za sebe nisamo sigurni, bar mi koji jos nemamo toliko znanja, iskustva i svesti...
    Hvala
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  PavleS 26/11/2013, 16:45

    SnezaDjak (citat):Ja imam jedno ne bas profesionalno pitanje :)posto vidim da su ovde svi neki vrsni poznavaoci (mozda nije bas za ovu temu, ali ne znam u koju bih ga stavila)

    Dakle, posto se kaze da se ljudi poznaju po rodu, plodovima-koji su to plodovi u prakticnom zivotu, danas, bukvalno, jednostavno obajsnjeno :)koji bi primeri za to bili ?
    ...jer i ne bas dobri ljudi rade dobre stvari, retko kod koga moze da se zakljuci ko je kakav, svi zive u istom sistemu i na slican nacin, ni mi sami nekada cak ni za sebe nisamo sigurni, bar mi koji jos nemamo toliko znanja, iskustva i svesti...
    Hvala
    Plodovi prave vjere su isti u svakom vremenu. To su oni isti opisani u Galatima 5:21-23 i u 1. Korinćanima 13. glava. Međutim, duhovni darovi nijesu isti kod svih ljudi (vidi 1. Korinćanima 12:4-31), kao ni karakteri, tako da se vjera ispoljava na različite načine. Neke bitne karakteristike za raspoznavanje su uzdizanje Zakona Stvoritelja, ali ne kao sredstva spasenja već našeg odgovora na ono što je Bog za nas učinio, samopožrtvovanost, skromnost, umjerene životne navike, posebno u ishrani, imunost na materijalizam i hedonizam (postoje neki vjernici koji čak i ako posjeduju veliku imovinu, to im nije kamen spoticanja jer gledaju na pravo nasleđe, kao što je činio Avram), spremnost da se brani izvorna Božja Riječ i nauka bez dodvoravanja bilo kome, spremnost da se stvari nazovu pravim imenom, duhovna pronicljivost i razlikovanje stvari, i dr.
    Bitan je duh koji pokreće i motiviše čovjeka. To se ne mora vidjeti na neki spektakularan način, već se trebamo normalno ponašati da ne bismo došli u situaciju da zapadnemo u neku vrstu vjerskog fanatizma ili pod kontrolu demona. Mi u svakom trenutku moramo biti svjesni svoje zavisnosti od Boga i da živimo na zemlji koja se nalazi pod kontrolom uzurpatora, što nalaže posebnu razboritost i mudrost u ophođenju sa ljudima.
    avatar
    SnezaDjak


    Broj komentara : 25
    Age : 40
    Локација : Pancevo
    Registration date : 2013-11-26

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  SnezaDjak 26/11/2013, 17:51

    PavleS (citat):
    SnezaDjak (citat):Ja imam jedno ne bas profesionalno pitanje :)posto vidim da su ovde svi neki vrsni poznavaoci (mozda nije bas za ovu temu, ali ne znam u koju bih ga stavila)

    Dakle, posto se kaze da se ljudi poznaju po rodu, plodovima-koji su to plodovi u prakticnom zivotu, danas, bukvalno, jednostavno obajsnjeno :)koji bi primeri za to bili ?
    ...jer i ne bas dobri ljudi rade dobre stvari, retko kod koga moze da se zakljuci ko je kakav, svi zive u istom sistemu i na slican nacin, ni mi sami nekada cak ni za sebe nisamo sigurni, bar mi koji jos nemamo toliko znanja, iskustva i svesti...
    Hvala
    Plodovi prave vjere su isti u svakom vremenu. To su oni isti opisani u Galatima 5:21-23 i u 1. Korinćanima 13. glava. Međutim, duhovni darovi nijesu isti kod svih ljudi (vidi 1. Korinćanima 12:4-31), kao ni karakteri, tako da se vjera ispoljava na različite načine. Neke bitne karakteristike za raspoznavanje su uzdizanje Zakona Stvoritelja, ali ne kao sredstva spasenja već našeg odgovora na ono što je Bog za nas učinio, samopožrtvovanost, skromnost, umjerene životne navike, posebno u ishrani, imunost na materijalizam i hedonizam (postoje neki vjernici koji čak i ako posjeduju veliku imovinu, to im nije kamen spoticanja jer gledaju na pravo nasleđe, kao što je činio Avram), spremnost da se brani izvorna Božja Riječ i nauka bez dodvoravanja bilo kome, spremnost da se stvari nazovu pravim imenom, duhovna pronicljivost i razlikovanje stvari, i dr.
    Bitan je duh koji pokreće i motiviše čovjeka. To se ne mora vidjeti na neki spektakularan način, već se trebamo normalno ponašati da ne bismo došli u situaciju da zapadnemo u neku vrstu vjerskog fanatizma ili pod kontrolu demona. Mi u svakom trenutku moramo biti svjesni svoje zavisnosti od Boga i da živimo na zemlji koja se nalazi pod kontrolom uzurpatora, što nalaže posebnu razboritost i mudrost u ophođenju sa ljudima.
    Jasno, hvala Smile
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  PavleS 13/4/2014, 11:54

