BIBLIJSKI FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» Biblijski razgovori
ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty14/4/2024, 23:34 by PavleS

» PITANJA - RELIGIJA
ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty14/4/2024, 21:19 by PavleS

» DOKAZI (OT)PADA ADVENTISTIČKE CRKVE
ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty8/4/2024, 17:15 by PavleS

» MAČ I CARSTVO MIROLJUBA PETROVIĆA?
ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty27/3/2024, 13:02 by Niko bez Boga

» HRIŠĆANSKA MUZIKA I PJESME
ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty16/1/2024, 18:28 by Niko bez Boga

» Septuaginta/LXX - doslovni prijevod:
ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty30/10/2023, 13:47 by PavleS

» PAGANIZAM I OKULTNI SIMBOLI I OBIČAJI
ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty21/9/2023, 17:23 by PavleS

» Crkve i manastiri
ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty11/9/2023, 11:23 by NecaPereca

» PSIHOLOGIJA
ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty31/8/2023, 15:24 by Jelena83

April 2024

SunMonTueWedThuFriSat
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Calendar Calendar


+19
JasnaRR
Jelena
Mato T
ro004
AlenK
Nenad
Jovana
Radule
Ivan__
kainos
PavleS
szabatka
Tako-je
Zdravko Vučinić
Storm
Eliezer
Splanzlajs
Vlatko
beka26
23 posters

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    avatar
    Eliezer


    Broj komentara : 128
    Registration date : 2013-10-09

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Eliezer 24/10/2013, 13:13

    Zdravko Vučinić (citat):  Daj nam jedno pročanstvo koje smo promašili  
    Pisem o tome ovde, i svako moze da procita da se stalno ne ponavljam.

    Zdravko Vučinić (citat):  a ti nam kaži
    kako se to pročanstvo ispunilo. Dakle, nećemo samo kritiku nego nam daj i rješenje za to prorčanstvo koje smo mi promašili.  
    I na to sam ti vec odgovorio, kao i sta je smisao cijele diskusije.

    Zdravko Vučinić (citat):  Dobro, ali kako to da baš od zvaničnog uspostavljanja papstva do hapšenja i pada...  
    Problem je sto ste sami za sebe odredili "zvanicno ovo", "zvanicno ono"... i onda se sve fino uklopi.

    Zdravko Vučinić (citat):  uspostavljanja mise do pada papstva ima 1290 dana  
    Smjesno tumacenje da je Papa ili misa "gnusoba pustosna" jer i po isteku 1290 i 1335 godina (a ne dana kako tekst kaze), po tom tumacenju i dalje postoji papa i dalje se misa sluzi (i to jace i vise nego ikada). To je teska i iznudjena simbolika bez glave i repa, koja uzgred budi receno tesko narusava jednostavno znacenje teksta.

    A po knjigama koje ovde dilate Papstvo je danas najjace i najuticajnije nego ikada prije u istoriji.

    Zdravko Vučinić (citat):  Da, mali rog se uklapa. Promijenili su 10 zapovjesti  
    Tekst govori o "promjeni zakonA" (ovo A je jako bitno), pa ste tako i vi promjenili zakone o Pesahu, praznicima, obrezanju itd itd.

    To je isto i Papa uradio, pa je to samo zacinio i onim o nedelji i kipovima.

    Medjutim, kako god okrenes i jedni i drugi ste "promjenili (neke) zakonE",  a to sto se kompletan Bozji zakon (Tora) zloupotrebljava sa drugim djelovima ili temeljima samog Zakona je druga prica - koja se svede na isto - PROMJENA ZAKONA!

    Tako isto Katolici pravljenje kipova pravdaju Heruvimima u Hramu, a vi ukidanje mnogih zakona pozivanjem na temelj zakona, sto je samo po ebi aspurdno i kod jednih i kod drugih.

    Zdravko Vučinić (citat):  promijenili su vremena (dan odmora, računanje vremena i sve ostalo što pod vremenom može da se uzme).  
    I vi ste! Praznike ste ili ukinuli ili promjenili, kao i mnoge druge stvari. Pa tako npr. Pesah je ukinut a ZAMJENJEN pricescem i sl. stvarima.

    Zdravko Vučinić (citat):  Dakle, itekako se uklapaju (katolici).  
    Niko ne spori da su oni pagani i bezakonici.

    Zdravko Vučinić (citat):  Ova sila koja je to uradila vlada svijetom vjekovima i ima ubjedljivo najviše sljedbenika u istoriji. Oni se računaju, a ne tamo neki marginalci.  
    Generalno i Hriscanstvo i Islam su mnogo mnogo vladali i ugnjetavali druge, sa ogrmonim brojem sljedbenika. I naravno da se racunaju, ali samo treba da vidimo gjde i kako - a ne da ih svuda trpamo.

    Zdravko Vučinić (citat):   Vidi se koliko si neozbiljan i da moguće da nijesi ni dobronamjeran. Zašto stavljaš tri tačke nakon moje riječi da ja znam koncept.  
    Ne radim to iz zle namjere vec zbog prakticnosti.

    Ako ti je duga misao onda samo stavim tri tacke da TI znas na sta odgovaram (jer tebi odgovaram), a svi ucesnici koji citaju forum lako mogu da se vrate i procitaju do kraja sta si napisao.

    Znaci, razlog je prakticnost zarad sto manje duzine posta i vidljivosti. Ako zaista mislis da je iz drugih razloga ili ti smeta, nije problem citiracu sve do kraja... medjutim, nema potrebe jer svakako tvoji postoji stoje tu i svako moze da ih cita u integralnom obliku - pa ako cita redom bice mu jasno na sta se misli.

    Zdravko Vučinić (citat):  Požuri, molim te. Pusti mene, pusti nas, daj nam ti odgovore, protumači nam ih, pa da skinemo sa sajta tekstove o pročanstvima, pa da stavino neke nove, sa novim, boljim i jasnijim tumačenjima.  
    Nije poenta da se ljudi tretiraju kao debili i da im se sve nacrta i "pojasni" - i ako smo dovoljno harizmaticni ili intelektualno jaki da od njih pravimo ovce koje bleje a da im mi budemo Gurui. Poenta je da se nauce razmisljati i da sami za sebe donose zakljucke.

    Zdravko Vučinić (citat):  Govorim dakle o religijskim sistemima, a ne o svim ljudima koji su u sistemu.  
    I ja isto.
    avatar
    Eliezer


    Broj komentara : 128
    Registration date : 2013-10-09

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Eliezer 24/10/2013, 13:21

    PavleS (citat):  I šta kažeš, ispunila se 3,5 vremena za vrijeme Navuhodonosora,
    LAPSUS! ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 311903 

    Zaboravio sam samo da napisem SLICNO ispred vrijeme (kao sto sam mislio) pa neko ko je samo to procitao mogao je pogresno razumiti. Ali pogledaj kontekst nase price prije toga i jasno se moglo vidjeti na sta mislim. A evo vraticu se da ispravim tu malu gresku, da ne bude zabune.

    Ubacio sam "slicno" ispred, tako da je to rijeseno. A i u zagradi sam dodao ponovo na sta mislim.

    Kazem samo da je poveznica za 3.5 vremena (da znamo koliko to traje), onih 7 vremena koja su se ispunila za vrijeme Navuhodonosora! To sam i prije i poslje tog posta naglasio (jer je 3.5 pola od 7).

    Znaci ispunila su se 7 vremena, to sam htio da kazem! Isto tako sam rekao da u tekstu NEMAMO tacnu informaciju KOLIKO JE TO VREMENSKI TRAJALO.

    Ti kazes da je 7 godina, ja kazem da to nigdje ne pise. Iako, logicki postoji mogucnost da zaista jeste u pitanju 7 godina i da se to poklopilo sa 7 vremena.

    PavleS (citat):
    Ti i ovaj Tako je ste odavno zreli za banovanje, ali možda Zdravko ima još strpljenja za razgovor...
    Toliko o inkviziciji!

    Ako ces me banovati zarad razlicitog stava ili pitanja koje sasvim normalno i kulturno postavljam, samo izvoli i nek ti je na "cast, cojstvo i postenje".
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 24/10/2013, 14:05

    Eliezer, gore sam ostavio tekst o 70 sedmica tu ima malo više detalja pa vidi zašto smatramo da je Danilo jasno protumačen i zašto uzimamo te periode kao godine. Ako na to imaš primjedbe, ja nemam šta drugo da ti kažem. Dakle, to je u Danilo 9. A što se tiče ostalih Danilovih proročanstava možemo i o tome detaljnije, pa da vidiš da su i tu stvari jasne.

    Ukratko da odgovorim na neke tvoje misli.

    Ja odmah da kazem, i da budem potpuno iskren, nemam definitivan stav oko tih pitanja, jer ih jos istrazujem i "vagam". To sam odmah na pocetku i rekao, i nije to neka tajna niti je sramota.
    Pokusavam da se fokusiram na tekst i sam jezik kako bih na osnovu tih fragmenata sklapao mozaik, a trudim se da izbjegavam da sklopim pricu i da onda to uklapam u tekst.
    Ali, isto tako dovoljno dosta znam da prepoznam kada negdje nesto "smrdi" i kada se "nateze tekst" da bi se uklopila neka prethodno kreirana prica.
    A posto si trazio alternativu ovim tumacenjima koje si iznio (sticem utisak da mislis da niko drugi nema nikakvo tumacenje), mogu za sada samo da ti ostavim neka razmisljanja na te teme u okviru Jevrejske misli.

    http://judaismsanswer.com/Daniel%209.pdf

    Ovo sam ti vec ostavio vezano za Daniela 9 i tu si mogao da procitas tumacenje i ispunjenje nekih vremenskih perioda.

    https://ia700307.us.archive.org/31/items/commentaryonbook00japhuoft/commentaryonbook00japhuoft_bw.pdf

    Usput sam nasao i komentar cijelog Danijela, sola scriptura, od jednog Karaitskog Hahama, gdje objasnjava sve sto si trazio - sto bi tebi moglo biti zanimljivo buduci da imas odbojsnost prema rabinskim izvorima.
    Naravno, nista od navedenog nije apriori  moj stav, ali ako nista pokazuje da i u okviru Jevrejske misli postoje jasna objasnjenja prorocanstava sa konkretnim datumima.
    Daj, momak, ovo je neozbiljno. Sam si rekao da sve može da se uklopi i sve može da smrdi, ali ti si skeptik koji je možda prešao sve granice skepticizma, a onda to nije više skepticizam nego nešto drugo. Evo ti gore jasne stvari o Danilu 9, pa mi daj alternativu na to.

    Ali jedno jesi u pravu i to se mora priznati. Ti jesi u nezavidnijoj poziciji od mene, jer ti imas definitvan stav dok ja ne... a pored toga u kontekstu prorocanstava oko Danijela vecinu vremena sam samo "napadao" (sto nije slucaj vezano za druge teme oko kojih smo pricali).
    To sto ja nemam definitivan stav i ne znam neke stvari, ne znaci da ne znam nista i da ne mogu da postavljam pitanja, i da samo zato sto ja nemam odgovore ne odredjena pitanja, tvoji su po automatizmu ispravni.
    Ja pokusavam da vidim sta tacno tekst kaze, da bi na osnovu toga uopste mogao da dalje dublje razmisljam, dok ti nipodastavas jednostavno znacenje teksta zarad koncepta koji zastupas.
    Poguraj se malo onda, razgraniči neke stvari. Ako si iskren, traži da ti Bog otvori oči. Ne može biti da ne ma istine ili da se nešto ne zna kod najvažnijih tema. Sve se uglavnom zna kod tih tema.

    S druge strane, ti cijelo vrijeme tvrdis da imas Bozje vodjstvo i Bozji pecat  oko ovih stvari (pa se navikni malo na to "breme" i odgovaraj na pitanja kao nosilac istine za koga se izdajes). Bas zbog toga i moji "napadi" na tumacenje, jer mnoge stvari uzete sa pretpostavkama koje nisu u tekstu i mnogo toga tu "smrdi".
    Nijesam za sebe upotrijebio te riječi oko Božjeg vođstva ili pečata, ali isto tako vjerujem da nijesam sam od sebe došao do nekih zaključaka. To je lična stvar ali imao sam dosta životnog iskustva sa Bogom, i kako sam dolazio do određenih sazanja koja su značajna za život, počevši od prirodnog liječenja pa do teologije. Možda sam u zabludi, vidjećemo.

