BIBLIJSKI FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» PITANJA - RELIGIJA
TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty24/4/2024, 22:29 by PavleS

» Biblijski razgovori
TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty14/4/2024, 23:34 by PavleS

» DOKAZI (OT)PADA ADVENTISTIČKE CRKVE
TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty8/4/2024, 17:15 by PavleS

» MAČ I CARSTVO MIROLJUBA PETROVIĆA?
TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty27/3/2024, 13:02 by Niko bez Boga

» HRIŠĆANSKA MUZIKA I PJESME
TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty16/1/2024, 18:28 by Niko bez Boga

» Septuaginta/LXX - doslovni prijevod:
TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty30/10/2023, 13:47 by PavleS

» PAGANIZAM I OKULTNI SIMBOLI I OBIČAJI
TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty21/9/2023, 17:23 by PavleS

» Crkve i manastiri
TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty11/9/2023, 11:23 by NecaPereca

» PSIHOLOGIJA
TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty31/8/2023, 15:24 by Jelena83

April 2024

SunMonTueWedThuFriSat
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Calendar Calendar


+34
Nikola
JasnaRR
pujo
Aleksandar1204
Ivan__
_Ivan_
Batret
Radule
Dejan79
protivnik
Željko
giga
Srdjan Zr
ljuba79
Be snake and dove
Goran Šušljić
Breath
Jovana
N.K.
Nathanael
kainos
kadosh777
Zdravko Vučinić
Taki
Enoh
Sionski
Bogomdani
Vlatko
SimaS
Melito
Nebojša
beka26
MaрkoЖ
xyz_os
38 posters

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    avatar
    Bogomdani


    Broj komentara : 28
    Registration date : 2014-02-16

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  Bogomdani 13/3/2015, 21:19

    PavleS (citat):E da, nego tekst ne kaže da su bili nadahnuti Svetim Duhom, već ispunjeni. Te dvije riječi nijesu sinonimi. Za Bibliju se kaže da je bogonadahnuta (2. Timoteju 3:16).

    Dakle, ako si ispunjen Svetim Duhom, a Sveti Duh je Bog kao zasebna ličnost, onda je Bog tvoj podstanar, a ti obožen na višem nivou od Boga.

    Vidiš li kolika si avetinja? Jesi li ikad čitao Pavlove poslanice? Na ko zna koliko mjesta stoji "Blagodat vam i mir od Boga Oca i od Gospoda Isusa Hrista." Kolike ličnosti se pominju?
    Vidiš li, avetinjo, da sve otpale crkve mantraju s tme, i da ako ne prihvataš "trojstvo", ne možeš biti uračunat kao član "hrišćanske zajednice" koju predvodi antihrist?

    Ali pitanje službe pravom Bogu, vjekovima pomračivano, dodatno je iskristalisano tako da će "trojica" postati kamen spoticanja mnogima. Pa ti vidi đe ćeš i s kim ćeš.

    Pavle, prvo je red da se upristojis kad razgovaras, jer si ispunjen ili nadahnut nekim "avetinjskim" duhom, koji te sprecava da pristojno, razumno i logicno razmisljas.

    U svojim pisanijama sam tvrdis i zakljucujes da Sveti Duh nije bezlicna sila, cak naprotiv, Licna...a onda nerazumno, besmisleno i samovoljno dodajes da nije Licnost !?

    Vjerovatno pod uticajem "avetinjskog" duha ili svojih licnih slabosti, ono sto na osnovu Biblije opisujes i pripisujes Svetom Duhu, nisi u stanju da razumijes i prihvatis.

    Bog je Jedan i jedini je Tvorac, On je bio, jeste i bice, vjecan je, sebe u Svetom pismu predstavlja i jasno pokazuje: Bog Otac, Sin Bozji i Sveti Duh.

    Ujedno upozorava u Svetom Pismu, sve ljude pa i tebe da se ne pohuli i lazno ne govori o Svetom Duhu.

