BIBLIJSKI FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» PITANJA - RELIGIJA
NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 EmptyYesterday at 12:08 by PavleS

» Biblijski razgovori
NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty14/4/2024, 23:34 by PavleS

» DOKAZI (OT)PADA ADVENTISTIČKE CRKVE
NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty8/4/2024, 17:15 by PavleS

» MAČ I CARSTVO MIROLJUBA PETROVIĆA?
NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty27/3/2024, 13:02 by Niko bez Boga

» HRIŠĆANSKA MUZIKA I PJESME
NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty16/1/2024, 18:28 by Niko bez Boga

» Septuaginta/LXX - doslovni prijevod:
NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty30/10/2023, 13:47 by PavleS

» PAGANIZAM I OKULTNI SIMBOLI I OBIČAJI
NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty21/9/2023, 17:23 by PavleS

» Crkve i manastiri
NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty11/9/2023, 11:23 by NecaPereca

» PSIHOLOGIJA
NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty31/8/2023, 15:24 by Jelena83

May 2024

SunMonTueWedThuFriSat
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar


+4
Lazar.A.
Vlatko
Breath
sd
8 posters

    NAPADI NA BIBLIJU

    avatar
    kadosh777


    Broj komentara : 14
    Registration date : 2014-07-06

    NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty Re: NAPADI NA BIBLIJU

    Komentar  kadosh777 12/1/2020, 15:24

    Ne znam gdje bih zapravo postavio ovo pitanje pa ću ovdje. Kakvo je vino koristio Isus na posljednjoj večeri? Alkoholno ili bezalkoholno? Ako znamo da Pasha pada početkom proljeća kada nema grožđa za pravljenje mošta. Drugo, u moštu postoje kvasci/gljivice koje fermentiraju glukozu u alkohol pa je katoličko objašnjenje da je vino moralo provrijeti da bi se pročistilo od kvasca te je kao takvo spremno za svetkovanje pashe jer se za pashu uklanjao sav kvasac iz kuća u izraelu.

    Drugo pitanje bi bilo kakvo je vino Isus napravio od vode u Kani Galilejskoj na svadbi? Ako su svatovi bili pijani je li im Isus napravio jos vina da se jos bolje nadrmaju ili je napravio fini mošt pa ove pijance nisu skužile da nema alkohola u vinu??

    Ja osobno vjerujem da Isus nije pio alkohol niti ga je drugima posluživao, ali postoje neki majstori unutar adventizma koji sve više zagovaraju ovakve ideje pa me zanima Pavle tvoje mišljenje o ovome da mogu proširiti svoje znanje kada razgovaram sa likovima iz kac-a. Hvala unaprijed na odgovoru!
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty Re: NAPADI NA BIBLIJU

    Komentar  PavleS 12/1/2020, 16:33

    kadosh777 (citat):Ne znam gdje bih zapravo postavio ovo pitanje pa ću ovdje. Kakvo je vino koristio Isus na posljednjoj večeri? Alkoholno ili bezalkoholno? Ako znamo da Pasha pada početkom proljeća kada nema grožđa za pravljenje mošta. Drugo, u moštu postoje kvasci/gljivice koje fermentiraju glukozu u alkohol pa je katoličko objašnjenje da je vino moralo provrijeti da bi se pročistilo od kvasca te je kao takvo spremno za svetkovanje pashe jer se za pashu uklanjao sav kvasac iz kuća u izraelu.

    Drugo pitanje bi bilo kakvo je vino Isus napravio od vode u Kani Galilejskoj na svadbi? Ako su svatovi bili pijani je li im Isus napravio jos vina da se jos bolje nadrmaju ili je napravio fini mošt pa ove pijance nisu skužile da nema alkohola u vinu??

