BIBLIJSKI FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» PITANJA - RELIGIJA
BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 EmptyToday at 00:16 by PavleS

» Biblijski razgovori
BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty14/4/2024, 23:34 by PavleS

» DOKAZI (OT)PADA ADVENTISTIČKE CRKVE
BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty8/4/2024, 17:15 by PavleS

» MAČ I CARSTVO MIROLJUBA PETROVIĆA?
BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty27/3/2024, 13:02 by Niko bez Boga

» HRIŠĆANSKA MUZIKA I PJESME
BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty16/1/2024, 18:28 by Niko bez Boga

» Septuaginta/LXX - doslovni prijevod:
BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty30/10/2023, 13:47 by PavleS

» PAGANIZAM I OKULTNI SIMBOLI I OBIČAJI
BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty21/9/2023, 17:23 by PavleS

» Crkve i manastiri
BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty11/9/2023, 11:23 by NecaPereca

» PSIHOLOGIJA
BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty31/8/2023, 15:24 by Jelena83

April 2024

SunMonTueWedThuFriSat
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Calendar Calendar


+37
Nenad
Ivan__
maurico
Sergej 92
zstoja
Ella
Zdravko Vučinić
Nebojša
Mato T
RPreligiozan
ljuba79
Pavle
Jovana
NinkovicM
IvanJ
Nathanael
xyz_os
serbfromcroatia
N.K.
_Ivan_
kainos
Goran
Makabi
Jakov
SimaS
Rinsvind
Taki
BUDISTA
hrvoje
Željko
Sionski
SnezaDjak
ocky
Vlatko
Enoh
Vik
marijan
41 posters

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  PavleS 3/4/2015, 18:12

    serbfromcroatia (citat):Pavle, pokušaj kontaktirati Gideonite: http://www.gideons.org/?HP=USA&sc_lang=en Oni okupljaju poslovne ljude koji su spremi raditi nas propagiranju Svetog pisma, konkretnim akcijama u svom okruženju ("misli globalno, djeluj lokalno"). Kontaktiraj Gideonite, zamoli ih da se za Crnu Goru, Republiku Srpsku i za Srbe u Hrvatskoj uradi jedno ijekavsko izdanje savremenog prevoda Svetog pisma, bar Novog zavjeta. Vi u Crnoj Gori i RS i imate neki potencijal, ali mi što smo u Hrvatskoj smo propali u svakom pogledu i demografski i ekonomski.
    Mi smo otvoreni prema svakom izdavaču koji bi bio spreman da štampa i distribuira Bibliju, uključujući promjene narečja, samo da se obaveže da neće vršiti druge promjene, i bez odvajanja Novog Zavjeta kao što rade Gideoniti.
    avatar
    xyz_os


    Broj komentara : 8
    Registration date : 2010-12-22

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty 3. Mojsuijeva 23,11

    Komentar  xyz_os 4/4/2015, 10:20

    Poz

    Molio bih da napravite malu korekciju fusnote u 3. Mojsijevoj 23,11 gdje piše:
    "∗23,11 Prvi dan Beskvasnih hlebova uvek pada u Subotu."

    Ovdje ste vjerovatno mislili napisati da dan Prvina uvijek počinje u subotu (subotu navečer), a ne prvi dan Beskvasnih hlebova, jer se u tekstu govori o prazniku Prvina.
    Prvi dan Beskvasnih hlebova počinje 15. dan mjeseca Abiba i njegov početak određuje početak godine.

    Lp
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  PavleS 4/4/2015, 11:45

    xyz_os (citat):Poz

    Molio bih da napravite malu korekciju fusnote u 3. Mojsijevoj 23,11 gdje piše:
    "∗23,11 Prvi dan Beskvasnih hlebova uvek pada u Subotu."

    Ovdje ste vjerovatno mislili napisati da dan Prvina uvijek počinje u subotu (subotu navečer), a ne prvi dan Beskvasnih hlebova, jer se u tekstu govori o prazniku Prvina.
    Prvi dan Beskvasnih hlebova počinje 15. dan mjeseca Abiba i njegov početak određuje početak godine.

    Lp
    Zahvaljujemo na vrlo korisnoj primjedbi.

    Sada ta fusnota izgleda ovako:
    U sklopu praznika Beskvasnih hljebova, Prvine uvijek padaju u prvi dan sedmice, te tako i Pedesetnica (vidi 23:16).