    Ponovo i stalno iznova citaj Sveto Pismo, razmisljaj razumno, slusaj i tvori Bozje Rijeci, ispituj duhove, posebno one koji te spopadaju i ometaju da prihvatis Bozju istinu.

    Vjerujem da ces naci svoj mir i cjelinu ispunjen Svetim Duhom i usmjeren sprovodjenju Bozje rijeci.

    Bog da ti pomogne, brate u Hristu,

    Amen.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  PavleS 13/3/2015, 21:35

    Vaše ime i prezime moliću, pa da nastavimo razgovor.
    avatar
    N.K.


    Broj komentara : 105
    Registration date : 2014-10-03

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  N.K. 13/3/2015, 21:49

    Bogomdani (citat): da se ne pohuli i lazno ne govori o Svetom Duhu.

    Po vama, ako covek prihvati vasu laznu doktrinu o "trojstvu", onda je sve u redu. I sta god da radi u zivotu, kako god da zivi svoj zivot, ma sve je u redu. Ali, ako ne prihvati - to je odma HULA.

    I sta zapravo time cinite? cinite to da na taj nacin ljudima umirujete njihovu necistu savest. Podmecete lazi kojih izgleda ni sami niste svesni, a onda ljudi koji ne misle svojom glavom, iz straha ce prihvatiti sve, pa i tzv. "trojstvo". Ljude ste naucili i nametnuli im misljenje - da ako ne prihvate "trojstvo", onda otpadaju od Boga, jer kako kazete - to je hula. I onda, na zalost, mnogi ljudi iz straha i ne znanja - prihvate. Ali medjutim, nastave da i dalje zive isti onaj gresan zivot, nepreporodjenog srca. Bitno je dakle, da oni ispovedaju "pravoslavlje", "Trojstvo", da s vremena na vreme odu u "crkvu", da upale svece, daju koju milostinju itd. A sve drugo, nema veze, Bog ce oprostiti, svestenici ce se za njih moliti.

    Cinjenica je takodje, da vecina pravoslavaca, nikada nije ni procitala Bibliju, i svi su pravoslavci jer su "svi ostali" pravoslavci. Vecina voli "jednoumlje i bezumlje" sto Bog osudjuje, a svako ko se razlikuje, po njima treba biti proglasen sektasem.

    Sta cemo dakle sa tim?


    Nikola27: komentar modifikovan dana: 13/3/2015, 22:15; prepravljeno ukupno 1 puta
    avatar
    Bogomdani


    Broj komentara : 28
    Registration date : 2014-02-16

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  Bogomdani 13/3/2015, 22:09

    PavleS (citat):Vaše ime i prezime moliću, pa da nastavimo razgovor.

    Nisam ja, niti mi tema ovog razgovora, vec "Trojstvo kao paganska tvorevina" tj. neosnovan pokusaj da se tako prikaze.

    Reference su nam date od Boga u Svetom Pismu.

    Ako te zanima moje misljenje po navodima iz Svetog Pisma, pitaj.

    avatar
    Bogomdani


    Broj komentara : 28
    Registration date : 2014-02-16

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  Bogomdani 13/3/2015, 22:13

    Nikola27 (citat):
    Bogomdani (citat): da se ne pohuli i lazno ne govori o Svetom Duhu.

    Po vama, ako covek prihvati vasu laznu doktrinu o "trojstvu", onda je sve u redu. I sta god da radi u zivotu, kako god da zivi svoj zivot, ma sve je u redu. Ali, ako ne prihvati - to je odma HULA.

    Bozje su rijeci u Svetom Pismu da se bude posebno obazriv i ne pohuli na Svetog Duha.
    avatar
    N.K.


    Broj komentara : 105
    Registration date : 2014-10-03

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  N.K. 13/3/2015, 22:20

    Bogomdani (citat): Bozje su rijeci u Svetom Pismu da se bude posebno obazriv i ne pohuli na Svetog Duha.

