BIBLIJSKI FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» Biblijski razgovori
PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty14/4/2024, 23:34 by PavleS

» PITANJA - RELIGIJA
PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty14/4/2024, 21:19 by PavleS

» DOKAZI (OT)PADA ADVENTISTIČKE CRKVE
PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty8/4/2024, 17:15 by PavleS

» MAČ I CARSTVO MIROLJUBA PETROVIĆA?
PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty27/3/2024, 13:02 by Niko bez Boga

» HRIŠĆANSKA MUZIKA I PJESME
PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty16/1/2024, 18:28 by Niko bez Boga

» Septuaginta/LXX - doslovni prijevod:
PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty30/10/2023, 13:47 by PavleS

» PAGANIZAM I OKULTNI SIMBOLI I OBIČAJI
PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty21/9/2023, 17:23 by PavleS

» Crkve i manastiri
PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty11/9/2023, 11:23 by NecaPereca

» PSIHOLOGIJA
PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty31/8/2023, 15:24 by Jelena83

April 2024

SunMonTueWedThuFriSat
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Calendar Calendar


+64
KoljaD
Mato T
Semir
Batret
Jovana
RPreligiozan
Nikola Šavija
_Ivan_
Green
Radule
ljuba79
The_Fighter
Stefan68
Be snake and dove
ZoranJ
giga
Stefan
ro004
kuzma
Dejan79
Todorovic Slavko
NinkovicM
natalis
Breath
Mihajlo91
Nathanael
tihonov
godojevic
posmatrac
Nenad
Gresnik
Željko
N.K.
EMO
MiroslavB.
Matija Runje
Sionski
Kika
Boris7
Nesa
SnezaDjak
Storm
szabatka
SimaS
K.S.P.
Tako-je
Zdravko Vučinić
Eliezer
Nebojša
Sapinenti sat
Marko96
Enoh
peko
beka26
marijan
Iskren
Rab Boziji
bit će dobro
markoni
nema_ime
Vlatko
Petar
ProVokator
PavleS
68 posters

    PITANJA - RELIGIJA

    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 25/11/2009, 22:30

    Suština poruke EGW je apsolutno biblijska, a, opet ponavljam, druga je stvar ljudsko preinačavanje i rezonovanje. A svako tumačenje treba da ima utemeljenje u Svetom Pismu, a ako nema može da bude samo privatno mišljenje koje samo po sebi ne znači puno. Dakle, ja ne moram nijednom da se pozovem na EGW u bilo kojoj tački vjere, ali ću je svakako preporučiti kao najbolji duhovni izvor posle Biblije ako procijenim da to neće izazvati kontra efekat. Na žalost najčešće hoće jer je tolika anti propaganda urađena u pogledu nje da je to prosto nevjerovatno. S druge strane mnogi adventisti su je takođe iskompromitovali svojim fanatizmom i glupostima.
    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Vlatko 26/11/2009, 00:14

    Ali i sotona zna istinu, kao i demoni, i oni mogu davat informacije, ali nikada 100% točne, tako a i sotona može dat nekom vizije i slično i bit će 99% točne, ali onih 1% laži će biti ključno.......a to da demoni mogu donosit slike/filmove(vizije) u um ljudi sam na svojoj koži doživio i to dosta dramatično.....
    Tako da.......
    Usput i sotona je čitao i jako dobro pozna Bibliju i zna svoje planove, ali samo dio Božjih, pa i da želi bit iskren i dat 100% točna predviđanja budućnosti, on to ne može.........
    Pa i papstvo i RKC daju puno poruka koje su u suštini biblijske.....to može i bilo tko ko je čitao bibliju.....
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 26/11/2009, 11:35

    Ali i sotona zna istinu, kao i demoni, i oni mogu davat informacije, ali nikada 100% točne, tako a i sotona može dat nekom vizije i slično i bit će 99% točne, ali onih 1% laži će biti ključno.......a to da demoni mogu donosit slike/filmove(vizije) u um ljudi sam na svojoj koži doživio i to dosta dramatično.....
    Tako da.......
    Usput i sotona je čitao i jako dobro pozna Bibliju i zna svoje planove, ali samo dio Božjih, pa i da želi bit iskren i dat 100% točna predviđanja budućnosti, on to ne može.........
    Pa i papstvo i RKC daju puno poruka koje su u suštini biblijske.....to može i bilo tko ko je čitao bibliju.....

    Ta logika bi bila tačna kad bi se Plan spasenja prihvatao isključivo na intelektualnoj i informativnoj osnovi, odnosno kad bi ispravan odnos sa Bogom bio srazmjeran preciznosti informacija kojima raspolažemo. Međutim, očigledno to nije slučaj. Bog je na genijalan uspostavio Plan spasenja tako da nema šanse da čovjek ili demoni mogu da ga izmanipulišu.
    Odličan primjer za ovo je adventni pokret. Ti ljudi su imali određenih zabluda ali njihova srca su bila prava prema Bogu i oni su ISKRENO željeli Hristov dolazak i pripremali se za njega kao za STVARAN događaj.
    S druge strane, većina njihovih navodno religioznih savremenika se tome izrugivala, a "teolozi" svim silama nastojali da iskompromituju to učenje. Tako su i oni pokazali šta im je u srcu i da u stvari ne žele da Hristos ikad dođe, jer njihov "hristos" je bog ovoga svijeta.
    Istu situaciju imamo danas u svim crkvama. Dok su im puna usta hrišćanstva, "ljubavi" i Hrista, oni u stvari najstrašnije hule na Boga svojim licemjerjem i lažnom pobožnošću. Teološka naklapanja, beskrajne rasprave, određena forma i spektakularne zabavne priče nude se ljudima u zamjenu za pobožnost i većina to spremno prihvata.
    Dakle problem nikad ne može biti stoprocentna tačnost informacije (što naravno ni EGW niti druge nadahnute osobe nijesu imali) već je to pitanje duha ili stanja srca.
    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Vlatko 26/11/2009, 13:35