    A sto se tice stvari koje ti iznosis, i za koje smatras da su jedina istina, ne treba da ti smeta sto ja postavljam pitanja jer ovo je mjesto gdje taj tvoj koncept testiram.
    Ne smetaju meni pitanja, postavi 1000, ali nemam energije da objašnjavam, na primjer, da Mesija treba da dođe poslije 69 sedmica a ne poslije 7, jer ako to ne vidiš u tekstu, ja ne mogu dalje, jednostavno ne mogu, pa ti to shvati kako hoćeš.

    Tu ja nista ne mogu pomoci, ako sve znate i ako sve sto nije u skladu sa vasom istinom je automacki "Papa skuvao" preko "Jezuitske kuhinje".
    Kad vidim da neko insisitira na nekim stvarima preko mjere, kad neko ne vidi ono što jasno piše, kad neko na primjer ne vidi da kad živiš nezdravo da ima da te jad nađe, onda smatram da tu nijesu čista posla - ili da taj neko nema kapacitet i da je neozbiljan, ili ima neki zadatak. Ostavljam mogućnost da si dobronamjeran, ali da nesvjesno radiš neke stvari, ali to moraš dokazati.

    Nešto ću ti odgovoriti i iz tvog drugog posta.
    avatar
    Eliezer


    Broj komentara : 128
    Registration date : 2013-10-09

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Eliezer 24/10/2013, 14:35

    Zdravko Vučinić (citat): Ti se baviš egizibicijama, a ne ja. Čuo sam ja ovo i ranije, ali vjeruj mi, i pored najbolje volje, nijesam mogao da se složim, jer odmah pada u vodu.
    Međutim, možda si ti ipak u pravu a ne ja. Zato ćemo to da ostavimo čitaocima.  
    To i jeste poenta! Da citaoci sami procjene, a ti i ja da dijalogom razmisljamo o nasim odgovorima, i da probamo nesto nauciti.

    Zdravko Vučinić (citat): Za početak. Suština moje priče i onoga što ja vjerujem, a mislim da je Biblijski potkovano, se razlikuje od onoga što je svojevremeno Miroljub pričao dok je bio u HAC. Dakle, nije to isto u suštini. Jesu možda ista proročanstva ili slična, ali ne nikako poruka. Poruka nije ista.
    Ja zastupam jevanđelje. To je moja poruka, a ne prorčanstva. Proročanstva su značajna, ali poruka jevanđelja je spasonosna.
    Posto sam odgledao ta njegova predavanja, mogu reci da je i on isto to zastupao u tim predavanjima u NS. Poruka je identicna i mislim da je u tom periodu bio jako popularan i omiljen u HACu, za razliku od kasnijeg vremena. To je moje slobodno ubjedjenje.

    Zdravko Vučinić (citat): Zato ja nijesam možda adekvatan sagovornik za tebe Eliezer.  
    Sagovornik nije tu da te tapse po ramenu i da se u svemu sa tobom slozi, vec da razgovara o svemu i kriticki razmislja kroz kulturan dijalog.

    Zdravko Vučinić (citat):  Prvo, 70 sedmica je određeno Jevrejima i tačka, a u okviru tog perioda dolazi Mesija, biva ubijen i ukida žrtveni sistem (pa sad ti naglabaj ko bi to mogao da bude, možda taj još nije došao)
    Naravno da je odredjeno Jevrejima, a koliko je ovo ostalo tacno upravo testiramo.

    Zdravko Vučinić (citat):  Drugo, ta tvoja podjela ovih sedmica imala bi možda smisla kada bi nakon svake od te podjele pisalo o nekom događaju koji treba da se desi.
    Pa i pise.

    Nakon sedam sedmica dolazi Pomazanik vojvoda (neki a ne THE), nakon toga grad se gradi 62 sedmice, pa poslje te 62 sedmice biva ubijen Pomazanik, a u posljednjoj sedmici Vojvoda ukida zrtvu i prinos.

    7 sedmica = odrednica za Pomazanika Vovjvodu
    62 sedmice = odrednica za period izgradnje grada, i ODSJECANJE (ne mora znaciti ubijanje) Pomazanika nakon tog perioda
    Zadnja sedmica = sklapanje saveza Vojvode za tu sedmicu, ukidanje zrtve i prinosa, unistenje hrama i grada


    Eliezer: komentar modifikovan dana: 24/10/2013, 14:43; prepravljeno ukupno 1 puta
    avatar
    Eliezer


    Broj komentara : 128
    Registration date : 2013-10-09

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Eliezer 24/10/2013, 14:41

    Tako-je (citat):Zasto se sad izvlacis i vracas na opsti koncept, ajde da udjemo u srz ovog detalja oko sredine sedmice Smile
    Pitanje nema smisla jer Zdravko svakako ne vjeruje da je to doslovna sedmica nego sedam godina, a polovina od sedam godina je 3.5 godine a ne srijeda, cetvrtak ili petak.

    Da on vjeruje da su te sedmice doslovni dani sedmice, onda bi to pitanje oko Isusa i imalo smisla. Ovako on cita "sredina sedmice" a misli "tri i po godine". Wink
    avatar
    Eliezer


    Broj komentara : 128
    Registration date : 2013-10-09

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Eliezer 24/10/2013, 14:43

    Zdravko Vučinić (citat):  Na osnovu čega si utvrdio shvatio da Mesija dolazi nakon 7 sedmica? Polako, nemoj da žuriš, možda je tako, a možda nije.
    Pise. Do Pomazanika vojvode bice 7 sedmica.

    I jos 62 sedmice da se pogradi grad. Zato i kaze "nakon 62 sedmice" a ne nakon 69 sedmica!

    Cemu razdvajanja ta dva perioda na 7 i 62 ako se jedan ne odnosi na jedno a drugi na drugo?!

    Uzgred, u Hebrejskom NEMA SMISLA da ako vec hoces reci "do necega ce biti 69 sedmica" kazes to "do toga i toga ce biti 7 sedmica i 62 sedmice"!

    Ali imas smisla ako hoces reci "do ovoga ce biti 7 sedmica i 62 sedmice da se uradi to to i to". ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 918427 

    To je isto kao da ja tebi kazem:

    "Dok ne dodjem u Podgoricuu bice 10 dana i 15 dana dok ne napravim kucu. E onda poslje tih 15 dana se vracam kuci."

    Znaci ja dolazim u PG za 10 dana a ne za 25 dana! 15 dana cu gradit kucu, i zato sam u PG 15 dana i nakon 15 dana se vracam kuci.

    Zdravko Vučinić (citat):  Ovdje vidimo kada će Mesija biti ubijen. Poslije 62 sedmice.
    Pomazanik ce biti "odsjecen" a ne ubijen! Tu nema glagola ubiti!

    Sad ces ti mene pitati, a sta onda znaci "odsjecen"? Pitanje za razmisljanje, i bilo bi zanimljivo istraziti sta je sve konretno znacilo kada se ovaj glagol koristio u kontekstu ljudi, jer znam da ne mora znaciti ubijanje.

    A bas zato sto kaze "poslje 62 sedmice" a NE "poslje 7 sedmica i 62 sedmice" (ili poslje 69 sedmica kako ti kazes) ti ukazuje da su 7 i 62 razdvojeni odredjenim dogadjajem, tj. dolaskom Pomazanika Mesije.

    Zdravko Vučinić (citat):  Dakle, ovdje nema odvajanja nego se kaže 7 i još 62.
    Do Pomazanika 7 i jos 62 za izgradnju grada. Nema tu tacke, nastavlja se stih i kaze ZA STA "jos 62 sedmice".

    Zdravko Vučinić (citat): Ovdje ON je lična zamjenica itd itd, i evidentno se misli na Mesiju, ali čitaj dolje tekst koji ću ostaviti za detalje.  
    Licna zamjenica On se valjda po zakonima gramatike i zdravog razuma odnosi na zadnji subjekat stiha, a to je Vojvoda.

    Zdravko Vučinić (citat):  Pomazanik ne neko ko je određen sa neku misiju, pomazan itd itd, ali vo je sada tvoje filozofiranje.
    Pomazanici ili Mašihim u Tanahu su kraljevi ili svestenici i na njih se mazalo, tj izlivalo ulje kada bu ulazili u sluzbu i odatle i rijec Pomazanik. To ti pise u tekstu i to je sola scriptura na koju se stalno pozivate u IRI.
    avatar
    Tako-je


    Broj komentara : 98
    Registration date : 2013-10-09

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Tako-je 24/10/2013, 16:03

    Evo prevoda sa hebrejskog jezika:

    Danilo[Daniel] 9

    25 Zato treba da znaš i da razumeš: Od časa kad izađe reč da se Jerusalim obnovi i ponovo sagradi do pomazanika vođe biće sedam sedmica, i šezdeset i dve sedmice da se Jerusalim* obnovi i ponovo sagradi s trgom i zidinama, ali u teško vreme.
    26 A posle šezdeset i dve sedmice pomazanik će biti odsečen i ništa mu neće ostati.

    A grad i svetilište razoriće narod jednog vođe koji dolazi. I kraj tome biće s bujicom uništenja. I do kraja će biti rat. Pustošenja su ono što je određeno.
    27 I on* će tokom jedne sedmice sklopiti nadmoćni savez[sporazum] sa mnogima, a u polovini te sedmice prouzrokovaće prestanak žrtvovanja i redovnog[svagdašnjeg] prinosa. I na krilima užasa, koja pustoše, i do kraja i ono što je određeno, izlivaće se dalje na onu pustoš.”

    *25 Jerusalim - Tu umjesto Jerusalim piše "ona", i vidimo da se odnosi i misli na Jerusalim, jer u hebrejskom jeziku je Jerusalim ženskog roda, pa sam stavio Jerusalim radi boljeg razumijevanja.

    *27 on - Logično je da se odnosi na vođu i narod koji pustoši, a ne na pomazanika, jer vođa i narod koji pustoši razaraju grad i svetilište sto uzrokuje da se prestaje sa žrtvovanjem i redovnim prinosom.


    Tako-je: komentar modifikovan dana: 24/10/2013, 19:41; prepravljeno ukupno 2 puta
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 24/10/2013, 17:35

    Eliezer

    Nakon sedam sedmica dolazi Pomazanik vojvoda (neki a ne THE), nakon toga grad se gradi 62 sedmice, pa poslje te 62 sedmice biva ubijen Pomazanik, a u posljednjoj sedmici Vojvoda ukida zrtvu i prinos.

    7 sedmica = odrednica za Pomazanika Vovjvodu
    62 sedmice = odrednica za period izgradnje grada, i ODSJECANJE (ne mora znaciti ubijanje) Pomazanika nakon tog perioda
    Zadnja sedmica = sklapanje saveza Vojvode za tu sedmicu, ukidanje zrtve i prinosa, unistenje hrama i grad
    Uozbilji se zaista. Nemoj da budeš brisan, ali ne zato što to želimo, jer ne želimo, ali pretjeruješ.

    Pročitaj mojet tekst o tom prorčanstvu, eto ti ga gore. A ovo što ti pišeš je neodbronamjerno ili glupo. Pa izaberi u koju si kategoriju.

    U Danilu 9:25 data je polazna tačka za račun proročanstva o 70 sedmica: „Zato treba da znaš i da razumiješ: Od časa kad izađe riječ da se Jerusalim obnovi i ponovo sagradi pa do pomazanika vođe, biće sedam sedmica, i još šezdeset i dvije sedmice. Jerusalim će se obnoviti i biće ponovo sagrađen s trgom i opkopom, ali u teško vrijeme.“

    Pošto je objavio 70 sedmica, anđeo ih razlaže na sledeći način:
    i) 7 sedmica za obnovu Jerusalima (stih 25),
    ii) 62 sedmice do Mesije (stihovi 25, 26),
    iii) 1 sedmica do završetka razdoblja (stih 27).

    Jerusalim je, tačno prema ovom proročanstvu, od poečne tačke prorčanstva (riječ za gradnju) obnovljen 49 godina (proročanstvo o 7 sedmica) posle 457. godine prije Hrista, a to je 408. godina stare ere!
    Dakle, u godinu se ispunilo. U GODINU. Baš kako piše.