    Jeste, to su Bozje reci u Svetom Pismu, ali reci koje vi pogresno tumacite.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  PavleS 13/3/2015, 22:41

    Bogomdani (citat):
    PavleS (citat):Vaše ime i prezime moliću, pa da nastavimo razgovor.

    Nisam ja, niti mi tema ovog razgovora, vec "Trojstvo kao paganska tvorevina" tj. neosnovan pokusaj da se tako prikaze.

    Reference su nam date od Boga u Svetom Pismu.

    Ako te zanima moje misljenje po navodima iz Svetog Pisma, pitaj.

    Tvoje mišljenje? A muči nikogoviću.

    Banovan si.
    avatar
    SimaS


    Broj komentara : 53
    Registration date : 2011-07-17

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  SimaS 19/4/2015, 20:26

    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  PavleS 19/4/2015, 20:34

    Ovo je sasvim u redu, ali nijesam nešto uvjeren da se Fajt trsio dogme o trojstvu. Jedan naš prijatelj iz Njemačke kaže da se Fajt izjasnio protiv trojstva u seriji predavanja "Sveopšti napad" (Total Onslaught), ali slušajući sve što je iznio, ne stiče se taj utisak, već da on samo naglašava razliku između ezoteričkog trojstva tradicionalne crkve - otac, majka i sin - nasuprot, po njemu, biblijskom trojstvu - Otac, Sin, Sveti Duh.
    avatar
    SimaS


    Broj komentara : 53
    Registration date : 2011-07-17

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  SimaS 19/4/2015, 22:36

    Da upravo tako, u najmanju ruku svi koji su upoznati sa njegovim radom su ocekivali da se konkretno izjasni .....a to je izostajalo .mislim da je u ovom delu pod pritiskom pravio kompromise ,a to se vidi u zadnjem serijalu gde pripadnost crkvi stavlja iznad tz ..sporednih pitanja ...da nebi doslo do podela .....ja licno mislim da otkrovenje 18.4 treba da primeni ....
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  PavleS 25/5/2015, 21:00

    Njemac voli tačnost, makar bio papa.
    Za one koji ne čitaju engleski, u Racingerovoj knjizi pod naslovom "Uvod u hrišćanstvo" konstatovano je da je tekst Matej 28:19 došao iz grada Rima, tj. fabrikovan od strane papske crkve kao podrška dogmi o trojstvu i krštenju.

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Cid_2511
    avatar
    Nathanael


    Broj komentara : 162
    Registration date : 2014-10-31

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  Nathanael 25/5/2015, 22:02

    PavleS (citat):Njemac voli tačnost, makar bio papa.
    Za one koji ne čitaju engleski, u Racingerovoj knjizi pod naslovom "Uvod u hrišćanstvo" konstatovano je da je tekst Matej 28:19 došao iz grada Rima, tj. fabrikovan od strane papske crkve kao podrška dogmi o trojstvu i krštenju.

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Cid_2511

    Odlično ,sad se moj 'mozaik ' slaže skroz . Ima dvije godine ne vjerujem u Trojstvo ,ali što je onda sa mojim krštenjem .Moram se ponovno krstiti .Samo problem je što pravovjerci nemaju volje to obaviti .Pitao sam Nadera ,on kaže da nemože doći ,ako se ne skupi dosta ljudi .Pitam tko je ovlašten za to u nas ,kaže neki Srbin .A taj ne dolazi do mojih krajeva.Pa mislim se zar je u biblijska vremena bilo tako lako krštavati ,a danas ogroman problem .Nije tema ,znam ,ali što mi vrijedi da poznajem sve to ,kad nema tko da me krsti ,a sam se nemože to obaviti .Kao što Miroljub kaže kao neko obredno kupanje .Jel ima tema krštenja na Forumu pa da tamo postavim neka pitanja i slično ?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  PavleS 25/5/2015, 23:18

    Imaš o krštenju otprilike sve što treba znati u ovom članku.
    Pušti te priče o "ovlašćenima" za krštenje. Ovlašćen je svako ko je biblijski religiozan i ko može da ti potvrdi da si spreman za to.
    avatar
    Nathanael


    Broj komentara : 162
    Registration date : 2014-10-31

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  Nathanael 25/5/2015, 23:35

    PavleS (citat):Imaš o krštenju otprilike sve što treba znati u ovom članku.
    Pušti te priče o "ovlašćenima" za krštenje. Ovlašćen je svako ko je biblijski religiozan i ko može da ti potvrdi da si spreman za to.

