BIBLIJSKI FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» MAČ I CARSTVO MIROLJUBA PETROVIĆA?
PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty27/3/2024, 13:02 by Niko bez Boga

» DOKAZI (OT)PADA ADVENTISTIČKE CRKVE
PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty21/3/2024, 14:14 by PavleS

» HRIŠĆANSKA MUZIKA I PJESME
PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty16/1/2024, 18:28 by Niko bez Boga

» Septuaginta/LXX - doslovni prijevod:
PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty30/10/2023, 13:47 by PavleS

» PITANJA - RELIGIJA
PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty7/10/2023, 09:35 by PavleS

» PAGANIZAM I OKULTNI SIMBOLI I OBIČAJI
PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty21/9/2023, 17:23 by PavleS

» Crkve i manastiri
PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty11/9/2023, 11:23 by NecaPereca

» PSIHOLOGIJA
PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty31/8/2023, 15:24 by Jelena83

» DRZAVA IZRAEL DANAS
PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty25/6/2023, 12:10 by PavleS

March 2024

SunMonTueWedThuFriSat
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Calendar Calendar


+64
KoljaD
Mato T
Semir
Batret
Jovana
RPreligiozan
Nikola Šavija
_Ivan_
Green
Radule
ljuba79
The_Fighter
Stefan68
Be snake and dove
ZoranJ
giga
Stefan
ro004
kuzma
Dejan79
Todorovic Slavko
NinkovicM
natalis
Breath
Mihajlo91
Nathanael
tihonov
godojevic
posmatrac
Nenad
Gresnik
Željko
N.K.
EMO
MiroslavB.
Matija Runje
Sionski
Kika
Boris7
Nesa
SnezaDjak
Storm
szabatka
SimaS
K.S.P.
Tako-je
Zdravko Vučinić
Eliezer
Nebojša
Sapinenti sat
Marko96
Enoh
peko
beka26
marijan
Iskren
Rab Boziji
bit će dobro
markoni
nema_ime
Vlatko
Petar
ProVokator
PavleS
68 posters

    PITANJA - RELIGIJA

    avatar
    SnezaDjak


    Broj komentara : 25
    Age : 40
    Локација : Pancevo
    Registration date : 2013-11-26

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  SnezaDjak 30/9/2016, 11:30

    Imam jedno pitanje...po prvi put sam cula sa vernici treba da jedni drudima operu noge, e sad znam da to pise u jevandjelju po Jovanu
    ...Isus mu je odgovorio: „Ono što ja činim ti sada
    ne razumeš, ali kasnije ćeš razumeti.”...
    12 Kad im je oprao noge, obukao je svoje haljine,
    vratio se za sto i rekao im: „Da li shvatate šta sam vam
    učinio?
    13 Vi mi se obraćate sa ‘Učitelju’ i ‘Gospode’, i s
    pravom to govorite, jer to i jesam. 14 Dakle, ako sam ja,
    Gospod i Učitelj, vama oprao noge, i vi treba jedan drugom
    da perete noge. 15 Dao sam vam primer da i vi
    činite onako kako sam ja učinio vama.
    16 Zaista, zaista,
    kažem vam, sluga nije veći od svog gospodara, niti je
    onaj ko je poslat veći od onoga koji ga je poslao. 17 Ako
    to znate, srećni ste ako tako i činite.

    e sad onako kako ja to vidim Hrist je sebe i Boga predstavio kao slugu svima, ko vise ima vise daje, Bog sve radi za svoja bica i daje im bespaltno ako oni to prihvataju...obred pranja nogu je znacio da covek treba da sluzi i da se ponizi i da je to trebalo i da to treba nauciti, a sad prati noge, pogotovo danas kada nama to definitivno nije neki simbol sluzbe i poniznosti, jer su sluge ranije prale noge gospodarima i Isus nije slucajno to odabrao da bi poucio...i cini mi se da se cesto cuje to pitanje sta treba da radimo, sta ne i onda jedni druge naucimo i onda svi to radimo i ko je osvedocen i ko nije, nekako to pravi pritisak savesti na savest, a i tako je i u svim drugim crkvama. To mi nekako lici, a i mnoge druge stvari, na ono kada se u Bibliji kaze stavite moje zapovesti na celo i ruku i onda Jevreji napisu na ceduljicama i stave na kapicu i narukvicu oko ruke Smile pa me zanima sta biste rekli na tu temu.
    avatar
    SnezaDjak


    Broj komentara : 25
    Age : 40
    Локација : Pancevo
    Registration date : 2013-11-26

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  SnezaDjak 30/9/2016, 11:56

    A imam i jos neko zapazanje... o cuvenoj ISTINI.

    E sad, mnogi ljudi cini mi se, a tako sam i ja, traze istinu i to se nekako poistovecuje sa istinitim tumacenjem Boga, Biblije, plana spasenja itd. / znanjem...a onda na sve strane se cuju neka drugacija tumacenja i onda mi koji manje znamo imamo veliki problem, jer, ne znamo sta je istina i onda tumaramo, proucavamo, molimo Boga da nam pokaze, al nekako vise slusamo ljude, nego sto citamo Bibliju i slicno, bavimo se istrazivanjima, pitamo sta treba da radimo. Problem nastaje kada vidimo koliko tih ''istina'' ima, jer svako kaze ja imam istinu, ovo sto sam protumacio je istina itd i mi smo zbunjeni, veoma. Mislim da ce se svaki mladji covek naci u ovome, mozda i nisam u pravu, ali do sad sam najvise na te probleme i pitanja nailazila.

    Posle sve te zbrke, na kraju na kaze li Isus da je on istina i put i zivot, i ako poznajemo Isusa upoznacemo istinu i istina ce nas osloboditi. Cini mi se da se ljudi mnogo vezuju za znanje, informaciju, rzumevanje, a malo za to vodjstvo Isusa, cak se time i odvajaju jer oni sami cesto traze da nauce da oni sami upoznaju Boga i istinu, a ne da in Bog dovede do spoznaje.... i onda dodje citav krug nekih muka, da bi se na kraju vratili na pocetak, shvativsi da nesto fali...iako se opravdanje verom cesto pominje, mislim da je to tesko za shvatanje i da samo Bog moze coveka da dovede do saznjanja o tome i do te vere...mnogi cesto i lako upadaju u prinosenje nekih svojih zrtvi Bogu i sticanju znanja, a upozoreni smo vec da znanje nadima i da ako mislimo da nesto znamo jos to ne znamo.

