BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» DOKAZI OTPADA VOĐSTVA ADVENTISTIČKE CRKVE
Yesterday at 23:27 by PavleS

»  DANILO I OTKRIVENJE
Yesterday at 13:49 by PavleS

» RECEPTI ZDRAVE HRANE
Yesterday at 12:15 by Nina V

» VAKCINACIJA, VIRUSI...
Yesterday at 10:25 by Zdravko Vučinić

» BRAČNI ODNOSI
6/12/2016, 19:38 by Nina V

» HRISTOVA LJUDSKA PRIRODA I NAŠA PRIRODA
6/12/2016, 01:16 by Zdravko Vučinić

» BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD
5/12/2016, 20:32 by PavleS

» LJEKOVI (DRUGS) I TERAPIJE SAVREMENE MEDICINE - DA ILI NE?
5/12/2016, 11:08 by Nikola Šavija

» VASPITANJE
3/12/2016, 16:54 by PavleS

December 2016

SunMonTueWedThuFriSat
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

DISPENZACIONALIZAM vs OBRAĆENJE JEVREJA

Share

Eliezer

Broj komentara : 139
    Registration date : 2013-10-09

Re: DISPENZACIONALIZAM vs OBRAĆENJE JEVREJA

Komentar  Eliezer on 14/10/2013, 12:53

PavleS (citat):To je netolerancija na glupost, ne nervoza.
    Isto to i "vojvoda" zbori, a ti ga optuzujes za "neciste usne".  

Eliezer

Komentar  Eliezer on 14/10/2013, 13:11

PavleS (citat):  JA SAM (JHVH) Put, Istina i Život, niko neće doći Ocu osim kroz Mene (kraj priče o drugim putevima spasenja).
    Pisano je:

I uči ih naredbama i zakonima Njegovim, i pokazuj im PUT kojim će ići i šta će raditi. => Tora je PUT!

Pravda je Tvoja pravda večna, i Zakon Tvoj ISTINA. => Tora je ISTINA!

Jer nije prazna reč (Tora) da za nju ne marite, nego je ŽIVOT vaš. => Tora je ŽIVOT!

Da rezimiramo:

Tora ili Bozji zakon je PUT, ISTINA i ŽIVOT!  

Meni ovo lici na jako ozbiljan "put spasenja", a ne na "status quo". cheers 

PavleS (citat): JA SAM (JHVH)  
    Ovde mi nikada do kraja nije bila jasna logika i zdrav razum... znaci ako ja kazem...

"JA SAM Eliezer"

...to u stvari znaci JHVH je Eliezer!?

PavleS
    Admin

Broj komentara : 2902
    Registration date : 2008-11-01

Komentar  PavleS on 14/10/2013, 13:14

Bolje bi ti bilo da se posvetiš ovome ispod "nervoze" i "tolerancije" pa pusti vojvodu. Da je dopustio da umre njegovo "ja" i obrati se kako treba, ne bi danas dolazio u situaciju da se vraća na pozicije koje su skoro istovjetne tvojima. Uzgred, po tom mišljenju ima li šanse da prođe Beth Din u Londonu da se konvertuje i preseli u Izrael?

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 14/10/2013, 13:16

Pisano je:

I uči ih naredbama i zakonima Njegovim, i pokazuj im PUT kojim će ići i šta će raditi. => Tora je PUT!

Jer nije prazna reč (Tora) da za nju ne marite, nego je ŽIVOT vaš. => Tora je ŽIVOT!
    E da, živi Bog nije Istina, ali mrtvo slovo jeste. Eliezere ŽIVI ODNOS zanima Boga, a ne tvoje citiranje Tore.

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 14/10/2013, 13:32

Ovde mi nikada do kraja nije bila jasna logika i zdrav razum... znaci ako ja kazem...