    Sedam sedmica (49 dana) za obnavljanje Jerusalima i još 62 sedmice ili 434 dana dovodi nas do Pomazanika vojvode, ili Mesije. Počevši od 457. godine pre Hrista, a primjenjujući princip dan za godinu, moramo da odredimo datum kada prođu 483. godine (49 + 434), što nas dovodi do 27. godine posle Hrista, računajući i promjenu ere prije Hrista na posle Hrista kao jednu dodatnu godinu.
    Proročanstvo o 7 i 62 sedmice (69) do dolaska Mesije se tačno ispunilo u godinu, kao što se prethodno ispunilo proročanstvo o obnovi Jerusalima (7 sedmica).
    Šezdeset i devet sedmica (483 godine), dakle, dovode nas tačno do „Pomazanika vojvode.“
    Prema tekstu iz Jevanđelja po Jovanu 1:41, Mesija znači „Hristos,“ a to znači „Pomazanik.“ Prema Svetom Pismu, Isus je prilikom krštenja bio pomazan Svetim Duhom.

    To što vi ne vjerujete u ove stvari i naglabate oko nekih zareza ili oko navodnih neutralnih riječi i ne znam šta, to je vaš problem. Ovo se prorčanstvo ispunilo doslovnu u godinu kako piše, a ako budete insistirali na drugoj priči, ne mogu vam pomoći, prepuštam Pavlu S da uradi kako misli.

    Molim vas uozbijite se. Kad ovo ne shvatate ne zaslužujete bilo kakvu pažnju.

    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 24/10/2013, 17:39


    *27 on - Logično je da se odnosi na vođu i narod koji pustoši, a ne na pomazanika, jer vođa i narod koji pustoši razaraju grad i svetilište sto uzrokuje da se prestaje sa žrtvovanjem i redovnim prinosom.
    Da, vama je to logično. Bravo. A sve ono gore što sam napisao o tom pročanstvu to da stavimo mačku o rep, nego ti je teorija spala na riječ "on". Momak, ističe ti vrijeme. Izvini, ali ovo je neozbiljno što pričaš. Zaista jeste. Zaista su u pitanju nebulozne tvrdnje. Ne zamjeraj.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 24/10/2013, 17:54

    Eliezer, definitvno si problematičan.

    Evo još neke tvoje bisere da pomenem.


    Da, mali rog se uklapa. Promijenili su 10 zapovjesti

    Tekst govori o "promjeni zakonA" (ovo A je jako bitno), pa ste tako i vi promjenili zakone o Pesahu, praznicima, obrezanju itd itd.
    To je isto i Papa uradio, pa je to samo zacinio i onim o nedelji i kipovima.
    Medjutim, kako god okrenes i jedni i drugi ste "promjenili (neke) zakonE"[/b],  a to sto se kompletan Bozji zakon (Tora) zloupotrebljava sa drugim djelovima ili temeljima samog Zakona je druga prica - koja se svede na isto - PROMJENA ZAKONA!
    Tako isto Katolici pravljenje kipova pravdaju Heruvimima u Hramu, a vi ukidanje mnogih zakona pozivanjem na temelj zakona, sto je samo po ebi aspurdno i kod jednih i kod drugih.
    Čovječe Božji. U Danilu je dato više od 10 karakteristika malog roda. Ako sam ja promijeni Pashu, kako kažeš, ne znači da ispunjavam sve karakteristike malog roga. Ili ako je bilo ko šta promijenio, ne znači da ispunjava sve osobine malog roga.
    Rim ispunjava sve karakteristike doslovno, pa ti traži zareze, i slovne greške i ostalo.

    - Podiže se iz četvrte zvijeri - rimsko carstvo. (Danilo 7:7, Cool
    - Izrasta između deset rogova - države nakon raspada rimskog carstva. (Danilo 7:Cool
    - Nastaje nakon deset rogova - papstvo nastaje nakon tih 10 država. (Danilo 7:24)
    - Razlikuje se od ostalih rogova - svjetovno-duhovna vlast i nadmoć. (Danilo 7:24)
    - Veći je od drugih - po svemu. (Danilo 7:20)
    - Iskorjenio je tri carstva - pouzdano istorijski. (Danilo 7:20)
    - Ima oči kao čovječje i govori velike riječi i hule protiv Najvišega - apsolutno papstvo(hulna imena, hulne titule, opraštanje grijeha, zamjena za Boga itd itd). (Danilo 7:8; Otkrivenje
    13:4, 5)
    - Ugnjetava i ubija svece Najvišega - apsolutno istorijski pouzdano, i to vjekovima je trajalo. (Danilo 7:25; 8:24)
    - Mijenja vremena i zakone - apsolutno. (Danilo 7:25)
    - Ukida svagdašnju žrtvu (tamid) i postavlja gnusobu pustošnu - Isus služi za nas na nebu, živa žrtva i prvosveštenik, a rim uvodi misu, žrtvu itd itd itd. (Danilo 8:11, 13; 11:31)
    - Daje mu se vlast za vrijeme, vremena i pola vremena - apsolutno u godinu se ovo ispunilo. (Danilo 7:25; ali i Otkrivenje 13:5)
    - Izješće svu zemlju i napredovaće veoma - apsolutno. (Danilo 7:23; 8:9‐12)
    - Postojaće do kraja, dok ne dođe Pradavni - jedina sila koja traje toliko dugo i trajaće do kraja. (Danilo 7:22)
    - Uzeće mu se vlast i biće osuđen i uništen na kraju vremena. (Danilo 7:11, 26)

    Ovo boldovano sam ja dodao, ukratko.
    I još puno detalja ima, i dodatne informacije u Otkrivenju. Dakle, ja ako nemam 100 dokaza u Bibliji za ovako nešto ja to ne priznajem, a ti se hvataš za zareze, za slovne greške, o tome ko šta znači pomazanik itd itd.


    Generalno i Hriscanstvo i Islam su mnogo mnogo vladali i ugnjetavali druge, sa ogrmonim brojem sljedbenika. I naravno da se racunaju, ali samo treba da vidimo gjde i kako - a ne da ih svuda trpamo.
    Pa mali rog su možda muslimani ili SAD ili Kina, jedino je problem što moraju da ispune svih desetak karakteristika iz pročanstva. Rim ispunjava sve. DOSLOVNO. Niko drugi.
    Takođe, mi imamo Otkrivenje i tu se dodatno potvrđuje Danilo i daju nove informacije koje govore da se radi o Rimu (imamo vrijeme, imamo zalčenje rane itd itd itd).


    Zdravko Vučinić: komentar modifikovan dana: 24/10/2013, 18:02; prepravljeno ukupno 2 puta
    avatar
    Tako-je


    Broj komentara : 98
    Registration date : 2013-10-09

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Tako-je 24/10/2013, 18:01

    Ja proucavam i istrazujem, i valjda je ovo istrazivacki forum, a koliko znam na forumu mozes da izneses svoj stav, misljenje i tumacenje, sto ja i radim, kao i svi drugi.

    Ne vidim sto vi imate sa tim problem, jer imate poseban sajt gdje ste objavili sve svoje doktrine, vjerovanja i tumacenja.

    A ovo je forum i to jos sa naznakom da je istrazivacki, pa valjda mogu da kazem sta mislim i da istrazujem sa forumasima?

    Problem bi bio kada bi poceo da psujem, da govorim pogrdne i ruzne rijeci i tada bi zasluzio da budem uklonjen sa foruma, kao i svi drugi.

    Pozdrav
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 24/10/2013, 18:23


    Pise. Do Pomazanika vojvode bice 7 sedmica.

    I jos 62 sedmice da se pogradi grad. Zato i kaze "nakon 62 sedmice" a ne nakon 69 sedmica!

    Cemu razdvajanja ta dva perioda na 7 i 62 ako se jedan ne odnosi na jedno a drugi na drugo?!

    Uzgred, u Hebrejskom NEMA SMISLA da ako vec hoces reci "do necega ce biti 69 sedmica" kazes to "do toga i toga ce biti 7 sedmica i 62 sedmice"!
    Majstore, prepuštam te Pavlu S jer vidim da sa tobom nema ozbiljne priče. Pa malo dijete ne bi nasjelo na ovo, a ne odrastao čovjek.
    Evo šta piše: „Zato treba da znaš i da razumiješ: Od časa kad izađe riječ da se Jerusalim obnovi i ponovo sagradi pa do pomazanika vođe, biće sedam sedmica, i još šezdeset i dvije sedmice.

    Prvo piše da se Jerusalim sagradi pa piše do Pomazanika vođe ili vojvode,
    Dakle, 1. gradnja Jerusalima
    2. do Pomazanika

    Pa dalje biše, biće 7 sedmica i još 62 sedmice. Ili za tebe koji ne vidiš:
    1. Za gradnju Jerusalima 7 sedmica
    2. a do Pomazanika još 62 sedmice

    Ako ti ovo nije jasno, onda sam napusti forum, molim te.

    "Dok ne dodjem u Podgoricuu bice 10 dana i 15 dana dok ne napravim kucu. E onda poslje tih 15 dana se vracam kuci."
    Znaci ja dolazim u PG za 10 dana a ne za 25 dana! 15 dana cu gradit kucu, i zato sam u PG 15 dana i nakon 15 dana se vracam kuci.
    [/quote]
    Nikako nije isto. Nego bi ovako glasilo: Dok ne dođem u PG i dok ne napravim kuću biće 10 dana i još 15 dana.
    Dakle, 10 dana dok ne dođem, a još 15 dok ne napravim kuću.

    E ako ti ovo nije jasno, ne znam šta ti je jasno.

    Ponavljam, a ti to izgleda ne uzimaš u bzir, da je Jerusalim, tačno prema ovom proročanstvu, obnovljen 49 godina (proročanstvo o 7 sedmica) nakon što je izašla riječ da se sagradi. Doslovno ispunjeno.

    A onda, 7 sedmica (49 dana) za obnavljanje Jerusalima i još 62 sedmice ili 434 dana do Pomazanika, dovodi nas tačno do Pomazanika, 27 godine nove ere. Te godine je Isus pomazan Svetim duhom.

    Ili 69 sedmica (483 godine) nas tačno dovode do Pomazanika.
    Prema tekstu iz Jevanđelja po Jovanu 1:41, Mesija znači „Hristos,“ a to znači „Pomazanik.“ Prema Svetom Pismu, Isus je prilikom krštenja bio pomazan Svetim Duhom.

    A ti i slični kao ti nastavite sa ovim akrobacijama. Pobijedite sebe, sujetu, nasleđe i sve ostalo i upalite mozak, malo dobre volje i vidjećete da je sve ovo tačno. Nego vas Sole ne da pređete preko toga da je Isus Mesija i da ste bili cijelo vrijeme u zabludi. Pa kakve to veze ima. Svi smo bili u zabludi, apostoli su bili u zabludi, kakve to veze ima, bitna je istina.

    Pomazanik ce biti "odsjecen" a ne ubijen! Tu nema glagola ubiti!
    Bravo majstore. Bravo. Ovo odsječen se možda misli na odsijecanje noktiju. A ti istražuj te glagole, pa mi javi.

    A bas zato sto kaze "poslje 62 sedmice" a NE "poslje 7 sedmica i 62 sedmice" (ili poslje 69 sedmica kako ti kazes) ti ukazuje da su 7 i 62 razdvojeni odredjenim dogadjajem, tj. dolaskom Pomazanika Mesije.
    Pa da 7 i 62 su razdvojeni. 7 za gradnju a još 62 do Mesije. Zato piše "i još 62". Gore sam ti objasnio.

    Licna zamjenica On se valjda po zakonima gramatike i zdravog razuma odnosi na zadnji subjekat stiha, a to je Vojvoda.
    Bravo majstore, neka ti sva teologija spane na šta se odnosi riječ "on".

    Pavle S, tebi prepuštam šta treba dalje raditi vezano za neke ljude i postove koji ubijaju u mali mozak, i pored NAJVEĆE VOLJE da ih ispoštujem.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 24/10/2013, 18:25

    Tako-je (citat):Ja proucavam i istrazujem, i valjda je ovo istrazivacki forum, a koliko znam na forumu mozes da izneses svoj stav, misljenje i tumacenje, sto ja i radim, kao i svi drugi.

    Ne vidim sto vi imate sa tim problem, jer imate poseban sajt gdje ste objavili sve svoje doktrine, vjerovanja i tumacenja.

