BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

December 2016

SunMonTueWedThuFriSat
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

DA LI JE SOTONA LIČNOST?

Share

triglav

Broj komentara : 5
    Registration date : 2013-12-28

DA LI JE SOTONA LIČNOST?

Komentar  triglav on 28/12/2013, 03:29

Da si procitao moju poruku sto sam napisao u onoj temi ne bi tako pricao, lepo sam objasnio rec Sotona kada se spominje u Starom zavetu na sta se odnosi, i zato me zbunjuje.
    Ti nisi dao argument i nisi ozbiljno istrazivao to pitanje, vec po automatizmu znas da je to bice, a kako znas? Daj mi dokaz. Sto se tice kabale o kojoj ti lupas, pa bas to ucenje da je Sotona licnost izlazi iz ucenja o kabali, tako da...

znaci ajde da pricamo, raspravljamo kao teolozi, mozda ja gresim, ako gresim ajde da vidimo gde, ispravi me ako sam u krivu

pitanje a tebe:

1.Kako moze uz ime da stoji clan Ha? To je kao kad bismo rekli The John. To ni u jednom jeziku nema, pa tako ni u hebrejskom. Rec je o imenici - protivnik, neprijatelj.

2.Isaija 14:12 i rec Lucifer. Na hebrejskom Hejlel ben shahar, sto znaci "onaj koji sija, sin zore". To su epiteti za vavilonskog cara, a ne imena. Prvi koji je preveo Hejlej kao Lucifer (ime) bio je Jeronim u Vulgati, zato sto je mislio da se ta rec u ovom stihu odnosi na Veneru (jutarnju zvezdu). Zanimljivo je da se u Septuaginti na tom mestu nalazi rec heosforos, koja je bliska izvornom hebrejskom znacenju.

Nadalje, vazno je reci da su licnost Lucifer prvi uveli Tertulijan i Origen. Niti su za tu licnost znali apostoli, niti sam Isaija. Jeronim je tu rec na latinski preveo kao da pise Lukofos. U to vreme, to je bio jedan od epiteta kojim su opisivani Apolon i Pan. A svi znamo da se Pan zbog jarecih nogu i rogova cesto povezuje sa Djavolom. Ocigledno je da tokom vremena doslo do spajanja koncepta Pana i Djavola. Ni samo otkrivenje 12 koje govori o Sataninom padu se ne poziva na Isaiju 14.

Da ne pricam o tome da Djavola kao duhovno bice ne mogu pojesti crvi u grobu, da ne moze biti sahranjen i sl. Kada biste se pravili da ne znate nista o tome, kada biste zaboravili sve ste culi, i da prvi put citate ove stihove, 99% vas bi pomislilo da se govori o caru vavilonskom. Jako je opasno ucitavati sopstvene ideje u tekst. Bitno je sta je pisac teksta mislio kad je pisao taj tekst i sta Bog misli.

MOZE KOMENTAR?

3.

MOZE KOMENTAR?

triglav: komentar modifikovan dana: 28/12/2013, 20:57; prepravljeno ukupno 1 puta

beka26

Broj komentara : 207
    Registration date : 2012-01-24

Re: DA LI JE SOTONA LIČNOST?

Komentar  beka26 on 28/12/2013, 08:46

Sotona je nije nikakvav princip ili negacija dobra i sl. nego je osoba, zapravo anđeo kerubin /red anđena koji su se nalzili u neposrednoj Božijoj prisutnosti/ koji je se pobunio protiv svoga Tvorca. Trenutno se nalazi na zemlji zajedno sa ostalim anđelima koji u prešli na njegovu stranu. Inače ime mu je bilo Lucifer, što znači nosilac svjetla, ali mu je Bog promijenio ime i Sotona, što znači protivnik, prevarant, obmanjivač i sl. Svako ime u Bibliji označava karakter osobe, tako i ime Sotona označava njegov karakter.
    Inače se spominje i u starom i novom zavjetu kao osba na više mjesta npr. Zaharija 3,2 Anđeo GOSPODOV reče Sotoni: ” Nek te GOSPOD ušutka, Sotono; da, nek GOSPOD te ušutka, on koji je izabrao Jeruzalem. Što se tiče tog čovjeka tamo, nije li on jedan ugarak iščupan iz vatre ?
    Matej 4,10 Tada reče njemu Isus: idi od mene, sotono; jer stoji napisano: Gospodu Bogu svojemu poklanjaj se i njemu jedino služi.

PavleS
    Admin

Broj komentara : 2899
    Registration date : 2008-11-01

Komentar  PavleS on 2/1/2014, 21:46

Na inistiranje člana "triglav", vratili smo njegove komentare/pitanja: Usput, evo i teksta u opisu ispod gore okačenog videa "The Satanic Verses" da bi lakše shvatili iz kojih izvora dolazi ova nauka:
    Open your bible, grab a note pad and follow along as Jono from www.Truth2U.org and Jason from www.Spiritualbabies.net find out what the Tanakh ( the Old Testament ) says about 'Satan', 'Evil One' or 'Righteous servant'?

Is the devil in the detail?

Please do not approach this video as a 'teaching', it is a tool to help you study and gain a better understanding of the text. We are open to the fact we are far from perfect so please feel free to comment on your findings regarding these verses below, then we can all move forward together. (please back up your comments with a Tanakh verse to support it).