"JA SAM Eliezer"

...to u stvari znaci JHVH je Eliezer!?
    Ahm.
    A Isus im reče: Zaista, zaista vam kažem: Ja sam prije nego se Avraam rodio.
    Tada uzeše kamenje da bace na Njega; a Isus se sakri, i izađe iz hrama prošavši između njih i otide tako.
    Ovima je očigledno bilo jasno...
    I bivšem torašu Pavlu svakako:
    I svi jedno piće duhovno piše; jer pijahu od duhovne stijene koja iđaše za njima: a stijena bješe Hristos.

Eliezer

Komentar  Eliezer on 14/10/2013, 13:38

PavleS (citat):Bolje bi ti bilo da se posvetiš ovome ispod "nervoze" i "tolerancije" pa pusti vojvodu. Da je dopustio da umre njegovo "ja" i obrati se kako treba, ne bi danas dolazio u situaciju da se vraća na pozicije koje su skoro istovjetne tvojima. Uzgred, po tom mišljenju ima li šanse da prođe Beth Din u Londonu da se konvertuje i preseli u Izrael?
    S obzirom na njegove "marketinske sposobnosti" i intelektualne sposobnosti, koje nisu nimalo naivne, predvidjam mu svjetlu buducnost u Londonu (pretpostavljam da se tu ne trazi pretjerano puno), a za Izrael totalni fijasko, kao sto sam cuo da je bilo i sa Amerikom... jer i ako ode (veliko pitanje), tamo takvih kao sto je on ima da zgrces lopatama i tamo ce biti samo jedan od... dok je u Srbiji tata mata i "mali Mojsije", tako da sumnjam da ce ikad za stalno napustiti Srbiju i preseliti se u prirodu o kojoj ga Jelena ucila.

Da se odmah razumijemo, posto sam citao Jelenu (imam sve njene knjige koje sam dobio na poklon od poznanika), generalno podrzavam tu njenu pricu o zdravlju i prirodi, al' mi on misterija... drvlje i kamenje na one "jadne" ljude po forumu ako slucajno nece na selo, a on sam zivi u soliteru koliko sam cuo. Smile

Eliezer (citat):
    PavleS (citat):Pisano je:

E da, živi Bog nije Istina, ali mrtvo slovo jeste. Eliezere ŽIVI ODNOS zanima Boga, a ne tvoje citiranje Tore.
    Jesam ja sta izmislio? To su Bozje rijeci a ne moje!

Nigdje nisam rekao da Bog nije istina, i jasno je i iz tih stihova da Bog jeste istina, ali posto je Njegov zakon odraz Njega samog onda je i taj Zakon isto tako ISTINA za nas zivot, da bi vjerom u Boga po njemu zivjeli.

ZIVI ODNOS podrazumjeva zivot u skladu sa Zakonom, i bas zato sam ti i naveo jasna ucenje iz Tanaha koji to potvrdjuju, jer si prethodno negirao taj koncept.

Eliezer

Komentar  Eliezer on 14/10/2013, 13:46

PavleS (citat): Ahm.
    Lako ti se sa mnom zezat... al' hajd. scratch 

PavleS (citat): Ja sam prije nego se Avraam rodio.
    Kakve veze ovo ima sa "Ja sam = JHVH". U cijeloj toj izjavi "Ja sam" je samo licna zamjenica, a ovo "prije" je vjerovatno razlog bunta.

Mislim, evo ja ti zaista kazem za sebe: "JA SAM poslje sto se Avram rodio".

Siguran sam da ti ovo "Ja sam" nista posebno nece znaciti jer ide sa "poslje" umjesto "prije".

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 14/10/2013, 13:52

Kakve veze ovo ima sa "Ja sam = JHVH". U cijeloj toj izjavi "Ja sam" je samo licna zamjenica, a ovo "prije" je vjerovatno razlog bunta.

Mislim, evo ja ti zaista kazem za sebe: "JA SAM poslje sto se Avram rodio".

Siguran sam da ti ovo "Ja sam" nista posebno nece znaciti jer ide sa "poslje" umjesto "prije".
    Sad mudruješ i razvodnjavaš priču, nemoj domaći smo. Odlično su oni razumjeli šta je rekao.