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Bozji-10
    avatar
    ro004


    Broj komentara : 8
    Registration date : 2013-06-24

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  ro004 13/4/2014, 19:36

    Pozdravljeni!

    Imam jedno pitanje, kako se uklapa biblijski stih Kološanom 2, 16 sa praznovanjem subote i kako se uklapa stih 1 Timoteju 4,3 sa zdravom ishranom.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  PavleS 13/4/2014, 20:24

    ro004 (citat):Pozdravljeni!

    Imam jedno pitanje, kako se uklapa biblijski stih Kološanom 2, 16 sa praznovanjem subote i kako se uklapa stih 1 Timoteju 4,3 sa zdravom ishranom.
    Kološanima 2:16 govori o "šabatima" u množini, praznicima, mladinama i sl., što je sve dio obrednog zakona koji je našao svoje ispunjenje u Hristovom rođenju, životu, smrti, vaskrsenju i svešteničkom posredovanju u nebeskoj Svetinji. To se ne odnosi na sedmični Šabat, koji je dio Božjeg vječnom moralnog Zakona.

    1. Timoteju 4:3 treba gledati u kontekstu od 1. retka pa do 5-og. Kao što se vidi, Pavle upozorava na otpad od vjere, koji ima određene karakteristike, kao što su veličanje ustanove celibata, licemjerstvo tih navodnih vjeroučitelja, čija savjest je otupjela (upražnjavanjem demonski nadahnutih učenja i praksi), i propisivanje određenog režima ishrane u suprotnosti sa onim što je Bog odredio. Pavle dalje kaže da sve što je Bog stvorio (za hranu), dobro, a najbitnije je da se to uzima sa zahvalnošću Tvorcu, čime se posvećuje na blagoslov to što uzimamo.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  PavleS 13/4/2014, 22:52

    christijan (citat):Odgovorio 13.04.2014 22:26
    Samo da se nadovežem na ovaj tekst iz Kološanima. Radi se, naime, o našem vrlo lošem prijevodu s grčkog jezika koji u potpunosti izvrće smisao teksta u skladu sa svjetonazorom prevodioca. Nažalost ni Novi savremeni prevod nije dobro preveo ovaj stih. Radi se o tome da Pavao priča vjerujućima da ih nikakvi pogani ne osuđuju zato što slave Božje praznike - koji su slika onoga što ima doći - osim tijela Mesije (prave crkve Kristove).

    Engleski King James daje najbliži prijevod iako i on ima ukošenu riječ "is" što znači da je umetnuto, jer nema nikakvog smisla.

    http://www.kingjamesbibleonline.org/Colossians-Chapter-2/


    Michael Rood je sve objasnio u ovom videu (na engleskom):
    https://www.youtube.com/watch?v=QeM3bvTOlIA
    Majkl "objasnio", kaže neki projevrejski član foruma CPS-a.
    Član "ro004" isto ovo pitanje postavio je na forum kod Petrovića, a ovaj je naravno to u svom stilu prokomentarisao. Dakle, nevjerovatno šta sve ljudi neće izvrnuti.
    avatar
    Enoh


    Broj komentara : 112
    Registration date : 2013-05-12

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  Enoh 20/4/2014, 19:48

    Primetio sam jednu nelogicnost u vasem prevodu sad kad je postavljeno pitanje o tekstu u Kolosanima 2:16.U 17. stihu pise da je to senka onoga sto DOLAZI?U Karadzicevom prevodu stoji da je to "sjen onoga sto scase da dodje,a to je Hristos".Treba valjda da stoji da je to senka onoga sto je trebalo da dodje zar ne?Ovako deluje kao negiranje da je Isus Mesija.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  PavleS 20/4/2014, 21:19