    Ja osobno vjerujem da Isus nije pio alkohol niti ga je drugima posluživao, ali postoje neki majstori unutar adventizma koji sve više zagovaraju ovakve ideje pa me zanima Pavle tvoje mišljenje o ovome da mogu proširiti svoje znanje kada razgovaram sa likovima iz kac-a. Hvala unaprijed na odgovoru!
    Postoji nekoliko termina na hebrejskom koji opisuju pojam koji danas poznajemo kao „vino“.
    „Jajin“ je iscijeđeni sok od grožđa, koji može biti neprevreo ili prevreo. Ova riječ, ili aramejski pojam „kamar“ istog značenja, javlja se 141 put u starosaveznim spisima.
    „Tiroš“ znači plod sa čokota vinove loze u prirodnom stanju. Ova riječ javlja se 38 puta u Starom Savezu.
    „Šekar“ na hebrejskom označava sok koji nije od grožđa, već od drugih plodova, i to piće kao „jajin“ može biti prevrelo ili neprevrelo. Ovaj izraz javlja se 23 puta u Starom Savezu.
    Šira je iscijeđen sok iz grožđa koji ne sadrži alkohol.
    Nijedna aktivnost u tipskoj službi Bogu nije se smjela vršiti u vezi sa alkoholnim pićem.

    Vjerovati da alkoholno vino može simbolizovati Hristovu krv otprilike je isto kao vjerovanje da pečeno prase za „Božić“ predstavlja ugodnu žrtvu posvećenu Bogu i Isusovom rođenju. Isto važi za mišljenje da je Isus pretvorio vodu u alkoholno vino. Danas su ljudi alkoholičari i hedonisti i ne mogu zamisliti da neko napravi svadbu bez upotrebe alkohola, uključujući „hrišćane“.
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty Re: NAPADI NA BIBLIJU

    Komentar  Zmajche 16/1/2020, 01:44

    Imam jednog druga, koji ima sklonost ka okultizmu dalekog istoka, a voli i da sluša neke pravoslavne teologe.
    Kada mu kažem da bi bilo dobro da pročita Bibliju, njegovi argumenti su da to ne uradi iz sledećih razloga:

    - Plaši se da ne dođe u neku zabludu zbog mogućeg falsifikata.
    - Tvrdi da su knjige teorija i da je najbolje posmatrati život i tako donositi zaključke, a ne da ti neko drugi govori.
    - Ogorčen je na ljude koji pišu knjige, jer smatra da to može da radi samo neko besposlen, "pogotovo u to vreme", a pisce Biblije naziva "svešteničkom aristokratijom".

    Inače, pre jedno petnaestak godina je čitao onog indijskog gurua Oša, koji je sinkretizovao sve živo od religija i koristio najgore obmane da manipuliše ovcama, koje su dolazile kod njega u ašram (indijsko ime za svetilište). Da bi ga na kraju okarakterisao kao jednog od najvećih demagoga u istoriji. Pored toga, bio je oduševljen starcem Tadejom i njegovim besedama. Kad sam ga pitao šta Tadej značajno govori, jedino smisleno je bilo da ljudi treba da kupuju zemlju i idu u prirodu da žive. Ostalo se sve svodilo na hipnozu, jer je bio oduševljen frekvencijom njegovog glasa, koja "umiruje".

    Zaista šteta što mnogi ljudi nađu razlog da čitaju gluposti, a za prave stvari nađu gomilu iracionalnih izgovora.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty Re: NAPADI NA BIBLIJU

    Komentar  PavleS 16/1/2020, 07:10

    Zmajche (citat):Imam jednog druga, koji ima sklonost ka okultizmu dalekog istoka, a voli i da sluša neke pravoslavne teologe.
    Kada mu kažem da bi bilo dobro da pročita Bibliju, njegovi argumenti su da to ne uradi iz sledećih razloga:

    - Plaši se da ne dođe u neku zabludu zbog mogućeg falsifikata.
    - Tvrdi da su knjige teorija i da je najbolje posmatrati život i tako donositi zaključke, a ne da ti neko drugi govori.
    - Ogorčen je na ljude koji pišu knjige, jer smatra da to može da radi samo neko besposlen, "pogotovo u to vreme", a pisce Biblije naziva "svešteničkom aristokratijom".

    Inače, pre jedno petnaestak godina je čitao onog indijskog gurua Oša, koji je sinkretizovao sve živo od religija i koristio najgore obmane da manipuliše ovcama, koje su dolazile kod njega u ašram (indijsko ime za svetilište). Da bi ga na kraju okarakterisao kao jednog od najvećih demagoga u istoriji. Pored toga, bio je oduševljen starcem Tadejom i njegovim besedama. Kad sam ga pitao šta Tadej značajno govori, jedino smisleno je bilo da ljudi treba da kupuju zemlju i idu u prirodu da žive. Ostalo se sve svodilo na hipnozu, jer je bio oduševljen frekvencijom njegovog glasa, koja "umiruje".