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 14/10/2013, 14:08

Eliezer (citat):ZIVI ODNOS podrazumjeva zivot u skladu sa Zakonom, i bas zato sam ti i naveo jasna ucenje iz Tanaha koji to potvrdjuju, jer si prethodno negirao taj koncept.
    Zar ne znate, braćo - jer govorim onima koji poznaju zakon - da je Zakon gospodar čovjeku dok je čovjek živ? Tako je udata žena zakonom vezana za muža dok je on živ, a ako joj muž umre, oslobođena je muževljevog zakona. Dakle, dok joj je muž živ, biće nazvana preljubnicom ako pripadne drugom čovjeku. Ali ako joj muž umre, slobodna je od njegovog zakona, i nije preljubnica ako pripadne drugom čoveku. Tako ste i vi, braćo moja, posredstvom Hristovog tijela umrli Zakonu, kako biste pripali drugome, onome koji je ustao iz mrtvih, da bismo donosili plod koji je Bogu na slavu. Jer kad smo živjeli po tijelu, grešne strasti koje je pobuđivao Zakon djelovale su u našim udovima da bismo donosili plod koji vodi u smrt. A sada smo oslobođeni Zakona, jer smo umrli onome što nas je sputavalo, da bismo bili sluge na novi način, po Duhu, a ne na stari način, po slovu. (Rimlljanima 7:1-6)
    Dakle, Muž je umro da nas izbavi, jer djela Zakona to ne mogu ni na koji način.

Recite mi, vi koji želite da budete pod zakonom: Zar ne čujete šta kaže Zakon? Na primjer, napisano je da je Avram imao dva sina, jednog sa sluškinjom i jednog sa slobodnom ženom. Ali sin sluškinje rođen je po tijelu, a sin slobodne po obećanju. To sve ima i simbolično značenje, jer te žene predstavljaju dva saveza. Jedan je s gore Sinaj i rađa djecu za ropstvo - to je Agara. Agara predstavlja Sinaj, goru u Arabiji, i odgovara današnjem Jerusalimu, jer je u ropstvu sa svojom decom. A gornji Jerusalim je slobodan, on je naša majka. Jer napisano je: „Raduj se, nerotkinjo koja ne rađaš! Kliči i uzvikuj, ti što nisi u porođajnim bolovima, jer djece napuštene žene ima više nego djece one koja ima muža.” A mi smo, braćo, djeca obećanja, kao što je bio Isak. Ali kao što je onda onaj koji je bio rođen po tijelu progonio onoga koji je bio rođen po Duhu, tako je i sada. Ali šta kaže Pismo? „Otjeraj sluškinju i njenog sina, jer sin sluškinje neće biti naslednik sa sinom slobodne žene.” Zato, braćo, nismo djeca sluškinje, nego djeca slobodne žene. (Galatima 4:21-31)

Vlatko

Broj komentara : 456
    Registration date : 2009-07-04

Komentar  Vlatko on 14/10/2013, 14:20

Pavle, pa nemoj tako, pa kako će jevreji zaslužiti spasenje?

Ako samospasenje svojim držanjem Zakona ne vrijedi, što će oni jadni onda raditi?

Kome će popovati o obrezanim pimpekima i što to znači za Boga?

Tako-je

Broj komentara : 98

Komentar  Tako-je on 14/10/2013, 15:16

PavleS: "jer djela Zakona to ne mogu ni na koji način."

Da zivot sa vjerom[koja takodje podstice pokajanje] po instrukcijama datim u Tori ne donosi onaj konacni zivot, onda je Bog nametnuo ljudima nesto nemoguce, i cak stalno pozivao na to nemoguce da se tvori, gdje je tu razum?