    Hehe uvijek si korak ispred mene ,ja razmišljam isto tako ,ali uvijek podlegnem nekim 'autoritetima' Smile .

    Da istina ,volio bi to napraviti ,da i ja mogu dalje krstiti ,jer neke sam pridobio za istinsku vjeru ,ne ja ,nego Gospodin je radio ,ja sam sijao ,netko je zalijevao ,a Gospodin je učinio da naraste plod .
    avatar
    beka26


    Broj komentara : 204
    Registration date : 2012-01-24

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  beka26 20/6/2015, 23:30


    Dobro je ovo usporedio, ima smisla.

    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  Zdravko Vučinić 21/6/2015, 10:31

    Mensur ima odlična predavanja vezano za ove teme. Pred kraja ovog predavanja govori kako se na Nebu u budućnosti ljudi više neće ženiti i udavati i biće kao anđeli, citirajući Hristovu izjavu kada je odgovarao sadukejima koji su ga provocirali. Kaže Mensur da ni nakon 1000 godina toga neće biti. Međutim, ne navodi ozbiljne argumente u prilog tome, odnosno kaže da neće više biti potrebe za porodicama ovakve vrste jer će ljudima sve biti jasno vezano za pitanje Oca i Sina i slično (to je kontekst ovog predavanja). Ovi argumenti su mu dosta slabi po mom mišljenju, iako nam pitanja porodice, ženidbe i rađanja vezano za Nebo zaista nijesu potpuno jasna.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  PavleS 21/6/2015, 13:44

    Kaže Mensur da ni nakon 1000 godina toga neće biti.
    To je nebiblijski argument, tipičan za hrišćanstvo odvojeno od Starog Zavjeta i korjena zdrave vjere. Zbog davanja apsolutnog prioriteta Novom Zavjetu, na račun zanemirivanja Starog, mnoge stvari se pogrešno shvataju i interpretiraju. Porodica je osnov ne samo za ispunjenje Božje namjere stvaranja Zemlje i našeg univerzuma, već i kao prikaz božanstva kroz Njegova stvorenja. To što ne znamo kako se tačno i kojim tempom trebala razvijati porodica na zemlji zbog vrlo ranog pada u grijeh, ne mijenja stvar.

    Inače, kad smo već kod ove teme, glavna prednost Novog Zavjeta u odnosu na Stari je ratifikacija saveza Boga i čovjeka kroz Hristovu misiju na Zemlji i dalje posmatranje Plana spasenja VJEROM ISKLJUČIVO U TOM KONTEKSTU I SLEDEĆIM NJEGOVIM KLJUČNIM FAZAMA, dok su osnove Božjeg Zakona, svrhe stvaranja, morala i vjere položene u Tori, a zatim u proročkim nadahnutim knjigama, ako bismo tražili neki redosled prioriteta.
    avatar
    Nathanael


    Broj komentara : 162
    Registration date : 2014-10-31

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  Nathanael 22/6/2015, 12:47

    PavleS (citat):Ovo je sasvim u redu, ali nijesam nešto uvjeren da se Fajt trsio dogme o trojstvu. Jedan naš prijatelj iz Njemačke kaže da se Fajt izjasnio protiv trojstva u seriji predavanja "Sveopšti napad" (Total Onslaught), ali slušajući sve što je iznio, ne stiče se taj utisak, već da on samo naglašava razliku između ezoteričkog trojstva tradicionalne crkve - otac, majka i sin - nasuprot, po njemu, biblijskom trojstvu - Otac, Sin, Sveti Duh.