    Sto opet ne znaci da nam Bog nece znati znanje, ali svakom po potrebi i u pravom momentu i onoliko koliko moze da ponese. Cesto se i tu vrsi neki pritisak na one koji nesto ne razumeju itd....
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 30/9/2016, 13:21

    SnezaDjak (citat):Imam jedno pitanje...po prvi put sam cula sa vernici treba da jedni drudima operu noge, e sad znam da to pise u jevandjelju po Jovanu
    ...Isus mu je odgovorio: „Ono što ja činim ti sada
    ne razumeš, ali kasnije ćeš razumeti.”...
    12 Kad im je oprao noge, obukao je svoje haljine,
    vratio se za sto i rekao im: „Da li shvatate šta sam vam
    učinio?
    13 Vi mi se obraćate sa ‘Učitelju’ i ‘Gospode’, i s
    pravom to govorite, jer to i jesam. 14 Dakle, ako sam ja,
    Gospod i Učitelj, vama oprao noge, i vi treba jedan drugom
    da perete noge. 15 Dao sam vam primer da i vi
    činite onako kako sam ja učinio vama.
    16 Zaista, zaista,
    kažem vam, sluga nije veći od svog gospodara, niti je
    onaj ko je poslat veći od onoga koji ga je poslao. 17 Ako
    to znate, srećni ste ako tako i činite.

    e sad onako kako ja to vidim Hrist je sebe i Boga predstavio kao slugu svima, ko vise ima vise daje, Bog sve radi za svoja bica i daje im bespaltno ako oni to prihvataju...obred pranja nogu je znacio da covek treba da sluzi i da se ponizi i da je to trebalo i da to treba nauciti, a sad prati noge, pogotovo danas kada nama to definitivno nije neki simbol sluzbe i poniznosti, jer su sluge ranije prale noge gospodarima i Isus nije slucajno to odabrao da bi poucio...i cini mi se da se cesto cuje to pitanje sta treba da radimo, sta ne i onda jedni druge naucimo i onda svi to radimo i ko je osvedocen i ko nije, nekako to pravi pritisak savesti na savest, a i tako je i u svim drugim crkvama. To mi nekako lici, a i mnoge druge stvari, na ono kada se u Bibliji kaze stavite moje zapovesti na celo i ruku i onda Jevreji napisu na ceduljicama i stave na kapicu i narukvicu oko ruke Smile pa me zanima sta biste rekli na tu temu.
    Dobro razmišljaš na ovu temu. Svakako se treba poniziti ali je vrlo diskutabilno da li je pranje nogu baš način za to u današnje vrijeme.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 30/9/2016, 13:22

    SnezaDjak (citat):A imam i jos neko zapazanje... o cuvenoj ISTINI.

    E sad, mnogi ljudi cini mi se, a tako sam i ja, traze istinu i to se nekako poistovecuje sa istinitim tumacenjem Boga, Biblije, plana spasenja itd. / znanjem...a onda na sve strane se cuju neka drugacija tumacenja i onda mi koji manje znamo imamo veliki problem, jer, ne znamo sta je istina i onda tumaramo, proucavamo, molimo Boga da nam pokaze, al nekako vise slusamo ljude, nego sto citamo Bibliju i slicno, bavimo se istrazivanjima, pitamo sta treba da radimo. Problem nastaje kada vidimo koliko tih ''istina'' ima, jer svako kaze ja imam istinu, ovo sto sam protumacio je istina itd i mi smo zbunjeni, veoma. Mislim da ce se svaki mladji covek naci u ovome,  mozda i nisam u pravu, ali do sad sam najvise na te probleme i pitanja nailazila.

    Posle sve te zbrke, na kraju na kaze li Isus da je on istina i put i zivot, i ako poznajemo Isusa upoznacemo istinu i istina ce nas osloboditi. Cini mi se da se ljudi mnogo vezuju za znanje, informaciju, rzumevanje, a malo za to vodjstvo Isusa, cak se time i odvajaju jer oni sami cesto traze da nauce da oni sami upoznaju Boga i istinu, a ne da in Bog dovede do spoznaje.... i onda dodje citav krug nekih muka, da bi se na kraju vratili na pocetak, shvativsi da nesto fali...iako se opravdanje verom cesto pominje, mislim da je to tesko za shvatanje i da samo Bog moze coveka da dovede do saznjanja o tome i do te vere...mnogi cesto i lako upadaju u prinosenje nekih svojih zrtvi Bogu i sticanju znanja, a upozoreni smo vec da znanje nadima i da ako mislimo da nesto znamo jos to ne znamo.

    Sto opet ne znaci da nam Bog nece znati znanje, ali svakom po potrebi i u pravom momentu i onoliko koliko moze da ponese. Cesto se i tu vrsi neki pritisak na one koji nesto ne razumeju itd....
    Biblijska religija je razumna a žene su uglavnom nerazumne, oslanjaju se na osjećanja i to što ide. Smile
    Zbrka dolazi od nerazumnih, uključujući i muškarce. Smile
    avatar
    Batret


    Broj komentara : 100
    Registration date : 2016-04-24

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Batret 1/10/2016, 14:59

    Pozdrav, imam nekoliko pitanja. Kako je najbolje poceti citati Bibliju i koje su najvece greske koje novi vjernici rade i da li je potrebno da se cita cijela Biblija. Hvala unapred!
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 1/10/2016, 15:16

    Batret (citat):Pozdrav, imam nekoliko pitanja. Kako je najbolje poceti citati Bibliju i koje su najvece greske koje novi vjernici rade i da li je potrebno da se cita cijela Biblija. Hvala unapred!
    Dobro je da se prvo lagano pročita cijela Biblija radi upoznavanja sa sadržinom, a onda da se proučava po tematskim cjelinama ili određenim predmetima.
    avatar
    Jovana


    Broj komentara : 160
    Registration date : 2015-08-30

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Jovana 4/10/2016, 00:29

    Imam jedno pitanje. Nadam se da ne smeta sto je u ovoj rubrici nisam znala gdje drugo da ga postavim. Vec izvjesno vrijeme tacnije nekih pola godine radim sa djecom i omladinom sa invaliditetom. Ne prodje dan a da se ne pitam sta sa njima ? Tu su osobe raznih poremecaja (od najmanjih poremecaja paznje pa sve do autizma i poremecaja motornih, senzornih i culnih sposobnosti kao i mentalne ostecenosti. Prosjecni IQ kod ovih osoba je 40,50 kod rijetkih  pojedinaca bude visi). Medjutim primijetila sam da "baze" skoro svi imaju tj. osjecaj za dobro i lose osim ljudi biljaka ili npr.djece koja imaju tezi oblik autizma i nisu ni svjesni svog postojanja. Kad gledam ove stvari u zivotu i razmisljam prosto ne mogu da pojmim da sjutra nekome kao sto su oni treba da bude sudjeno. Mislim prosto ne znam sta sa takvim slucajevima. Oni su takve osobe da sa njima odmah znate na cemu ste (kad su srecni pokazu vam srecu kad su ljuti otvoreno kazu... itd...) a imaju dusu djeteta. To je nevjerovatno, vjecita djeca. Je li moguce da ce zbog greske predaka ili roditelja ili zato sto su im roditelji neznaboci oni da ispastaju ? Ja vjerujem da je Bog skroz pravedan i ne sumnjam u Njegove odluke ali pred ovim pitanjem sam zbunjena.
    avatar
    Nikola Šavija


    Broj komentara : 116
    Registration date : 2015-03-19

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Nikola Šavija 4/10/2016, 06:35

    Evo šta Elen Vajt ima da kaže za pranje nogu nakon Gospodnje večere i koliko često (ako ima uslova) treba da se praktikuje godišnje. Naravno niko se ovde ne tera da nešto radi ako to neće ili misli da ne treba. Moj mali komentar na obred poniznosti pranja nogu. Nekada je pranje nogu bila tradicija kod mnogih naroda i ne samo higijenski čin nego i čin gostoljubivosti. Možemo videti da i Papa pere noge pred Uskrs kako bi pokazao drugima kako je ponizan i kako je on ustvari Isus na zemlji. Papini motivi su sebični i predstavljaju obličije pobožnosti. Problem je ako se neko pretvara i ima obličije pobožnosti, ako ima loše motive i misli da će biti veći od drugih ako to radi.