U Tori pise da zapovesti nisu na nebesima pa da ih je nemoguce dosegnuti i izvrsavati:
    Tora - 5 Mojsijeva
    30,11 Ova zapovest koju ti danas dajem nije preteška za tebe niti je predaleko od tebe. 12 Nije na nebesima da bi rekao: ‘Ko će se za nas popeti na nebesa da nam je skine i objavi je pa da po njoj postupamo?’ 13 Nije ni preko mora da bi rekao: ‘Ko će za nas preći more da nam je donese i objavi je pa da po njoj postupamo?’ 14 Jer je ta reč sasvim blizu tebe, u tvojim ustima i u tvom srcu, da bi po njoj postupao.

Sam Isus kaze da ce u carstvo nebesko uci samo oni koji izvrsvaju volju[Tora] oca koji je na nebesima, i da je dzabe na bilo sta se pozivati, a ciniti bezakonje[ne tvoriti Toru sa vjerom], sto znaci da vi cak promovisete koncept koji ni sam Isus nije promovisao

Znaci oduvijek je bilo da vjera i djela su jedno, a na kraju ce Sudija da ocjeni i presudi po pravdi

Zdravko Vučinić
    Admin

Broj komentara : 497
    Registration date : 2013-10-03

Komentar  Zdravko Vučinić on 14/10/2013, 16:37

Tako-je (citat):PavleS: "jer djela Zakona to ne mogu ni na koji način."

Da zivot sa vjerom[koja takodje podstice pokajanje] po instrukcijama datim u Tori ne donosi onaj konacni zivot, onda je Bog nametnuo ljudima nesto nemoguce, i cak stalno pozivao na to nemoguce da se tvori, gdje je tu razum?

U Tori pise da zapovesti nisu na nebesima pa da ih je nemoguce dosegnuti i izvrsavati:
    Tora - 5 Mojsijeva
    30,11 Ova zapovest koju ti danas dajem nije preteška za tebe niti je predaleko od tebe. 12 Nije na nebesima da bi rekao: ‘Ko će se za nas popeti na nebesa da nam je skine i objavi je pa da po njoj postupamo?’ 13 Nije ni preko mora da bi rekao: ‘Ko će za nas preći more da nam je donese i objavi je pa da po njoj postupamo?’ 14 Jer je ta reč sasvim blizu tebe, u tvojim ustima i u tvom srcu, da bi po njoj postupao.

Sam Isus kaze da ce u carstvo nebesko uci samo oni koji izvrsvaju volju[Tora] oca koji je na nebesima, i da je dzabe na bilo sta se pozivati, a ciniti bezakonje[ne tvoriti Toru sa vjerom], sto znaci da vi cak promovisete koncept koji ni sam Isus nije promovisao

Znaci oduvijek je bilo da vjera i djela su jedno, a na kraju ce Sudija da ocjeni i presudi po pravdi

Da bi čovjek razumio Biblijske istine nije dovoljno da čita i istražuje, nego mora Bog da mu otvori oči. Dakle, nije u pitanju znanje nego poznanje. Isto tako apostoli su malo toga znali dok im Bog nije otvorio oči. Ovo je Biblijski stav.
    Isto je i sa djelima. Ne može čovjek da drži djela, nego samo Božje djelovanje kroz čovjeka. Zašto čovjek ne može da drži djela? Zato što je čovjek 100 odsto grešan, ima palu prirodu i to se nemože promijeniti do Drugog Hristovog dolaska.
    Zar misliš da čovjek može da voli svoje neprijatelje i da blagosilja one koji ga kunu, kao što Isus kaže. Ne može nikako. Uzalud se trudiš jer to ne možeš postići. Zato što je ta ljubav o kojoj Isus govori Božji dar kroz Sveto duha. Kroz takvu ljubav i djelovanje Svetog duha u čovjeka, onda čovjek čini ono što je ugodno pred Bogom.
    Apostol Pavle je insistirao na ovome, jer je to jevanđelje. Onda su ga judaisti i ostali legalisti napali da je protiv zakona i slično. Nije on bio protiv zakona, nego su ga judaisti pogrešno shvatili. On je bio protiv legalizma. Pavle objašnjava, naročito u Rimljanima, da je čovjek 100 grešan i da u njemu nema ništa dobro, te da se zakon ne može tvoriti ljudskim trudom, nego Božjim djelovanjem kroz čovjeka.
    Uostalom, još od stvaranja prvih ljudi, Adama i Eve, Božja zamisao je da On prebiva u ljudima i da oni na taj način odražavaju Njegov karakter. Ali to se izopačilo padom u grijeh, ljudska priroda je postala pala priroda, sebična priroda koja ne može da čini dobro, jer sve što čovjek radi, čak iako izgleda kao dobro, okaljano je sebičnim motivima. Zato nam treba Bog i Spasitelj.