    Veith vjeruje u Trojstvo ,da ne vjeruje i da reče nešto protiv javno u predavanju ,bio bi izbačen iz Sda ,a znamo da nije izbačen ,nego samo neka zabrana predavanja je bila u nekim zemljama .On je divan čovjek koji je mnogo učinio ,ali u Trojstvo vjeruje ,to sam siguran .Zanimljivo koliko proučava rimsku crkvu nije saznao da je Trojstvo 1. od 5 glavnih 'istina' rimske crkve .Trojstvo je osnovna ,glavna stvar u svim crkvama danas ,tko to odbaci ,prestaje biti u crkvi ,postaje prema teolozima ,član kulta ,jer obično uz odbacivanje Trojstva idu i druga odbacivanja ,koja svi mi odbacivamo koji ovdje pričamo . Dakle Veith mi je drag čovjek i puno je učinio ,ali nije još ,a trebao bi ,odbacio Trojstvo .
    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  Vlatko 22/6/2015, 14:46

    PavleS (citat):
    Kaže Mensur da ni nakon 1000 godina toga neće biti.
    To je nebiblijski argument, tipičan za hrišćanstvo odvojeno od Starog Zavjeta i korjena zdrave vjere. Zbog davanja apsolutnog prioriteta Novom Zavjetu, na račun zanemirivanja Starog, mnoge stvari se pogrešno shvataju i interpretiraju. Porodica je osnov ne samo za ispunjenje Božje namjere stvaranja Zemlje i našeg univerzuma, već i kao prikaz božanstva kroz Njegova stvorenja. To što ne znamo kako se tačno i kojim tempom trebala razvijati porodica na zemlji zbog vrlo ranog pada u grijeh, ne mijenja stvar.

    Inače, kad smo već kod ove teme, glavna prednost Novog Zavjeta u odnosu na Stari je ratifikacija saveza Boga i čovjeka kroz Hristovu misiju na Zemlji i dalje posmatranje Plana spasenja VJEROM ISKLJUČIVO U TOM KONTEKSTU I SLEDEĆIM NJEGOVIM KLJUČNIM FAZAMA, dok su osnove Božjeg Zakona, svrhe stvaranja, morala i vjere položene u Tori, a zatim u proročkim nadahnutim knjigama, ako bismo tražili neki redosled prioriteta.

    I u Novom Zavjetu kaže da je žena vjernica na spasenje mužu nevjerniku i obrnuto, to ne bi imalo smisla da brak neće opstati i nakon uskrsnuća. Uglavnom, EGW je o ovoj temi rekla da se ne izjašnjavamo definitivno oko ovog pitanja jer nismo dobili precizne informacije, ne trebamo sve pojedinosti znati, ali po meni život u raju će biti nastavak onoga što je Bog u početku zamislio, a o tome ipak imamo informacije.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  PavleS 30/6/2015, 20:45

    Koliko je pionirima Adventnog pokreta i Elen Vajt bila jasna koncepcija božanskog odnosa Oca i Sina, svjedoče i sledeći citati. Kakva razlika između ovoga i onoga što se danas naziva "Adventističkom crkvom".

    „Bog je na savjetu sa Svojim Sinom napravio plan da stvore čovjeka po Svom obličju.“ {Ellen White: Review and Herald, Februar 24, 1874 par. 3}  

    „Hristos, Riječ, jedinorođeni Božji Sin, bio je jedno s vječnim Ocem, jedne prirode, karaktera i namjere, jedino Biće koje je moglo sudjelovati u svim Božjim namjerama i savjetovanjima“ {Ellen White: Patrijarsi i Proroci, glava 1, str. 1 }

    „Ali kada je Bog (Otac) rekao Svome Sinu: „da načinimo čovjeka po Svom obličju, kao što smo Mi“ (1. Mojsijeva 1,26), Sotona je tada postao ljubomoran na Isusa. On je želio da u aspektu stvaranja čovjeka bude pitan za mišljenje.“ {EGW: Rani Spisi 1858 p. 130-135}