    Pasha


    Gospod je zatim dao Mojsiju posebna uputstva za decu Izraela u vezi sa tim kako da sačuvaju sebe i svoje porodice od strašnih zala koje će On poslati na Egipat. Mojsije im je takođe dao uputstva kako da napuste Egipat. Rekao im je za Božiju zapovest da ubiju jagnje bez mane, da uzmu krv jagnjeta i sa njim namažu ulazna vrata i oko vrata svojih kuća. Iako taj znak ne pokazuje ništa, oni bi u kući trebali da jedu celo pečeno jagnje sa gorkim biljkama, a Božiji anđeo bi u to vremne prolazio Egipatkom zemljom radeći ovaj užasan posao, ubijajući prvence čoveka i životinja. „A jedite ga opasanih bedara,sa sandalama na nogama i sa štapom u ruci. Jedite ga na brzinu. To je Pasha Gospodnja.A ja ću proći egipatskom zemljom te noći i pobiću sve prvence u egipatskoj zemlji, od čoveka do životinje. I sudiću svim egipatskim bogovima. Ja sam Gospod. Krv neka služi kao znak na kućama u kojima ćete biti. Kad vidim krv, proći ću pored vas, i pošast neće doći da vas uništi kad udarim egipatsku zemlju. Taj dan neka vam služi kao spomen i slavite ga kao praznik u čast Gospodu iz naraštaja u naraštaj. To neka bude trajna odredba.“

    Taj posao se zahtevao od dece Izraela. Oni su morali doprineti svoj deo da bi se dokazali i da bi svojim delima pokazali svoju veru u veliko Božije izbavljenje koje im On donosi. Da bi izbegli veliki Božiji sud koji će da stigne Egipćane krvavi znak se mora videti na njihovim kućama. Bilo je potrebno da razdvoje sebe i svoju decu od Egipćana i da skupe u svoje kuće, jer ako bi se neko od Izraelaca našao u egipatskim kućama pao bi od ruke anđela koji uništava. Takođe im je rečeno da praznuju Pashu kao zapovest, tako da kada ih njihova deca pitaju šta ta služba znači oni treba da im ispričaju kako su divno sačuvani u Egiptu. Kada je anđeo koji uništava krenuo noću da uništava prvence od ljudi i životinja prošao je pored njihovih kuća i ni jedan od Jevreja koji je imao znak krvi na svojim vratima nije bio ubijen. Ljudi su se klanjali i obožavali zahvalni za ono izuzetno sećanje koje im je dato da bi ga sačuvali za svoju decu u sećanje na Božiju brigu za Njegov narod. Bilo je mnogo Egipćana koji su priznali da je Bog Jevreja jedini pravi Bog gledajući znake i čudesa u Egiptu. preklinjali su da im bude dozvoljeno da uđu u kuće Izraelaca sa svojim porodicama te strašne noći kada je Božiji anđeo ubijao prvence od Egipćana. Uverili su se da su njihovi bogovi koje su obožavali bez znanja i da nemaju moć da spašavaju ili uništavaju. Dali su zakletvu da će ubuduće izabrati Izraelovog Boga kao svog Boga. Odlučili su da napuste Egipat i da idu sa decom Izraela da obožavaju njihovog Boga. Izraelci su prilimi u svoje kuće Egipćane koji su poverovali.

    Pasha je unazad ukazivala na izbavljenje dece Izraela i isto je predstavljala tip ukazujuću na Hrista, Božije Jagnje, ubijeno za iskupljenje palog čoveka. Krv kojom su prskana vrata je pokazivala iskupljujuću Hristovu krv i stalnu zavisnost grešnog čoveka od zasluga te krvi za zaštitu od Sotonine moći i predstavljala je poslednje iskupljenje. Hrist je jeo Pashalnu večeru sa svojim učenicima neposredno pred raspeće i iste noći je zapovedio držanje Gospodnje večere da se vrši u znak sećanja na Njegovu smrt. Pasha je držana kao znak sećanja na izbavljenje dece Izraela iz Egipta. U isto vreme je predstavljala znak sećanja i tip. Tip je dostigao antitip kada je Hrist, Božije Jagnje bez mane, umro na krstu. Hrist je dao da se drži kao znak sećanja na događaje Njegovog raspeća.

    Hrist je jeo Pashalnu večeru sa svojim učenicima, zatim je ustao sa stola i rekao im je, „Veoma sam želeo da jedem ovu Pashu s vama pre svojih patnji.“ Nakon toga je izvršio poniznu službu pranja nogu Svojih učenika. Hrist je Svojim učenicima dao da vrše službu pranja nogu, što treba da ih nauči lekciju poniznosti. On je povezao tu službu sa večerom. Isplanirao je da to bude period samoispitivanja, da bi Njegovi sledbenici imali priliku da postanu upoznati sa stvarnim osećanjima svojih sopstvenih srca prema Bogu i jedni prema drugima. Ako bi bilo ponosa u njihovim srcima,to bi se najpre otkrilo u onima koji zaista greše, jer i oni trebaju da učestvuju u ovoj poniznoj službi. Ako bi postojali sebičnost ili mržnja jednih prema drugima, lakše bi se otkrilo ako bi učestvovali u ovom poniznom delu. Ova naredba je smišljena da ima za rezultat međusobna priznanja jednih prema drugima i da poveća osećanja suzdržanosti, opraštanja međusobnih grešaka i iskrene ljubavi, pripremajući ih da učestvuju u svečanoj naredbi u znak sećanja na Hristove patnje i smrt. Toliko je voleo Svoje učenike da je umro za njih. Ohrabrivao ih je da vole jedni druge kao što je On voleo njih.

    Primer pranja nogu Njegovih učenika je dat kao korist svima koji bi poverovali u Njega. Zahtevao je od njih da prate Njegov primer. Ova skromna naredba nije smišljena samo da stavi na probu njihovu poniznost i vernost, već i da održi svežim sećanje da je otkup Njegovog naroda plaćen pod uslovima poniznosti i stalne poslušnosti sa njihove strane. „Kad im je oprao noge, obukao je svoje haljine, vratio se za sto i rekao im: „Da li shvatate šta sam vam učinio? Vi mi se obraćate sa ‘Učitelju’ i ‘Gospode’, i s pravom to govorite, jer to i jesam. Dakle, ako sam ja, Gospod i Učitelj, vama oprao noge, i vi treba jedan drugom da perete noge. Dao sam vam primer da i vi činite onako kako sam ja učinio vama. Zaista, zaista, kažem vam, sluga nije veći od svog gospodara, niti je onaj ko je poslat veći od onoga koji ga je poslao. Ako to znate, srećni ste ako tako i činite.“

    Isus je zatim ponovo pogledao svoje mesto za stolom, na kome su bili stavljeni hleb i nefermentisano vino raspoređeni po Hristovim uputstvima. Izgledao je veoma tužno. „I uzeo je hleb, zahvalio Bogu, izlomio ga, dao im i rekao: „Ovo predstavlja moje telo koje će se dati za vas. Činite ovo meni za spomen.” Tako je uzeo i čašu posle večere i rekao: „Ova čaša predstavlja novi savez u krvi mojoj, koja će se proliti za vas.“ „Zaista, kažem vam, više neću piti od vinogradskog roda do onog dana kad budem pio novo vino u Božjem carstvu.“

    Ovde je naš Spasitelj ustanovio Gospodnju večeru, koja treba često da se slavi da bi scene izdaje i raspeća za grehe ovoga sveta ostale u svežem sećanju Njegovim sledbenicima. Uradio je to da bi Njegovi sledbenici bili svesni da su stalno zavisni od Njegove krvi za spasenje. Lomljenje hleba je bio simbol Hristovog slomljenog tela, koje je dao za spasenje sveta. Vino je bilo simbol Njegove krvi, prolivene za čišćenje grehova svih onih koji bi mu prišli za pomilovanje i primili Ga za svog Spasitelja.