To hear Ira Michaelson audio on Job (via Truth2U.net)
    http://www.truth2u.org/treasures-from-the-tanakh

To visit Jono at Truth2U...
    http://www.Truth2U.org

To visit Jason at Spiritualbabies...
    http://www.Spiritualbabies.net

Eliezer

Broj komentara : 139
    Registration date : 2013-10-09

Komentar  Eliezer on 2/1/2014, 23:34

PavleS (citat):da bi lakše shvatili iz kojih izvora dolazi ova nauka:

Sve sam go "jezuita"!  afro

Zdravko Vučinić
    Admin

Broj komentara : 496
    Registration date : 2013-10-03

Komentar  Zdravko Vučinić on 3/1/2014, 01:19

Pozdrav za Triglava

Miroljub bi na tvoje komentare rekao da Sotona nije ličnost nego fatamorgana. Uozbilji se momak. Ako vjeruješ u Bibliju, sve ti jasno piše, a ako ne vjeruješ u Bibliju to je druga priča. Naravno da je ličnost ili biće, kako god hoćeš. Isus je komunicirao sa njim. Ja sam nekada poznavao ljude koji su komunicirali sa preko 30 demona i znali su im imena. Itekako su u pitanju bića.

triglav

Komentar  triglav on 3/1/2014, 01:54

Koji Miroljub? kakve veze ima neki covek sa ovim pitanjem?
    Daj dokaze da je Sotona licnost, kako ti verujes da je licnost, na osnovu cega? Ja sam izneo argumente, ali izgleda da niko ne cita, napadni argumente i reci to i to je greska, jel to u redu?

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 3/1/2014, 10:36

Eliezer (citat):
    PavleS (citat):da bi lakše shvatili iz kojih izvora dolazi ova nauka:

Sve sam go "jezuita"!  afro
    Hajde Lazare, evo prilike da pokažeš kakav si poznavalac Tanaha.

Zdravko Vučinić
    Admin

Komentar  Zdravko Vučinić on 3/1/2014, 11:31

triglav (citat):Koji Miroljub? kakve veze ima neki covek sa ovim pitanjem?
    Daj dokaze da je Sotona licnost, kako ti verujes da je licnost, na osnovu cega? Ja sam izneo argumente, ali izgleda da niko ne cita, napadni argumente i reci to i to je greska, jel to u redu?

Treba da odgovoriš na pitanje da li vjeruješ u Bibliju, Stari i Novi zavjet? Ako ne vjeruješ u Bibliju, onda razumijem zašto sotona nije biće.

Eliezer

Komentar  Eliezer on 3/1/2014, 13:12

PavleS (citat):
    Hajde Lazare, evo prilike da pokažeš kakav si poznavalac Tanaha.

Ma nema potrebe Savle... nisam ja na tvom nivou, ipak ti imaš i Američki duh proroštva na svojoj strani, a s tim se nije zezati,  pa ti to bolje znaš kao jedini pravi Jevrej, čije se poznavanje Tanaha svodi na citiranje nekoliko stihova iz poslanica, zavijenih Američkim duhom proroštva. A ako ti duh šta ne javi, ti uvjek možeš da blokiraš, banuješ i pitanje proglasiš satanizmom i kabalom, da se ne bi sablaznilo neuko stado dok im ti sve ne pojasniš.   

Nego mene sve nešto zanima, kako ćeš ti da pojasniš svom virtuelnom stadu (cjenim 5-6 članova), kako je moguće da je (po onome što si učio iz Amerike) Sotona bio u pobuni i prije stvaranja svijeta a samim tim i Edenskog vrta, ako tekstovi koje koristiš da pokažeš kako je on u stvari Heruvim jasno govore da je bio u službi Boga u tom istom Edenskom vrtu?! (navodno se pobunio jer nije bio konslutovan oko stvaranja zemlje)

Kako može Sotona da služi u Edenskom vrtu ako se pobunio prije stvaranja svijeta?   

Ajde Savle, prelistaj literaturu... možda se štogod ukaže u svjedočanstvima za zajednicu.  

P.S. Neka pitanja su sama sebi odgovor... pa tako i u ovom slučaju, a tekst govori sam za sebe. A uvijek će biti onih koji vjeruju da postoji neka ličnost koja je u stvari drvo Kedar iz Edenskog vrta (i to najveći), koja u slobodno vrijeme volontira i kao Heruvim zaklanjač.  

Eliezer: komentar modifikovan dana: 3/1/2014, 14:09; prepravljeno ukupno 3 puta (Reason for editing : Pravopis)

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 3/1/2014, 13:21

Samo sam htio da se uvjerim da je ovaj sa Triglava tvoj čovjek, Lazare, mada jasno mi je bilo čim se pojavio. Nema jačih minera Biblije od vas, kakvi jezuiti i trice. Kad se vratim sa odmora, bavićemo se (virtuelnim) čikom Dijablom pa ako se materijalizuje i počne da ti trese krevet noću nemoj mene da kriviš, mada ko zna, djelujete mi bliski...