    Ali biblija kaže da božji prorok mora imat 100% točnosti u ostvarivanju proroštava......jer kako bi se onda uopće razlikovao od lažnih učitelja...a s druge strane komunicira s Bogom koji je sveznajući...pa tako niti ne može pogriješiti.

    Ako ćemo izbaciti 100% točnosti predviđanja događaja i aktivnosti koje se sada odvijaju, onda puuuuuno ljudi može proći za Božjeg proroka, a to ipak nije slučaj......

    Uostalom i ja mogu tvrditi da će doći Mesija iduće godine, a ono dođe antikrist, pa zar me to čini prorokom??

    Tako će i biti, crkva će najaviti silazak Mesije, a doći će anitikrist, zar ih to čini Božjim prorocima??
    Ili lažnim prorocima.....

    Da su adventisti dobili informacije od Boga, onda bi Bog i sišao, a kako nisu, to se nije niti desilo......s druge strane zar to nije želja za slavom ovog svijeta, igranje proroka, kad stvarno ne postoji ta komunikacija......jer danas puno ljudi to radi, za status i ugled proroka, daju lažne informacije neinspirirane Bogom......kako se to onda može ignorirati???
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 26/11/2009, 14:13

    TEST BOŽJIH PROROKA

    1. Pravi proroci govore o Bogu kao o ličnosti, koji govori i koji se lično obraća ljudima: “Bog koji je nekada mnogo puta i različitim načinom govorio ocevima preko proroka, govori i nama u posledak dana ovih preko Sina.” “Zato poznaj u srcu svom da te Gospod Bog tvoj gaji kao što čovjek gaji svoje dijete.”
    2. Božji proroci otkrivaju Boga kao aktivnog Stvoritelja neba, zemlje i čoveka, izvan svojih stvorenja: “Jer ovako veli Gospod, koji je stvorio nebo, Bog, koji je sazdao zemlju i načinio je i utvrdio, i nije je stvorio na prazno, nego je načinio da se na njoj nastava: Ja sam Gospod i nema drugoga.” “Ja sam načinio zemlju i čoveka na njoj stvorio, Ja sam razapeo nebesa Svojim rukama i svoj vojsci njihovoj dao zapovijest.”
    3. Oni naglašavaju potrebu za istraživanjem Božje riječi - Biblije ili Svetog pisma kao temelj vere: “Tražite u knjizi Gospodnjoj i čitajte, ništa od ovoga neće izostati i ni jedno neće biti bez drugoga; jer što kažem, On je zapovijedio, i Duh će ih Njegov sabrati.”
    4. Oni pozivaju na potpunu vjernost pravom Bogu kao vrhunski test: “Ako ustane među vama prorok ili koji sne sanja, ili kaže ti znak ili čudo, pa se zbude taj znak ili čudo koje ti kaže, i on ti reče: ‘hajde da idemo za drugim bogovima, kojih ne znaš, i njima da služimo!’ Nemoj poslušati šta ti kaže taj prorok ili sanjač, jer vas kuša Gospod Bog vaš da bi se znalo ljubite li Gospoda Boga svojega iz svega srca svojega i sve duše svoje. Za Gospodom Bogom svojim idite i Njega se bojte; Njegove zapovijesti čuvajte i glas Njegov slušajte, i Njemu služite i Njega se držite. A onaj prorok ili sanjač da se POGUBI, jer vas je nagovarao da se odmetnete od Gospoda Boga svojega koji vas izvede iz zemlje Egipatske i iskupi vas iz kuće ropske, i odvraćao od puta koji ti je zapovijedio Gospod Bog tvoj da ideš njim; tako istrijebi zlo iz sebe.”
    5. Pravi prorok je dosledan Božjim prethodnim otkrivenjima, niti šta oduzima niti dodaje: “Što vam god Ja zapovedam sve držite i tvorite, NITI ŠTO DODAJTE K TOME NITI ODUZMITE OD TOGA.”
    6. On zastupa biblijsku nauku da je čovek stvoren od zemlje po Božjem obličju, u dva različita pola, kao ličnost: “A stvori Gospod Bog čoveka OD PRAHA ZEMALJSKOGA, i dunu mu u nos duh životni; i POSTA ČOVJEK DUŠA ŽIVA.” “I stvori Bog čoveka po obličju Svojemu, po obličju Božjemu stvori ga; muško i žensko stvori ih.”
    7. Oni čovjeka prikazuju KAO SMRTNO BIĆE: “Sa znojem lica svojega ješćeš hleb, dokle se ne vratiš U ZEMLJU, jer si prah i U PRAH ĆEŠ SE VRATITI.” “Iziđe iz njega duh, i vrati se u zemlju svoju: taj dan propadnu sve pomisli njegove.” “...Koja duša zgriješi ona će POGINUTI.”
    8. Oni ističu Boga kao jedini izvor čovjekovog života i snage, i prikazuje čovjekovu zavisnost od Njega: “Tražite Gospoda i silu Njegovu, tražite lice Njegovo bez prestanka.” “Jer kroz Njega živimo, i mičemo se, i jesmo.”
    9. Oni govore o težini ljudskih grijeha: “Nego bezakonja vaša rastaviše vas s Bogom vašim, i grijesi vaši zakloniše lice Njegovo od vas, da ne čuje.” “Bezbožnika ubiće zlo, i koji nenavide (mrze) pravednika prevariće se.” “Ako li zaboraviš Gospoda Boga svojega, i pođeš za drugim bogovima i njima staneš služiti i klanjati se, SVEDOČIM VAM DANAS DA ĆETE ZACIJELO PROPASTI.”
    10. Oni ukoravaju grijehe: “Teško onima koji vuku bezakonje uzicama od taštine, i grijeh kao užem kolskim... Teško onima koji zlo zovu dobro, a dobro zlo, koji prave od mraka svjetlost a od svjetlosti mrak, koji prave od gorkoga slatko a od slatkoga gorko.”
    11. Govore o Božjoj čežnji za grešnim ljudima: “Kako da te dam Jefreme, da te predam Izrailju? Kako da učinim od tebe kao od Adame (mjesto koje je bilo uništeno zbog zloće njenih stanovnika)? Da te obratim da budeš kao Sevojim? Ustreptalo je srce moje u meni, uskolebala se utroba moja od žalosti.”
    12. Jasno razgraničuju pravu od lažne religije i ističu pravog Boga: “Tada pristupi Ilija ka svemu narodu i reče: ‘dokle ćete hramati na obje strane? Ako je Gospod Bog, idite za NJim; ako li je Val, idite za njim.’ Ali narod ne odgovori mu ni riječi.”
    13. Oni uvijek upućuju jasne pozive na odluku, na osnovu čovjekove slobodne volje, stavljajući pred ljude IZBOR: “Svjedočim vam danas nebom i zemljom, da sam stavio pred vas život i smrt, blagoslov i prokletstvo; zato IZABERI život, da budeš živ ti i sjeme (potomstvo) tvoje, ljubeći Gospoda Boga svojega, slušajući glas Njegov i držeći se Njega; jer je ON ŽIVOT TVOJ I DUŽINA DANA TVOJIH...”