    Naravno u tekstu Lev. 23:11 riječ je o sedmom danu Suboti. Da bi se lakše pravila razlika između prazničnih, obrednih subota, u prevodu su ti dani navedeni kao "šabati", dok za sedmi dan stoji Subota, jer to u našem jeziku nije problem kao recimo što jeste u engleskom ili drugima (oni ne mogu staviti Saturday - Saturnov dan). Postoje i tekstovi u kojima se riječ "Subote" odnosi na oboje.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  PavleS 23/4/2015, 15:40

    Da bismo napravili Bibliju NRP kao aplikaciju za smart telefone i slične uređaje, trebaju nam dobrovoljici koji mogu obaviti u Wordu sledeće radnje:

    1) Uklanjanje preloma riječi koji je rađen ručno i ne postoji opcija da se automatski ukloni.
    2) Slaganje stihova jedan ispod drugog (svaki stih u novom redu).

    Svaka knjiga Biblije je zasebni fajl koji možemo poslati mejlom zainteresovanima. Naravno pažnja i pedantnost se podrazumijevaju.
    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  Vlatko 24/4/2015, 00:04

    PavleS (citat):Da bismo napravili Bibliju NRP kao aplikaciju za smart telefone i slične uređaje, trebaju nam dobrovoljici koji mogu obaviti u Wordu sledeće radnje:

    1) Uklanjanje preloma riječi koji je rađen ručno i ne postoji opcija da se automatski ukloni.
    2) Slaganje stihova jedan ispod drugog (svaki stih u novom redu).

    Svaka knjiga Biblije je zasebni fajl koji možemo poslati mejlom zainteresovanima. Naravno pažnja i pedantnost se podrazumijevaju.

    A da jednostavno podesiš margine u word dokumentu pa da ti to automatski napravi, word će "prisilit" text da se suzi na mjeru na koju postaviš. Za ručne prijelome je malo kompliciranije, ali dalo bi se i to riješit sa skriptom, samo nije uvijek zgodno, ako postoji taj "-" razmak između riječi u kojima to ima smisla (mislim da se to može i u wordu postavit da ti jednostavno zamijeni taj simbol "-" drugim).
    U čemu ćeš kompajlirat .apk?
    Usput trebalo bi biti responzivno, da se automatski prilagodi veličini ekrana, ali onda ti ručno postavljanje širine u wordu i takvo kopiranje teksta malo znači..
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  PavleS 24/4/2015, 09:21

    Vlatko (citat):
    PavleS (citat):Da bismo napravili Bibliju NRP kao aplikaciju za smart telefone i slične uređaje, trebaju nam dobrovoljici koji mogu obaviti u Wordu sledeće radnje:

    1) Uklanjanje preloma riječi koji je rađen ručno i ne postoji opcija da se automatski ukloni.
    2) Slaganje stihova jedan ispod drugog (svaki stih u novom redu).

    Svaka knjiga Biblije je zasebni fajl koji možemo poslati mejlom zainteresovanima. Naravno pažnja i pedantnost se podrazumijevaju.

    A da jednostavno podesiš margine u word dokumentu pa da ti to automatski napravi, word će "prisilit" text da se suzi na mjeru na koju postaviš. Za ručne prijelome je malo kompliciranije, ali dalo bi se i to riješit sa skriptom, samo nije uvijek zgodno, ako postoji taj "-" razmak između riječi u kojima to ima smisla (mislim da se to može i u wordu postavit da ti jednostavno zamijeni taj simbol "-" drugim).
    U čemu ćeš kompajlirat .apk?
    Usput trebalo bi biti responzivno, da se automatski prilagodi veličini ekrana, ali onda ti ručno postavljanje širine u wordu i takvo kopiranje teksta malo znači..
    Poslaću ti jednu knjigu ako misliš da može tako pa probaj. Kao što znaš, ima dosta riječi složenica koje su razdvojene crticom, kao npr. Bet-El i zato je problem automatsko čišćenje.
    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  Vlatko 24/4/2015, 15:41

    PavleS (citat):
    Vlatko (citat):
    PavleS (citat):Da bismo napravili Bibliju NRP kao aplikaciju za smart telefone i slične uređaje, trebaju nam dobrovoljici koji mogu obaviti u Wordu sledeće radnje:

    1) Uklanjanje preloma riječi koji je rađen ručno i ne postoji opcija da se automatski ukloni.
    2) Slaganje stihova jedan ispod drugog (svaki stih u novom redu).

    Svaka knjiga Biblije je zasebni fajl koji možemo poslati mejlom zainteresovanima. Naravno pažnja i pedantnost se podrazumijevaju.