    Zaista šteta što mnogi ljudi nađu razlog da čitaju gluposti, a za prave stvari nađu gomilu iracionalnih izgovora.
    Ko odbacuje Bibliju zbog bilo kakvog izgovora ostaje rob zabluda koje se manifestuju u površnoj spoznaji nekih segmenata istine koje ostaju ugušene u korovu drugih obmana i onemogućene da postanu kanali ka oslobođenju zbog teških oštećenja zdravog razuma, kao kod tog vašeg poznanika. Kroz kontakt sa paganizmom i istočnjačkim misticizmom njegove sposobnosti duhovnog rasuđivanja postale su kao pluća višedecenijskog pušača.

    Na sličan način ljudi koji su postali biblijski religiozni kroz odbacivanje Božjeg zakona ruše sve što su prethodno eventualno izgradili. Na kraju svako nepoštenje dovodi do stanja otpada koje se poredi sa rešetanjem lošeg žita.
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty Re: NAPADI NA BIBLIJU

    Komentar  Zmajche 16/1/2020, 13:37

    PavleS (citat):
    Ko odbacuje Bibliju zbog bilo kakvog izgovora ostaje rob zabluda koje se manifestuju u površnoj spoznaji nekih segmenata istine koje ostaju ugušene u korovu drugih obmana i onemogućene da postanu kanali ka oslobođenju zbog teških oštećenja zdravog razuma, kao kod tog vašeg poznanika. Kroz kontakt sa paganizmom i istočnjačkim misticizmom njegove sposobnosti duhovnog rasuđivanja postale su kao pluća višedecenijskog pušača.

    Na sličan način ljudi koji su postali biblijski religiozni kroz odbacivanje Božjeg zakona ruše sve što su prethodno eventualno izgradili. Na kraju svako nepoštenje dovodi do stanja otpada koje se poredi sa rešetanjem lošeg žita.

    Zanimljivo je da sam ja dosta strastvenije bio u tom misticizmu dalekog istoka, čak sam praktikovao tehnike qigonga (kineska joga), pa sam igrom slučaja saznao za to da je Biblija Božja reč i da nema veze sa crkvenim prevarama, zbog kojih sam još u detinjstvu odbacivao hrišćanstvo. Srećom da sam dosta bio lenj u praksi tih raznih mističnih učenja i da se sve uglavnom završavalo na čitanju, ali očigledno da i samo čitanje nije bezazleno.

    Pre će neko koga ništa od duhovnih stvari nije zanimalo da prihvati Božju reč, nego neko ko je lutao po raznim jeresima i okultnim učenjima.

    Moja najveća zabluda vezana za Bibliju pre desetak godina je bila, da je crkva lažirala kanonske knjige, a da su apokrifi tačni i da ih je crkva sakrivala od naroda. Sećam se da je taj Ošo uradio jednu knjigu "Nebesko seme" (Mustard Seed), koju je posvetio "Jevanđelju po Tomi", koje je inače samo niz nekih stotinak izreka i nema formu jevanđelja. U toj knjizi je "razotkrio" mnoge crkvene prevare, a kroz to je povezao i falsifikovanje kanona. Suptilna prevara, zar ne? Inače, taj indijski guru je bio veoma kontraverzna ličnost. Imao je sektu u USA, odakle je bio proteran i imao je problema jer mnoge zemlje nisu htele da mu daju azil. Inače, popularan je među današnjim mladim generacijama. Pre desetak godina nisam imao s kim da pričam o njegovim radovima, a među današnjom studentarijom, svaka druga osoba zna za njega. Činjenica je da živimo u vremenu epidemije New Age-a.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty Re: NAPADI NA BIBLIJU

    Komentar  PavleS 16/1/2020, 18:17

    Zmajche (citat):
    PavleS (citat):
    Ko odbacuje Bibliju zbog bilo kakvog izgovora ostaje rob zabluda koje se manifestuju u površnoj spoznaji nekih segmenata istine koje ostaju ugušene u korovu drugih obmana i onemogućene da postanu kanali ka oslobođenju zbog teških oštećenja zdravog razuma, kao kod tog vašeg poznanika. Kroz kontakt sa paganizmom i istočnjačkim misticizmom njegove sposobnosti duhovnog rasuđivanja postale su kao pluća višedecenijskog pušača.