Eliezer

Komentar  Eliezer on 3/1/2014, 13:28

PavleS (citat):Samo sam htio da se uvjerim da je ovaj sa Triglava tvoj čovjek, Lazare, mada jasno mi je bilo čim se pojavio. Nema jačih minera Biblije od vas, kakvi jezuiti i trice. Kad se vratim sa odmora, bavićemo se (virtuelnim) čikom Dijablom pa ako se materijalizuje i počne da ti trese krevet noću nemoj mene da kriviš, mada ko zna, djelujete mi bliski...

Ma jok, kakav "moj čovjek". Nego forum ti bio mrtav dok ovaj momak nije postavio pitanje, pa reko da malo i ja priupitam da se uključim, da nešto novo naučim. Ipak si ti teološka veličina... Wink

Najlakše ti je pobjeć od pitanja tako što ćes diskreditovat čovjeka kao meni bliskog... i da sam ga ja poslao... ali vjeruj mi nisam, sto mi je jako drago kad te gledam kako se koprcaš u nemogućnosti da odgovoriš.  

P.S. Ne brini se ti za moj krevet... on se trese samo kad mi dođe žena. Mada i za nju kažu da je Đavo a i bliski smo, ko će ga znati... sad si me dao u razmišljanje.  Shocked

triglav

Komentar  triglav on 3/1/2014, 16:34

Zdravko Vučinić (citat):

Treba da odgovoriš na pitanje da li vjeruješ u Bibliju, Stari i Novi zavjet? Ako ne vjeruješ u Bibliju, onda razumijem zašto sotona nije biće.
    Verujem u Bibliju, Stari i Novi zavet.
    Da li Vi mozete da analizirate ono sto sam ja postavio i da napisete sta nije tacno i gde gresim?

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 3/1/2014, 16:34

...sto mi je jako drago kad te gledam kako se koprcaš u nemogućnosti da odgovoriš.
    Misliš da je dotle došlo pa se vadim na odmor? Lazare, Lazare...

Melito

Broj komentara : 3
    Registration date : 2013-10-30

Komentar  Melito on 3/1/2014, 19:55

triglav (citat):
    Zdravko Vučinić (citat):

Da li Vi mozete da analizirate ono sto sam ja postavio i da napisete sta nije tacno i gde gresim?

Ako triglave vjerujes u Bibliju, ti si onda jedan od rijetkih, nasih ljudi koji je prihvatio ucenje zajednice "Christadelphians" jer samo oni vjeruju u tako nesto. Jednom sam preko interneta porucio knjigu "Osnove Biblije" ili tako nesto od njih i onda sam naisao na to poglavlje. Ne znam samo kako im uspjelo sve te silne citate koji govore o demonima objasniti i reci da nisu osobe - to su stvarno maheri svoje vrste  study

Zdravko Vučinić
    Admin

Komentar  Zdravko Vučinić on 3/1/2014, 20:40

Momak, danas u svijetu postoji na milione teorija i svaka od njih ima svoje sljedbenike koji tvrde da je baš njihova teorija istinita i svi oni imaju neke svoje razloge koji često mogu da zvuče logično, ali su zapravo daleko od istine.
    Na primjer, imaš Jehovine svjedoke koji kada objašnjavaju Jovan 1:1 navode navodno grčku gramatiku iz koje proizilazi da Riječ nije Bog, nego da je Riječ bog. Dakle, umjesto veliko slovo B oni stavljaju malo slovo b. Kada ih slušaš, ti misliš da je to što pričaju ispravno, ali moraš uzeti u obzir i druge poznavaoce grčke gramatike. Takođe, treba uzeti u obzir i kontekst poglavlja, cijele knjige, cijele Biblije itd itd.
    Ja, kao jedan od osnivača IRI, volim da objašnjavam ljudima ono što je u mom domenu, dosta ljudi nam se javlja preko mejla, telefonom itd itd, ali postoji nešto što se zove "zdrav razum" i kada procijenim, onoliko koliko ja mogu da procijenim, da kod neke osobe ne postoji zdrav razum, onda ne postoji svrha za bilo kakvim objašnjavanjem. To ne znači da kod tebe nema zdravog razuma, ali ako vjeruješ ono što tvrdiš to se graniči sa zdravim razumom.
    Ne možeš ti na osnovu nekog navodno jezičkog objašnjenja da kažeš da sotona nije biće, pri tom ne uzimajući u obzir kompletan kontekst Biblije, a još kažeš da vjeruješ u nju. Osim toga, ti tražiš da ti mi objasnimo i negiramo ono što ti tvrdiš.
    Dakle, ja treba da ulazim sa tobom u jezičku gramatičku polemiku, kao sa Jehovinim svjedocima, a u Bibliji ima na desetine mjesta koja jasno potvrđuju i za šta nam nije potrebo poznavanje jezika i gramatike, da je Sotona biće i da Isus nije stvoreno biće, kao što Jehovisti kažu.
    Kada čovjek neće nešto da vidi onda je svako objašnjenje uzaludno. Isus je onda komunicirao sa vjetrom dok ga je sotona kušao i kada mu je Isus rekao idi od mene sotono. Kada ga Biblija naziva bogom i vladarem ovog svijeta, tu se vjerovatno misli na sinonim za zlo. Kada Biblija kaže da je sotona ušao u Judu ili ga opsjeo, tu se vjerovatno misli da je sotona neki pokrivač ili neka garderoba koja je prekrila Judu. Kada Isus kaže da je sotona otac laži i ubica on tu vjerovatno misli o nekom crtanom filmu ili stripu.
    Dobro, možda se malo šalim, ali to je jedini način da ti ukažem koliko je tvoja teorija besmislena. I sada ja treba da ulazim u gramatiku ili neko jezičko objašnjenje riječi svjetlonoša, lucifer, ovaj ili onaj. Mogu ja i to ako treba, ali jednostavno ne želim, jer ako budemo ulazili u takve i slične polemike onda možemo dovesti u pitanje i naš život, da li mi to uopšte živimo ili sanjamo. Isto tako ti možeš da me pitaš kako ja znam da je ovo život a nije san.
    Nemoj pogrešno da me shvatiš, ali ako si dobronamjeran bolje biti bilo da se baviš ključnim temama, a to je spasenje kroz Hrista, uključi molitvu, radi nešto pozitivno, druži se sa pozitivnim ljudima i sve će biti ok, a te fantastične teorije nikud ne vode. To je glavni cilj sotone, da negira sopstveno postojanje kod ljudi ili da sebe prikaže da neko rogato biće iz mitologije, kao neki sinonim zla itd itd.