    A ovo je forum i to jos sa naznakom da je istrazivacki, pa valjda mogu da kazem sta mislim i da istrazujem sa forumasima?

    Problem bi bio kada bi poceo da psujem, da govorim pogrdne i ruzne rijeci i tada bi zasluzio da budem uklonjen sa foruma, kao i svi drugi.

    Pozdrav
    Da, da, ali kad počneš da ubijaš u mozak onda to više nije istraživanje, niti postavljanje pitanja. Ja ne mogu da vjerujem da tebi nije jasno ovo što sam navodio u prethodnih nekoliko postova o Danilu, i u odgovorima Eliezeru. Pročitaj još jednom.
    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Vlatko 24/10/2013, 19:05

    Eto kako je ovo neslavno završilo. Uglavnom, mogli bi se malo više početi baviti praktičnim aspektima vjere. Ja sam već Pavlu natuknuo da ću sastaviti jedan članak o muško-ženskim odnosima i dubljom pozadinom toga. Kako je to utemeljno na zajednici Oca i Sina, makar sve je utemeljeno na tome, jer je po tom predlošku sve stvoreno. Pa da polako počnem radit na tome.

    Mogli bi tako otvoriti i neke druge važne teme, recimo kako to proširiti na zajednice ljudi, na tvrtke, itd. Čini mi se da se previše danas kopiraju postojeći modeli iz svijeta, a premalo reflektira Božji karakter kroz sve naše aktivnosti.

    Izgovori tipa: a to je posao, a to su žene, itd. nikako ne dolazi u obzir. Božja organizacija biti će jasno, javno i očiglednije nego ikada suprotstavljena sotonskoj i to se jasno treba vidjeti i reflektirati, da se realizira odavno najavljena situacija da će se Bog objaviti pred cijelim svijetom (u svim vidovima, na sve načine bitne ljudima, ne samo širenjem Pisma), tako da i zadnji magarac ukoliko bude želio to jasno može vidjeti. Da može vidjeti koja je razlika između ta 2 koncepta i njihove primjene.
    avatar
    Tako-je


    Broj komentara : 98
    Registration date : 2013-10-09

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Tako-je 24/10/2013, 19:36

    Prevod sa hebrejskog jezika

    Danilo[Daniel] 9

    25 Zato treba da znaš i da razumeš: Od časa kad izađe reč da se Jerusalim obnovi i ponovo sagradi do pomazanika vođe biće sedam sedmica, i šezdeset i dve sedmice da se Jerusalim obnovi i ponovo sagradi s trgom i zidinama, ali u teško vreme. 26 A posle šezdeset i dve sedmice pomazanik će biti odsečen i ništa mu neće ostati.

    A grad i svetilište razoriće narod jednog vođe koji dolazi. I kraj tome biće s bujicom uništenja. I do kraja će biti rat. Pustošenja su ono što je određeno. 27 I on će tokom jedne sedmice sklopiti nadmoćni savez[sporazum] sa mnogima, a u polovini te sedmice prouzrokovaće prestanak žrtvovanja i redovnog[svagdašnjeg] prinosa. I na krilima užasa, koja pustoše, i do kraja i ono što je određeno, izlivaće se dalje na onu pustoš.”

    Evo da kazem svoje tumacenje na ovu temu:

    Usmjeren sam da dokazem da vodja koji pustosi izaziva prestanak zrtvovanja.
    Znaci ovde je svakom razumnom jasno da vodja koji pustosi izaziva prestanak zrtvovanja i redovnog prinosa, a ne pomazanik, a takodje u tom tekstu ne postoji rijec "ukidanje".

    Dokaz za to je bas i ova rijec koja kaze da je pomazanik odsjecen, sto nam govori da se tu bilo sta sto se odnosi na pomazanika zavrsava, a takodje nam ukazuje da je pomazanik odsjecen prije vodje i naroda koji pustose jer oni dolaze poslije odsjecanja pomazanika i tek onda unistavaju grad i svetiliste u kome se do tada vrsila sluzba.

    I vidimo da vodja koji pustosi sklapa savez sa mnogima koje je pokorio, i razara grad i svetiliste u kome se do tada vrsila sluzba sto uzrokuje prestanak zrtvovanja i redovnog prinosa, jer nema svetilista koje je unisteno.

    I tu bi ja stavio tacku, iako bi mogao navesti jos koliko hocete dokaza vezano da se nista u Zakonu[Tori] ne moze ukinuti, ali necu, jer svako razuman to shvata.

    Eto to je moj stav, nikoga nisam pogrdno nazvao ili nekome nesto lose uradio, samo iznosim svoj stav.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 24/10/2013, 20:48

    Nemaš ti pogrdnih govora ili uvreda, to niko nije rekao, ja govorim o upornosti na nečemu što nema utemeljenje i kad to pređe sve granice dobrog ukusa.
    Objasnio sam o Danilu 9 NAJJEDNOSTAVNIJE, redom, tačku po tačku, i nakon svega neko se uhvati za detalj on ili ona.

    Usmjeren sam da dokazem da vodja koji pustosi izaziva prestanak zrtvovanja.
    Znaci ovde je svakom razumnom jasno da vodja koji pustosi izaziva prestanak zrtvovanja i redovnog prinosa, a ne pomazanik, a takodje u tom tekstu ne postoji rijec "ukidanje".
    Dakle, sve prethodno da bacimo u vodu (DOSLOVNO U GODINI ISPUNJENA OBNOVA JERUSALIMA - 7 sedmica ili 49 godina nakon što je izašla riječ za to, DOSLOVNO NAKON JOŠ 62 SEDMICE DOŠAO ISUS - DOSLOVNO U POLOVINI SEDMICE UBIJEN itd itd itd itd itd i sve što sam napisao). To je sve bezveze, nego je problem riječ "on". Dobro nijesi rekao da je neki zarez problematičan.
    Pa zar ne bi trebalo da ti tvoju teoriju o "on" ili ne znam šta prilagodiš jasnim ispunjenim proročanstvima i upustvima, nego da ja sve to što se ispunilo bacim u vodu jer ti misliš i pretpostavljaš da se "on" odnosi na nekog drugog.
    A baš Ovaj o kojem govorim baš Njegova smrt "prouzrokuje prestanak žrtvovanja", baš Njegova smrt ispunjava tipologiju i mnogo mnogo toga.
    Momak, neozbiljna ti je priča. A i ta priča "on" ne stoji. I to ću ti dokazati. Ali izgleda uzalud. To je problem, a ne pogrdne riječi ili uvrede.

    Dokaz za to je bas i ova rijec koja kaze da je pomazanik odsjecen, sto nam govori da se tu bilo sta sto se odnosi na pomazanika zavrsava, a takodje nam ukazuje da je pomazanik odsjecen prije vodje i naroda koji pustose jer oni dolaze poslije odsjecanja pomazanika i tek onda unistavaju grad i svetiliste u kome se do tada vrsila sluzba.
    Ništa što ti pričaš ne dokazuje, nego pretpostavljaš, kao što pretpostavljate da 7 nije 7 i 49 nije 49 i da ubijen i odsječen nije isto i da ovo i da ono. Momak, uozbilji se.
    Kao prvo, vidiš da se sve brojke ispunjavaju DOSLOVNO. kao drugo, to je proročki tekst, postoji struktura, inverzija teksta itd itd, ne mogu da ti objašnjavam detalje oko toga. Evo ukratko samo.

    Lična zamjenica ON se odnosi na Mesiju. Evo da vidimo i to, iako se sve ipunilo DOSLOVNO, evo da vidimo i to "ON".

    Danilo 9
    Stih 26 - A poslije šezdeset i dvije sedmice pomazanik će biti pogubljen ili odsječen i ništa mu neće ostati.
    A grad i sveto mesto uništiće narod jednog vođe koji dolazi. I kraj tome biće s bujicom uništenja. I do kraja će
    biti rat. Pustošenja su ono što je određeno.

    Stih 27 - I on će tokom jedne sedmice potvrditi savez sa mnogima, a u polovini te sedmice ukinuće (on) žrtvu i žrtveni dar.


    Pogledaj stih 26 koji sam naveo, a to je da će POSLIJE 62 sedmice Pomazanik biti ubijen. A prije toga u stihu 25, imaš da će Pomazanik doći nakon 7 i JOŠ 62 sedmice.
    Zapazi razliku - Pomazanik DOLAZI kad se ispuni 7+62 (stih 25), a biva ubijen POSLIJE 62 (stih 26). Šta ti ovo govori.
    Pa govori da ovaj dio stiha (26) postavlja pozornicu i najavu za događaje koji se odnose na 70 sedmicu, a tiču se Pomazanika, a ne nikog drugog. Vidiš da se radi o Pomazaniku. A ako ne vidiš, evo:
    Pomazanik biva ubijen u polovini 70. sedmice. Dakle, POSLIJE 7+62 biva ubijen, dakle u 70. sedmici.

    Ali nakon tog dijela 26 stiha koji najavljuje tu pozornicu u 70-toj sedmici, u stihu 27 koji sam naveo postoji ta inverzija ili kako da je nazovemo. Zapazi stih 27:
    I ON će tokom jedne sedmice potvrditi savez sa mnogima, a u polovini te sedmice ukinuće (ON) žrtvu i žrtveni dar


    Dakle, On... sedmice... sedmice... On, što NAGLAŠAVA ulogu Pomazanika.
    Dakle, ON, Pomazanik, je taj koji je ubijen u 70-toj sedmici ili POSLIJE 62 sedmice (+ prethodnih 7 sedmica) i ON utvrđuje zavjet sa Božjim narodom i to svojom žrtvenom smrti u sredini 70-te sedmice, baš kao što piše (3 i po godine posle 27. godine posle Hrista), što je tačno određeno vrijeme Hristove smrti.

    Kako jedan teolog kaže, tekst iz Knjige proroka Danila 9:26, 27 predstavlja inverziju prema svojoj strukturi, i ako
    se to uzme u obzir, onda se lako odstranjuje zbrka koju prividno čini ovaj literarni stil.

    Dakle, momak evo sam ti objasnio i ON. Sve imaš objašnjeno. Još bih mogao do sjutra da objašnjavam i da iznosim na stotine dokaza da je Danilo 9 ISPUNJENO DOSLOVNO, ali očito da je nekome uzalud.
    Ukratko još jednom:

    7 sedmica (49 godina) - obnova Jerusalima - doslovno ispunjeno proročanstvo 408 godine prije N.E, dakle 49 godina nakon što je izašla riječ da se Jerusalim obnovi.
    7 + 62 - dolazak Pomazanika - doslovno ispunjeno 27 godine N.E kada je Isus pomazan.
    polovina 70 sedmice - smrt Pomazanika i svojom žrtvom uspostavlja zavjet - doslovno ispunjeno 31 godine N.E kada je Isus razapet

    Ne postoji drugi način za ovo momak. Dakle, nema drugog načina, pa ti pričaj šta hoćeš i traži zareze, slovne greške i ostalo. Nego je potrebno skinuti naočare sujete, tradicije, oholosti, zatupljenosti, vjere u ko zna koga i zbog čega.

    I tu bi ja stavio tacku, iako bi mogao navesti jos koliko hocete dokaza vezano da se nista u Zakonu[Tori] ne moze ukinuti, ali necu, jer svako razuman to shvata.
    Ti možeš da staviš tačku na neozbiljnu priču, to je jedino na šta možeš da staviš tačku. Ja bih ti savjetovao da sve ovo ozbiljno sagledaš. Nemoj da te ponos i sujeta vode. To ti je moj savjet.
    Što si se uhvatio za riječ ukinuo. Pa kad je Sin Božji položio sebe kao Žrtvu, zar treba opet da prinosimo žrtve. Pa ti nazovi to ukinuo ili više ne važi ili kako hoćeš, ali žrtava životinjskih više nema.
    Ili ako je On naš Prvosveštenik na Nebu, zar nam trebaju zemaljski sveštenici koji su upravo ukazivali na Prvosveštenika kojeg sada imamo na Nebu. Pa ti nazovi to ukinuto ili više nema sveštenstva na zemlji, ili kako god hoćeš.

    avatar
    Tako-je


    Broj komentara : 98
    Registration date : 2013-10-09

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Tako-je 25/10/2013, 01:18

    Danilo[Daniel] 9
    25 Zato treba da znaš i da razumeš: Od časa kad izađe reč da se Jerusalim obnovi i ponovo sagradi do pomazanika vođe biće sedam sedmica, i šezdeset i dve sedmice da se Jerusalim obnovi i ponovo sagradi s trgom i zidinama, ali u teško vreme. 26 A posle šezdeset i dve sedmice pomazanik će biti odsečen i ništa mu neće ostati.