    Na sličan način ljudi koji su postali biblijski religiozni kroz odbacivanje Božjeg zakona ruše sve što su prethodno eventualno izgradili. Na kraju svako nepoštenje dovodi do stanja otpada koje se poredi sa rešetanjem lošeg žita.

    Zanimljivo je da sam ja dosta strastvenije bio u tom misticizmu dalekog istoka, čak sam praktikovao tehnike qigonga (kineska joga), pa sam igrom slučaja saznao za to da je Biblija Božja reč i da nema veze sa crkvenim prevarama, zbog kojih sam još u detinjstvu odbacivao hrišćanstvo. Srećom da sam dosta bio lenj u praksi tih raznih mističnih učenja i da se sve uglavnom završavalo na čitanju, ali očigledno da i samo čitanje nije bezazleno.

    Pre će neko koga ništa od duhovnih stvari nije zanimalo da prihvati Božju reč, nego neko ko je lutao po raznim jeresima i okultnim učenjima.

    Moja najveća zabluda vezana za Bibliju pre desetak godina je bila, da je crkva lažirala kanonske knjige, a da su apokrifi tačni i da ih je crkva sakrivala od naroda. Sećam se da je taj Ošo uradio jednu knjigu "Nebesko seme" (Mustard Seed), koju je posvetio "Jevanđelju po Tomi", koje je inače samo niz nekih stotinak izreka i nema formu jevanđelja. U toj knjizi je "razotkrio" mnoge crkvene prevare, a kroz to je povezao i falsifikovanje kanona. Suptilna prevara, zar ne? Inače, taj indijski guru je bio veoma kontraverzna ličnost. Imao je sektu u USA, odakle je bio proteran i imao je problema jer mnoge zemlje nisu htele da mu daju azil. Inače, popularan je među današnjim mladim generacijama. Pre desetak godina nisam imao s kim da pričam o njegovim radovima, a među današnjom studentarijom, svaka druga osoba zna za njega. Činjenica je da živimo u vremenu epidemije New Age-a.
    Dobro te Bog izvukao, baš opasan teren odakle se teško iko vraća.
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty Re: NAPADI NA BIBLIJU

    Komentar  Zmajche 17/1/2020, 01:45

    PavleS (citat):
    Dobro te Bog izvukao, baš opasan teren odakle se teško iko vraća.
    Naravno, kada sada razmislim o tome kako sam od nekog ko je od u reinkarnacije, energija, meditacija i sličnih gluposti došao do toga da mogu da izgradim zdravu veru kroz Božju reč.
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty Re: NAPADI NA BIBLIJU

    Komentar  Zmajche 18/1/2020, 14:30

    Šta znači ateistima kad kažu da bi religija (Biblija) trebala da proširuje vidike, a ne da ih sužava?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty Re: NAPADI NA BIBLIJU

    Komentar  PavleS 18/1/2020, 16:05

    Zmajche (citat):Šta znači ateistima kad kažu da bi religija (Biblija) trebala da proširuje vidike, a ne da ih sužava?
    Sloboda da mogu činiti šta hoće, šta bi drugo, prvobitna boljka satanizma.
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty Re: NAPADI NA BIBLIJU

    Komentar  Zmajche 18/1/2020, 17:50

    PavleS (citat):
    Sloboda da mogu činiti šta hoće, šta bi drugo, prvobitna boljka satanizma.
    Očigledno da je to, a vidici se šire tako što se krene sa malim gresima, kao što su "bele laži", "slobodna ljubav" i sl, a posle to preraste u ozbiljnije stvari.
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty Re: NAPADI NA BIBLIJU

    Komentar  Zmajche 2/3/2020, 14:30

    https://www.youtube.com/watch?v=tPAk2aZlca4

    Iskopao sam neki video od onog Dževada što je imao debatu sa Vojvodom.
    Zanimljivo je kako komentariše prestanak važnosti obrednog obrezivanja kao deo starog saveza, kao ukidanje zakona.
    Vidim da i dosta Hrišćana ne mogu da raspoznaju razliku između ukidanja i ispunjenja nečega.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty Re: NAPADI NA BIBLIJU