triglav

Komentar  triglav on 3/1/2014, 21:44

U vreme Isusa, postojao je samo Tanah. Dakle, ucenje o Sotoni kao licnosti mora biti pre svega utemeljeno u SZ. Drugim recima, mora biti moguce pokazati u Tanahu da se na tom i tom mestu govori o satani kao licnosti. Ostavimo NZ po strani. Da li Tanah uci da je satana licnost ili ne...

Najvažnije pitanje je odakle potiče ta ideja o Satani kao pobunjenom anđelu i da li postoji osnova za tako nešto u samom hebrejskom tekstu. 27 puta se reč hasatan pojavljuje u Tanahu i uvek je to zajednička imenica ili glagol, nikad ime. To ste mogli da vidite da ste pogledali video, ali niste, jer znate da su to jaki argumenti protiv vaših stavova, pa birate da ih ignorišete. Prvo pojavljivanje reči satan u Bibliji – 4. Mojsijeva 22:22. „I Bog je poslao anđela na put da mu (Valamu) se suprotstavi.“ E ovo suprotstavi je to satan (lesaten – glatol). Jednostavno, Bog šalje nekoga ko će biti protiv Valama, ko će mu se suprotstaviti, ko će mu biti protivnik/hasatan. Ista ta reč se koristi i u Jovu i Zahariji i na drugim mestima. Gramatički je nepravilno prevesti reč hasatan kao Satana. Ako se već držimo teksta, ispuštujmo osovne principe prevođenja. Kad god se nečemu protivimo, postajemo satana u odnosu na to s čim se ne slažemo . Uzmite i proverite šta kaže 2. Sam 24:1 i 1. Dnv 21:1 i recite mi šta mislite o tome. To je, jednostavno, jevrejski način izražavanja, nešto što je karakteristično za njih. Nama je to malo neobično, ali ne suviše. Veći je problem što je došlo do mutacije biblijskog koncepta zla sa paganskim božanstvima. Bog uvek kaže da je On odgovoran za zlo, da On sve dopušta i kontroliše. Tu se uklapa i priča da Bog pušta Sotonu i da je na Njemu na neki način indirektno odgovoran. Ali, da li Bog na to misli kad kaže da je On taj koji dopušta zlo, ili smo mi kocept palog anđela učitali u tekst? Ono što znamo je da je Bog taj koji je odgovoran za zlo, u smislu da nas ne uništava kad se okrenemo od Njegovog Zakona, ali ono što se pretpostavlja je priča o Satani, koja, nema osnov u biblijskoj misli, već potiče iz neke mešavine rabinizma, kabale i zoroastrijanizma, a ima veze i sa brojnim drugim paganskim religijama koje govore o večnoj borbi dva kosmička principa. Mnogo toga se uvuklo u judaizam posle perioda vavilonskog ropstva. Zato i jeste jedan od Isusovih zadataka bio da uči narod izvornoj Tori, raskrinkavajući lažne koncepte koji su parazitirali na Bibliji. Jov. 12 puta se satan pojavljuje i uvek piše hasatan. Još jednom – to nije ime i namera pisca nije da nekog poimence nazove Satan. Pisac samo upotrebljava reč protivnik. Isto kao što i Bog, anđeli, sudije, Mojsije mogu biti Elohim. To je titula (to znači „onaj koji ima moć“) 1:6. “A jedan dan dođoše sinovi Božji da stanu pred Gospodom, a među njih dođe i Sotona.“. Prvo, ovde mora da se prevede - a među njima je bio i protivnik. Drugo, trebalo bi videti šta znači ovo pred Gospodom. Većina (možda i svaka) od 170 situacija (koliko sam uspeo da pronađem) pokazuju da se pod ovim izrazom podrazumeva dolazak neke osobe u Božije prisustvo, recimo u slučaju prinošenja žrtve, a ne nebesku audijenciju. 1. Moj 10.9. 1. Moj 19:27 „A sutradan rano ustavši Avram, otide na mesto gde je stajao pred Gospodom“. 2. Moj 30.8... Kasnije taj izraz postaje sinonim za odlazak u Hram radi molitve ili prinošenja žrtve. (Zaharija 8:22). S druge strane, Matej 18:10 kaže da su anđeli stalno u Božijem prisustvu. „I kad bi se obredili gozbom, pošiljaše Jov i osvećivaše ih, i ustajući rano prinošaše žrtve paljenice prema broju svih njih; jer govoraše Jov: Može biti da su se ogrešili sinovi moji i pohulili na Boga u srcu svom. Tako činjaše Jov svaki put.