    Pored ovoga, mogli bi se dodadti i još neki natprirodni fenomeni, ali to nije od suštinskog značaja.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 26/11/2009, 14:43

    Ali biblija kaže da božji prorok mora imat 100% točnosti u ostvarivanju proroštava......jer kako bi se onda uopće razlikovao od lažnih učitelja...a s druge strane komunicira s Bogom koji je sveznajući...pa tako niti ne može pogriješiti.
    Sveznajući Bog ne čini čovjeka (oruđe preko kojeg djeluje) sveznajućim, već mu prenosi znanje koje je u tom vremenu važno za pravilnu spoznaju Plana spasenja, usmjeravanje naroda, ukazivanje na grijehe i slično. Takav natprirodan uvid se obično dobija putem vizija i snova koje se razlikuju od demonskih po gore navedenim kriterijumima. Dakle Bog daje sažetu i slikovitu informaciju koju čovjek treba da prenese i interpretira na najbolji način. Eksplicitno sveznanje čovjek ne dobija jer u ovakvom stanju niti mu treba niti bi mogao da ga primi, a još manje da ga adekvatno prenese drugima.
    Tako u 5. Mojsijevoj 13:1-5 stoji da i demonska proroštva mogu 100% da se ispune ali razliku čini poziv na službu.

    Da su adventisti dobili informacije od Boga, onda bi Bog i sišao, a kako nisu, to se nije niti desilo......
    Koliko osoba je "dobilo informaciju" da čeka prvi Hristov dolazak? Samo oni koji su to ZAISTA ŽELJELI.
    Na sličan način, u vrijeme adventnog pokreta, ljudi su bili pokrenuti od Boga da na poseban način istražuju i razmišljaju o Gospodnjem dolasku jer je to bio JEDAN OD KLJUČNIH MOMENATA u realizaciji Plana spasenja. Sredina 19. vijeka je inače bila vrijeme velikih pokreta i Sotona je to vrlo dobro znao i pripremio se na poseban način.
    S jedne strane, postojao je adventni pokret, gotovo zanemarljiv sa aspekta svjetskih dešavanja, ismijavan i ignorisan, ali koji je čovječanstvu trebao prenijeti posebno znanje o BLIZINI GOSPODNJEG DOLASKA I POČETKU ISTRAŽNOG SUDA tj. novoj i završnoj fazi Hristove službe u nebeskoj svetinji. Dakle, poruka je došla upravo kroz TAJ POKRET, a nijednu drugu crkvu. I u čemu su bile njihove greške? Bile su upravo tamo gdje su se oslanjali na lupetanja drugih "teologa" i opšteprihvaćena mišljenja u "hrišćanstvu".
    S druge strane, Sotona i demoni su se spremili za "veliku industrijsku revoluciju" i preko svojih ljudi uveli pokrete kao što su otvoreni ateizam (komunizam) i darvinizam (teoriju evolucije u tzv. "nauci").
    Ako pogledamo biblijsku hronologiju, vidjećemo da se i šesta hiljada godina navršila negdje u tom istom periodu, što je bitno sa aspekta Oprosne godine u starozavjetnoj tipologiji.

