BIBLIJSKI FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» PITANJA - RELIGIJA
PITANJA - RELIGIJA - Page 14 EmptyYesterday at 12:08 by PavleS

» Biblijski razgovori
PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty14/4/2024, 23:34 by PavleS

» DOKAZI (OT)PADA ADVENTISTIČKE CRKVE
PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty8/4/2024, 17:15 by PavleS

» MAČ I CARSTVO MIROLJUBA PETROVIĆA?
PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty27/3/2024, 13:02 by Niko bez Boga

» HRIŠĆANSKA MUZIKA I PJESME
PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty16/1/2024, 18:28 by Niko bez Boga

» Septuaginta/LXX - doslovni prijevod:
PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty30/10/2023, 13:47 by PavleS

» PAGANIZAM I OKULTNI SIMBOLI I OBIČAJI
PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty21/9/2023, 17:23 by PavleS

» Crkve i manastiri
PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty11/9/2023, 11:23 by NecaPereca

» PSIHOLOGIJA
PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty31/8/2023, 15:24 by Jelena83

May 2024

SunMonTueWedThuFriSat
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar


+64
KoljaD
Mato T
Semir
Batret
Jovana
RPreligiozan
Nikola Šavija
_Ivan_
Green
Radule
ljuba79
The_Fighter
Stefan68
Be snake and dove
ZoranJ
giga
Stefan
ro004
kuzma
Dejan79
Todorovic Slavko
NinkovicM
natalis
Breath
Mihajlo91
Nathanael
tihonov
godojevic
posmatrac
Nenad
Gresnik
Željko
N.K.
EMO
MiroslavB.
Matija Runje
Sionski
Kika
Boris7
Nesa
SnezaDjak
Storm
szabatka
SimaS
K.S.P.
Tako-je
Zdravko Vučinić
Eliezer
Nebojša
Sapinenti sat
Marko96
Enoh
peko
beka26
marijan
Iskren
Rab Boziji
bit će dobro
markoni
nema_ime
Vlatko
Petar
ProVokator
PavleS
68 posters

    PITANJA - RELIGIJA

    avatar
    Marko96


    Broj komentara : 58
    Локација : Srbija
    Registration date : 2013-07-05

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Marko96 30/10/2013, 18:32

    Da li je dozvoljeno konzumiranje alkohola ili ga treba strogo izbegavati ili je dozvoljeno umereno piti?

    Ko su mormoni?
    Gledao sam ih na National Geographic kanalu, prikazuju njihov zivot. Oni su poligamisti, pa me sada zanima da li je poligamija dozvoljena i da li Biblija govori nesto o poligamiji?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 30/10/2013, 19:23

    Marko96 (citat):Da li je dozvoljeno konzumiranje alkohola ili ga treba strogo izbegavati ili je dozvoljeno umereno piti?

    Ko su mormoni?
    Gledao sam ih na National Geographic kanalu, prikazuju njihov zivot. Oni su poligamisti, pa me sada zanima da li je poligamija dozvoljena i da li Biblija govori nesto o poligamiji?
    Alkoholna pića generalno su štetna za organizam, jer svaki alkohol nastaje vrenjem (kvarenjem) plodova (ili čak u ekstremnim slučajevima, može se napraviti od svačega, uključujući svinjski izmet - nedavno sam čuo da to radi neki pokvarenjak u okolini Podgorice, miješajući ga sa iskorištenim "tropom").
    Iako alkohol u medicinske svrhe može biti donekle od koristi, ne postoji nijedan zdravi argument za oprvadanje njegove konzumacije.

    Što se tiče mormona, u pitanju je vjerska organizacija koju je osnovao Jozef Smit, koji je već sa 15 godina imao okultna iskustva i demonsku inspiraciju da napiše tzv. Knjigu mormona. Praktikuju poligamiju, miješaju se u politiku, propagairaju brojne nebuloze i sl. Imaju centralu u Solt Lejk Sitiju (SAD) i puni su para, kao i svaka sekta koja se bavi striženjem ovaca. U najkraćem to je to...
    avatar
    Marko96


    Broj komentara : 58
    Локација : Srbija
    Registration date : 2013-07-05

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Marko96 31/10/2013, 15:39

    PavleS (citat):
    Marko96 (citat):Da li je dozvoljeno konzumiranje alkohola ili ga treba strogo izbegavati ili je dozvoljeno umereno piti?