    „Otac i Sin su bili uključeni u silan i čudesan rad koji su zamislili i stvorili svijet.“ {Ellen White: Duh Proroštva Sveska 1, str. 24, 1870}

    „Isus se ujedinio sa Ocem u stvaranju svijeta.“ {Ellen White: Svedočanstva Sveska 2, str. 209, 1869}

    “Posle stvaranja zemlje i zvijeri na njoj, Otac i Sin su sproveli Svoje namjeru u djelo, koja je smišljena prije pada Sotone, da načine čovjeka po Sopstvenom obličju. Zajedno su napravili plan stvaranja zemlje i svakog živog bića na njoj. I tada Bog reče Svome Sinu, „Načinimo čovjeka po Našemu obličju.“ {Ellen White: Duh Proroštva Sveska 1, str. 24, 25, 1870}

    „Hristos, Riječ, jedinorođeni Božji Sin, bio je jedno s vječnim Ocem, jedne prirode, karaktera i namjere, jedino Biće koje je moglo sudjelovati u svim Božjim namjerama i savjetovanjima.“ {Ellen White: Patrijarsi i Proroci, glava 1, str. 1 }

    „Bog je postao jedno sa čovjekom kada je na sajvetu između Oca i Sina na nebesima određeno da, ako čovjek padne, Sin Božiji bude njegov Iskupitelj i da povrati u njemu moralnu sliku Boga.“ {The Ellen G. White 1888 Materials, p. 869, 1891}  

    „U planu da spasu izgubljeni svijet, savjet su držali njih Dvojica; zavjet mira je bio između Oca i Sina.“ {Ellen White: Signs of the Times, December 23, 1897 par. 2}

    „Nijedan čovjek, ni najviši od anđela, ne može procijeniti taj dar; on je znan jedino Ocu i Sinu.“ {Ellen White: The Bible Echo, October 28, 1895 par. 4}

    „Bog je informisao Sotonu da će SAMO svom Sinu otkriti sve Svoje tajne namjere i tražio je od cijele nebeske porodice, čak i od Sotone, da se potpuno pokore u neupitnoj poslušnosti; ali se on (Sotona) pokazao nedostojnim mjesta na nebesima.“ {Ellen White: Duh Proroštva Sveska 1, str. 22, 1870}

    „Pred sakupljenim stanovnicima neba, Kralj je obznanio da niko osim Hrista, Jedinorodnog od Boga, ne može potpuno biti uključen u sve Njegove namjere, i Njemu je dato da izvrši moćne planove Njegove volje.“ {Ellen White: Patrijarsi i Proroci, str. 36, 1890}

    „Upravo vam sada kažem, da će kada budem otišla u grob, doći do VELIKE promjene. Ja ne znam kada ću biti uzeta, ali želim da vas upozorim na djelovanje sotone. Želim da svi znaju, da su upozoreni prije moje smrti.“! {Ellen White: Manuscript 1, 24. February 1915}
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  PavleS 22/7/2015, 19:21

    Izgleda da je zaista došlo vrijeme da produbimo temu o Božjoj prirodi. Na pominjanje citata Elen Vajt koja je Duha Božjeg poistovjetila sa samim Hristom, bio sam uzdržan, jer tu opciju nijesam razmatrao niti proučavao ikad dublje o tome.
    Međutim, već neko vrijeme, dok sam tražio po Bibliji NRP da nam slučajno nije nešto promaklo da ispravimo, nailazila mi je ta tema. Biblijski je zaista dokazivo da je donja izjava Elen Vajt (i druge koje je dala o tom predmetu) tačna:

    „Gospod će uskoro doći. Mi hoćemo to kompletno i savršeno razumijevanje koje samo Gospod može dati. Nije bezbjedno primiti duha od nekog drugog. Mi hoćemo Svetog Duha, koji je Isus Hrist. Ako imamo zajednicu sa Bogom, imaćemo snagu i blagodat i djelotvornost.“ (Pismo 66, 10. April 1894)