“ Očigledno je da je poput Jotora i Jov možda lično, a možda i ne, prinosio žrtve u ime svoje porodice, familije i plemena. Za naredni stih postoje dve mogućnosti: Isto tako već u sledećem stihu se kaže da su na to, ili neko drugo mesto gde su se vršili verski obredi došli i ljudi koji su zavidili i mrzeli Jova. „Lako je njemu kad ima sve. Da ostane bez bogatstva, odmah bi te zaboravio i prokleo“. Još jedna stvar: ako je već prvopobunjeni anđeo proteran iz neposrednog Božijeg prisustva, otkud on opet u Nebeskom Hramu, ako znamo da oni koji imaju greha ne mogu da budu u neposrednom prisustvu Božijem. Sad, možda se to može nategnuti i objasniti, ali je činjenica da to stvara probleme za priču o palom anđelu. Na osnovu svega, realna je mogućnost da su se ljudi okupili na nekom zemaljskom mestu i da se među njima našao neki lik koji je mrzeo Jova. I kao što anđeli (melek) mogu biti i ljudi i nebeska bića, tako i satana može biti zavidni čovek ili anđeo poslat od strane Boga. Zapazite još jednu stvar – Jov uvek, ali uvek, kaže da i zlo dolazi od Boga i ljudi, nikad od Satane, palog anđela. Sad, možemo da pretpostavimo da Jov ne zna da Satana postoji, a u stvari Bog pušta Satanu da čini zlo. Vrlo je moguće da je Bog dopustio tom čoveku (protivniku) da načini zlo Jovu, da bi pokazao da on služi Bogu iz ljubavi, a ne zato što je materijalno bogat. Može biti i da je Bog poslao anđela da nanese štetu Jovu, na osnovu reči protivnika. Ili, da sve, kao i „zao duh“ koji Bog šalje mnogo puta, potiču isključivo od Boga, jer Pismo uvek tvrdi da je sve od Gospoda. „Hoće li truba trubiti po gradu, a narod da ne dotrči uplašen? Hoće li biti nesreća u gradu, a Gospod da je ne učini?“ Amos 3:6. Ovde nije dopusti, nego učini - direktna odgovornost. Knjiga o Jovu je poput hagade (poučne priče koja ne mora da se zasniva na stvarnim događajima). I sam Ješua je često upotrebljava ovakav način učenja kroz svoje parabole. Ko su sinovi Božiji? U većini slučajeva su to ljudi koji služe Bogu (ceo NZ). Adam je sin Božiji, očevi nefilima takođe. Zanimljivo je da se Jovu 38:7 verovatno odnosi na anđele. Mislim da se tom rečju u Bibliji označavaju sva stvorenja, pogotovu ona verna Njemu. Obratite pažnju na još jednu stvar. 2. Pet 2:11 – „Kad anđeli, koji veću snagu i silu imaju, ne izgovaraju na njih pred Gospodom hulni sud;“ Vidimo da anđeli nemaju pravu da kleveću. To bi moglo naizgled da bude u suprotonosti sa teorijom koja se meni čini kao najtačnija. To je jedna mogućnost. Lično, smatram da je hasatan u Jovu anđeo, na osnovu 1:7 i 38:7, s tim da to nije Satana u smislu koji postoji danas, već u jevrejskom, biblijskom smislu, gde je hasatan neko ko stoji nasuprot nečemu, protivnik. Vrlo je moguće da su usled činjenice da je knjiga o Jovu po svojoj prirodi hagada, gde je suština (poruka) važnija od sadržine, neki aspekti priče „dramatizovani“, jer nisu bitni za širu sliku. Isus naziva Petra satanom kada je ovaj rekao da Ješua ne sme položiti svoj život. (Mat 16:23). Zašto? Pa zato što je to što je on rekao protivno Božijoj volji. On je protivnik/hasatan. Takođe, Jvn 6:70 „Isus im odgovori: Ne izabrah li ja vas dvanaestoricu, i jedan je od vas đavo?“ Preporučio bih da pogledate i ovaj grafički prikaz, koji možda i najplastičnije ilustruje koliko toga se učitava u tekst: http://www.one-gospel.org/concepts/i_concepts_06.htm

Zdravko Vučinić
    Admin

Komentar  Zdravko Vučinić on 4/1/2014, 00:35

Triglav

Čuo sam ja ovo i ranije, nešto slično ovome. Problem je što je to neodrživo. Ako ti je neki tekst sporan u jednoj knjizi, pogledaj drugu, pa pogledaj kompletnu Bibliju. Ne možeš da odvojiš SZ od NZ. Ako ih odvojiš, onda svašta možeš da dokazuješ.