    Spasenje ljudi zavisi od stalnog okretanja njihovih srca ka pročišćujućoj Hristovoj krvi. Zbog toga Gospodnja večera se ne drži samo povremeno ili godišnje već češće nego godišnja Pasha. Ova svečana naredba predstavlja mnogo veći događaj od izbavljenja dece Izraela iz Egipta. To izbavljenje je bilo tip velikog iskupljenja koje je Hrist učinio žrtvujući sopstveni život za konačno izbavljenje svog naroda.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 4/10/2016, 19:54

    Jovana (citat):Imam jedno pitanje. Nadam se da ne smeta sto je u ovoj rubrici nisam znala gdje drugo da ga postavim. Vec izvjesno vrijeme tacnije nekih pola godine radim sa djecom i omladinom sa invaliditetom. Ne prodje dan a da se ne pitam sta sa njima ? Tu su osobe raznih poremecaja (od najmanjih poremecaja paznje pa sve do autizma i poremecaja motornih, senzornih i culnih sposobnosti kao i mentalne ostecenosti. Prosjecni IQ kod ovih osoba je 40,50 kod rijetkih  pojedinaca bude visi). Medjutim primijetila sam da "baze" skoro svi imaju tj. osjecaj za dobro i lose osim ljudi biljaka ili npr.djece koja imaju tezi oblik autizma i nisu ni svjesni svog postojanja. Kad gledam ove stvari u zivotu i razmisljam prosto ne mogu da pojmim da sjutra nekome kao sto su oni treba da bude sudjeno. Mislim prosto ne znam sta sa takvim slucajevima. Oni su takve osobe da sa njima odmah znate na cemu ste (kad su srecni pokazu vam srecu kad su ljuti otvoreno kazu... itd...) a imaju dusu djeteta. To je nevjerovatno, vjecita djeca. Je li moguce da ce zbog greske predaka ili roditelja ili zato sto su im roditelji neznaboci oni da ispastaju ? Ja vjerujem da je Bog skroz pravedan i ne sumnjam u Njegove odluke ali pred ovim pitanjem sam zbunjena.
    Ovo nam je promaklo pa evo sada odgovora.
    Bog je jedini koji poznaje sve okolnosti ljudskog života, bez izuzetka, tako da nema sumnje u pogledu pravednosti.
    Drugo, svakome će biti suđeno po onome što ima, koliko mu je dato.
    Konačno, u prošlosti a vjerovatno i danas bilo je posebno degradiranih pojedinaca usled ropstva ili drugih uzroka koji su ostali nesposobni za Božje carstvo, ali koji neće biti podizani na sud iz samilosti koje Bog ima prema takvima. Oko tog veoma specifičnog pitanja evo jednog citata Elen Vajt iz knjige "Rani spisi".

    Videla sam veliko bezakonje i podlost u crkvama, a ipak njihovi pripadnici tvrde da su hrišćani. Njihovo ispovedanje vere, kao i njihove molitve i propovedi, sve je to mrsko u očima Božjim. Anđeo kaže: „Njihovi sastanci nisu miris za Boga. Oni ispoljavaju sebičnost, i potpuno mirne savesti varaju i obmanjuju ljude. I sve te zle osobine pokrivaju plaštem religije“. Pokazana mi je oholost tih takozvanih crkava. Misli njihovih pripadnika uopšte nisu upravljene na Boga, već samo na sebe; oni ukrašavaju svoje ništavno smrtno telo i onda sa zadovoljstvom i uživanjem gledaju na sebe, dok Isus i anđeli sa gnjevom gledaju na njih. Anđeo kaže: „Njihovi gresi i oholost dopiru do neba. Njihova kazna je gotova. Pravda i sud se već dugo odlažu, ali će se uskoro podići i izvršiti svoje. „Osveta je moja; ja ću im platiti, govori Gospod!“ Strašna pretnja Trećeg anđela obistiniće se, i svi nepokajani moraće da piju „od vina gnjeva Božjega, koje je nepomešano utočeno u čašu gnjeva Njegova“ (Otkr. 14, 10). Bezbrojne čete zlih anđela razilaze se čitavom zemljom i masovno navaljuju u crkve. Ovi sotonini predstavnici likujući gledaju na verske zajednice jer plaštem vere pokrivaju najveća bezakonja i zločine. Celo nebo sa negodovanjem gleda na tlačenje i ponižavanje ljudskih bića koja su delo Božjih ruku, a koja su od strane svojih takozvanih bližnjih potpuno obespravljena i izjednačena sa životinjama. Takozvani sledbenici dragog Spasitelja — u čijem srcu je svaki prizor ljudske nesreće i patnje budio najdublje saosećanje — bezdušno učestvuju u groznom i teškom grehu prodavanja robova i trgovanja sa dušama ljudi, koje su vukli od mesta do mesta, prodavali ih i kupovali. Anđeli su sve to beležili i to je zapisano u knjigama. Suze pobožnih robova — očeva, majki i dece, braće i sestara — sve se čuvaju u sudu na nebu. Bog će ustezati svoj gnjev još samo malo vremena. Njegov gnjev se raspalio protiv ovih tlačitelja a posebno protiv verskih zajednica koje odobravaju tu užasnu trgovinu i same u njoj učestvuju. Takvu nepravdu, takvo tlačenje i takve patnje mnogi takozvani sledbenici smernog i blagog Isusa gledaju sasvim ravnodušno, kao da nemaju srca. A mnogi od njih u tim neopisivim patnjama drugih čak nalaze svoje zlobno zadovoljstvo; i pored svega toga, ipak se usuđuju da kleknu pred Boga. To nije molitva ni bogosluženje, već teško ruganje Bogu; sotona likuje nad tim, i zbog takve nedoličnosti prebacuje Hristu i svetim anđelima dovikujući im uz pakleni trijumf: „Takvi su Hristovi sledbenici!“.
    Tim takozvanim hrišćanima, kad čitaju o patnjama mučenika, teku suze niz lice. Oni se čude kako su ljudi uopšte mogli da budu toliko neosetljivi da tako svirepo postupaju sa svojim bližnjima. Pa ipak u isto vreme, dok tako misle i govore, oni drže u ropstvu ljudska bića. Ali to još nije sve; oni kidaju prirodne veze i svirepo tlače svoje bližnje. Oni mogu da muče druge isto tako nemilosrdno i svirepo kao što su neznabošci i papisti mučili Hristove sledbenike. Anđeo reče: „Neznabošcima i papistima će na dan strašnog Božjeg suda biti lakše nego ovima“. Vapaji dopiru do neba, i anđeli zaprepašćeni zastaju pred ovim neizrecivim mučenjem i patnjama koje ljudi, stvoreni po obličju svoga Tvorca, pričinjavaju svojim bližnjima. Anđeo reče: „Imena tih tlačitelja ispisana su krvlju, izukrštana modricama i preplavljena vrelim i bolnim suzama potlačenih. Božji gnjev neće prestati sve dok ova zemlja svetlosti (narod koji je svetlost) ne ispije čašu Njegovog gnjeva do taloga i dok sa Vavilonu ne plati dvojinom. „Platite joj kao što i ona plati vama, i podajte joj dvojinom onoliko po djelima njezinima; kojom čašom zahvati vama zahvatajte joj po dva puta onoliko“ (Otkr. 18, 6).
    Videla sam da će robovlasnici odgovarati za duše svojih robova koje su držali u neznanju (ne pružajući im mogućnost da upoznaju volju Božju); i gospodar će biti pohođen gnjevom Božjim za grehe svoga roba. Takvog roba koji je držan u tolikom neznanju i uniženosti da o Bogu ili o Bibliji uopšte nema pojma niti zna za strah od bilo čega drugog osim biča svoga gospodara, Bog ne može da uzme u nebo. Ali će učiniti za njega što u svojoj božanskoj samilosti može da učini. Dopustiće da ostane tako kao da uopšte nije ni postojao, dok će njegov gospodar morati da podnese sedam poslednjih zala i da ustane o drugom vaskrsenju da bi umro i drugom smrću koja će biti nešto najstrašnije. Tek tada će Božja pravda biti zadovoljena.
    avatar
    RPreligiozan