    A grad i svetilište razoriće narod jednog vođe koji dolazi. I kraj tome biće s bujicom uništenja. I do kraja će biti rat. Pustošenja su ono što je određeno. 27 I on će tokom jedne sedmice sklopiti nadmoćni savez[sporazum] sa mnogima, a u polovini te sedmice prouzrokovaće prestanak žrtvovanja i redovnog[svagdašnjeg] prinosa. I na krilima užasa, koja pustoše, i do kraja i ono što je određeno, izlivaće se dalje na onu pustoš.”

    Tekst govori "pomazanik vodja", pa onda samo "pomazanik", to mogu biti i dva razlicita pomazanika.

    A 70 sedmica se rastavlja u dijelove [7+62+1] sto takodje upucuje da mogu da postoje vremenski periodi izmedju njih[medjuvremena], tj ne mora znaciti da se bukvalno nadovezuju sve tri.

    Dalje, ako tumacimo gore da se radi o jednom te istom pomazaniku[za termine pomazanik vodja i pomazanik], i ako zelimo testirati i dokazati da je taj pomazanik bio Isus i onda tumacimo na preskok, tj preskacemo tekst o jednom skroz drugom vodji koji dolazi poslije sa narodom i sve unistava, onda znaci Isus kada je umro prema vasoj tvrdnji bi trebao da prouzrokuje prestanak zrtvovanja i redovnog[svagdasnjeg] prinosa.

    Ali koliko znamo Isus kada je umro zrtvovanja i redovni[svagdasnji] prinos nisu prestali, nego se sve i dalje vrsilo kao i prije, sto nam dokazuje da Isus nije prouzrokovao prestanak zrtvovanja i redovnog[svagdasnjeg] prinosa, a u prilog tome ako se vec moramo pozivati na Isusa mozemo navesti neke njegove izjave:

    Matej 5:23 Ako, dakle, prinosiš dar na žrtvenik pa se setiš da tvoj brat ima nešto protiv tebe, 24 ostavi svoj dar pred žrtvenikom pa otiđi i prvo se pomiri sa svojim bratom, a onda se vrati i prinesi svoj dar.

    Matej 5:17 „Nemojte da mislite da sam došao da ukinem Zakon[Toru] ili Proroke. Nisam došao da ih ukinem, nego da ispunim. 18 Zaista vam kažem: dok su nebo i zemlja, neće se ukinuti nijedno slovce ni crtica iz Zakona[Tore] dok se sve ne ispuni. 19 Ko, dakle, poništi i najmanju od tih zapovesti, i druge uči da tako čine - zvaće se najmanji u Carstvu nebeskom. A ko ih izvršava, i druge uči da tako čine - zvaće se velik u Carstvu nebeskom.

    Takodje iako se ne bi pozivao na Pavla iz Tarsa, ipak cu koristeci Djela, da vam pokazem da sam Pavle iz Tarsa se drzi svega moguceg iz Zakona[Tore], a po vama kada ukines zrtve, onda se drzi samo "deset izjava":

    Djela 18:18 Pavle je tamo ostao još dosta dana, a onda se pozdravio s braćom pa zajedno s Priskilom i Akilom otplovio prema Siriji, nakon što se u Kenhreji ošišao na kratko, jer je imao zavet.

    Znamo da je zavjet dio Zakona[Tore] koji podrazumjeva i zrtve u Hramu.

    Svi Jevreji koji su prihvatili da je Isus taj pomazanik su drzali Zakon sto podrazumjeva i zrtve u Hramu:
    Djela 21:20 Kad su to čuli, slavili su Boga, a njemu su rekli: „Vidiš, brate, koliko hiljada vernika ima među Judejcima i svi se oni pravedno drže Zakona.

    Djela 21:26 Tako je Pavle sutradan poveo one ljude, s njima se očistio i ušao u Hram da objavi svršetak dana obrednog čišćenja kad treba da se prinese prinos za svakog od njih.

    Da je Pavle smatrao da je Isus kao pomazanik "ukinuo" zrtve i Hram nikada ne bi ni prisao Hramu, pa ne bi ni dolazio u Jerusalim, a kamoli prinosio zrtve u Hramu, kao sto vidimo da ipak jeste cinio.

    Pavle takodje sa puteva zuri da stigne u Judeju i Jerusalim da proslavlja praznike iz Zakona[Tore], a znamo da i praznici podrazumjevaju zrtve u Hramu.

    Dakle, svi Jevreji koji su bili prihvatili da je Isus taj pomazanik su i dalje sve drzali iz Zakona[Tore], sto ukljucuje i Hramske prinose.

    Pa kako onda ako tvrdimo da je Isus taj pomazanik on prekida zrtvovanja i redovni prinos, kad su poslije njega i dalje se prinosile zrtve, a i sami njegovi sljedbenici su to cinili?

    To nam govori da ako i jeste Isus pomazanik, da sve iz Zakona[Tore] je nemoguce ukinuti, da sad ne citiram sam Zakon[Toru] gdje Bog licno svojim glasom govori za sve odredbe da su VJECNE.

    Znaci tumacenje Danila na preskok nije validno nikako.

    A opet kazem ako uzimamo da je Isus taj pomazanik, vidimo istorijski da on stvarno nije prekinuo Hramsku sluzbu i redovno prinosenja, dok ako uzimamo po redu izvjestaj Danila uz tumacenje da je Isus pomazanik, i nakon sto je on odsjecen dolazi drugi vodja koji pustosi, onda bi taj vodja mogao da bude Tit Flavije Vespazijan jer istorijski imamo izvjestaj da je on razorio grad Jerusalim i Svetiliste[Hram], a samim tim cinom je prouzrokovao prestanak zrtvovanja i redovih[svagdasnjih] prinosa. I Tit sklapa savez[sporazum] nadmocnosti sa mnogim narodima koje je pokorio.

    Takodje ako pitate, sta ce nam sada zrtve? Pa prije svega zrtve se prinose samo u Hramu u Jerusalimu, znaci ni u jednom drugom mjestu, gradu ili drzavi, tako da vas to ne treba previse doticati.

    Ako pitate gdje je sada Hram[Svetiliste], zasto ga nema, i da to mozda ukazuje da je ukinuto sve? Pa ja vas pitam gdje je hramska sluzba npr kroz istoriju Jevreja, evo npr dok je zivio bas prorok Danilo?

    Mozemo zakljuciti da sto se tice Svetilista i prinosa, da Svetiliste i prinosi istorijski gledano uvijek imaju periode prestanka i stanke, tj istorijski su povremeno postojali periodi bez Svetilista i prinosa. Ali i ti istorijski periodi potvrdjuju da period prestanka i stanke ne znaci ukidanje tih odredaba iz Zakona[Tore].

    Znaci i prije je bilo perioda stanke kada nije bilo Svetilista[Hrama], znaci bude ga, pa ga ne bude i tako. A svakako da Svetiliste nije najvaznija stvar.

    A ono sto bi ja rekao kao zakljucak jeste da svi trebamo posvetiti vise paznje citanju Zakona[Tore], da bi se naucili da razdvojimo sta je dobro, a sta nije, sta se smije ciniti, a sta nije dobro ciniti, sta je cisto, a sta nije cisto itd.  Znaci da usadjujemo i imamo usadjene Bozje instrukcije u nasim srcima.

    Jer kad kazes da je Zakon[Tora] ukinut, onda moze se dati prostora za uvodjenje i legalizovanje svega sto je lose po Tori, kao npr: homoseksusalizam[protestanti i trad. hriscani vec to prihvataju kao normalno]; pedofilija; neprimjereni sekusalni odnosi bilo sa ljudima, bilo sa zivotinjama; ubacivanje zabavljanja i mjenjanja partnera prije ulaska u brak; otvaranje prostora za uvodjenje i praktikovanja nekog oblika idolopoklonstva kao sto vidimo na primjeru tradicionalnih hriscana; otvaranje prostora za uvodjenje i praktikovanja nekog oblika okulitzma, pa tako npr medju tradicionalnim hriscanima, pa i nekim prostestantima postoji "hriscanska" meditacija i joga i razni okultni rituali itd.

    Znaci zakljucak jeste da treba proucavati Zakon[Toru] i imati je u srcu, a ne govoriti sve je ukinuto, i da ne treba je izucavati i usadjivati u srce.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 25/10/2013, 10:40

    Dalje, ako tumacimo gore da se radi o jednom te istom pomazaniku[za termine pomazanik vodja i pomazanik], i ako zelimo testirati i dokazati da je taj pomazanik bio Isus i onda tumacimo na preskok, tj preskacemo tekst o jednom skroz drugom vodji koji dolazi poslije sa narodom i sve unistava,
    Objasnio sam detaljno da tu nema preskoka, samo treba gledati tekst, kontekst, strukturu i treba samo malo dobre volje. Ali neću da se vraćam na to, nego ima novih stvari koje si rekao.

    onda znaci Isus kada je umro prema vasoj tvrdnji bi trebao da prouzrokuje prestanak zrtvovanja i redovnog[svagdasnjeg] prinosa.
    Da, on je to "prouzrokovao".

    Ali koliko znamo Isus kada je umro zrtvovanja i redovni[svagdasnji] prinos nisu prestali, nego se sve i dalje vrsilo kao i prije, sto nam dokazuje da Isus nije prouzrokovao prestanak zrtvovanja i redovnog[svagdasnjeg] prinosa, a u prilog tome ako se vec moramo pozivati na Isusa mozemo navesti neke njegove izjave:

    Matej 5:23 Ako, dakle, prinosiš dar na žrtvenik pa se setiš da tvoj brat ima nešto protiv tebe, 24 ostavi svoj dar pred žrtvenikom pa otiđi i prvo se pomiri sa svojim bratom, a onda se vrati i prinesi svoj dar.

    Matej 5:17 „Nemojte da mislite da sam došao da ukinem Zakon[Toru] ili Proroke. Nisam došao da ih ukinem, nego da ispunim. 18 Zaista vam kažem: dok su nebo i zemlja, neće se ukinuti nijedno slovce ni crtica iz Zakona[Tore] dok se sve ne ispuni. 19 Ko, dakle, poništi i najmanju od tih zapovesti, i druge uči da tako čine - zvaće se najmanji u Carstvu nebeskom. A ko ih izvršava, i druge uči da tako čine - zvaće se velik u Carstvu nebeskom.
    Ova dva citata nemaju veze sa prestankom važenja ili ukidanjem žrtvenog sistema. Prva izjava je data prije Isusove smrti dok je simbolika i dalje bila na snazi. Isus ne ukida Zakon. Ja vjerujem da je On zakonodavac, tako da je nemoguće ukidati Zakon. Žrtve su prestale jer je On prineo sebe na Žrtvu, a životinjske žrtve su bile simbolika i sjen koja je ukazivala na nešto što treba da se desi u budućnosti, a to je stvarna Žrtva koja zaista pomiruje čovjeka sa Bogom. Dakle, u SZ je to bilo obećanje, a u NZ je postalo realnost. Zato mi sada živimo u realnosti, a ne u prošlosti za razliku od nekih. Zemaljska služba je prenesena na Nebu, tamo gdje joj je pravo mjesto.

    Takodje iako se ne bi pozivao na Pavla iz Tarsa, ipak cu koristeci Djela, da vam pokazem da sam Pavle iz Tarsa se drzi svega moguceg iz Zakona[Tore], a po vama kada ukines zrtve, onda se drzi samo "deset izjava":
    Djela 18:18 Pavle je tamo ostao još dosta dana, a onda se pozdravio s braćom pa zajedno s Priskilom i Akilom otplovio prema Siriji, nakon što se u Kenhreji ošišao na kratko, jer je imao zavet.
    Znamo da je zavjet dio Zakona[Tore] koji podrazumjeva i zrtve u Hramu.
    Svi Jevreji koji su prihvatili da je Isus taj pomazanik su drzali Zakon sto podrazumjeva i zrtve u Hramu:
    Djela 21:20 Kad su to čuli, slavili su Boga, a njemu su rekli: „Vidiš, brate, koliko hiljada vernika ima među Judejcima i svi se oni pravedno drže Zakona.