Isus je razgovarao sa sotonom lično, a ne sa personifikacijom zla. Sotona je za sebe rekao da je vladar ovog svijeta, što je tačno u svakom smislu. Sotona je u Bibliji na više mjesta nazvan vladarem ili bogom ovog svijeta. To je ličnost, itekako.
    Kako znamo da su pisci u SZ mislili na sotonu? Kako znamo da se u Ezekijel i Isaiju misli na sotonu? Kada uzmeš u obzir cijelu Bibliju to je više nego jasno. Na primjer, riječ anđeo se u Bibliji koristi da opiše različite stvari, kao što si i naveo, ali to ne znači da anđeli, kao nebeska bića i ličnosti, ne postoje. Znamo da postoji Gabrijel. On je ličnost definitvno. Mi vidimo iz cijele Biblije da anđeli postoje itd.
    To što riječi u hebrejskom jeziku koje navodiš znače imenicu, glagol ili ne znam šta i označavaju protivnika ili nekoga ko se protivi, to i dalje ne znači da ne postoji pobunjeni anđeo koji je zbačen sa neba, koji je protivnik Božji koji se protivi svemu što je Božje itd. To je poenta. Ti ništa ne dokazuješ time, čak i kada bi sve bilo tako kako kažeš.
    Isus je, između ostalog, vidio sotonu kako pada s neba, sotona je kušao Isusa i razgovarao sa njim, sotona je povukao za sobom trećinu anđela, sotona je opsjeo Judu koji je izdao Isusa, sotona je otac laži... Ti nam dokaži da su ovo bile halucinacije Isusa Hrista i apostola i da oni zapravo nijesu mislili na ličnost.

Moraš uzeti kompletnu Bibliju u obzir. Literalni stil u biblijskim knjigama je različit i koriste se mnoge riječi koje mogu da ukazuju na različite stvari, ali je zato važno uzeti kompletan kontekst. Na primjer, hram je građevina, ali hram je i čovjek i Božji ljudi. Mihajlo, MIhael ili Mikhael, kako god hoćeš, znači "onaj koji je kao Bog" ili "ko je kao Bog". Ti možeš da dokazuješ razne stvari vezano za ovo ime, ali ako uzmeš kompletan Bibijski kontekst vidjećeš da se odnosi na Isusa. Izrael je bila ličnost (Jakov), ali se odnosi i na narod, vjerne ljude itd itd. Elohim je, kažeš, titula, ali iz konteksta možeš da vidiš na koga se odnosi. Na primjer, u Mojsije 1:1 se odnosi na Boga.
    Isto tako, iz Biblije znamo da postoji moćno biće sotona sa kojim je Isus komunicirao, koje je zbačeno sa neba itd itd itd itd. To što neka riječ može da znači "protivnik", a ne ime neke ličnosti, iz konteksta možemo da vidimo ko je protivnik, na koga se odnosi, na šta se misli itd itd. Sotona je aždaja, stara zmija, kaže Biblija. Ako ne uzmeš u obzir čitav kontekst onda je Evu prevarila životinja - zmija. Ali mi imamo kompletnu Bibliju iz koje možemo da vidimo da je to bio sotona koji je iskoristio zmiju itd itd itd.

Takođe, moraš uzeti u obzir i tipologiju, žrtveni sistem itd itd. Tamo vidimo da postoji jarac za Azazela itd. Zatim se na njegovu glavu svaljuju pokajani grijesi. Na sotonu će definitivno biti svaljeni svi grijesi onih koji će biti spašeni, jer je on uzročnik zla, a ne Bog. Bog nije razvio ili stvorio grijeh, nego se grijeh rodio u srcu jednog anđela. Taj anđeo je uzročnik zla, jer je imao slobodnu volju koju mu je Bog dao i koju je ovaj zloupotrijebio. Nije Bog uzročnik zla jer je stvorio anđela, nego je ovaj uzročnik jer je zloupotrijebio slobodnu volju. Na kraju će na njegovu glavu biti svaljeni pokajani grijesi, i to pokazuje i tipologija u SZ.

Da ne govorim o dokazima o sotoni izvan Biblije. Šta ćemo sa svim satanizmom po svijetu, svevidećim oko, obožavanjem sotone, lucifera, demona itd itd. Pogledaj na našem sajtu odjeljak Okultizam, a u okviru njega imaš nekoliko kategorija, kao što su Tajna društva, Paganizam itd, tu ima mnoštvo dokaza o sve tome.

Mogao bih do sjutra da pišem o temi sotone, ali zaista nemam inspiraciju u ovom smislu o kojem ti pričaš, jer smatram da su stvari više nego jasne. Ako neko možda ima dilemu i vjeruje u to što ti pričaš, neka vjeruje... Svakom iskrenom tragaocu Bog će otvoriti oči prije ili kasnije.

Ako zaista vjeruješ u to što pričaš, onda si upao u nešto što nije dobro i ko zna kakve teorije imaš u glavi kada je u pitanju istina o Bogu, Bibliji i svim najvažnijim pitanjima. Mislim da je tebi, kao i svima nama, potrebno da shvatiš jevanđelje, osnovne istine o spasenju, i da to prihvatiš...

Vlatko

Broj komentara : 456
    Registration date : 2009-07-04

Komentar  Vlatko on 4/1/2014, 00:45

Triglav, za tebe je i Eliezer mala beba.  cheers cheers cheers cheers cheers

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 5/1/2014, 21:32

Popodnevno loše vrijeme i neizlazak iskoristili smo za malo detaljniju analizu pitanja koje je izloženo u ovoj temi i to objavili kao članak:
    DA LI SU SOTONA I DEMONI STVARNE LIČNOSTI?