    Broj komentara : 11
    Registration date : 2016-09-22

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty PITANJA I ODGOVORI

    Komentar  RPreligiozan 4/10/2016, 23:53

    Samo ako može pobliže da gde se taj citat iz Ranih Spisa nalazi
    original Engleski a još bolje Srpski
    da ne bude "rekla kazala"
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 5/10/2016, 00:06

    RPreligiozan (citat):Samo ako može pobliže da gde se taj citat iz Ranih Spisa nalazi
    original Engleski a još bolje Srpski
    da ne bude "rekla kazala"
    Ovo "rekla kazala" može da znači da mi potencijalno proizvodimo citate i pripisujemo ih Elen Vajt kao vođstvo HAC-a. Interesantna primjedba. Smile
    Pa potrudite se malo ili treba sve na tacni da se servira i da vam se nacrta. Nemamo se mi kad baviti formalizmom i začkoljicama. Naše iskustvo sa onima koji stalno jure nekakve citate i mašu sa njima pokazuje da na tim stvarima insistiraju oni koji ne misle svojom glavom i neprekidno traže potvrdu, slično kao neki vjernici traže "znak" da bi bili "sigurni" da je to ono pravo.
    avatar
    Jovana


    Broj komentara : 160
    Registration date : 2015-08-30

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Jovana 5/10/2016, 01:09

    PavleS (citat):
    Jovana (citat):Imam jedno pitanje. Nadam se da ne smeta sto je u ovoj rubrici nisam znala gdje drugo da ga postavim. Vec izvjesno vrijeme tacnije nekih pola godine radim sa djecom i omladinom sa invaliditetom. Ne prodje dan a da se ne pitam sta sa njima ? Tu su osobe raznih poremecaja (od najmanjih poremecaja paznje pa sve do autizma i poremecaja motornih, senzornih i culnih sposobnosti kao i mentalne ostecenosti. Prosjecni IQ kod ovih osoba je 40,50 kod rijetkih  pojedinaca bude visi). Medjutim primijetila sam da "baze" skoro svi imaju tj. osjecaj za dobro i lose osim ljudi biljaka ili npr.djece koja imaju tezi oblik autizma i nisu ni svjesni svog postojanja. Kad gledam ove stvari u zivotu i razmisljam prosto ne mogu da pojmim da sjutra nekome kao sto su oni treba da bude sudjeno. Mislim prosto ne znam sta sa takvim slucajevima. Oni su takve osobe da sa njima odmah znate na cemu ste (kad su srecni pokazu vam srecu kad su ljuti otvoreno kazu... itd...) a imaju dusu djeteta. To je nevjerovatno, vjecita djeca. Je li moguce da ce zbog greske predaka ili roditelja ili zato sto su im roditelji neznaboci oni da ispastaju ? Ja vjerujem da je Bog skroz pravedan i ne sumnjam u Njegove odluke ali pred ovim pitanjem sam zbunjena.
    Ovo nam je promaklo pa evo sada odgovora.
    Bog je jedini koji poznaje sve okolnosti ljudskog života, bez izuzetka, tako da nema sumnje u pogledu pravednosti.
    Drugo, svakome će biti suđeno po onome što ima, koliko mu je dato.
    Konačno, u prošlosti a vjerovatno i danas bilo je posebno degradiranih pojedinaca usled ropstva ili drugih uzroka koji su ostali nesposobni za Božje carstvo, ali koji neće biti podizani na sud iz samilosti koje Bog ima prema takvima. Oko tog veoma specifičnog pitanja evo jednog citata Elen Vajt iz knjige "Rani spisi".