    Druga je stvar što današnja Adventistička crkva nema gotovo ničeg zajedničkog sa adventnim pokretom osim doktrinarnog nasleđa, što samo po sebi ne znači puno, osim u smislu da će to isto vrijedno znanje poslužiti drugim pobožnim ljudima na kraju istorije za završetak Božjeg djela na Zemlji.

    s druge strane zar to nije želja za slavom ovog svijeta, igranje proroka, kad stvarno ne postoji ta komunikacija......
    Pomoću Biblije moguće je tačno ustanoviti razliku da li je pitanju Božja poruka i opsjednutost demonima, kako je gore navedeno.

    jer danas puno ljudi to radi, za status i ugled proroka, daju lažne informacije neinspirirane Bogom......kako se to onda može ignorirati???
    U suštini falsifikat je vidljiv "golim okom" ali samo ako poznajemo ORIGINAL.


    Admin: komentar modifikovan dana: 26/11/2009, 19:20; prepravljeno ukupno 1 puta
    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Vlatko 26/11/2009, 14:47

    Pročitao sam to, samo........
    Božji karakter je nepogrešivost, pa i to mora biti ukomponirano, inače koliko je vjerodostojna Božja obajav ako nije ISTINA, jer sam Mesija reče, Bog je ISTINA i pravednost.....
    Ne znam tko je to pisao, ali očito nekim ljudima treba to zaobilaženje temeljnih crta Božjeg karakztera, pa da se više njih može uključit u tu katerogiju....
    Uostalom kad je koji Biblijski prorok rekao neko netočno predviđanje budućnosti???
    I na čemu se onda temelji vjera, na špekulaciji??
    Ako ne na ISTINI i točnim informacijama......tako i ono što Vatikan priča može proć, kao i teorija evolucije, ako izuzmemo ISTINITOST.....jer svi oni pozivaju ljude Bogu i propovjedaju da se obrate, da ne griješe, da je Bog jedini put, da je Bog tvorac, da su ljudi i svemir stvoreni, da samo smrtni, da je Mesija naš spasitelj, pa to priča i onaj Pavić na čije sam ti "duhovne obnove" dao linkove, a znaš sam što si rekao na to, sve to manje više i RKC u cjelini tvrdi....ali i da Biblija nije baš sasvim ISTINITA, nego alegorijska, itd.....
    Po ovom testu većina "kršćana" danas mogu biti Božji proroci......

    Ovaj post se odnosi na onaj post o kriterijima....
    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Vlatko 26/11/2009, 15:24

    Evo još malo informacija od Karaita, kada je počela svetinja nad svetinjama

    http://www.truthorfables.com/Day_of_Atonement_of_the_Karaite.htm
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 26/11/2009, 19:18

    Pročitao sam to, samo........
    Božji karakter je nepogrešivost, pa i to mora biti ukomponirano, inače koliko je vjerodostojna Božja obajav ako nije ISTINA, jer sam Mesija reče, Bog je ISTINA i pravednost.....
    Ne znam tko je to pisao, ali očito nekim ljudima treba to zaobilaženje temeljnih crta Božjeg karakztera, pa da se više njih može uključit u tu katerogiju....
    Uostalom kad je koji Biblijski prorok rekao neko netočno predviđanje budućnosti???
    I na čemu se onda temelji vjera, na špekulaciji??
    Ako ne na ISTINI i točnim informacijama......tako i ono što Vatikan priča može proć, kao i teorija evolucije, ako izuzmemo ISTINITOST.....jer svi oni pozivaju ljude Bogu i propovjedaju da se obrate, da ne griješe, da je Bog jedini put, da je Bog tvorac, da su ljudi i svemir stvoreni, da samo smrtni, da je Mesija naš spasitelj, pa to priča i onaj Pavić na čije sam ti "duhovne obnove" dao linkove, a znaš sam što si rekao na to, sve to manje više i RKC u cjelini tvrdi....ali i da Biblija nije baš sasvim ISTINITA, nego alegorijska, itd.....
    Po ovom testu većina "kršćana" danas mogu biti Božji proroci......
    Onda nam ostaje da se proglasimo nepogrešivima i Bog nas mora slušati kao papu.
    Ja ne znam gdje si u Bibliji našao koncept nepogrešivosti palog čovjeka ili bilo kojeg proroka. Svi oni su upućivali poruke Božje objave ali ih to nije činilo superiornim u odnosu na druge ljude. Naprotiv, to je za njih bilo breme koje se može nositi samo uz Božju pomoć. Isti slučaj bio je sa EGW. Svako ko vidi biblijsko nadahnuće vidjeće i njeno ukoliko je pošten pred sobom i Bogom. Ako međutim želi da brani ideje i stavove određenih vjerskih zajednica, istog trenutka je u problemu i upada u grijeh nepoštenja.
    Da se razumijemo, lično nemam nikakve potrebe da zastupam bilo koju crkvu, uključujući adventističku, samo govorim što je pravedno i po uvjerenju pa šta god da je u pitanju.