    „The Lord is soon to come. We want that complete and perfect understanding which the Lord alone can give. It is not safe to catch the spirit from another. We want the Holy Spirit, which is Jesus Christ. If we commune with God, we shall have strength and grace and efficiency.“ {Lt66-1894 (April 10, 1894) par. 18}

    Zapanjujuće je da se ta misao nalazi na više mjesta u Bibliji, ne samo u Galatima 4:6: "A pošto ste sinovi, Bog je u naša srca poslao Duh svog Sina i taj Duh viče: 'Ava Oče!'"
    Nevjerovatno je koliko precizno samo ovaj redak definiše te stvari. Bog Otac šalje Duh svog Sina, a zašto je upravo taj Duh nama potreban, može se savršeno razumjeti kad se proučava Jovan 16. glava i druga mjesta. Stoga je Isus tada učenicima toliko naglašavao neophodnost da On mora ići Ocu, inače "Utješitelj" ne može biti poslat. Jasno, ovo ne može biti slučaj ako je Duh nezavisna ličnost. Stoga vjerovanje u "trojstvo" je ono što vas može spriječiti da u potpunosti shvatite 16. glavu.
    "Ali kad dođe on, Duh istine, uputiće vas u svu istinu, jer neće govoriti sam od sebe, nego će govoriti ono što čuje i objaviće vam ono što dolazi. On će me proslaviti, jer će uzeti ono što čuje od mene i to će vam objaviti. Sve što Otac ima moje je. Zato sam rekao da prima od onoga što je moje i da vam to objavljuje." (Jovan 16:13-15)

    Mi planiramo praviti jednu sažetu i jasnu analizu ove teme, bez nepotrebnog prepucavanja sa trinitarcima ili bilo kim drugim. Što se tiče trinitizma, vjerovatno ćemo dati samo kraći istorijski osvrt na porijeko i razvoj ove dogme.
    kainos
    kainos


    Broj komentara : 67
    Registration date : 2012-12-21

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  kainos 26/7/2015, 12:30

    Cumbered with humanity, Christ could not be in every place personally; therefore it was altogether for their advantage that He should leave them, go to His Father, and send the Holy Spirit to be His successor on earth. The Holy Spirit is Himself, divested of the personality of humanity, and independent thereof. He would represent Himself as present in all places by His Holy Spirit, as the Omnipresent.” {Lt119-1895 (February 18, 1895) par. 18}
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  PavleS 26/7/2015, 17:01

    kainos (citat):Cumbered with humanity, Christ could not be in every place personally; therefore it was altogether for their advantage that He should leave them, go to His Father, and send the Holy Spirit to be His successor on earth. The Holy Spirit is Himself, divested of the personality of humanity, and independent thereof. He would represent Himself as present in all places by His Holy Spirit, as the Omnipresent.” {Lt119-1895 (February 18, 1895) par. 18}
    Spriječen ljudskom prirodom, Hrist nije mogao biti na svakom mjestu lično; stoga je bilo posve u njihovu korist da ih napusti, pođe svome Ocu, i pošalje Svetog Duha da bude Njegov naslednik na zemlji. Sveti Duh je On sam prisutan na svim mjestima svojim Svetim Duhom, kao Sveprisutni.“ {Lt119-1895 (February 18, 1895) par. 18}
    avatar
    giga


    Broj komentara : 66
    Registration date : 2015-02-08

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  giga 15/8/2015, 14:51

    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  PavleS 15/8/2015, 15:15

    giga (citat):
    Eto pričaju neki HAC-eri da je Nader mala maca u odnosu na njihove teologe koji brane trojstvo.

    Sponsored content


    TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA - Page 8 Empty Re: TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA

    Komentar  Sponsored content

      Similar topics

      -

      Danas je 26/4/2024, 11:12