    Enoh (citat):Primetio sam jednu nelogicnost u vasem prevodu sad kad je postavljeno pitanje o tekstu u Kolosanima 2:16.U 17. stihu pise da je to senka onoga sto DOLAZI?U Karadzicevom prevodu stoji da je to "sjen onoga sto scase da dodje,a to je Hristos".Treba valjda da stoji da je to senka onoga sto je trebalo da dodje zar ne?Ovako deluje kao negiranje da je Isus Mesija.
    Gramatički je ispravno ovako prevesti, iako je iz konteksta sasvim jasno da Pavle govori o onome što je ostvareno u Hristu u prošlom vremenu.
    avatar
    NinkovicM


    Broj komentara : 13
    Registration date : 2015-03-28

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty SAVRŠENI BOŽJI ZAKON - 10 ZAPOVJESTI

    Komentar  NinkovicM 25/6/2015, 09:57

    avatar
    NinkovicM


    Broj komentara : 13
    Registration date : 2015-03-28

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty ŽENA UHVAĆENA U PRELJUBI

    Komentar  NinkovicM 25/6/2015, 10:00

    Jevanđelje po Jovanu 8:3-11

    avatar
    Jovana


    Broj komentara : 160
    Registration date : 2015-08-30

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  Jovana 31/8/2015, 00:06

    Zanima me jedna stvar, mislim nije presudna, ali eto ako neko nadje za shodno molila bih da objasni. S obzirom da su u Starom zavjetu mnogi ljudi kaznjeni za svoje prestupe smrcu, zasto je potrebna druga ili konacna smrt ili druga presuda kada im je vec sudjeno po Zakonu ? Hvala unaprijed i sve pohvale za sajt IRI.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  PavleS 31/8/2015, 21:19

    Kalina7 (citat):Zanima me jedna stvar, mislim nije presudna, ali eto ako neko nadje za shodno molila bih da objasni. S obzirom da su u Starom zavjetu mnogi ljudi kaznjeni za svoje prestupe smrcu, zasto je potrebna druga ili konacna smrt ili druga presuda kada im je vec sudjeno po Zakonu ? Hvala unaprijed i sve pohvale za sajt IRI.
    Biblija govori o dvije smrti, prvoj i drugoj. Prva smrt može u nekim slučajevima, kao u vrijeme teokratije, da znači neposrednu kaznu zbog grijeha, ali to i dalje nije konačni Božji izvršni sud i presuda na vječnu smrt. Šta to konkretno znači?

    Ako pažljivo čitamo knjige Zakona date preko Mojsija, možemo uočiti da su kazne, uključujući i one za koje predviđaju smrt počinioca prestupa, date u cilju prevencije, suzbijanja i onemogućavanja daljeg širenja grijeha među Božjim narodom. Posebnu težinu prestupu davalo je to što su pripadnici starog Izraela ne samo bili odlično upoznati sa Zakonom, već i svjedoci velikih Božjih djela, zaštite i vođstva. To znači da ne smijemo tvrditi da će svako ko je kažnjen smrću zbog nekog prestupa biti istovremeno izgubljen za vječnost, iako je za neke to gotovo potpuno izvjesno.
    Na primjer, u Bibliji nalazimo slučaj neposlušnog proroka koji nije do kraja ispoštovao Božji nalog, budući naveden od strane druge osobe koja se takođe predstavljala kao prorok, da zanemari završne upute od Gospoda, iako je dotle sve besprekorno odradio (vidi 1. Carevima 13. glava). Prorok je završio tako što ga je pojeo lav, ali nemamo nikakvog osnova da pretpostavljamo kako je on izgubljen za vječnost. Jednostavno, u tom trenutku je Bog želio demonstrirati svom narodu od kolike je važnosti striktna poslušnost Njegovim zapovijestima i planovima.

    Pored ovoga, nalazimo i slučajeve kada Bog primjenom smrtne kazne, pojedinačno ili nad određenim narodima, čisti zemlju od zla i prljavštine grijeha, da bi ostali imali ne samo moralnije okruženje već i primili pouku šta će na kraju biti sa bezbožnicima. Naravno drastičan primjer takvog čišćenja je biblijski Potop. No Biblija nas izvještaja da to nije konačni sud pretpotopne generacije, već da se oni "čuvaju" za Božji izvršni sud.