    Djela 21:26 Tako je Pavle sutradan poveo one ljude, s njima se očistio i ušao u Hram da objavi svršetak dana obrednog čišćenja kad treba da se prinese prinos za svakog od njih.
    Da je Pavle smatrao da je Isus kao pomazanik "ukinuo" zrtve i Hram nikada ne bi ni prisao Hramu, pa ne bi ni dolazio u Jerusalim, a kamoli prinosio zrtve u Hramu, kao sto vidimo da ipak jeste cinio.
    Pavle takodje sa puteva zuri da stigne u Judeju i Jerusalim da proslavlja praznike iz Zakona[Tore], a znamo da i praznici podrazumjevaju zrtve u Hramu.

    Dakle, svi Jevreji koji su bili prihvatili da je Isus taj pomazanik su i dalje sve drzali iz Zakona[Tore], sto ukljucuje i Hramske prinose.
    Pa kako onda ako tvrdimo da je Isus taj pomazanik on prekida zrtvovanja i redovni prinos, kad su poslije njega i dalje se prinosile zrtve, a i sami njegovi sljedbenici su to cinili?

    Razdvoji ono što Bog radi i smatra da treba da se radi, od onoga što ljudi rade i smatraju dobrim. Pavle je određene stvari radio kao kompromis i to je jasno iz Djela. Isto tako Pavle je na jednom mjestu kritkovao Petra za loše ponašanje, što samo pokazuje da su oni bili ljudi kao i mi i skloni da ponekad "padnu".
    Međutim, loše sitiraš Pavla. Odnosno citiraš mjesta koja ne govore o tome što ti kažeš, nego govore o ovome što ja kažem. Pavle je obrezao i Timotija ako se sjećaš, ali ne možeš na osnovu toga da tvrdiš da je Pavle promovisao obrezanje.
    Jasno se vidi iz njegovih spisa da nije promovisao obrezanje, a događaj sa Timotijem je konkretan događaj, kao što su i konkretni događaji kada se obredno čistio prema "savjetu" braće, kako bi udovoljio Jevrejima koji su ga smatrali za izdajnika.
    Dakle, razdvoj neki konkretan događaj koji je posljedica slabosti ili kompromisa, od ideologije, od učenje ili od ukupne nauke koju neko naučava. Ukupna Pavlova nauka je da su žrtve ukinute, da je sistem zemaljskih žrtava i praznika ukinut jer imamo pravu Žrtvu i pravog Prvosveštenika, i ta služba je prenijeta na Nebo.
    Čitaj poslanice i u to se uvjeri, a naročito je po tom pitanju jasna Poslanica Jevrejima koja je namijenjena Jevrejima koji su bili prihvatili Isusa ali su se kolebali u vjeri i htjeli da se vraćaju judaizmu.
    Pavle pominje i riječi ukidanje, sve pominje. Govori o simbolici i životinjskoj krvi u SZ, pa onda prelazi na realnost, na Isusa, pa govori o Njegovoj ulozi na Nebu, Prvosvešteničkoj službi. Čitaj o tome, namjerno ti ne vadim te nedvosmislene citate. E to je Pavlova nauka, a ne nikako nauka o praznovanju praznika. On je jasan kada kaže da je pisani dokument prikovan na krst.
    Ako nastaviš sa time da je Pavle vjerovao da se obredni sistem nastavlja, onda ću ti navoditi i nedvosmislene citate kojima ne treba tumačenje, a ako i nakon toga nastaviš sa svojom pričom, predaću se, jer a vama nekima se nikako ne može izgleda na razumnom nivou.
    Međutim, ne volite vi apostola Pavla, jer je on "razarač" judaizma i legalizma. Zato je on za vas neki tamo Pavle iz Tarsa.

    To nam govori da ako i jeste Isus pomazanik, da sve iz Zakona[Tore] je nemoguce ukinuti, da sad ne citiram sam Zakon[Toru] gdje Bog licno svojim glasom govori za sve odredbe da su VJECNE.
    Vječno je ono što je vječno, a ono što nije vječno nije vječno. Ne možeš da kažeš da je sve vječno. Evo da ti kažem.
    Na primjer, Zakon koji je Bog napisao na kamenim pločama je vječan, i to znamo iz Biblije, na više mjesta to možemo utvrditi. Uostalom taj Zakon se nalazi i na Nebu i vječan je kao i sam Bog.
    Međutim, evo velikim slovima ću ti napisati, ŽRTVENI SISTEM KAD JE UVEDEN NIJE DAT ZA VJEČNOST, NEGO SAMO DOK NE DOĐE STVARNA ŽRTVA A TO JE POMAZANIK, dakle to samo po sebi nije vječno. Nelogično je da je nešto vječno, ako je to simbolika koja ukazuje na nešto mnogo veće što treba da dođe. Pa valjda, kada to nešto veće dođe, valjda ta simbolika prestaje sa značenjem.
    Ako ti ovo nije jasno, ne mogu ja tu ništa. E sad, ako ti nećeš da vjeruješ da je Isus pomazanik, onda ti vjeruješ da žrtve još važe. Dakle, ne možeš nikako pomiriti Isusa u Hramu na Nebu i životinjske žrtve na zemlji. To ne ide zajedno. To može samo u Miroljubovoj teologiji i kod vas. Jedno je bilo simbolika, a drugo realnost. Kada se simbolika ispuni, ona više nema značaj, jer imamo realnost.
    Dalje, što se tiče propisa o, na primjer, ženskom ciklusu koje si negdje pominjao i sličnim stvarima. Pa to je nakon nekoliko hiljada godina medicina otkrila da je savršen propis. Dakle to je za čovjekovo dobro. Dakle, dok je čovjeka taj propis važi. Ali, naravno, nije uslov spasenja, itd itd itd. Ali zapazi ovo sad: taj zakon nije vječan. Evo zašto. Pa jednog dana kada Bog obnovi zemlju ja vjerujem da žene neće imati mjesečnike, jer će biti savršeno zdrave. Ali Zakon je vječan (govorim o dekalogu), jer on odslikava Božji karakter. Dok su ostali propisi dati u funkciji čovjeka, ali oni neće uvijek važiti jer nema potrebe (na primjer, Isus je postao naša Žrtva i zemaljska krv nam ne treba itd itd).
    Ja mislim da je ovdje sve jasno, ali neko izgleda neće da razumije.

    A opet kazem ako uzimamo da je Isus taj pomazanik, vidimo istorijski da on stvarno nije prekinuo Hramsku sluzbu i redovno prinosenja, dok ako uzimamo po redu izvjestaj Danila uz tumacenje da je Isus pomazanik, i nakon sto je on odsjecen dolazi drugi vodja koji pustosi, onda bi taj vodja mogao da bude Tit Flavije Vespazijan jer istorijski imamo izvjestaj da je on razorio grad Jerusalim i Svetiliste[Hram], a samim tim cinom je prouzrokovao prestanak zrtvovanja i redovih[svagdasnjih] prinosa. I Tit sklapa savez[sporazum] nadmocnosti sa mnogim narodima koje je pokorio.

    Neka bude da je Tit taj vođa. On jeste možda pouzrokovao prestanak žrtvenog sistema, ali kod Jevreja koji nijesu vjerovali u Hrista, kod Jevreja koji su i dalje živjeli u SZ, koji su i dalje vjerovali u simboliku prinošenja jagnjeće i juneće krvi, iako je tada Isus obavljao svoju službu na Nebu kao prava Žrtva.

    U Danilu piše da će Pomazanik uspostaviti savez sa mnogima. Tu se misli savez svojom žrtvom sa Božjim narodom, a to su oni koji ga prihvataju. A oni koji su ga prihvatili oni nijesu prinosili žrtve.
    Zavjesa u hramu se razderala odozgo na dolje upravo u vijeme dok je Isus umirao, što jasno govori da je na taj način hramska služba završila jer se ispunjava upravo tada jer je Isus upravo tada umirao.
    I u tom trenutku smrti Isusa imaš dvije vrste ljude - oni koji su u vrijeme dok je Isus umirao bili u hramu i prinosili pashalnu žrtvu i gdje im se zavjesa pocijepala usred službe, i imaš one koji su u to vrijeme vjerovali da se prava Pasha prinosi, a to je Mesijin život. Dakle, kao što vidiš on je "prouzrokovao" prestanak žrtvenog sistema za one koji Njega vjeruju, a ti i svi ostali koji u to ne vjerujete vi prinosite žrtve koliko god hoćete i pripisujte Titu da vam je to uskratio.

    Ako pitate gdje je sada Hram[Svetiliste], zasto ga nema, i da to mozda ukazuje da je ukinuto sve? Pa ja vas pitam gdje je hramska sluzba npr kroz istoriju Jevreja, evo npr dok je zivio bas prorok Danilo?
    Ne pitam ja ništa.
    Isus je rekao da od Hrama neće ostati kamen na kamenu. Ja vjerujem da je On to mislio za trajno. Dakle, nikad više na ovoj i ovakvoj zemlji u doslovnom Izraelu ili kako god hožeš, neće biti Božjeg hrama, ali zato vjerujem da će biti sotonskog hrama itd itd, ali o tome neki drugi put. Doći će vama mesija, ne brinite. On će se uklopiti i Jevrejima i Muslimanima i budistima, baš svima. Ne brini, samo se strpi još malo. Čak će i u hramu da sjedi.

    Mozemo zakljuciti da sto se tice Svetilista i prinosa, da Svetiliste i prinosi istorijski gledano uvijek imaju periode prestanka i stanke, tj istorijski su povremeno postojali periodi bez Svetilista i prinosa. Ali i ti istorijski periodi potvrdjuju da period prestanka i stanke ne znaci ukidanje tih odredaba iz Zakona[Tore].
    Da, da, samo sada nije u toku pauza ili stanka kao što ti kažeš ili možda tako misliš, nego je u toku Služba na Nebu koju vodi Prvosveštenik koji je Sebe prinio na Žrtvu. E to je razlika između nas. Vi mislite da je neka pauza, a mi mislimo da nema pauze, nego se dešava realnost na Nebu na koju su ukazivali simboli i žrtve iz prošlosti.

    Vama smeta riječ UKINUTO. Evo ti bolja formulacija kad ti se diže kosa na glavi od riječi ukinuto: žrtveni sistem i služba nijesu ukinuti ako tako hoćeš, nego su sa zemlje prešli na Nebu (simbolika postala realnost), Svetilište nije ukinuto nego je na Nebu (građevina koja nije od ljudske ruke nego od Božje) itd itd. Dakle, sada sve imamo savršenije, a ti hoćeš da nas vratiš nazad.
    Da li hoćeš da ti i dalje prilagođavam formulacije. Malo mi je smiješno, ali pokušavam da ti se prilagodim čak i rječnikom.

    Ili možda bolje ovako: Ja i ti na Nebu a ti kažeš, Zdravko, zakoni o mjesečnom ciklusu nijesu ukinuti jer Bog kaže da je Tora vječna. A ja ti se odmah prilagodim jer ne želim da te vrijeđam, pa ti kažem: brate, Bog se pobrinuo da ni jedna žena više nema mjesečnik, sve su savršeno zdrave. I onda se ti zamisliš i pitaš se o čemu se tu radi. I onda shvatiš da imaš problem sa riječ UKINUTO ili NE VAŽI ili NEMA POTREBE ZA TIM.