    A da jednostavno podesiš margine u word dokumentu pa da ti to automatski napravi, word će "prisilit" text da se suzi na mjeru na koju postaviš. Za ručne prijelome je malo kompliciranije, ali dalo bi se i to riješit sa skriptom, samo nije uvijek zgodno, ako postoji taj "-" razmak između riječi u kojima to ima smisla (mislim da se to može i u wordu postavit da ti jednostavno zamijeni taj simbol "-" drugim).
    U čemu ćeš kompajlirat .apk?
    Usput trebalo bi biti responzivno, da se automatski prilagodi veličini ekrana, ali onda ti ručno postavljanje širine u wordu i takvo kopiranje teksta malo znači..
    Poslaću ti jednu knjigu ako misliš da može tako pa probaj. Kao što znaš, ima dosta riječi složenica koje su razdvojene crticom, kao npr. Bet-El i zato je problem automatsko čišćenje.

    Da, zato i pitam, na kraju će se morat ručno pregledavat, ili može možda nekako zaobić zamjenu ako je iza crtice veliko slovo, jer je najčešće u razlomima riječi malo slovo iza crtice, ali ni to nije 100% sigurno. Ovo s marginama nije teško napraviti, ali bitno je u čemu ćeš kompajlirat .apk, android paket koji se može instalirati na tablete ili pametne telefone (Android telefone, oni imaju oko 85% tržišta, windows telefoni su zanemarivi s kojih 2-3%, a ostalo drži IOS). Iz worda nećeš sigurno, trebaš posebnu aplikaciju za to, tipa android studio, titanium studio, visual studio itd.. ovisi već na čemu radiš i s kojim jezikom. Tako da ako će se ručno ić koprirat tekst neće bit problema. Samo se napravi index knjiga i kopira se tekst svake knjige posebno, može se uključit i pretraživanje teksta, nije problem.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  PavleS 18/5/2015, 19:14

    Našli smo način da se oslobodimo ručnog preloma riječi u Bibliji NRP, tako da sada radimo na slaganju knjige u B5 ISO formatu u kojem će se štampati 2. izdanje. Mislimo da neki manji format ne treba raditi, najviše iz razloga što želimo zadržati postojeću veličinu fonta (Tahoma 10), kako bi Biblija bila čitka i onima koji slabije vide (ukoliko bi se išlo na manji format, smanjivanje veličine fonta bilo bi neminovno).
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  PavleS 20/5/2015, 22:40

    Objavili smo novo izdanje Biblije NRP online na sajtu IRI. Kao što je rečeno u prethodnom postu, format je B5 ISO.
    Pod uslovom da se štampa na kvalitetnom papiru, uz prošiveni povez, mislimo da će to biti najpraktičnija Biblija u pogledu korišćenja, laka za čitanje zbog odgovarajuće veličine fonta. Da ne pominjemo sav ostali trud koji smo prethodni uložili, uz zahvalnost onima koji su dali svoj doprinos u ispravljanju grešaka.

    Usput smo iskoristili priliku da popravimo još neke manje greške, počevši od pravopisnih, korekcije imena, ispravke prevoda, kao i dodavanja i modifikovanja nekih fusnota.

    Ono što je dalje u planu, ako Bog da, biće pravljenje aplikacije za smart telefone.


    PavleS: komentar modifikovan dana: 21/1/2017, 15:08; prepravljeno ukupno 1 puta
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  PavleS 22/5/2015, 17:12

    Interesantna je jedna ispravka u Otkrivenju 22. glava, 19-i redak. Umjesto "iz knjige života" treba da stoji "od drveta života", iako to suštinski ne mijenja teološku poruku.
    Naime, Erazmo, kompilator Novog Zavjeta, imao je na raspolaganju samo jedan primjerak Otkrivenja na grčkom, te se stoga za tu knjigu služio latinskom Vulgatom.

    Prihvaćeni tekst svakako jeste superioran i relevantan, ali nipošto ne treba insistirati na njegovoj 100% tačnosti, iako su tom kompilacijom spisa mnoge greške bile korigovane.
    Mi smo se rukovodili činjenicama i dokazima i gdje god je prevod mogao biti tačniji i bolji, napravili smo izmjene prema najboljim saznanjima.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  PavleS 22/5/2015, 18:57

    Svi koji imate elektronsku pdf verziju Biblije NRP preuzmite je ponovo zbog navedenih izmjena, a proširili smo malo i tekst u dodacima na kraju knjige.
    avatar
    Nathanael


    Broj komentara : 162
    Registration date : 2014-10-31

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  Nathanael 24/5/2015, 09:17