    Izvršni sud je specifičan jer će dati finalno i puno osvjedočenje u grijehe i pravednost Božju. Nikakav sadašnji sud, bilo da je došao neposredno od Boga ili preko Njegovih izabranih oruđa, ne može se porediti sa onim što predstoji.
    avatar
    Jovana


    Broj komentara : 160
    Registration date : 2015-08-30

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  Jovana 1/9/2015, 14:30

    Da da jasno. Mogu reci, da dok nisam poznavala drugu stranu price tj.istine, bila sam veoma preplasena sa JAHVOM. Mada mislim da je presudan uticaj imao na mene jedan poznanik koji je bio dispenzacionalista, veoma striktan i surov u drzanju zakona, u prevodu samopravednost je moguca. Iskreno mislim da bez Hrista i ako ne ucimo kraj Njega i Njegovih nogu nista nije moguce. Dok sam sa tim poznanikom pricala konstantno sam osecala nopisiv strah i tjeskobu, ne kazem, osvjedocio me je za puno stvari, ali je konstantno Boga nekako pregrubo predstavljao, strah strah strah smrt smrt smrt. S jedne strane je bio realan a sa druge zastrasujuc. Poenta price je da svakako trebamo imati strahopostovanje prema Bogu, medjutim ako sve radimo iz straha prema Njemu, to niti je ljubav, niti je prava vjera. Treba drzati i tvoriti volju Njegovu i Zapovijesti, miloscu i snagom koju nam on daje da to obavljamo, ali raditi sve iz straha mislim da apsolutno nije normalno i ne oslikava zdrav odnos izmedju Boga i Njegovog naroda.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  PavleS 1/9/2015, 14:44

    Kalina7 (citat):Da da jasno. Mogu reci, da dok nisam poznavala drugu stranu price tj.istine, bila sam veoma preplasena sa JAHVOM. Mada mislim da je presudan uticaj imao na mene jedan poznanik koji je bio dispenzacionalista, veoma striktan i surov u drzanju zakona, u prevodu samopravednost je moguca. Iskreno mislim da bez Hrista i ako ne ucimo kraj Njega i Njegovih nogu nista nije moguce. Dok sam sa tim poznanikom pricala konstantno sam osecala nopisiv strah i tjeskobu, ne kazem, osvjedocio me je za puno stvari, ali je konstantno Boga nekako pregrubo predstavljao, strah strah strah smrt smrt smrt. S jedne strane je bio realan a sa druge zastrasujuc. Poenta price je da svakako trebamo imati strahopostovanje prema Bogu, medjutim ako sve radimo iz straha prema Njemu, to niti je ljubav, niti je prava vjera. Treba drzati i tvoriti volju Njegovu i Zapovijesti, miloscu i snagom koju nam on daje da to obavljamo, ali raditi sve iz straha mislim da apsolutno nije normalno i ne oslikava zdrav odnos izmedju Boga i Njegovog naroda.
    Dispenzacionalisti su se razmnožili kao pečurke posle kiše ne zbog popularnosti judaizma, već zato što su mahom otpale protestantske crkve usvojile tu propagandu koja se širi preko tajnih društava i uopšte lobija koji radi na obnovi hrama u Jerusalimu i projektu Izrael.
    Razgovor sa takvima je otprilike na nivou onoga s čime su imali problem prvi hrišćani od "čuvara Mojsijeve vjere". U pitanju je potpuno isti duh neobraćenih fanatika, uglavnom materijalista.
    avatar
    beka26