    Ko su mormoni?
    Gledao sam ih na National Geographic kanalu, prikazuju njihov zivot. Oni su poligamisti, pa me sada zanima da li je poligamija dozvoljena i da li Biblija govori nesto o poligamiji?
    Alkoholna pića generalno su štetna za organizam, jer svaki alkohol nastaje vrenjem (kvarenjem) plodova (ili čak u ekstremnim slučajevima, može se napraviti od svačega, uključujući svinjski izmet - nedavno sam čuo da to radi neki pokvarenjak u okolini Podgorice, miješajući ga sa iskorištenim "tropom").
    Iako alkohol u medicinske svrhe može biti donekle od koristi, ne postoji nijedan zdravi argument za oprvadanje njegove konzumacije.

    Što se tiče mormona, u pitanju je vjerska organizacija koju je osnovao Jozef Smit, koji je već sa 15 godina imao okultna iskustva i demonsku inspiraciju da napiše tzv. Knjigu mormona. Praktikuju poligamiju, miješaju se u politiku, propagairaju brojne nebuloze i sl. Imaju centralu u Solt Lejk Sitiju (SAD) i puni su para, kao i svaka sekta koja se bavi striženjem ovaca. U najkraćem to je to...
    Znam da su u Solt Lejk Sitiju, tu njihovu malu zajednicu (sektu) nazivaju "Sentenijel Park". Puni su para, a ovamo na televiziji se žale kako jedva preživljavaju jer imaju mnogo dece, ne bih baš rekao da je to istina jer se vidi kakvo su im kuće bogate. Bogate kuće imaju, a ovamo propagiraju skromnost. Sad mi je sve jasno, hvala na odgovoru.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 9/11/2013, 21:46

    avatar
    Enoh


    Broj komentara : 112
    Registration date : 2013-05-12

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Enoh 14/11/2013, 18:06

    Hocu da kupim pastu za zube na bazi gline i ekstrakta biljaka,ali jedan stomatolog kaze mojoj sestri da to ne valja jer nema fluora.Sad da li je to istina jer znam da je on stetan?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 14/11/2013, 18:39

    Enoh (citat):Hocu da kupim pastu za zube na bazi gline i ekstrakta biljaka,ali jedan stomatolog kaze mojoj sestri da to ne valja jer nema fluora. Sad da li je to istina jer znam da je on stetan?
    Iz nekih razloga svi stomatolozi brane upotrebu fluora. Lično sam čuo jednog.
    Samo naprijed, ne znam zašto se uopšte osvrćeš na takve stvari. Kupiš što ti treba i završena priča.
    avatar
    Marko96


    Broj komentara : 58
    Локација : Srbija
    Registration date : 2013-07-05

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Marko96 18/11/2013, 20:45

    Da li je Jahve vlastito ime za Boga?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 18/11/2013, 21:41

    Marko96 (citat):Da li je Jahve vlastito ime za Boga?
    Pročitaj referencu u Bibliji Novi revidirani prevod Postanje 1:1.
    Storm
    Storm


    Broj komentara : 17
    Registration date : 2013-10-21

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Storm 19/11/2013, 23:21

    Druga zvijer iz Otkrivenja. Što predstavlja kako je tumačite?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 19/11/2013, 23:39

    Storm (citat):Druga zvijer iz Otkrivenja. Što predstavlja kako je tumačite?
    Pretpostavljam da misliš na drugu zvijer iz Otkrivenja 13. glava. Ta zvijer je SAD, otpali protestantizam, kao što je već protumačeno.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 20/11/2013, 18:55

    Jedno zanimljivo pitanje dobili smo na mejlu IRI, koje treba podijeliti sa drugima:

    P: -Da li po Bibliji postoji podsvest?
    -Da li po Bibliji postoji inteligencija?

    O: Podsvijest je neka vrsta automatizovanog programa pozitivnih i negativnih iskustava koja stičemo po rođenju. Taj “program” sugeriše misli svjesnom umu koji donosi odluke i reguliše čovjekovo ponašanje. Bog putem svog Svetog Duha utiče na svjesni um i može da “reprogramira” negativne “programe” koje smo primili kao mala djeca. Tako biblijska molitva i razmišljanje uvijek apeluje na svjesni um, za razliku recimo od istočnjačke meditacije gdje se putem raznih tehnika mantranja, vježbi i sl. svjesni um “prazni” i tako stavlja na raspolaganje demonima koji ga na zao način povezuju sa duhovnim svijetom, koji u normalnim okolnostima ne bi vidio (jer je ta spona presiječena još prilikom pada u grijeh).

    Inteligencija naravno postoji i njena mjera upravo je srazmjerna zdravoj duhovnosti. To mogu potvrditi sve obraćene osobe koje su iskusile duhovni rast sa Bogom. S druge strane, čak i najinteligentniji ateisti ili vjernici izopačenih religija na neki način su “udareni” i nedostaje im zdravi rezon (razum) u većoj ili manjoj mjeri, u šta se takođe lako uvjeriti u praktičnom životu.
    Storm
    Storm


    Broj komentara : 17
    Registration date : 2013-10-21

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Storm 21/11/2013, 16:42

    Pretpostavljam da misliš na drugu zvijer iz Otkrivenja 13. glava. Ta zvijer je SAD, otpali protestantizam, kao što je već protumačeno. (citat):
    Da, na zvijer iz 13. Glave. Ima li negdje više za pročitati o tumačenju. Zanima me "oganj koji se spušta s neba na očigled ljudi".