    Pavle jel taj prijevod bolji od King James Authorized Bible? Ja znam engleski dobro pa čitam King James online i slušam audio također ,mogu reći da je velika razlika od drugih Biblija ,potpuno se drugi smisao dobije u nekim dijelovima ,jer sam prije čitao jako loše prijevode poput Jeruzalemske i sl .
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  PavleS 24/5/2015, 18:42

    Meishakh (citat):Pavle jel taj prijevod bolji od King James Authorized Bible? Ja znam engleski dobro pa čitam King James online i slušam audio također ,mogu reći da je velika razlika od drugih Biblija ,potpuno se drugi smisao dobije u nekim dijelovima ,jer sam prije čitao jako loše prijevode poput Jeruzalemske i sl .
    KJV kao i svi stari prevodi proistekli od Prihvaćenog teksta su generalno dobri i superiorni u odnosu na moderne prevode. Mi smo sa Biblijom NRP išli korak dalje i ispravljali i greške Prihvaćenog teksta. Pored toga, mislim da smo dali najkvalitetnije reference, bez nepotrebnih bezbrojnih ukrštanja koja često nemaju beze s mozgom, a svrsihodne i od velike pomoći ko hoće da čita i istražuje.
    avatar
    Nathanael


    Broj komentara : 162
    Registration date : 2014-10-31

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  Nathanael 24/5/2015, 22:13

    PavleS (citat):
    Meishakh (citat):Pavle jel taj prijevod bolji od King James Authorized Bible? Ja znam engleski dobro pa čitam King James online i slušam audio također ,mogu reći da je velika razlika od drugih Biblija ,potpuno se drugi smisao dobije u nekim dijelovima ,jer sam prije čitao jako loše prijevode poput Jeruzalemske i sl .
    KJV kao i svi stari prevodi proistekli od Prihvaćenog teksta su generalno dobri i superiorni u odnosu na moderne prevode. Mi smo sa Biblijom NRP išli korak dalje i ispravljali i greške Prihvaćenog teksta. Pored toga, mislim da smo dali najkvalitetnije reference, bez nepotrebnih bezbrojnih ukrštanja koja često nemaju beze s mozgom, a svrsihodne i od velike pomoći ko hoće da čita i istražuje.

    Impresivno ,a kome će biti dostupna prava verzija knjige? Dokle će dostava biti ?Kolika će biti cijena?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  PavleS 25/5/2015, 09:05

    Štampali smo ranije prvo izdanje u 500 primjeraka, i to je uglavnom išlo u Srbiji i CG. U HR i BiH postoji interesovanje, ali je distribucija problem, a poštanske usluge vrlo skupe. Prodajna cijena je 10 eura, mada Biblija nije radjena u komercijalne svrhe.
    avatar
    Nathanael


    Broj komentara : 162
    Registration date : 2014-10-31

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  Nathanael 26/5/2015, 11:08

    PavleS (citat):Štampali smo ranije prvo izdanje u 500 primjeraka, i to je uglavnom išlo u Srbiji i CG. U HR i BiH postoji interesovanje, ali je distribucija problem, a poštanske usluge vrlo skupe. Prodajna cijena je 10 eura, mada Biblija nije radjena u komercijalne svrhe.

    Ovaj primjerak elektronski je besplatan? Ja sam ionako na PC-u u čitanju Biblije inače ,nikad je ne čitam kao knjigu ,nego King James Authorized verziju na PC-u .
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  PavleS 26/5/2015, 12:51

    Naravno da je besplatan. Very Happy
    Nadamo se da ćemo uskoro napraviti i aplikaciju za smart telefone.
    avatar
    Nathanael


    Broj komentara : 162
    Registration date : 2014-10-31

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  Nathanael 28/5/2015, 08:48

    Strašno me zanima ,pa ću ovdje pitati jer ima veze naravno najviše sa Biblijom . Koji dan je zaista subota i ako piše u Danielu da će mali rog mijenjati vremena i zakone ,zašto smo samo zakone počeli štovati ,a ne vratili vremena,kalendar u 'pogon' ? To me zanima,jer nisam stručnjak baš kao ti Pavle ,ni blizu ,ako imaš što da si već pisao o ovoj temi ,uputi me na te članke ?Jel Lunarni kalendar uopće postojao ,kako znati koji je dan zaista šabat?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  PavleS 28/5/2015, 09:21

    Meishakh (citat):Strašno me zanima ,pa ću ovdje pitati jer ima veze naravno najviše sa Biblijom . Koji dan je zaista subota i ako piše u Danielu da će mali rog mijenjati vremena i zakone ,zašto smo samo zakone počeli štovati ,a ne vratili vremena,kalendar u 'pogon' ? To me zanima,jer nisam stručnjak baš kao ti Pavle ,ni blizu ,ako imaš što da si već pisao o ovoj temi ,uputi me na te članke ?Jel Lunarni kalendar uopće postojao ,kako znati koji je dan zaista šabat?
    Vrlo je prosto. Šabat je ovaj isti dan koji znamo danas kao subotu. Sedmični ciklus se nikad nije promijenio. Nema to veze sa promjenama kalendara, jednostavno zato što sedmični ciklus ne zavisi ni od kakvih astronomskih parametara (kretanje sunca, mjeseca i sl.).