    Videla sam veliko bezakonje i podlost u crkvama, a ipak njihovi pripadnici tvrde da su hrišćani. Njihovo ispovedanje vere, kao i njihove molitve i propovedi, sve je to mrsko u očima Božjim. Anđeo kaže: „Njihovi sastanci nisu miris za Boga. Oni ispoljavaju sebičnost, i potpuno mirne savesti varaju i obmanjuju ljude. I sve te zle osobine pokrivaju plaštem religije“. Pokazana mi je oholost tih takozvanih crkava. Misli njihovih pripadnika uopšte nisu upravljene na Boga, već samo na sebe; oni ukrašavaju svoje ništavno smrtno telo i onda sa zadovoljstvom i uživanjem gledaju na sebe, dok Isus i anđeli sa gnjevom gledaju na njih. Anđeo kaže: „Njihovi gresi i oholost dopiru do neba. Njihova kazna je gotova. Pravda i sud se već dugo odlažu, ali će se uskoro podići i izvršiti svoje. „Osveta je moja; ja ću im platiti, govori Gospod!“ Strašna pretnja Trećeg anđela obistiniće se, i svi nepokajani moraće da piju „od vina gnjeva Božjega, koje je nepomešano utočeno u čašu gnjeva Njegova“ (Otkr. 14, 10). Bezbrojne čete zlih anđela razilaze se čitavom zemljom i masovno navaljuju u crkve. Ovi sotonini predstavnici likujući gledaju na verske zajednice jer plaštem vere pokrivaju najveća bezakonja i zločine. Celo nebo sa negodovanjem gleda na tlačenje i ponižavanje ljudskih bića koja su delo Božjih ruku, a koja su od strane svojih takozvanih bližnjih potpuno obespravljena i izjednačena sa životinjama. Takozvani sledbenici dragog Spasitelja — u čijem srcu je svaki prizor ljudske nesreće i patnje budio najdublje saosećanje — bezdušno učestvuju u groznom i teškom grehu prodavanja robova i trgovanja sa dušama ljudi, koje su vukli od mesta do mesta, prodavali ih i kupovali. Anđeli su sve to beležili i to je zapisano u knjigama. Suze pobožnih robova — očeva, majki i dece, braće i sestara — sve se čuvaju u sudu na nebu. Bog će ustezati svoj gnjev još samo malo vremena. Njegov gnjev se raspalio protiv ovih tlačitelja a posebno protiv verskih zajednica koje odobravaju tu užasnu trgovinu i same u njoj učestvuju. Takvu nepravdu, takvo tlačenje i takve patnje mnogi takozvani sledbenici smernog i blagog Isusa gledaju sasvim ravnodušno, kao da nemaju srca. A mnogi od njih u tim neopisivim patnjama drugih čak nalaze svoje zlobno zadovoljstvo; i pored svega toga, ipak se usuđuju da kleknu pred Boga. To nije molitva ni bogosluženje, već teško ruganje Bogu; sotona likuje nad tim, i zbog takve nedoličnosti prebacuje Hristu i svetim anđelima dovikujući im uz pakleni trijumf: „Takvi su Hristovi sledbenici!“.
    Tim takozvanim hrišćanima, kad čitaju o patnjama mučenika, teku suze niz lice. Oni se čude kako su ljudi uopšte mogli da budu toliko neosetljivi da tako svirepo postupaju sa svojim bližnjima. Pa ipak u isto vreme, dok tako misle i govore, oni drže u ropstvu ljudska bića. Ali to još nije sve; oni kidaju prirodne veze i svirepo tlače svoje bližnje. Oni mogu da muče druge isto tako nemilosrdno i svirepo kao što su neznabošci i papisti mučili Hristove sledbenike. Anđeo reče: „Neznabošcima i papistima će na dan strašnog Božjeg suda biti lakše nego ovima“. Vapaji dopiru do neba, i anđeli zaprepašćeni zastaju pred ovim neizrecivim mučenjem i patnjama koje ljudi, stvoreni po obličju svoga Tvorca, pričinjavaju svojim bližnjima. Anđeo reče: „Imena tih tlačitelja ispisana su krvlju, izukrštana modricama i preplavljena vrelim i bolnim suzama potlačenih. Božji gnjev neće prestati sve dok ova zemlja svetlosti (narod koji je svetlost) ne ispije čašu Njegovog gnjeva do taloga i dok sa Vavilonu ne plati dvojinom. „Platite joj kao što i ona plati vama, i podajte joj dvojinom onoliko po djelima njezinima; kojom čašom zahvati vama zahvatajte joj po dva puta onoliko“ (Otkr. 18, 6).
    Videla sam da će robovlasnici odgovarati za duše svojih robova koje su držali u neznanju (ne pružajući im mogućnost da upoznaju volju Božju); i gospodar će biti pohođen gnjevom Božjim za grehe svoga roba. Takvog roba koji je držan u tolikom neznanju i uniženosti da o Bogu ili o Bibliji uopšte nema pojma niti zna za strah od bilo čega drugog osim biča svoga gospodara, Bog ne može da uzme u nebo. Ali će učiniti za njega što u svojoj božanskoj samilosti može da učini. Dopustiće da ostane tako kao da uopšte nije ni postojao, dok će njegov gospodar morati da podnese sedam poslednjih zala i da ustane o drugom vaskrsenju da bi umro i drugom smrću koja će biti nešto najstrašnije. Tek tada će Božja pravda biti zadovoljena.
    Je li sramota rec' da sam procitala 2,3 puta ali da mi i dalje nije jasno ? scratch   pale   Samo u naznakama.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 5/10/2016, 11:22

    Jovana (citat):Je li sramota rec' da sam procitala 2,3 puta ali da mi i dalje nije jasno ? scratch pale Samo u naznakama.
    Nije sramota naravno.
    Poenta je da zbog zla koje pritiska zemlju ima pojedinaca koji su ostali onesposobljeni za Božje carstvo, ali u isto vrijeme zbog stepena njihove uniženosti ne postoji ni osnov za pozivanje na odgovornost pred Božjim zakonom, tako da će Bog učiniti kao da nikad nijesu ni postojali, dok će oni koji su proizveli i bili odgovorni za takvo stanje biti pozvani na odgovornost pred Bogom.
    avatar
    Batret


    Broj komentara : 100
    Registration date : 2016-04-24

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Batret 5/10/2016, 11:49

    Pozdrav,nekoliko pitanja. Zasto je Bog dopustio poligamiju? I cemu sve to nasilje u starom zavjetu?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 5/10/2016, 13:48

    Batret (citat):Pozdrav,nekoliko pitanja. Zasto je Bog dopustio poligamiju? I cemu sve to nasilje u starom zavjetu?
    Poligamija u starosavezna vremena je vrlo kompleksno pitanje.
    Prvo, Bog nigdje eksplicitno ne podržava niti osuđuje poligamne brakove određenih biblijskih ličnosti.
    Bog DOPUŠTA određene stvari na zemlji u uslovima grijeha, što ne znači da to Bog nalaže, odobrava ili uvršćuje kao novu "vrijednost" u svojoj vladavini.
    Bog poštuje ljudsku volju, i ono što daje odrednicu ljudskim aktivnostima su pokretački motivi pojedinaca. Tako je i u poligamiji. Zbog specifičnog načina života i izloženosti pogibijama u ratovima, muškaraca je bivalo manje nego žena. U patrijarhalnom društvu, žena sama za sebe je vrlo teško mogla opstati. One su se oslanjale na očeve, braću i muževe za životno skrbljenje. Tako su mnoge bile u situaciji da ulaze u poligamne brakove sa ljudima koji su bili u stanju da ih izdržavaju i štite ih radije nego da budu izložene prostituciji, gladovanju ili ropstvu. Porodica u drevnim vremenima je smatrana najvećim bogatstvom te su tako i motivi većine ljudi u poligamnom braku počivali na stvaranju velike porodice. Da su ti motivi bili vezani samo za neograničene seksualne porive, ne bi bilo potrebe da se bračno i starateljski obavezuju, što je bio slučaj sa pretpotopnom generacijom koji su bili u hedonizmu i nasilju iz "užitka". Iz svega ovog jasno je da je bolje pribjeći manjem zlu nego se izložiti većem u uslovima grijeha.
    Božja prvobitna namjera je bila jedan muškarac i jedna žena u braku (Postanje 2:24), što je potvrdio Isus (Matej 19:8,9) i aspostoli (1. Timoteju 3:2, 12; Titu 1:6; Efescima 5:22,23). Kad bi poligamija bila dopustiva od Boga, cijela ilustracija koju Biblija daje o Hristu i vjernicima kao udovima jednog tijela ili Hristu i njegovoj "nevjesti" pada u vodu.

    Za nasilje nema potrebe za dužim objašnjenjem. Nasilje nastaje kao rezultat upražnjavanja grešnih i sebičnih motiva ljudi, a Bog shodno svom proviđenju i mudrosti sankcioniše direktno ili indirektno različite zločine u cilju prevencije i sprečavanja kompletnog kvarenja čovječanstva.
    avatar
    Batret


    Broj komentara : 100
    Registration date : 2016-04-24

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Batret 15/10/2016, 10:47

    Pozdrav, imam jedno pitanje.

    Ako se Bog ne mjenja, kako objasniti ovo?