    Komentar  PavleS 2/3/2020, 17:21

    Zmajche (citat):https://www.youtube.com/watch?v=tPAk2aZlca4

    Iskopao sam neki video od onog Dževada što je imao debatu sa Vojvodom.
    Zanimljivo je kako komentariše prestanak važnosti obrednog obrezivanja kao deo starog saveza, kao ukidanje zakona.
    Vidim da i dosta Hrišćana ne mogu da raspoznaju razliku između ukidanja i ispunjenja nečega.
    Dževad napada Bibliju na način kako to obično rade ateisti, naravno da bi opravdao pisce Kurana. Žalosno je šta ljudi rade.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty Re: NAPADI NA BIBLIJU

    Komentar  PavleS 2/3/2020, 17:23

    Jedan veoma koristan citat za sve koji se bave napadima na Bibliju:

    Ali, ljudi ne mogu nekažnjeno da gaze Božju riječ. U pogledu svoja dva svjedoka Gospod je objavio: „Ako neko hoće da ih povrijedi, iz njihovih će usta izaći vatra i proždrijeti njihove neprijatelje. Ako neko bude htio da ih ozlijedi, tako će biti ubijen.“ Otkrivenje 11:5. Značenje ove strašne prijetnje je objavljeno u završnom poglavlju knjige Otkrivenja: „Svjedočim svakom ko čuje riječi proroštva ove knjige: Ako neko nešto doda ovome, Bog će njemu dodati zla koja su zapisana u ovoj knjizi. A ako neko oduzme nešto od riječi koje su u knjizi ovog proroštva, Bog će mu oduzeti njegov dio od drveta života, i od grada svetog, i od onoga što je zapisano u ovoj knjizi.“ Otkrivenje 22:18,19.
    Takva su upozorenja koje je dao Bog da bi ljude sačuvao od bilo kakvog mijenjanja onog što je On otkrio i naredio. Ove ozbiljne prijetnje odnose se na sve one koji svojim uticajem navode ljude da olako gledaju Božji zakon. One treba da nagnaju na strah i drhtanje sve one koji drsko izjavljuju da nije važno da li smo poslušni Božjem zakonu, ili ne. Svi koji uzdižu svoja sopstvena mišljenja iznad pisane riječi, svi koji bi izmijenili jasna značenja pisma da odgovaraju njihovim sopstvenim uvjerenjima, ili radi prilagođavanja svijetu, preuzimaju na sebe strašnu odgovornost. Pisana riječ, Božji zakon, mjeriće karakter svakog čovjeka i osuditi sve one koji ovaj nepogrešivi ispit proglase lakim. (Ellen G. White – 4 Spirit of Prophecy, The Great Controversy between Christ and Satan, chapter 11, The Two Witnesses, pp. 189-190)
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty Re: NAPADI NA BIBLIJU

    Komentar  Zmajche 3/3/2020, 16:01

    Kod Dževada su izražene dve sukobljene sile unutar njega.
    Želja za istinom i da po svaku cenu odbrani učenje iz nasleđene tradicije.
    Čak i da nekim čudom prihvati Bibliju kao autoritet, ne vidim kako bi se izvukao od toga što je godinama propovedao Islam.
    Vidim da dosta kopira Zakira Naika, koji isto voli da vodi debate sa Hrišćanima na uljudan način.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty Re: NAPADI NA BIBLIJU

    Komentar  PavleS 3/3/2020, 19:52

    Zmajche (citat):Kod Dževada su izražene dve sukobljene sile unutar njega.
    Želja za istinom i da po svaku cenu odbrani učenje iz nasleđene tradicije.
    Čak i da nekim čudom prihvati Bibliju kao autoritet, ne vidim kako bi se izvukao od toga što je godinama propovedao Islam.
    Vidim da dosta kopira Zakira Naika, koji isto voli da vodi debate sa Hrišćanima na uljudan način.
    To se jednostavno presiječe, bez obzira na prehodnu religiju ili ideologiju, nego u islamu to može biti opasno.

    Sponsored content


    NAPADI NA BIBLIJU - Page 3 Empty Re: NAPADI NA BIBLIJU

    Komentar  Sponsored content


      Danas je 3/5/2024, 05:37