    Broj komentara : 204
    Registration date : 2012-01-24

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  beka26 1/9/2015, 23:14


    Božiji zakon nijedan čovjek nemože držati u svojoj sili, tako da oni koji koji to pokušavaju (tzv. legalisti) mogu da se slobodno okanu toga. Elen Vajt je jasno rekla (a i Biblija potvrđuje) da se zakon /deset zapovijedi/ može drzati samo uz pomoć djelovanja Kristovog duha, tako da Krist svojim duhom osnaži (ili se useli) čovjeka. Apostol Pavao to potvrdjuje kada kaže : "Tako više ne živim ja , nego Krst koji je u meni".
    Za one koje zanima više o ovome neka pročitaju knjigu."Galatima poslanica komentar"i od E.J Waggoner,A.T. Jones.
    Izgleda da je legalizam danas masovno zavladao kršćanstvom (ako se mogu nazvati kršćanima) pa su počeli da se oslanjaju na sve i svašta, samo ne na Krista. Katolici na papu i svećenike, razne svece, Mariju itd, protestanti pokušavaju u svojoj sili da drže zakon, a neki kažu da je ukinut / i to se pozivaju na Pavlovu poslanicu Galaćanima/.
    Bez Krista nijedan čovjek nemože činiti ništa, naročito ne dobro.
    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  Vlatko 2/9/2015, 07:16

    beka26 (citat):
    Božiji zakon nijedan čovjek nemože držati u svojoj sili, tako da oni koji koji to pokušavaju  (tzv. legalisti) mogu da se slobodno okanu toga. Elen Vajt je jasno rekla (a i Biblija potvrđuje) da se zakon /deset zapovijedi/ može drzati samo uz pomoć djelovanja Kristovog duha, tako da  Krist svojim duhom osnaži (ili se useli)  čovjeka. Apostol Pavao to potvrdjuje kada kaže : "Tako više ne živim ja , nego  Krst koji je u meni".
    Za one koje zanima više o ovome neka pročitaju knjigu."Galatima poslanica komentar"i od E.J Waggoner,A.T. Jones.
    Izgleda da je legalizam danas masovno zavladao kršćanstvom (ako se mogu nazvati kršćanima) pa su počeli da se oslanjaju  na sve i svašta, samo ne na Krista. Katolici na papu i svećenike, razne svece, Mariju itd, protestanti pokušavaju u  svojoj sili da drže zakon, a neki kažu da je ukinut / i to se pozivaju na Pavlovu poslanicu Galaćanima/.
    Bez Krista nijedan čovjek nemože činiti ništa, naročito ne dobro.

    To je zbog same prirode Duha Božjeg i plana spasenja. Sin Božji te svojim Duhom diže/pretvara u sebe, to je Božja ljubav, ta zajednica u kojoj te Sin Božji pretvara u sebe, diže na svoju razinu, na razinu kralja svemira i Božje kraljevske porodice. To oni ne mogu shvatiti niti ih to zanima. Božja ljubav nije ljudska emocija, nije nešto što imaš u sebi, nije nešto što ćeš moći pokazati svjetini za svoje uzdizanje, nego zajednica s Bogom koju je Bog stvorio za nas, to okruženje, principi, modeli ponašanja, vlast, itd. Svaki ljudski pokušaj samouzdizanja na tu razinu, ili pokušaj stvaranja "raja" iz svoje pale prirode je osuđen na propast, mora te dići na tu razinu onaj tko može dizajnirati raj, iz čijeg karaktera to izvire. Ne možeš to sam napraviti jer jednostavno nemaš niti znanje niti mogućnosti sam,  zato trebaš duh Sina Božjeg. Nemaš takav karakter rođenjem u ovom otpalom svijetu, ne možeš upravljati svemirom s ovakvim krakterom, nego ga moraš steći. Nije Duh sam sebi svrha ili dokaz Sinove moći, vlasti, itd, a upravo se tako voli prikazivati u crkvama, kao netko tko je nezainteresiran, ali evo tu je. Bog je sveprisutan, On je svugdje prisutan svojim Duhom, On je svemoćan i zato je On i u crkvi. Takvo tumačenje nas skroz odvaja od Boga, jest da On ima takvu prirodu, ali nama je bitno shvatiti što to znači prema nama i za nas. Nikada niti Sin Božji nije radio čudesa niti demonstrirao svoje moći da zadivi svjetinu, nego onda kada je to bilo nužno/potrebno. Tako je i s ovim. Tko god odbija uzdizanje Duhom, odbija Božju ljubav.
    avatar
    Dejan79


    Broj komentara : 6
    Registration date : 2015-09-08

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  Dejan79 28/12/2015, 20:12

    Da li se krsenjem druge Bozije zapovesti automatski krsi i prva? Konkretno, ljudi koji slave razno razne "svece" (u vidu krsnih slava), da li time krse i prvu Boziju zapovest?
    avatar
    Jovana