    Jer kad kazes da je Zakon[Tora] ukinut, onda moze se dati prostora za uvodjenje i legalizovanje svega sto je lose po Tori, kao npr: homoseksusalizam[protestanti i trad. hriscani vec to prihvataju kao normalno]; pedofilija; neprimjereni sekusalni odnosi bilo sa ljudima, bilo sa zivotinjama; ubacivanje zabavljanja i mjenjanja partnera prije ulaska u brak; otvaranje prostora za uvodjenje i praktikovanja nekog oblika idolopoklonstva kao sto vidimo na primjeru tradicionalnih hriscana; otvaranje prostora za uvodjenje i praktikovanja nekog oblika okulitzma, pa tako npr medju tradicionalnim hriscanima, pa i nekim prostestantima postoji "hriscanska" meditacija i joga i razni okultni rituali itd.
    Ovi hrišćani koje ti pominješ su isti kao oni za koje je Isus rekao da ga ustima poštuju, ali im je srce daleko od njega. Nemoj da na Boga i Isusa gledaš kao na privilegiju hrišćana. Kakvi bre hrišćani. To je isto kao što su fariseji bili Avramova djeca. Niti su oni bili Avramova djeca, niti su ovi danas hrišćani.
    Dakle, niko nije rekao da je Zakon ukinut. Razdvoj to. Evo sam ti dosta toga već ispričao. Žrtveni sistem je prestao ili ukinut, kako hoćeš, jer se odvija na Nebu, u realnosti, tako da u tom smislu Služba zapravo NIJE UKINUTA, kad već hoćeš da ti se prilagodim, ali nema zemaljsku primjenu, nego realnu, na Nebu.  
    Ajde momak, razmisli malo o svemu. Učini mi jednu uslugu. Pročitaj poslanicu Jevrejima, bez obzira šta misliš o Pavlu, pa mi javi ima li tu nešto da ti nije jasno. Mislim da bi mogao toliko da mi učniš.

    Znaci zakljucak jeste da treba proucavati Zakon[Toru] i imati je u srcu, a ne govoriti sve je ukinuto, i da ne treba je izucavati i usadjivati u srce.
    Znači zaključak jeste da nema ni spasenja, ni posvećenja, ni poslušnosti, ni ljubavi, ni djela, ni držanja zakona niti bilo čega ako nijesi "u Hristu". Kad te taj dio, u Hristu, malo više bude zanimao, javi se, pa da o tome pričamo, a manimo se žrtava i proročanstava koje ne želite da razumijete.

    Pozdrav.
    avatar
    Tako-je


    Broj komentara : 98
    Registration date : 2013-10-09

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Tako-je 25/10/2013, 11:48

    Sto se tice Pavla iz Tarsa i njegovog ucenja drugih naroda, to je jasno, znaci drugi narodi ne moraju drzati sve stvari zapisane u Zakonu[Tori], nego samo koje se ticu njihovog licnog prakticnog zivota bez ikakvih znakova, znaci bez obrezanja, Shabata, i Bozjih praznika.
    Dok Jevreji i oni iz drugih naroda koji hoce da budu Jevreji se drze svega, i tu je tacka na tu temu.

    Ili možda bolje ovako: Ja i ti na Nebu a ti kažeš lol! , Zdravko, zakoni o mjesečnom ciklusu nijesu ukinuti jer Bog kaže da je Tora vječna. A ja ti se odmah prilagodim jer ne želim da te vrijeđam, pa ti kažem: brate, Bog se pobrinuo da ni jedna žena više nema mjesečnik, sve su savršeno zdrave. I onda se ti zamisliš i pitaš se o čemu se tu radi. I onda shvatiš da imaš problem sa riječ UKINUTO ili NE VAŽI ili NEMA POTREBE ZA TIM.

    Kad sam rekao da je Zakon[Tora] vjecna mislio sam na ovu sadasnju zemlju i nebo, a svakako je i Bog tako mislio kada je to rekao u Tori, pa i sam Isus koji je isto ponovio za Zakon[Toru], a i onda Isusovi sljedbenici koji su bili Jevreji to potvrdili svojim zivotom poslije Isusa.

    TI I JA NISMO NA NOVOJ OBNOVLJENOJ ZEMLJI KADA CE BITI I NOVO NEBO, tako da si me malo nasmijao tim sto si kazao, a kad sadasnja zemlja i nebo prodju i uspostavi se nova zemlja i nebo, vidjecemo sta ce i kako ce biti, a do tada mi smo i dalje na istoj neobnovljenoj zemlji, i rijec VJECNO se svakako odnosi na ovu sadasnju zemlju i nebo, tj do njihovog kraja i nestanka, a poslije kako ce biti vidjece koji dobiju zivot, ali logicno je ocekivati da ce biti sve drugacije.

    Znaci mi sada nismo na novoj zemlji, a ti vec na ovoj neobnovljenoj zemlji hoces sve da ukidas, a takodje sam utvrdjujes i govoris sta ce vaziti na obnovljenoj zemlji, a sta nece i tako zivis.

    Npr da si zena, znaci ne bi ni sada postovao uredbu za mjesecni ciklus na neobnovljenoj zemlji, ili znaci kao muskarac sto i jesi, ti onda vjerovatno praktikujes odnos sa zenom za vrijeme njenog mjesecnog ciklusa i ne cekas dok prodje tacno odredjen period za ciscenje od mjesecnog ciklusa, za sta Tora kaze da nije dobro, ali to ne vazi za one koji smatraju da je ukinuto sve osim "deset izjava" jer su oni vec na "nebu", pa mozda stvarno zene koje tako misle i nemaju mjesecni ciklus vise...

    Pozdrav. Smile
    avatar
    Eliezer


    Broj komentara : 128
    Registration date : 2013-10-09

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Eliezer 25/10/2013, 12:55

    Zdravko Vučinić (citat): Ponavljam, a ti to izgleda ne uzimaš u bzir, da je Jerusalim, tačno prema ovom proročanstvu, obnovljen 49 godina
    Sve i da je to tako, u ovom prorocanstvu to ne pise. Ali posto ti volis da unaprijed procitas svasta nesto pa onda tu uguravas u tekst sve mi je jasno.

    Zdravko Vučinić (citat): Nego vas Sole ne da pređete preko toga da je Isus Mesija i da ste bili cijelo vrijeme u zabludi.  
    Vidim ja da se tebi religija vrti oko Satane, i da samo o njemu i demonima pricate. A kada se spomene Bozji zakon ili Tora, onda skacete ko da vam neko krv vadi.

    Eliezer (citat):
    Zdravko Vucinic (citat):Pomazanik ce biti "odsjecen" a ne ubijen! Tu nema glagola ubiti!
    Bravo majstore. Bravo. Ovo odsječen se možda misli na odsijecanje noktiju. A ti istražuj te glagole, pa mi javi.
    Tvoj je problem sto si prepotentan i nisi u stanju da saslusas drugog covjeka ukoliko nije u istom toru u kom se ti nalazis.

    Evo ti stih iz Biblije gdje se koristi identican glagol u identicnom obliku i ne znaci ubiti nego odvojen, odlucen, otpusten tj. nece vise obavljati tu funciju!

    Da bi Gospod ispunio reč svoju koju mi je rekao govoreći: Ako uspaze sinovi tvoji na put svoj hodeći preda mnom verno, svim srcem svojim i svom dušom svojom, tada ti neće nestati (jikaret kao u Danijelu) čoveka na prestolu Izrailjevom.

    Ocigledno da ovde "odsjeci" znaci da nesto nece biti u funkciji, a ne da ce ga nuzno ubiti.

    Iako taj glagol moze oznacavati i fizicku smrt, u tekstu uvijek nije tako i bas zato sam to i rekao. A to sto si ti navikao da grckim jezikom ili srpskim jezikom tumacis i ogranicavas Hebrejske glagole i njihovo znacenje to je tvoj problem.

    Zdravko Vučinić (citat): Bravo majstore, neka ti sva teologija spane na šta se odnosi riječ "on".
    Moja teologija se zasniva na Zavjetu i Bozjem zakonu/Tori a ne na prorocanstvima, za razliku od tebe.

    Ovde samo pokusavamo da vidimo sta teksta zaista kaze, a uopste nije toliko bitno niti je smak svijeta ako do kraja ne razumijemo sve detalje prorocanstva. Bitno je samo da ne izvrcemo tekst. ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 918427 

    Ali kao sto rekoh, ako ce ti tako biti lakse, ti slobodno misli tako.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 25/10/2013, 13:02

    [quote]
    Tako-je (citat):Sto se tice Pavla iz Tarsa i njegovog ucenja drugih naroda, to je jasno, znaci drugi narodi ne moraju drzati sve stvari zapisane u Zakonu[Tori], nego samo koje se ticu njihovog licnog prakticnog zivota bez ikakvih znakova, znaci bez obrezanja, Shabata, i Bozjih praznika.
    Dok Jevreji i oni iz drugih naroda koji hoce da budu Jevreji se drze svega, i tu je tacka na tu temu.
    Tačka tačka, koju niko ne vidi.

    Kad sam rekao da je Zakon[Tora] vjecna mislio sam na ovu sadasnju zemlju i nebo, a svakako je i Bog tako mislio kada je to rekao u Tori, pa i sam Isus koji je isto ponovio za Zakon[Toru], a i onda Isusovi sljedbenici koji su bili Jevreji to potvrdili svojim zivotom poslije Isusa.
    A ja kažem da je Zakon vječan. I kad prođe ovo nebo i zemlja. I to Biblija kaže. VJEČAN.

    TI I JA NISMO NA NOVOJ OBNOVLJENOJ ZEMLJI KADA CE BITI I NOVO NEBO, tako da si me malo nasmijao tim sto si kazao, a kad sadasnja zemlja i nebo prodju i uspostavi se nova zemlja i nebo, vidjecemo sta ce i kako ce biti, a do tada mi smo i dalje na istoj neobnovljenoj zemlji, i rijec VJECNO se svakako odnosi na ovu sadasnju zemlju i nebo, tj do njihovog kraja i nestanka, a poslije kako ce biti vidjece koji dobiju zivot, ali logicno je ocekivati da ce biti sve drugacije.
    Moj citat je bio šaljiv. Ja sam uzeo primjer da mene i tebe Bog vaskrsne i nađemo se tamo.
    A ti pitaš mene TAMO: Zdravko gdje je zakon o mjesečnom ciklusu, jer sam čuo da je to vječno, a ja ti kažem da su sada žene savršeno zdrave i one više nemaju mjesečnike. A onda ti kažeš: Da, Zdravko, sad sam se sjetio, to je bilo vječno, ali na onoj zemlji gdje smo bili.
    I onda počneš da se praviš pametan pa me opet pitaš: Da li to znači da smo sad svi mi savršeno dobri OVDJE pa nam ne treba ni Zakon, odnosno 10 zapovjesti o kojima si mi ti Zdravko govorio da su vječne i da nijesu isto što i mjesečni ciklus.
    A ja ti odgovaram: Mi smo momak sada ovdje na novoj zemlji dobri, 100 odsto dobri, zahvaljujući milosti Božjoj i time što nas spasio preko svog Sina i preobrazio nas u nova tijela koja nijesu grešna i vratio nam slavu Božju u nama, ali momak ZAKON ostaje vječno, eno pogledaj heruvime koji stoje kod zakona.

    Ovo je šaljivo, ali veoma ilustrativno.

    Znaci mi sada nismo na novoj zemlji, a ti vec na ovoj neobnovljenoj zemlji hoces sve da ukidas, a takodje sam utvrdjujes i govoris sta ce vaziti na obnovljenoj zemlji, a sta nece i tako zivis.
    Ja sam ti čini mi se prije sve rekao, u prethodnom postu, nego ti kao da imaš neki problem pa ne vidiš.
    Žrtve su ukinute, ili ako hoćeš NIJESU UKINUTE, nego tvojim jezikom - prouzrokovane su da budu na Nebu, jer je prava Žrtva koja je Sebe žrtvovala sada na Nebu. Dakle, preselilo se sa zemlje na Nebo. Više ne moramo da ubijamo ovce i jarce, sada imamo Sina Božjeg sa svojom krvlju.

    Mjesečni ciklus je dokazano dobro i tako će uvijek biti na ovoj zemlji, ali za razliku od vječnog Zakona o kojem ti ja govorim i koji Isus citira u NZ, mjesečni ciklus neće biti potreban na obnovljenoj Zemlji jer taj propis nije vječan, kao ni propis za žrtve. Zašto? Logično je da propis za žrtve nije vječan jer je trebao da se ispuni kad se Isus žrtvuje. Propis za mjesečnike važi dok smo smrtni i bolesni i ovakvi kakvi smo, da bi smo živjeli duže i zdravije itd, ali čim nas Bog vaskrsne, toga više nema jer nije potrebno. NIJE POTREBNO. Kao što NIJESU POTREBNE ŽRTVE, jer se Isus žrtvovao i sada služi na Nebu.
    2+2=4.