    Evo teksta o tome na sajtu IRI.

    Što se tiče nasilnih promjena, crkva je promijenila i proglasila paganski dan sunca (simbolika iza koje stoji sotona), prvi dan u sedmici, šabatom.
    avatar
    Nathanael


    Broj komentara : 162
    Registration date : 2014-10-31

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  Nathanael 28/5/2015, 10:20

    PavleS (citat):
    Meishakh (citat):Strašno me zanima ,pa ću ovdje pitati jer ima veze naravno najviše sa Biblijom . Koji dan je zaista subota i ako piše u Danielu da će mali rog mijenjati vremena i zakone ,zašto smo samo zakone počeli štovati ,a ne vratili vremena,kalendar u 'pogon' ? To me zanima,jer nisam stručnjak baš kao ti Pavle ,ni blizu ,ako imaš što da si već pisao o ovoj temi ,uputi me na te članke ?Jel Lunarni kalendar uopće postojao ,kako znati koji je dan zaista šabat?
    Vrlo je prosto. Šabat je ovaj isti dan koji znamo danas kao subotu. Sedmični ciklus se nikad nije promijenio. Nema to veze sa promjenama kalendara, jednostavno zato što sedmični ciklus ne zavisi ni od kakvih astronomskih parametara (kretanje sunca, mjeseca i sl.).

    Evo teksta o tome na sajtu IRI.

    Što se tiče nasilnih promjena, crkva je promijenila i proglasila paganski dan sunca (simbolika iza koje stoji sotona), prvi dan u sedmici, šabatom.

    Hvala !Odlično ,perfektno se slaže sve ,zahvaljujem ,odlične informacije .
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  PavleS 28/5/2015, 20:45

    Jedno važno obavještenje koje se tiče distribucije Biblije NRP, prvo izdanje.
    Kao što smo u početku već negdje rekli, mi Bibliju nijesmo štampali u klasično komercijalne svrhe, ali smo bili stavili prodajnu cijenu od 10 eura, koje je neki minimum da se pokriju troškovi štampe. Svrha prikupljanja tog novca bio je da se ide dalje sa drugim izdanjem. Međutim, kako je pokrovitelj štampe spreman da se i dalje ulaže u taj projekat, mi smo praktično prodali mali broj primjeraka, a ostale smo poklanjali.
    Dakle, ta praksa važi još uvijek za sve koji žele imati ovu Bibliju za privatnu upotrebu (1-3 primjerka). Ako neko želi određenu veću količinu, u tom slučaju možemo se dogovoriti oko cijene.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  PavleS 5/7/2015, 21:53

    U Jevanđelju po Mateju 27:32 dodali smo jednu značajnu referencu koja se odnosi na "krst":

    Ili „stavros” (stavron) na grčkom, pojam koji je prvobitno označavao uspravni kolac ili stub, ali u Isusovo vrijeme to je bio instrument za mučenje koji su Grci i Rimljani preuzeli od Feničana, sa manjom poprečnom gredicom za zakivanje šaka. Međutim, simbolika koja upućuje na paganski krst, antički znak vavilonskog boga sunca, Tamuza, prihvaćena je kao „hrišćanska” u 3. i 4. vijeku, posebno nakon Konstantinove navodne vizije krsta u suncu.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  PavleS 6/7/2015, 11:11

    Pojačali smo ili dodali još neke reference u Bibliji, kao na primjer Matej 19:24, Matej 26:6, Djela 8:27, Marko 7:15, 19, Jeremija 31:31...
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  PavleS 6/7/2015, 23:24

    Uvažili smo i druge primjedbe od relevantnih istraživača Biblije koje se ne tiču samo grešaka u novim prevodima, već takođe i u onim starim Biblijama rađenim na osnovu Prihvaćenog teksta.
    Na netu se mogu naći mnoge korisne primjedbe, kao na primjer na donjem sajtu:
    http://watch.pair.com/TR-kjv-issues.html
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  PavleS 7/7/2015, 14:17


    Sponsored content


    BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD - Page 8 Empty Re: BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD

    Komentar  Sponsored content


      Danas je 27/4/2024, 03:03