Dakle, i kada je u pitanju istina i kada su u pitanju djela, i kada je u pitanju opravdanje i kada je u pitanju posvećenje, uvijek je to Božjim djelovanjem i Božjom zaslugom, a ne nikako ljudskom, da se ne bi neko hvalio time.
    Čovjekov udio od početka do kraja je vjera. Bog u toj situaciji onda djeluje na čovjekov um i srce i čovjek onda mijenja svoje navike, svoj pravac, počinje da voli, mijenja svoje sebične motive itd.

Ali sve ovo što pišem mora se osjetiti da bi se shvatilo. Potrebna je duhovnost. Tjelesan čovjek ovo teško može da shvati.

Vlatko

Komentar  Vlatko on 14/10/2013, 16:43

Tora - 5 Mojsijeva

Reci ti meni kako će se spašavati žene, jer znamo da se one ne mogu obrezati?

Obrezanje je uvjet saveza, a kako žene onda mogu ući u savez s Bogom?

Vlatko

Komentar  Vlatko on 14/10/2013, 16:55

Zdravko Vučinić (citat):

Tora - 5 Mojsijeva

Da bi čovjek razumio Biblijske istine nije dovoljno da čita i istražuje, nego mora Bog da mu otvori oči. Dakle, nije u pitanju znanje nego poznanje. Isto tako apostoli su malo toga znali dok im Bog nije otvorio oči. Ovo je Biblijski stav.
    Isto je i sa djelima. Ne može čovjek da drži djela, nego samo Božje djelovanje kroz čovjeka. Zašto čovjek ne može da drži djela? Zato što je čovjek 100 odsto grešan, ima palu prirodu i to se nemože promijeniti do Drugog Hristovog dolaska.
    Zar misliš da čovjek može da voli svoje neprijatelje i da blagosilja one koji ga kunu, kao što Isus kaže. Ne može nikako. Uzalud se trudiš jer to ne možeš postići. Zato što je ta ljubav o kojoj Isus govori Božji dar kroz Sveto duha. Kroz takvu ljubav i djelovanje Svetog duha u čovjeka, onda čovjek čini ono što je ugodno pred Bogom.
    Apostol Pavle je insistirao na ovome, jer je to jevanđelje. Onda su ga judaisti i ostali legalisti napali da je protiv zakona i slično. Nije on bio protiv zakona, nego su ga judaisti pogrešno shvatili. On je bio protiv legalizma. Pavle objašnjava, naročito u Rimljanima, da je čovjek 100 grešan i da u njemu nema ništa dobro, te da se zakon ne može tvoriti ljudskim trudom, nego Božjim djelovanjem kroz čovjeka.
    Uostalom, još od stvaranja prvih ljudi, Adama i Eve, Božja zamisao je da On prebiva u ljudima i da oni na taj način odražavaju Njegov karakter. Ali to se izopačilo padom u grijeh, ljudska priroda je postala pala priroda, sebična priroda koja ne može da čini dobro, jer sve što čovjek radi, čak iako izgleda kao dobro, okaljano je sebičnim motivima. Zato nam treba Bog i Spasitelj.

Dakle, i kada je u pitanju istina i kada su u pitanju djela, i kada je u pitanju opravdanje i kada je u pitanju posvećenje, uvijek je to Božjim djelovanjem i Božjom zaslugom, a ne nikako ljudskom, da se ne bi neko hvalio time.
    Čovjekov udio od početka do kraja je vjera. Bog u toj situaciji onda djeluje na čovjekov um i srce i čovjek onda mijenja svoje navike, svoj pravac, počinje da voli, mijenja svoje sebične motive itd.