Eliezer

Komentar  Eliezer on 8/1/2014, 09:20

PavleS (citat):Popodnevno loše vrijeme i neizlazak iskoristili smo za malo detaljniju analizu pitanja koje je izloženo u ovoj temi i to objavili kao članak:
    DA LI SU SOTONA I DEMONI STVARNE LIČNOSTI?

Kad jednom slažete nešto krupno, a sujeta vam ne da da se pokajete, obrazac je uvijek isti, kako kod pojedinaca tako i kod vjerskih zajednica. Dalje se ta ista laž gaji i zaliva da ne uvene.

Znači, sve je alegorija al gle čuda, jedno Heruvim nije?  Rolling Eyes 

Car Tira nije car Tirski, Eden je u stvari neki drugi "duhovni Eden" - jer se ne uklapa u raniju dogmu pa si morao da ga zalivas da ne uvene.  What a Face 

I šta kaže tekst:

"Zbog obilja trgovine tvoje ispunio si se nasiljem, pa si greh počinio. Zato ću te kao obesvećenog odstraniti s Božje gore i uništiću te, heruvime zaštitniče, između plamenih stena."

I ovde vjerovatno misli na "duhovnu trgovinu" sa Evom, pošto postoji zemaljska trgovina i nebeska, tj. "duhovna trgovina". Zalivaj, zalivaj... neće da ti škodi.  afro 

Kako se samo nisi sjetio da je Sotona u stvari biljka, lijepo ti piše kasnije da je bio jedan od najvećih kedrova u Edenu? Pa ako je mogao biti Heruvim, što ne bi mogao biti i biljka?

Eto ti ideje... Idea Ionako ti malo ovo stado, a svaka sekta mora da ima nešto specifično. A pošto su ovo sa tvog sajta već ranije patentirali Adventisti i EGW, tebi ostaje da u svjetlu najnovijeg ekološkog probuđenja Greenpeace proglasiš "malim rogom" iz Danila i Otkrivenja, pa iz Crnu Goru sa sabljom da pošječeš sve veliko drveće.  

Eliezer: komentar modifikovan dana: 8/1/2014, 09:27; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : Da zbunim protivnika, da ne kažem Satanu.)

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 8/1/2014, 14:08

Kad jednom slažete nešto krupno, a sujeta vam ne da da se pokajete, obrazac je uvijek isti, kako kod pojedinaca tako i kod vjerskih zajednica. Dalje se ta ista laž gaji i zaliva da ne uvene.
    Tako je Lazare, ovo najviše važi za Ješe. Miško vojvoda je bio prilično normalan lik dok nije postao Ješa.

Znači, sve je alegorija al gle čuda, jedno Heruvim nije?
    Karikiraš, Lazare, ko je rekao da je alegorija? Radi se o usporedbi, malo dijete bi shvatilo.

Car Tira nije car Tirski, Eden je u stvari neki drugi "duhovni Eden" - jer se ne uklapa u raniju dogmu pa si morao da ga zalivas da ne uvene.
    Car tirski je car tirski, a njegov karakter ga je učinio adekvatnim za takvu proročku sliku. Ne mogu da vjerujem da si toliko zlonamjeran, ili si glup, nema treće...

"Zbog obilja trgovine tvoje ispunio si se nasiljem, pa si greh počinio. Zato ću te kao obesvećenog odstraniti s Božje gore i uništiću te, heruvime zaštitniče, između plamenih stena."

I ovde vjerovatno misli na "duhovnu trgovinu" sa Evom, pošto postoji zemaljska trgovina i nebeska, tj. "duhovna trgovina".
    Misli se na nepoštenu manipulaciju i iskorištavanje drugih, u čemu je čika Dijablo nenadmašni majstor, a priča se i za Ješe slično...

Eto ti ideje... Idea Ionako ti malo ovo stado, a svaka sekta mora da ima nešto specifično.
    Lazare, ako nijesi ni to shvatio, ne zanima nas nikakvo "stado" nit prevara bilo koje vrste, naša želja i namjera je iznijeti čistu istinu pa ko to hoće, dobro mu učinjelo, ko neće, neka traži ko će mu češati uši. Kad bismo počeli da se bavimo nekim manipulacijama i izvrtanjem, pojavilo bi se "sledbenjika" kao pečurki posle kiše.