    I još jedno pitanje: da li su dinosauri ušli u Arku s Nojem ili su ipak svi s kopna satrti vodom? hvala
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 21/11/2013, 21:00

    Storm (citat):
    Da, na zvijer iz 13. Glave. Ima li negdje više za pročitati o tumačenju. Zanima me "oganj koji se spušta s neba na očigled ljudi".

    I još jedno pitanje: da li su dinosauri ušli u Arku s Nojem ili su ipak svi s kopna satrti vodom? hvala
    Ima u knjizi Istina i naše vrijeme, poglavlje "Dvije zvijeri postaju prijatelji", i Velika borba, poglavlja 30 i 31.

    Nemamo nikakve određene biblijske izvještaje o postojanju prepotopnih životinja koje su danas fiktivno popularizovane kao "dinosaurusi". Intrigantno je (i meni veoma sumnjivo) da je upravo evolucionistički lobi lansirao te priče. Čak i ako ih je bilo, dovoljno je bilo spasiti jaja, a treba imati na umu da je Bog taj koji je usmjerio životinje koje treba da opstanu u Arku (vjerovatno samo osnovne tipove). Ono što je izvan svake sumnje je da su i flora i fauna bile neuporedivo bogatije nego što to vidimo danas.
    avatar
    Enoh


    Broj komentara : 112
    Registration date : 2013-05-12

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Enoh 21/11/2013, 23:37

    Sta mislite o sajtu svetlostistine.org? Cini mi se na prvi pogleda da su ok.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 22/11/2013, 00:11

    Enoh (citat):Sta mislite o sajtu svetlostistine.org? Cini mi se na prvi pogleda da su ok.
    Taj sajt vodi neki adventista sa naših prostora koji živi u Americi. Djeluje dosta pošteno, ali je isto tako očigledno da je zatravljen crkvenom propagandom. Imao sam iskustva sa administratorima na tom sajtu / forumu, i mogu reći samo užas.
    avatar
    Enoh


    Broj komentara : 112
    Registration date : 2013-05-12

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Enoh 22/11/2013, 10:58

    Pa dobro,ali imaju dobrih kniga i tekstova generalno gde se moze dosta stvari saznati?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 22/11/2013, 11:08

    Enoh (citat):Pa dobro,ali imaju dobrih kniga i tekstova generalno gde se moze dosta stvari saznati?
    Svaka crkva ima knjiga koje informativno mogu biti od koristi, problem je samo što su "začinjene" kako njima odgovara.
    avatar
    Enoh


    Broj komentara : 112
    Registration date : 2013-05-12

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Enoh 27/11/2013, 18:42

    Muci me jedno pitanje puno u zadnje vreme.Kako preneti sve te stvari o religiji nekom ko nikad nije imao dodira s tim i misli da su to budalastine,kako onom ko ima neko znanje ali opet ga ne vuce nesto prema tome?Kako se postaviti prema ljudima,sta im govoriti,sta ne govoriti,kako da vide da si Biblijski religiozan a da ne misle da si fanatik?I kako ne otici kod brata na slavu kad te zove i rodjendan?
    avatar
    SnezaDjak


    Broj komentara : 25
    Age : 40
    Локација : Pancevo
    Registration date : 2013-11-26

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  SnezaDjak 27/11/2013, 20:02

    Ljudi koji veruju, koji se prepuste, puste da ih Bog vodi, a ne oni da vode sebe prema onom sto bi zeleli i slicno, oni koji pustaju da Bog vodi njihov zivot, koji kazu neka bude volja Bozija...Kako oni znaju kada sta treba da urade, a sta ne treba? Ne mislim na razliku dobrih i losih stvari, nego prosto neko ode negde i tamo sazna nesto jako bitno od nekoga ili tako nesto slicno. Realno ne moze On umesto njih da ustane, ode negde, uradi nesto, ako ta osoba pomisli- ma sto bih to radio, to je bezveze, nekorisno, nepotrebno ili ako se dvomui ili sta vec sve moze biti razlog.
    Dakle kako da znaju da i sta im on sugerise (ako to tako moze da se kaze) a ne da je to prosto njihova ideja, zelja, zamisao.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 27/11/2013, 21:45