    Očekujem da me uputiš u čemu je to EGW pogriješila osim što je donekle popustila pod pritiskom "vođstva" organizovane ASD da se određeni spisi preurede (s tim što se i tu ograđujem jer iz njene vizije u Batl Kriku jasno se vidi da nije bila u poziciji da bira)?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 26/11/2009, 19:35

    Vlatko (citat):Evo još malo informacija od Karaita, kada je počela svetinja nad svetinjama

    http://www.truthorfables.com/Day_of_Atonement_of_the_Karaite.htm
    Karaite su za g. Miroljuba Petrovića i njegovu teologiju o Izraelu i prinošenju žrtava u zemaljskom hramu. A i ovaj Robert K. Sanders mora da je neka poštenjačina, kao i oni momci širokih zanosnih osmjeha na sajtu ellenwhiteexposed.com.
    Veoma bitna stvar u vjeri je slijeđenje dinamike Božjeg Plana spasenja ili ono što se zove sadašnja istina. Jevreji koji su odbili Isusovo mesijanstvo pali su u još veću tamu i zabludu. Ubrzo zatim Hrišćanska crkva se odvojila od jevanđeoske istine i pala u tešku idolatriju. Protestantske crkve nijesu bile spremne ići u reformu do kraja i pale su.
    Uska staza spasenja i dalje ostaje uska pored svih pokušaja da se proširi. I tu je kraj priče. EGW je životom i djelom pokazala ko je njen Bog, a pokazuju i svi ostali, uključujući Karaite.
    Dakle ja imam sve razloge da vjerujem da je Bog prenio ljudima bitnu poruku preko EGW i adventnog pokreta, a ko hoće da vjeruje drugo izbor je veoma širok.
    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Vlatko 26/11/2009, 19:50

    Božji proroci su govorili ISTINU o budućim događajima, znači sve se to desilo ili će se desiti, ili ima negdje da nekoji to nije radio????
    Ne mislim ja pod istina, da su bili savršeni, ali informacije koje su primili su bile istinite....te vizije su bile istina, to se ili desilo ili će se desiti, a kakav je to prorok koji daje predviđanja koja se ne dešavaju???
    Da li on ima što s ISTINOM????
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 26/11/2009, 20:18

    Prouči pažljivo biblijske proročke poruke pa kaži kako si ustanovio stoprocentu preciznost ispunjenja. Nije Božji cilj da nas fascinira kao supermen. On želi i uvijek je želio da se istina primi u srcu i nađe konkretnu primjenu u životu. Na tu bitnu razliku Isus je ukazao u primjeru Marije i Marte.
    Dakle, šta je to EGW učinjela da odbije ljude od Boga? Ili koliko je uradila da ljudi dođu Bogu? Iz anti propagande sasvim je jasno šta je učinjela sa krivotvorenom pobožnošću.Oni naočiti mladići na ellenwhiteexposed.com su odličan primjer.
    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Vlatko 26/11/2009, 20:28

    Pa zato jer se ostvaruje ono što je Bog rekao prorocima o budućim događajima......je da??
    Ili se ne ostvaruje??
    Nije im rekao istinu i neće se ništa od budućih događaja desiti??
    Lako je iz prirode Božjeg karaktera zaključit da će se sve desiti što se mora/što je objavljeno, a ovo što se već desilo i znanstveno možemo provjeriti...

    Zato jer se sve ispunilo......sve što je rečeno do sad, to je 100%
    Ili ćemo sad mjenjat kriterije, pa da svatko može biti Božji prorok, bez obzira što proriče i o čemu priča, opet mislim da buduće događaje ovdje.

    Recimo Pat Robertson je prorokovao da će uragan poharat Ameriku, a te godine se ništa nije desilo, jel on Božji prorok??
    Bez obzira što glumi pobožnost i čak uči druge da takvi budu....ali to je samo dio slagalice.
    Nema istine u njegovim predviđanjima, jer od Istine nije inspiriran.....

    Ili, ako ćemo tako......moj Bog je JHWH, nek se svi očite od grijeha i vrate vjeri.....a suta će padat sjekire s neba ako to ne naprave.......i kad se sutra to ne desi, jesam li ja Božji prorok???

    Jedno je navještat Božju poruku i Bibliju, a drugo je proricat budućnost, na to sam mislio konkretno....znači proricanje budućnosti, kao test da li je netko Božji prorok, to je sigurno jedan od kriterija, jel da??

    Ako se već uhvati proricanja budućnosti, tj. ako dobiva vizije budućih događaja, jer Bog ne mora svog proroka koristit u te svrhe....onda se ta buduća događanja moraju ispunit, ako su inspirirana Bogom.

    Što je tu sporno??
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 26/11/2009, 21:54

    OK, evo onda nekih pitanja za tebe:
    1. Kad se ispunilo proročanstvo iz Ezekiela 40-47 glava? Ako kažeš da je to stvar budućnosti, kako će se tačno ispuniti u budućnosti?
    2. Šta je to tačno prorekla EGW a nije se ispunilo?

    Uzgred, kad bi stvari tekle kako ti zamišljaš da treba, nema čovjeka koji ne bi prišao Bogu kad bi mu jednom predočio biblijska proročanstva osim ako nije lud ili samoubica. Ovako pljuvaju po Bibliji i biblijskom Bogu na sve strane. Tvrdim samo jedno po ovom pitanju: Bog je toliko mudro zamislio sve detalje Plana spasenja, njegove realizacije, ućešća ljudi, anđela i demona, da je to prosto nevjerovatno. To je nešto što me najdublje fasciniralo u cijelom otkrivenju Božjem.
    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Vlatko 26/11/2009, 23:02

    A kako se ispunio/i još ispunjava Danijel???