    Levitski zakonik 24,20 Rana za ranu, oko za oko, zub za zub. Ista šteta tjelesna, što ju je on nanio drugome, neka se i njemu nanese.

    Isus kaze:
    Čuli ste, da je bilo rečeno: Oko za oko, zub za zub!
    A ja vam kažem: Ne opirite se zlu, nego ako te tko udari po desnom obrazu, obrni mu i drugi!

    I ovo:

    "Ne mislite da sam ja dosao da pokvarim zakon ili proroke: Nisam dosao da pokvarim, nego da ispunim. Jer vam zaista kazem: Dokle nebo i zemlja stoji, nece nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne izvrsi. Ako ko pokvari jednu od ovih najmanjih zapovesti i nauci tako ljude, najmanji nazvace se u carstvu nebeskome; a ko izvrsi i nauci, taj ce se veliki nazvati u carstvu nebeskome. Jer vam kazem da ako ne bude veca pravda vasa od knjizevnika i fariseja, necete uci u carstvo nebesko." (Matej 5,17-20)

    Hvala unapred!
    avatar
    Jovana


    Broj komentara : 160
    Registration date : 2015-08-30

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Jovana 15/10/2016, 11:22

    Batret (citat):Pozdrav, imam jedno pitanje.

    Ako se Bog ne mjenja, kako objasniti ovo?


    Levitski zakonik 24,20 Rana za ranu, oko za oko, zub za zub. Ista šteta tjelesna, što ju je on nanio drugome, neka se i njemu nanese.

    Isus kaze:
    Čuli ste, da je bilo rečeno: Oko za oko, zub za zub!
    A ja vam kažem: Ne opirite se zlu, nego ako te tko udari po desnom obrazu, obrni mu i drugi!

    I ovo:

    "Ne mislite da sam ja dosao da pokvarim zakon ili proroke: Nisam dosao da pokvarim, nego da ispunim. Jer vam zaista kazem: Dokle nebo i zemlja stoji, nece nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne izvrsi. Ako ko pokvari jednu od ovih najmanjih zapovesti i nauci tako ljude, najmanji nazvace se u carstvu nebeskome; a ko izvrsi i nauci, taj ce se veliki nazvati u carstvu nebeskome. Jer vam kazem da ako ne bude veca pravda vasa od knjizevnika i fariseja, necete uci u carstvo nebesko." (Matej 5,17-20)

    Hvala unapred!
    Iskrena da budem ni meni ovo nije jasno. Kako Isus ispunjava zakon koji je u totalnoj suprotnosti sa ovim npr.evo ovaj primer oko za oko zub za zub, a ovamo ako te neko udari okreni mu i drugi obraz. Pa je li ovako ili onako ? Bas je kontradiktorno. Dzabe se trudim ovo ne mogu da shvatim.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 15/10/2016, 14:04

    Jovana (citat):
    Batret (citat):Pozdrav, imam jedno pitanje.

    Ako se Bog ne mjenja, kako objasniti ovo?


    Levitski zakonik 24,20 Rana za ranu, oko za oko, zub za zub. Ista šteta tjelesna, što ju je on nanio drugome, neka se i njemu nanese.

    Isus kaze:
    Čuli ste, da je bilo rečeno: Oko za oko, zub za zub!
    A ja vam kažem: Ne opirite se zlu, nego ako te tko udari po desnom obrazu, obrni mu i drugi!

    I ovo:

    "Ne mislite da sam ja dosao da pokvarim zakon ili proroke: Nisam dosao da pokvarim, nego da ispunim. Jer vam zaista kazem: Dokle nebo i zemlja stoji, nece nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne izvrsi. Ako ko pokvari jednu od ovih najmanjih zapovesti i nauci tako ljude, najmanji nazvace se u carstvu nebeskome; a ko izvrsi i nauci, taj ce se veliki nazvati u carstvu nebeskome. Jer vam kazem da ako ne bude veca pravda vasa od knjizevnika i fariseja, necete uci u carstvo nebesko." (Matej 5,17-20)

    Hvala unapred!
    Iskrena da budem ni meni ovo nije jasno. Kako Isus ispunjava zakon koji je u totalnoj suprotnosti sa ovim npr.evo ovaj primer oko za oko zub za zub, a ovamo ako te neko udari okreni mu i drugi obraz. Pa je li ovako ili onako ? Bas je kontradiktorno. Dzabe se trudim ovo ne mogu da shvatim.
    Objasnio sam ovo ranije negdje ali nijeste čitali forum, što bi rekao Vojvoda Miroljub. Smile No nije od zgoreg da utvrdimo gradivo.

    "Oko za oko, zub za zub, modrica za modricu" itd. je dio građanskog zakona koji je dat u USLOVIMA GRIJEHA. Ovo se odnosi na pravičnu naknadu u slučajevima povređivanja druge osobe ili pričinjavanja neke fizičke odnosno materijalne štete.

    Božja načela života funkcionišu tako da je Zakon u NEPALOM SVIJETU neprimjetan i drži se po prirodi stvari. To su aktivni principi koji se podrazumijevaju za anđele, nepale svjetove i ako još neko ima. Međutim, u uslovima kad je grijeh trajno stanje kao što imamo mi sada na zemlji, Zakon uzima zapovjedni oblik u smislu obaveza i različitih zabrana radi prevencije grijeha i regulisanja ljudskih poslova. Jasno je da na zemlji, u svakoj državi ili na nižim nivoima mora postojati zakon inače bi zavaladala totalna anarhija zbog destrutkvnih sklonosti čovjeka i podsticanja na zlo od strane palih anđela. Države i različite kulture uglavnom su saglasne oko većine očiglednih zakonskih obaveza, s tim što se neki zakoni manje a neki više udaljavaju od onih kakvi su važili u Izraelu. Bez ikakve sumnje, Izrael je zahvaljujući Božjim uputstvima imao najpravednije i najučinkovitije zakone na zemlji. Standardi ovih zakona se svi više snižavaju i izvrću kako čovječanstvo degradira i odobrava sve veće grijehe ili perverzije.

    Dest zapovijesti sažimaju velika načela koja regulišu odnos prema Bogu i prema bližnjima. Kao dodatak ili produžena ruka Deset zapovijesti, Bog je preko Mojsija propisao još građanski zakon, ekonomske zakone, zdravstvene zakone i obredne zakone koji se dobrim dijelom prožimaju jedni s drugima te su ih stoga Izraelci uglavnom shvatali kao jedan zakon.

    Isus je zbog zloupotrebe mnogih zakona datih Izraelu, izvrtanja prioriteta radi sebičnih ciljeva i dr. objašnjavao Zakon na način kako Bog želi da se drži. Za one koji poslušaju, građanski zakon praktično nije potreban jer takvi pojedinci će činiti što treba i ponašati se kako treba bez obzira na zakonske obaveze i represije.

    "Znamo da je Zakon dobar ako ga čovjek primjenjuje kako treba, svjestan toga da zakon nije namenjen pravedniku, nego bezakonicima i nepokornima, bezbožnima i grešnima..." (1. Timoteju 1:8,9)
    avatar
    Mato T


    Broj komentara : 117
    Registration date : 2016-08-17

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Mato T 15/10/2016, 14:14

    Jovana (citat):
    Batret (citat):Pozdrav, imam jedno pitanje.