triglav

Komentar  triglav on 8/1/2014, 18:52

Ponovo moramo biti oprezni da ne učitamo u tekst ono čega tu nema. Drugi stih 28. poglavlja jasno kaže kome su upućene ove reči – vladaru, princu Tira. Vrlo je moguće je ovo sin ličnosti iz 12. stiha, ili neki suvladar, jer je na Bliskom istoku bila česta pojava da postoje dva vladara, a realna mogućnost je i da je to ista osoba. U svakom slučaju, reč je o ljudskim bićima.
    U 2. stihu piše da se vladar Tira uzoholio, a on je ipak samo zemaljski čovek. To je ono što piše i vladar Tirski je predmet ovog dela Jezekiljovih spisa. Nigde nema kosmičke borbe i palog anđela.
    Dalje, u trećem stihu vidimo da mu se prorok ruga i kaže da je mudriji od Danila (jer je umislio da je savršen i postao ohol), i da je zbog „mudrosti“ skupio toliko blago u svoje riznice. Šta će duhovnom biću zlato i srebro? S druge strane, ako je vladar Tira zaista samo zemaljski čovek, onda je sasvim logično da kao pohlepan čovek skuplja materijalno bogatstvo. U 5. stihu vidimo da se njegovo srce uzoholilo zbog zemaljskog bogastva. Sedmi stih nam kaže da će na njega doći tuđinci koji tlače narode i da će izvući mačeve i uništiti taj njegov sjaj. Kako mogu zemaljski ljudi mačevima da napadnu duhovno biće? Ponovo, sve ovo ima smisla ako je princ Tira zaista to što piše – paganski, oholi zemaljski vladar. Isto važi i za 8. stih; zar će Satana poginuti poput ljudi pobijenih na moru? U 9. stihu Bog ponavlja da je CT samo čovek. 10 stih se takođe jasno odnosi na čoveka.
    Idemo na 12 stih i nadalje. Naravno da će prorok o kralju govoriti u superlativima, jer se u tom duhu govorilo o zemaljskim vladarima. Pogledaj tri poglavlja kasnije i opis faraona. Pogledaj opis i reči koje Bog koristi. Upoređuje ga sa drvetom koje je bilo najviše od svih Šta kažu 8. i 9. stih? „Drugi kedrovi u Božijem vrtu mu nisu bili ravni... Nijedno se drvo u Božijem vrtu nije moglo uporediti sa njim... Zavidelo mu je sve ostalo edensko drveće koje je bilo u vrtu istinitog Boga.“ Da li ovo znači da je i faraon bio u Edenu? Ili Bog jednostavno kaže da mu je On dao carstvo koje je poput Edena po svojoj lepoti? Možda baš zato u Jezekilju 28:13 i piše da je Bog cara Tirskog bukvalno stvorio – „hibaraka“, što je glagol koji jedino ide uz Božije ime, a da se pod tim misli dan kad je krunisan. To ima logike, pogotovu ako imamo u vidu kako su izgledale ceremonije krunisanja u drevna vremena, gde je novi car oblačio najlepša odela, ukrašena najlepšim draguljima, gde je muzika svirala. Zato i reč koja se prevodi kao načinjeni (ti biše bubnji i svirale) doslovno znači postavljeni, pripremljeni, što je i razumno, ako shvatamo da je reč o zemaljskom monarhu, kog je Bog postavio da bude čuvar (heruvim). Heruvimi su postavljani da čuvaju nešto što je vredno, i kao što anđeo (glasnik/malah) može biti nekad čovek, nekad nebesko biće, tako isto može i heruvim. Seti se, Hiram, car Tirski, je bio jedan od ktitora (zaštitnika, heruvima) Hrama, jer je bio prijatelj sa Solomonom. Jezekilj praktično poručuje tadašnjem caru da bi trebalo da ga bude sramota, jer je ukaljao ime svog čukundede kome je poverena posebna čast. Uprkos svemu, ovaj je odbio da bude Božiji sluga i uzoholio se. Zašto. 16. stih – „zbog obilja tvoje trgovačke robe“; „postaviću te pred kraljeve“ (jer je i on sam kralj, da bi i ostali videli kako izgleda kad Bog sudi). 18. stih – „nepoštenom trgovinom svojom“. Problem za konvencionalni koncept Satane je i 19. stih.

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 8/1/2014, 18:57

triglav (citat):Ponovo moramo biti oprezni da ne učitamo u tekst ono čega tu nema. Drugi stih 28. poglavlja jasno kaže kome su upućene ove reči – vladaru, princu Tira. Vrlo je moguće je ovo sin ličnosti iz 12. stiha, ili neki suvladar, jer je na Bliskom istoku bila česta pojava da postoje dva vladara, a realna mogućnost je i da je to ista osoba. U svakom slučaju, reč je o ljudskim bićima.
    Valjda se sad više niko normalan ne čudi što sam ti brisao ove budalštine u početku.

Eliezer

Komentar  Eliezer on 8/1/2014, 21:08

Triglave, kapa dole. Sto bi se reklo ''izdominir'o si''. Wink

PavleS, drz' se ti Greenpeace-a i bastovanstva.

P.S. ne volim biti sarkastican i na taj nacin voditi razgovore ali sa nasim patrijarhom Pavlom ne moze se drugacije jer umislio da ce imat uspjeh kao njegov uzor Miki samo ako ga sto vise iskopira i izbjegava odgovore providnim sarkazmom. Wink

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 8/1/2014, 21:52

Eliezer (citat):Triglave, kapa dole. Sto bi se reklo ''izdominir'o si''.  Wink

PavleS, drz' se ti Greenpeace-a i bastovanstva.

P.S. ne volim biti sarkastican i na taj nacin voditi razgovore ali sa nasim patrijarhom Pavlom ne moze se drugacije jer umislio da ce imat uspjeh kao njegov uzor Miki samo ako ga sto vise iskopira i izbjegava odgovore providnim sarkazmom. Wink
    Lazareva Oda ludosti. Ti se negdje u svom životu bio vrlo blizu obraćenja ali ti neki grijeh nije dao da se otrgneš pa sad imamo situaciju sa sedam drugih gorih demona (Matej 12:45).

Sponsored content

Komentar  Sponsored content Today at 15:05

Danas je 6/12/2016, 15:05