    Pa jel sam napisao da Bog ne mora preko proroka davati informacije o budućim događajima, ali ako to radi, onda moraju biti točne!

    Uzgred, kad bi stvari tekle kako ti zamišljaš da treba, nema čovjeka koji ne bi prišao Bogu kad bi mu jednom predočio biblijska proročanstva osim ako nije lud ili samoubica

    Točno tako

    Ovako pljuvaju po Bibliji i biblijskom Bogu na sve strane

    Zato jer ne znaju što kaže Biblija, ili imaju druge motive.......ustvari oni koji znaju, ako to ne rade, SIGURNO imaju neki osobni motiv, koji je jači od Božjeg poziva, što Biblija i govori cijelo vrijeme.....da to vodi jedino u propast, pa nije uzalud to napisano na 200000 mjesta u Bibliji!
    Primit će oni svoju plaću.

    Tvrdim samo jedno po ovom pitanju: Bog je toliko mudro zamislio sve detalje Plana spasenja, njegove realizacije, ućešća ljudi, anđela i demona, da je to prosto nevjerovatno

    Točno.....jedino luđak ne može tome povjerovati, osim ako je doveden u situaciju da nikada niti ne proučava Bibliju...znači ako je dio krugova ljudi koji imaju "status", "ugled", "prestiž" i ostale gluposti od ovog svijeta, pa onda niti imaju potrebu tražiti Boga, koji će spasiti "jadnike", makar i tu ima iznimaka.

    Tu se slažemo.

    Ellen zamjeram neke druge stvari, u vezi karaktera Mesije i slično što je pisala, ali o tome drugi put....
    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Vlatko 27/11/2009, 18:24

    Šta simbolizira maslina u Bibliji???

    3 I dat ću dvojicu svojih svjedoka, i proricat će tisuću i dvjesta i šezdeset dana, obučeni u haljine pokorničke.

    4 Ovi su dvije masline i dvije svjetiljke, što stoje pred Gospodom zemlje.

    5 I ako im tko hoće da naškodi, oganj izlazi iz usta njihovih i spaljuje neprijatelje njihove; iako tko htjedne da im učini nažao, taj isto tako ima da bude ubijen.

    6 Ovi imaju vlast da zatvore nebo, da ne padne dažd u dane njihova proricanja; i imaju vlast nad vodama, da ih pretvaraju u krv, i da udare zemlju svakom nevoljom, kadgod htjednu.

    7 I kad svrše svjedočanstvo svoje, zvijer će, što izlazi iz bezdana, voditi s njima rat, i pobijedit će ih i ubit će ih.

    E, da, usput, jel svijetlo simbolizira znanje o Bogu, Božjem zakonu??
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 27/11/2009, 21:24

    Prvo pitanje koje se ovdje postavlja je da li su "dva svjedoka" fizičke ličnosti (pojedinci) ili je to simbolika. Hajde da vidimo:
    a) oni proriču 1260 dana
    b) obučeni su u grubo platno od kojeg su se pravile vreće
    c) oni su dvije masline i dvije svjetiljke
    d) oni imaju natprirodne odbrambene moći (redak 5)
    e) oni imaju silu da mijenjaju prirodne tokove i čine čuda
    f) zvijer iz bezdana ih ubija kad svrše svoje svjedočanstvo
    g) posle 3 i po dana oni oživljavaju
    h) oni zatim izlaze na nebo da ih vide njihovi neprijatelji