    Ako se Bog ne mjenja, kako objasniti ovo?


    Levitski zakonik 24,20 Rana za ranu, oko za oko, zub za zub. Ista šteta tjelesna, što ju je on nanio drugome, neka se i njemu nanese.

    Isus kaze:
    Čuli ste, da je bilo rečeno: Oko za oko, zub za zub!
    A ja vam kažem: Ne opirite se zlu, nego ako te tko udari po desnom obrazu, obrni mu i drugi!

    I ovo:

    "Ne mislite da sam ja dosao da pokvarim zakon ili proroke: Nisam dosao da pokvarim, nego da ispunim. Jer vam zaista kazem: Dokle nebo i zemlja stoji, nece nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne izvrsi. Ako ko pokvari jednu od ovih najmanjih zapovesti i nauci tako ljude, najmanji nazvace se u carstvu nebeskome; a ko izvrsi i nauci, taj ce se veliki nazvati u carstvu nebeskome. Jer vam kazem da ako ne bude veca pravda vasa od knjizevnika i fariseja, necete uci u carstvo nebesko." (Matej 5,17-20)

    Hvala unapred!
    Iskrena da budem ni meni ovo nije jasno. Kako Isus ispunjava zakon koji je u totalnoj suprotnosti sa ovim npr.evo ovaj primer oko za oko zub za zub, a ovamo ako te neko udari okreni mu i drugi obraz. Pa je li ovako ili onako ? Bas je kontradiktorno. Dzabe se trudim ovo ne mogu da shvatim.

    Naravno da se nemože razumjeti ako se vade riječi iz konteksta. Uredba "oko za oko, zub za zub" je bila dio grđanskog zakona koja je data da zajednica pravedno funkcionira. Ako je nekom iz naroda učinjna šteta, sudski se na temelju svjedoka donosila odluka kako da se ta šteta izmiri.
    Pošto su jevreji u vrijeme Isusove mislije bili pod rimskom okupacijom, oni su gajili ogromnu mržnju prema okupatoru, jer su ih ovi povremeno prisiljavali na određene stvari koje im se nisu sviđale (tukli ih, prisiljavali na rad, otimali od njih itd..)
    Razloge zašto su se našli pod tom okupacijom nadam se da nemoram razjašnjavati. Pošto je Isus uvidio njihovu ogromnu mržnju u srcu koju su gajili prema okupatoru, te njihovu zabludu da građansku uredbu "oko za oko, zub za zub" primjenjuju u uslovima kada su pod okupaciju, lijepo im je objasnio da u uslovima okupacije moraju biti poslušni.
    Zato Isus dalje u tekstu govori o apsolutnoj poslušnosti koja se očekuje od njih, jer je to jedini način da se vrate Bogu i da ih Bog oslobodi okupacije.


    avatar
    Mato T


    Broj komentara : 117
    Registration date : 2016-08-17

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Mato T 15/10/2016, 14:16

    Isprika Pavle što sam ponovio ono što si ti rekao, nisam vidio da si odgovorio Smile...
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 15/10/2016, 14:26

    Mato T (citat):Isprika Pavle što sam ponovio ono što si ti rekao, nisam vidio da si odgovorio Smile...
    Ništa, samo kratko, ovo oko okupacije je priča doktora Petrovića koja ne drži vodu. Isus se u objašnjenju navedenih stvari na tzv. Gori blagoslova uopšte nije okupacijom nego objašnjavanjem prioriteta Zakona i vjere.
    Jednom prilikom Isus se bavio i obavezama u uslovima okupacije, i to je učinio samo zato što su mu postavili zamka pitanje šta da se radi sa porezom koji se plaća rimskom cezaru.
    avatar
    Mato T


    Broj komentara : 117
    Registration date : 2016-08-17

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Mato T 15/10/2016, 14:55

    PavleS (citat):Ništa, samo kratko, ovo oko okupacije je priča doktora Petrovića koja ne drži vodu. Isus se u objašnjenju navedenih stvari na tzv. Gori blagoslova uopšte nije okupacijom nego objašnjavanjem prioriteta Zakona i vjere.
    Jednom prilikom Isus se bavio i obavezama u uslovima okupacije, i to je učinio samo zato što su mu postavili zamka pitanje šta da se radi sa porezom koji se plaća rimskom cezaru.

    Isus kada je ljudima iznosio duhovne istine uvijek je gledao da raskrinka i njihove duboko ukorijenjene zablude. Jedna od težih je bila ta da će ih On osloboditi rimske okupacije, a uz to i ostale zablude vezane uz okupaciju.
    Ima o tome detaljnije u knjizi EGW - Misli s gore blagoslova.
    Mislim da netrebamo baš uvijek Miškovu priču kategorički odbacivati, jer ima i kod njega korisnih informacija Smile....
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 15/10/2016, 16:22

    Mato T (citat):
    PavleS (citat):Ništa, samo kratko, ovo oko okupacije je priča doktora Petrovića koja ne drži vodu. Isus se u objašnjenju navedenih stvari na tzv. Gori blagoslova uopšte nije okupacijom nego objašnjavanjem prioriteta Zakona i vjere.
    Jednom prilikom Isus se bavio i obavezama u uslovima okupacije, i to je učinio samo zato što su mu postavili zamka pitanje šta da se radi sa porezom koji se plaća rimskom cezaru.

    Isus kada je ljudima iznosio duhovne istine uvijek je gledao da raskrinka i njihove duboko ukorijenjene zablude. Jedna od težih je bila ta da će ih On osloboditi rimske okupacije, a uz to i ostale zablude vezane uz okupaciju.
    Ima o tome detaljnije u knjizi EGW - Misli s gore blagoslova.
    Mislim da netrebamo baš uvijek Miškovu priču kategorički odbacivati, jer ima i kod njega korisnih informacija Smile....
    Jedno je što piše u knjizi Misli sa Gore blagoslova o Rimljanima i duhu osvetoljubivosti, a potpuno drugo što pokušava dokazivati Petrović.
    Isus se bavio "okupacijom" od grijeha a ne politikom.
    avatar
    Mato T


    Broj komentara : 117
    Registration date : 2016-08-17

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Mato T 15/10/2016, 17:14

    Miško je ovdje dao djelomično točan odgovor, ali iz krivih pobuda, zato sam se i pozvao na EGW, a ne na Miška, da se nebi krivo shvatilo Smile
    avatar
    Batret


    Broj komentara : 100
    Registration date : 2016-04-24

    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Batret 18/10/2016, 14:36

    Kako odgovoriti nekome ako kaze da je Katolicka crkva(papa, teolozi) inspirisana duhom svetim i da je nepogresiva. Npr. zasto vjerujes u Bibliju ako ne vjerujes da je katolicka crkva inspirisana duhom svetim, ko je odlucio sta ce biti Biblija, bilo je i drugih jevandjelja ali katolicka crkva je odlucila da samo ova 4 da budu u Bibliji, ako vjerujete da je katolicka crkva u zabludi zasto vjerujete Bibliji jer ona je odlucila koje knjige Biblije su nadahnute od Boga itd itd.. sigurno me razumjete sta hocu da kazem. Hvala unapred.

    Sponsored content


    PITANJA - RELIGIJA - Page 37 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Sponsored content


      Danas je 29/3/2024, 00:56