    Enoh (citat):Muci me jedno pitanje puno u zadnje vreme.Kako preneti sve te stvari o religiji nekom ko nikad nije imao dodira s tim i misli da su to budalastine,kako onom ko ima neko znanje ali opet ga ne vuce nesto prema tome?Kako se postaviti prema ljudima,sta im govoriti,sta ne govoriti,kako da vide da si Biblijski religiozan a da ne misle da si fanatik?I kako ne otici kod brata na slavu kad te zove i rodjendan?
    Nije dobro da se koriste obrasci svjedočenja, kao što nijesu dobre ni molitve mantre. Na religioznom čovjeku je da kaže pravu riječ u pravo vrijeme, a dalje je stvar u Božjoj ruci. Božji duh osvjedočava čovjeka, ne naša intelektualna vještina ili psihološki trikovi, u protivnom to bi bilo klasično vrbovanje kakvim se inače služe različite crkve i sekte. Jednostavne biblijske istine su najdjelotvornije.
    Ako se ponašaš kako treba niko te neće proglašavati fanatikom, mada može da bude i takvih pokušaja od ljudi koji nastoje po svaku cijenu omalovažiti pravu religiju.
    Što se tiče različitih svetkovina, bitan je motiv s kojim mi dolazimo ili sticajem okolnosti prisustvujemo takvim događajima, i ako je ispravan, Bog može svaku situaciju iskoristiti na dobro.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 27/11/2013, 21:58

    SnezaDjak (citat):Ljudi koji veruju, koji se prepuste, puste da ih Bog vodi, a ne oni da vode sebe prema onom sto bi zeleli i slicno, oni koji pustaju da Bog vodi njihov zivot, koji kazu neka bude volja Bozija...Kako oni znaju kada sta treba da urade, a sta ne treba? Ne mislim na razliku dobrih i losih stvari, nego prosto neko ode negde i tamo sazna nesto jako bitno od nekoga ili tako nesto slicno. Realno ne moze On umesto njih da ustane, ode negde, uradi nesto, ako ta osoba pomisli - ma sto bih to radio, to je bezveze, nekorisno, nepotrebno ili ako se dvomui ili sta vec sve moze biti razlog.
    Dakle kako da znaju da i sta im on sugerise (ako to tako moze da se kaze) a ne da je to prosto njihova ideja, zelja, zamisao.
    Nije Božja zamisao da mi budemo njegove marionete. Mi treba da radimo ono što se normalno očekuje od nas, a svoju volju predajemo Bogu kako bi mogao djelovati preko nas. To se radi u vjeri. Moć volje i moć samokontrole čine snagu karaktera. Rad na poznanju Božje Riječi i jačanju ta dva činioca dovešće nas u najveći mogući stepen korisnosti za Božje djelo i dobrobit naših bližnjih.
    Tako ćemo sve manje ići svojim putevima i za svojim zamislima a sve više Božjim.
    avatar
    Enoh


    Broj komentara : 112
    Registration date : 2013-05-12

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Enoh 28/11/2013, 10:55

    Znaci da se ponasam normalno kao i obicno,a ljudi ce kroz neke sitnice da vide kakav sam,to je sustina otprilike?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 28/11/2013, 17:03

    Enoh (citat):Znaci da se ponasam normalno kao i obicno,a ljudi ce kroz neke sitnice da vide kakav sam,to je sustina otprilike?
    Ne treba ljudi da vide kakav si ti, jer to je nebitno osim za neke lične relacije, već treba kroz tebe (tvoje riječi i ponašanje) da prime zdravu vjeru, koji hoće naravno, oni koji misle da znaju bolje ili ih to ne zanima nijesu tvoj problem, mada uvijek se treba moliti za ljude. To je posrednička molitva, a Bog zna šta je najbolje za svakoga, i šta je čiji izbor.
    avatar
    Enoh


    Broj komentara : 112
    Registration date : 2013-05-12

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Enoh 28/11/2013, 18:17

    Kapiram.Hvala Pavle.
    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Vlatko 28/11/2013, 19:09

    PavleS (citat):
    Enoh (citat):Znaci da se ponasam normalno kao i obicno,a ljudi ce kroz neke sitnice da vide kakav sam,to je sustina otprilike?
    Ne treba ljudi da vide kakav si ti, jer to je nebitno osim za neke lične relacije, već treba kroz tebe (tvoje riječi i ponašanje) da prime zdravu vjeru, koji hoće naravno, oni koji misle da znaju bolje ili ih to ne zanima nijesu tvoj problem, mada uvijek se treba moliti za ljude. To je posrednička molitva, a Bog zna šta je najbolje za svakoga, i šta je čiji izbor.
    Tako je, ti si čovjek koji ćeš im prstom pokazati na Bibliju, a oni ako žele naći istinu, Duh Božji će djelovati i početi im davati odgovore koje traže.

    Sponsored content


    PITANJA - RELIGIJA - Page 14 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Sponsored content


      Danas je 3/5/2024, 02:32