    Npr da si zena, znaci ne bi ni sada postovao uredbu za mjesecni ciklus na neobnovljenoj zemlji, ili znaci kao muskarac sto i jesi, ti onda vjerovatno praktikujes odnos sa zenom za vrijeme njenog mjesecnog ciklusa i ne cekas dok prodje tacno odredjen period za ciscenje od mjesecnog ciklusa, za sta Tora kaze da nije dobro, ali to ne vazi za one koji smatraju da je ukinuto sve osim "deset izjava" jer su oni vec na "nebu", pa mozda stvarno zene koje tako misle i nemaju mjesecni ciklus vise...
    Ne samo u ovom postu, nego i u prethodnom postu sam ti rekao šta mislim o tim propisima. Rekao sam da je medicina tek sada otkrila da je to odlično. Dakle to je odlično i u funkcijije čovjeka i to važi dok bude zemlje. Ali to neće važiti VJEČNO, za razliku od 10 izjava koje pominješ a koje su na Nebu sada u Hramu i iznad kojih stoje heruvimi, kao što ti piše u Bibliji.
    Na novoj zemlji, ja mislim, da će svi biti zdravi i da neće biti ciklusa žena.
    Dok ZAKON je vječan. Ne može Bog sada da slomi te ploče na Nebu ili u kojoj formi je to na Nebu, i da kaže heruvimima idite momci to više ne važi, jer je ovo nova zemlja. ZAKON je vječan i odraz Božjeg karaktera. Da nije tako Isus ne bi morao da umre, nego upravo jer je Zakon vječan i nepromjenljiv Isus je morao da umre.
    A ovi propisi koje ti pominješ (mjesečnica itd) nijesu u ZAKONU, nego su čak i ovdje na zemlji stavljeni kao knjiga ili uredbe pored Kovčega zavjeta, a ne u njemu. Zato se u SZ govori o zakonima, zapovjestima, uredbama itd itd. Ne stavlja se sve u isti koš, niti može. Ali he hvataj se za ovo, nego pročitaj prethodno šta sam napisao.
    Dakle, to je u funkciji čovjeka, ima svoju primjenu, nešto od toga je simbolika koja je čekala ispunjenje a nešto nije simbolika. Spavanje sa ženom za vrijeme ciklusa kao propis nije simbolika, ali jeste klanje jagnjadi, jer se Jagnje zaklalo i ONO sada služi za nas.
    Ne brkaj žabe i babe. Pročitaj prethodni post i vidi šta sam rekao.

    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 25/10/2013, 13:13

    U zavisnosti od ozbiljnosti, tako se nekome treba i obraćati. Ne izvrći stvari.

    Isto tako ti pise u Danilu:

    Dakle, 10 dana dok ne dođem Arrow Dok ne dodje Pomazanik bice 7 sedmice  

    a još 15 dok ne napravim kuću Arrow i jos 62 da se napravi grad.

    Zdravko Vučinić (citat): E ako ti ovo nije jasno, ne znam šta ti je jasno.
    Sve si pojasnio ovim odgovorom iznad.
    [/quote]Ja sam koristio tvoj rečnik, pa ti odgovorio na tvoje riječi, a onda si svjesno ili nesvjesno uzeo moje riječi i doslovno prenio na Danilo 9, što je ili glupo ili bezobrazno. Još jednom ukratko:

    Od časa kad izađe riječ da se Jerusalim obnovi i ponovo sagradi(1) ------ pa do Pomazanika vladara(2)


    Dakle, šta se ovdje pominje. POD BROJ 1 - da se Jerusalim obnovi, a POD BROJ 2 - da dođe Pomazanik. Dakle, pod 1 je gradnja Jerusalima, a pod 2 dolazak Mesije. Evo su ti te dvije stvari odvojene srednjim crtama.

    Nastavak gornjeg citata: ,biće sedam sedmica(1), ------- i još šezdeset i dve sedmice(2).

    Dakle, šta se ovdje pominje. POD BROJ 1 - 7 sedmica, a POD BROJ 2 - 62 sedmice. I to sam ti odvojio srednjim crtama.

    E sad poveži dolje i gore ovo POD BROJEM 1 i dolje i gore POD BROJEM 2.

    POD BROJEM 1 = 7 sedmica ---- za gradnju Jerusalima (DOSLOVNO ISPUNJENO)
    POD BROJEM 2 = 7 sedmica + 62 sedmice --------- za dolazak Mesije (jer piše 7 sedmica i još 69 sedmica). Dakle to se sabira kod dolaska Mesije (DOSLOVNO ISPUNJENO).

    Ne možeš da 7 sedmica da staviš na dolazak Mesije a 7 + 62 na gradnju. Brkaš tekst, obrćeš i izvrćeš, kao što si učinio sa mojim citatom gore. Evo sam ti najasnije moguće objasnio po tačkama. Čitaj i ono prethodno o Danilu 9, o tekstu, o kontekstu.

    I ne samo to, nego je DOSLOVNO ISPUNJENO.

    Možda si u pravu. Možda sve to nije tačno. Neka ljudi sami vide ako imaju oči.
    avatar
    Eliezer


    Broj komentara : 128
    Registration date : 2013-10-09

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Eliezer 25/10/2013, 14:19

    Zdravko Vučinić (citat):   Razdvoji ono što Bog radi i smatra da treba da se radi, od onoga što ljudi rade i smatraju dobrim.  
    Super!

    Zasto onda ne razdvojis ono sto Pavle kaze ili smatra dobrim (pozivas se na njega) - od onoga sto Bog jasno kaze?!

    Vecina teologije IRI je bazirana na onome sta "Pavle kaze", a ne na onome sto Bog jasno kaze.

    Otkud njemu odjednom "moc" da navodno uci ljude da obrezanje nije vazno (kako ti kazes i propovjedas), kada Bog jasno kaze da Njegov narod to treba da radi? Zasto to ne razdvojite?

    Zar to nije malo licjemjerno... Pozivati se na Pavla za raznorazna ukidanja i promjene/ukidanja Tore, a pri tome ignorisati ono sto je on zaista radio (nazirejski zavjet, prinosenje zrtava i to sve skupa poslje Isusa)?!

    Zdravko Vučinić (citat):   Pavle je određene stvari radio kao kompromis i to je jasno iz Djela.  
    Gdje se to jasno vidi?! Daj neki citat? Mozda u Djelima 24?

    Ako je to bio kompromis (kao sto kaze "Ceznja vijekova" a ne NZ) onda je on najveci LICJEMJER, jer je navodno optuzivao svoju bracu Jevreje najgorim imenima za to sto "prinose zrtve nakon Isusa", a i sam ih je prinosio. I onda ti dodjes i mases Jevrejima poslanicom... za koju ni sami Hriscani ne mogu da se dogovore ko ju je pisao.

    Uzgred budi receno ako je vec pogrjesio kao sto kazes, ne bi li bilo zgodno da i sam to nekad spomene kao NESTO LOSE u kasnijim svojim istupima. Mi vidimo upravo suprotno:

    U Djelima 24 on ponovo opisuje sve te dogadjaje (zgodna prilika da kaze da je mozda pogrjesio) i ni jednom negativnom rijecju ne osudjuje svoje postupke, vec o njima govori upravo kao o necemu pozivinom i PONOVO spominje dogadjaj oko prinosenja zrtava u poztivnom svjetlu.   ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 918995

    Treba da vjerujemo vise tebi, nego njemu samom oko toga sta je mislio i sta je uradio?


    Eliezer: komentar modifikovan dana: 25/10/2013, 14:27; prepravljeno ukupno 1 puta
    avatar
    Eliezer


    Broj komentara : 128
    Registration date : 2013-10-09

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Eliezer 25/10/2013, 14:24

    Zdravko Vučinić (citat):  Jasno se vidi iz njegovih spisa da nije promovisao obrezanje ...
    Sto bi ti rekao:

    "Razdvoji ono što Bog radi i smatra da treba da se radi, od onoga što ljudi rade i smatraju dobrim."

    Zdravko Vučinić (citat): Ukupna Pavlova nauka je da su žrtve ukinute, da je sistem zemaljskih žrtava i praznika ukinut... Pavle pominje i riječi ukidanje, sve pominje.
    "Razdvoji ono što Bog radi i smatra da treba da se radi, od onoga što ljudi rade i smatraju dobrim."

    Zdravko Vučinić (citat):  Međutim, ne volite vi apostola Pavla, jer je on "razarač" judaizma i legalizma. Zato je on za vas neki tamo Pavle iz Tarsa.  
    "Razdvoji ono što Bog radi i smatra da treba da se radi, od onoga što ljudi rade i smatraju dobrim."


    Zdravko Vučinić (citat):  Dalje, što se tiče propisa o, na primjer, ženskom ciklusu koje si negdje pominjao i sličnim stvarima. Pa to je nakon nekoliko hiljada godina medicina otkrila da je savršen propis. Dakle to je za čovjekovo dobro. Dakle, dok je čovjeka taj propis važi.
    To sam ja rekao a ne clan "Tako je". Btw, dokazano je i da je obrezanje za covjekovo dobro, ali ne uklapa se to u tvoju zdravstvenu reformu. Trebalo bi da znas to kao ljekar prirodne medicine.

    I svinjetina nije zdrava za covjeka, ali kao i kod obrezanja, to je i moralni zakon i ne moze neko da kaze:

    "Pa dobro, ja sluzim Bogu i svinjetinu jedem samo jednom godisnje, nece mi to stetiti zdravlju, nit ce se Bog "ljutiti", jer cijele godine jedem samo sirovu biljnu hranu."  ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 432577

    Svi zakoni u Bibliji su PREVASHODNO "MORALNI ZAKONI" i svi su "za covjekovo dobro", samo treba da ih prepoznas - a i ako ne prepoznajes sve ne znaci da to nema svrhu i smisao, jer moze biti da se ne vrti svijet oko nas.

    Zdravko Vučinić (citat):  Pa jednog dana kada Bog obnovi zemlju ja vjerujem da žene neće imati mjesečnike, jer će biti savršeno zdrave.
    Pa Isus rece da se nece "ni zeniti ni udavati" pa opet ti ne smeta da zapovjest Dekaloga o "pozudi za tudjom zenom" proglasis vjecnom. scratch 

    Meni to lici na dvostruke standarde. ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 435304 

    Zdravko Vučinić (citat): I u tom trenutku smrti Isusa imaš dvije vrste ljudi... imaš one koji su u to vrijeme vjerovali da se prava Pasha prinosi, a to je Mesijin život.
    U tom trenutku niko od njih nije vjerovao to sto ti pricas. NZ govori da su se razbjezali i da su bili razocarani, a ne da su gledalu na to kao na ispunjenje Pesaha.

    Kasnije poslanice o tome govore, ali "u tom trenutku" o kome ti govoris NE.

    Zdravko Vučinić (citat):  Ili možda bolje ovako: Ja i ti na Nebu a ti kažeš, Zdravko, zakoni o mjesečnom ciklusu nijesu ukinuti jer Bog kaže da je Tora vječna.
    Ti i on na nebu, i ti njemu kazes: "ne pozeli zene bliznjeg svoga", a on ti kaze: "koja zena, mi smo kao andjeli i nit se zenio nit se udajemo". ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 918995 

    Sta kazes na to?
    avatar
    Tako-je


    Broj komentara : 98
    Registration date : 2013-10-09

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Tako-je 25/10/2013, 14:43

    Eliezer je dobro objasnio ovo 9:25 na primjeru PG. bounce 

    Malo sam jos gledao hebrejski tekst za ovaj dio 9:25, jer sam prosli put bio usmjeren na 9:27, pa znaci:

    Danilo 9
    25 Zato treba da znaš i da razumeš: Od časa kad izađe reč da se obnovi i izgradi Jerusalim do pomazanika vođe biće sedam sedmica, a šezdeset i dve sedmice on[grad Jerusalim] će se obnavljati i on biće izgrađen sa četvrtastom površinom i istaknutim delom, ali u zbunjeno doba. 26 A posle šezdeset i dve sedmice pomazanik će biti odsečen i ništa mu neće ostati.

    Znaci jednostavno:

    * od kad izadje RIJEC, znaci od najave da se treba obnoviti Jerusalim treba proci 7 sedmica do pomazanika - znaci tada dolazi pomazanik

    * zatim 62 sedmice se obnavlja Jerusalim

    * Poslije 62 sedmice pomazanik je odsjecen

    study 

    Sponsored content


    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 3 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Sponsored content


      Danas je 19/4/2024, 17:15