    Broj komentara : 160
    Registration date : 2015-08-30

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  Jovana 28/12/2015, 20:33

    Dejan79 (citat):Da li se krsenjem druge Bozije zapovesti automatski krsi i prva? Konkretno, ljudi koji slave razno razne "svece" (u vidu krsnih slava), da li time krse i prvu Boziju zapovest?
    Svojim pitanjem si u nastavku i dao odgovor.  Smile  Ja definitivno mislim da se krsi.
    avatar
    Dejan79


    Broj komentara : 6
    Registration date : 2015-09-08

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  Dejan79 28/12/2015, 21:49

    Kalina7 (citat):
    Dejan79 (citat):Da li se krsenjem druge Bozije zapovesti automatski krsi i prva? Konkretno, ljudi koji slave razno razne "svece" (u vidu krsnih slava), da li time krse i prvu Boziju zapovest?
    Svojim pitanjem si u nastavku i dao odgovor.  Smile  Ja definitivno mislim da se krsi.

    Znam da ko slavi "svece" krsi drugu Boziju zapovest. Zanimalo me je da li ujedno krsi i prvu? Smile
    Licno sam mislio da krsi, a i dalje mislim da je tako, nego nisam bio bas siguran pa reko da pitam...
    Hvala na odgovoru.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  Zdravko Vučinić 28/12/2015, 22:16

    Dejan79 (citat):
    Kalina7 (citat):
    Dejan79 (citat):Da li se krsenjem druge Bozije zapovesti automatski krsi i prva? Konkretno, ljudi koji slave razno razne "svece" (u vidu krsnih slava), da li time krse i prvu Boziju zapovest?
    Svojim pitanjem si u nastavku i dao odgovor.  Smile  Ja definitivno mislim da se krsi.

    Znam da ko slavi "svece" krsi drugu Boziju zapovest. Zanimalo me je da li ujedno krsi i prvu? Smile  
    Licno sam mislio da krsi, a i dalje mislim da je tako, nego nisam bio bas siguran pa reko da pitam...
    Hvala na odgovoru.

    Iz Biblije znamo da kršenje jedne zapovjesti je ustvari kao da smo sve prekršili, jer grijeh je stanje odvojenosti od Boga do kojeg dolazi počinili jedan ili više grijeha, odnosno živjeli u jednom ili više grijeha. Naravno, da bi se izvukli iz takvog stanja mnogo je lakše onom koji je manje griješio, ali je on isti prekršitelj kao i oni koji su možda više griješili i svi zaslužuju smrt i svima treba Spasitelj.

    Bog je dao 10 zapovjesti da bi smo mi znali kako se pokazuje ljubav prema Bogu i bližnjima, što je ustvari temelj Zakona, odnosno Božjeg poretka vladavine. U stanju grijeha i pokvarenog srca čovjek ima pogrešne kriterijume i o ljubavi i o grijehu i stoga je Zakon bio potreban da bi nas osvjedočio konkretno.
    Znamo da prve 4 zapovjesti govore o našem odnosu i poštovanju prema Bogu, a ostalih šest prema drugim ljudima.
    To je bilo potrebno da bi smo imali poznanje grijeha konkretno. Inače, ako je čovjek religiozan, hrišćanin u pravom smislu te riječi, on zna da ako slavi svece da je pogazio sve zapovjesti, i njemu nije potrebno da gleda zapovjesti pojedinačno da bi znao da je ustvari svaku pogazio jer zna da time slavi demone, te druge bogove itd.
    Svaka vrsta idolopoklonstva je kršenje svih zapovjesti i to zna svaki pravi hrišćanin, ali sve dok smo još u grijehu i dok još nemamo potpunu slobodu od života u grijehu onda moramo imati neki parametar šta je grijeh i zato imamo sve navedene zapovjesti pojedinačno.

    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  PavleS 25/10/2017, 21:14

    Sažeta skripta na 27 stranica formata A5 koja objašnjava sve bitno što treba znati o Božjem Zakonu:

    ZAŠTO BOŽJI ZAKON?

    Sponsored content


    BOŽJI ZAKON - Page 5 Empty Re: BOŽJI ZAKON

    Komentar  Sponsored content


      Danas je 19/4/2024, 16:41