    a) Proročki period od 1260 dana pominje se na više mjesta u Otkrivenju i Danilu i vezan je za druga vremenska proročanstva. Danilo i Otkrivenje dati su u istorijskoj panorami događaja pa stoga treba tumačiti i ovakva proročanstva istorijski. Ako uzmemo biblijski princip tumačenja "dan za godinu", ostaje još da utvrdimo kad počinje "1260 dana". Pažljivim poređenjem tekstova, uključujući i onaj iz Danila 12,11 (gdje se pominje 1290 dana od ukidanja tamida - svakodnevne žrtve - postavljanja i trajanja "gnusobe pustošne"), nije teško zaključiti da je to period papske prevlasti koje je svojom misterijskom religijom praktično zbrisalo biblijsku vjeru sa lica Zemlje i vjekovima slalo ljudima potpuno pogrešnu poruku o spasenju.
    Dodatna potvrda ovome je tekst u Otkrivenju 12:6 koji kaže da je "žena" (prava Božja crkva) morala pobjeći u pustinju da tamo bitiše 1260 dana, sakrivena od gnjeva aždaje (Sotone i njegovih predstavnika na zemlji).
    Istorijski, do 538. godine rimska crkva eliminiše "tri roga" (carstva) među kojima je nastala i to je početna godina za ovaj period.
    b) Iz gore navedenih razloga, dvojica svjedoka obučeni su u grubo pokajničko platno, što takođe simboliše i veoma skromne uslove pod kojima su propovijedali u tom periodu.
    c) U Zahariji 4. glava jasno je ukazano da su "dvije masline" simbol Gospodnje Riječi (mogli bismo slobodno kazati Svetog Pisma dva zavjeta ili saveza sa Bogom).
    d) Gnusobi pustošnoj nije moguće da uništi "dva svjedoka" jer oni imaju natprirodne odbrambene moći. To znači da u periodu od "1260 dana" niti je Biblija mogla biti uništena niti potpuno iskorijenjeni biblijski vjernici.
    e) Riječ Božja mora se ispuniti bez obzira na silno protivljenje demonskih i ljudskih sila.
    f) Na kraju 1260 godina, dva svjedoka završavaju svoje svjedočanstvo. Ovdje je jako važno zapaziti da ga ne završavaju potpuno, već u uslovima obučenosti u platno za vreće. Dakle ovdje dolazimo do 1798. godine, kada je Francuska vojna sila zbacila papu i odvela ga u ropstvo (vjerovatno pod upravom tajnih društava, protivnika RKC). Te okolnosti koristi zvijer iz bezdana (Sotona) i lansira novu smrtonosnu ideologiju - otvoreni ateizam ili komunizam. Ovaj pokret dostiže kulminaciju u francuskoj revoluciji koja ukida religiju i uspostavlja "vladavinu razuma" (u stvarnosti bezumlja i terora). Božja Riječ se prvi put na tako otvoren i javan način baca pod noge i uništava, uspostavlja dekada umjesto biblijske semice itd.
    g) Istorijski, posle 3 i po godine, dva svjedoka oživljavaju.
    h) Biblija se tada vraća na velika vrata, počinje masovno štampanje i umnožavanje Božje Riječi, a kuća jednog od "ideologa" revolucije, Voltera, pretvorena je u distributivni centar za Sveto Pismo. Tako su "dva svjedoka" od tada vidljivi svima, uključujući i njihove neprijatelje.

    Sasvim je jasno o čemu se ovdje radi, a vidim da je dosta zastupljeno tumačenje koje dvojicu svjedoka poistovjećuje sa pojavom Ilije i Mojsija, ili ne znam već koga, na kraju vremena u Jerusalimu, što su teške budalaštine. Sličnih vjerovanja je očito bilo i u Isusovo vrijeme, ali On je lijepo objasnio da je Ilija u stvari onaj ko je najavio Mesijin dolazak (Jovan).


    Admin: komentar modifikovan dana: 27/11/2009, 22:50; prepravljeno ukupno 4 puta
    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Vlatko 27/11/2009, 22:21

    Ovo je poprilično komplicirano........u biti totalno drugačije od onog što se danas misli.....koliko ljudi uopće to zna.....

    Dobro, a odgovor na pitanje o svjetlu??
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 27/11/2009, 23:06

    Upravo obratno, veoma je logično i sve se savršeno uklapa, do sitnih detalja. A za razumijevanje... kao što je rečeno u Danilu: razumni (oni koji zaista traže Boga) će razumjeti.
    "Svijetlo" nijesam posebno komentarisao jer je mnogo mjesta u Bibliji koja objašnjavaju taj simbol. "Riječ je Tvoja svjetiljka stopama mojim i svijetlo stazi mojoj" (Psalam 119:105).
    Ima tu i dublje simbolike ali za to je potrebno temeljno poznavanje Tanaha i tipološke službe.
    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Vlatko 27/11/2009, 23:24

    To bi trebalo napisat ponovo cijelo otkrivenje, pa da se da objašnjenje??
    Hoće bit kakva skrita s objašnjenjima??
    Jer je toliko komplicirano ovako ić tražit, znači stih po stih, ustvari odlomak po odlomak s objašnjeima.....jer Vethova knjiga je dobra, ali malo drugačija, on o svačemu tamo piše.....
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 27/11/2009, 23:54

    Trebalo bi samo neke djelove bolje prevesti (očekujem to u prevodu koji radi Centar za prirodnjačke studije) i onda bi mogla da se napravi i jedna skripta sa objašnjenjima, zašto da ne? Nadam se samo da MP neće ubacivati svoja nakaradna tumačenja nekih tekstova iz Otkrivenja u tom izdanju Biblije ili korigovati određene djelove teksta u cilju da podupre svoja gledišta. To bi zaista bila prava katastrofa. Ovu bojazan izražavam znajući da je to već radio od nekih knjiga, kao što je na primjer Moj bijeg od demona (ili Put u svijet natprirodnih sila)...
    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Vlatko 28/11/2009, 00:08

    Moj bijeg od demona je prepravljao??
    Gdje??
    Jel onaj prijevod koji imaš na sajtu onda korektan budući da nisam čitao original(nego taj prijevod).....
    Petrović je rekao da će prevesti stari zavjet sa hebrejskog(ne znam za novi, kojeg niti nemamo na hebrejskom), u biti ne on, nego njegov tim.....oni ljudi koji drže onu školu hebrejskog jezika......a znam da je prepravio Riveiru.....tu se točno vidi kako je ubacivao u ovu zadnju verziju(Vatikanske ubice), da pokaže židove puno bolje nego ustvari jesu, jer oni su direktan alat sotone na ovom svijetu......
    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Vlatko 28/11/2009, 06:42

    U precizno određeno vreme (posle 1798. godine) mileritski pokret
    objavljivao poruku o sudu što predstavvlja činjenicu koja je proistekla iz otkrivanja Danilovog
    proročanstva. Poruka je bila slatka, ali pretvorila se u gorko razočarenje, kada se Hristos nije vratio 1844.
    godine.
    Proročanstvo o 2300 dana najduže je vremensko proročanstvo u Bibliji, i posle njega nije više dato
    nijedno proročko vreme. Rečenica koju je izgovorio anđeo iz Otkrivenja 10,6. da »vremena već neće biti«,
    može se smatrati osvrtom na Danilovo proročanstvo koje nas dovodi do kraja proročkog vremena.
    Apostol Jovan takođe je dobio uputstvo da pojede svitak (9. stih) koji je sladak u njegovim ustima, ali u
    stomaku postaje gorak (stih 10). Pojesti svitak znači razumeti ga, primiti ga u svoje srce, prisvoiiti ga.
    »Kad se nadoše reči Tvoje, pojedoh ih, i reč Tvoja bi mi radost i veselje srcu mom, jer je ime Tvoje
    prizvano na me, Gospode Bože nad vojskama.« (Jeremija 15,16)
    Slast je bilo radosno iščekivanje koje je razumevanje reči podstaklo, a gorčina odražava iskustvo
    razočarenja zbog pogrešne primene. Vernici su očekivali Hristov povratak - ali On nije došao. Mislili su da
    je objavljeno poslednje upozorenje, ali to nije bilo tako. U Otkrivenju 10,11. dato je sledeće uputstvo:
    »I reče mi: Valja ti opet prorokovati narodima i plemenima i jezicima i carevima mnogima.«
    (Otkrivenje 10,11)
    Reč »opet« veoma je značajna. Oni su mislili da su završili prorokovanje, ali trebalo je da opet
    prorokuju. Štaviše, poruka koju treba opet prorokovati treba da bude poruka koju će čuti ceo svet,
    poruka koja treba da stane do svakog naroda, plemena i jezika.
    .....

    Iz Vethove knjige, jel to to??
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 28/11/2009, 13:05

    Moj bijeg od demona je prepravljao??
    Gdje??
    Uporedi original sa mojeg sajta i verziju koja se može skinuti sa njegovog. Namjerno je promijenjeno ime pisca u "Rodžer Norn" (umjesto Rože Morno), izbačeno cijelo jedno poglavlje (Odgovor za mojeg poslodavca), zadnje poglavlje skraćeno i izbačeni djelovi koji ističu Šabat.
    Mnoge protestantske knjige su tako prošle njegovu "cenzuru", uključujući i djela EGW, dok je u nekima mijenjao reference, kao na primjer u "Mistična medicina", gdje je umjesto E.G.White stavio J.K. Black Smile
    Nijesam siguran za "Vatikanske ubice", osim naravno zadnjeg poglavlja "Ko vlada Amerikom", to je vjerovatno dodatak MP, jer Rivera to izvjesno nije pisao. Što se tiče ostalih djelova, izgleda mi dosta korektno jer sam ranije čitao to isto u stripovima koje je objavila Chick Publications.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 28/11/2009, 13:10

    Vlatko (citat):U precizno određeno vreme (posle 1798. godine) mileritski pokret
    objavljivao poruku o sudu što predstavvlja činjenicu koja je proistekla iz otkrivanja Danilovog
    proročanstva. Poruka je bila slatka, ali pretvorila se u gorko razočarenje, kada se Hristos nije vratio 1844.
    godine.
    Proročanstvo o 2300 dana najduže je vremensko proročanstvo u Bibliji, i posle njega nije više dato
    nijedno proročko vreme. Rečenica koju je izgovorio anđeo iz Otkrivenja 10,6. da »vremena već neće biti«,
    može se smatrati osvrtom na Danilovo proročanstvo koje nas dovodi do kraja proročkog vremena.
    Apostol Jovan takođe je dobio uputstvo da pojede svitak (9. stih) koji je sladak u njegovim ustima, ali u
    stomaku postaje gorak (stih 10). Pojesti svitak znači razumeti ga, primiti ga u svoje srce, prisvoiiti ga.
    »Kad se nadoše reči Tvoje, pojedoh ih, i reč Tvoja bi mi radost i veselje srcu mom, jer je ime Tvoje
    prizvano na me, Gospode Bože nad vojskama.« (Jeremija 15,16)
    Slast je bilo radosno iščekivanje koje je razumevanje reči podstaklo, a gorčina odražava iskustvo
    razočarenja zbog pogrešne primene. Vernici su očekivali Hristov povratak - ali On nije došao. Mislili su da
    je objavljeno poslednje upozorenje, ali to nije bilo tako. U Otkrivenju 10,11. dato je sledeće uputstvo:
    »I reče mi: Valja ti opet prorokovati narodima i plemenima i jezicima i carevima mnogima.«
    (Otkrivenje 10,11)
    Reč »opet« veoma je značajna. Oni su mislili da su završili prorokovanje, ali trebalo je da opet
    prorokuju. Štaviše, poruka koju treba opet prorokovati treba da bude poruka koju će čuti ceo svet,
    poruka koja treba da stane do svakog naroda, plemena i jezika.
    .....

    Iz Vethove knjige, jel to to??
    Ne znam iz čije je ovo knjige, ali je sasvim korektna interpretacija.

    Sponsored content


    PITANJA - RELIGIJA - Page 4 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Sponsored content


      Danas je 19/4/2024, 09:58