Ali sve ovo što pišem mora se osjetiti da bi se shvatilo. Potrebna je duhovnost. Tjelesan čovjek ovo teško može da shvati.
    APSOLUTNO, jer ta vjera je bila uvjet i u raju i OPET će biti u obnovljenom raju. Sve drugo je laž, prodavanje magle i sigurna smrt i propast. Ljudi su stvoreni savršeni, na sliku Boga i bez prekršaja i pada MORALNI ZAKON im ne bi ni trebao! To je bio ORIGINALNI BOŽJI DIZAJN, Bog nije dekalogom lupao Adama po glavi, niti će to raditi u budućem raju. Da su Eva (Iša) i Adam (Iš) vjerovali Bogu, a ne ocu laži, i danas bi bili u raju. Ali teško je to vidjeti pored tolike "moralnosti"... Vjera u Božje riječi i procjene je jedini VJEČNI uvjet. Kada grijeha više ne bude, sam Zakon nema smisla, ali držanje Božjih riječi itekako ima smisla, jer Bog će "šefovati" i u raju. Samo se više nećemo baviti tjelesnim otpadom i posljedicama griješnog tijela, nego drugim stvarima.

Tako-je

Komentar  Tako-je on 14/10/2013, 17:05

Zdravko, ja mislim da si razumio na sta ja mislim, nema potrebe za izvrtanjem rijeci

Znaci vjera i djela su jedno, i to je oduvijek bilo tako, i to ne znaci da ces se ti spasiti ako sve to imas, jer Sudija ocjenjuje da li si imao dovoljno

Ja nisam ni na jednom mjestu napisao da se samo formalnim izvrsavanjem zapovjesti covjek spasava, jer vjera igra tu vaznu ulogu i to ja ne sporim, i tako je uvijek bilo, a takodje ako ste razumni znate da u djelima se moze pogrijesiti, jer ono sto je vazno jeste da se poslije pokajes[na sta te vjera podstice] i priznas grijeh, pa nastavis da i dalje imas vjeru i ugodna djela, pa kad opet padnes, opet trebas da se dignes, znaci bitno je dizanje gdje te vjera i Bozja obecanja podsticu na sve to

A ono sto ja naglasavam jeste da su Bozje instrukcije i savjeti definisani u Tori, to je to

Tako-je

Komentar  Tako-je on 14/10/2013, 17:12

Reci ti meni kako će se spašavati žene, jer znamo da se one ne mogu obrezati?

Vlatko, ovo tvoje pitanje mi je bez ikakvog smisla, jer obrezanje je znak saveza, i odnosi se na muskarce, znaci muskarci prema Tori treba da se i fizicki obrezu, a i da obrezu srce, znaci duhovno, dok zene se ne trebaju fizicki obrezivati, vec samo trebaju obrezati srce, i tvoriti sve ostalo sto se odnosi na njih, a zapisano je u Tori, i tako zene ulaze u savez sa Bogom

Ti imas pogresan pogled na obrezanje

Vlatko

Komentar  Vlatko on 14/10/2013, 17:14

Tako-je (citat):Zdravko, ja mislim da si razumio na sta ja mislim, nema potrebe za izvrtanjem rijeci

Znaci vjera i djela su jedno, i to je oduvijek bilo tako, i to ne znaci da ces se ti spasiti ako sve to imas, jer Sudija ocjenjuje da li si imao dovoljno

Ja nisam ni na jednom mjestu napisao da se samo formalnim izvrsavanjem zapovjesti covjek spasava, jer vjera igra tu vaznu ulogu i to ja ne sporim, i tako je uvijek bilo, a takodje ako ste razumni znate da u djelima se moze pogrijesiti, jer ono sto je vazno jeste da se poslije pokajes[na sta te vjera podstice] i priznas grijeh, pa nastavis da i dalje imas vjeru i ugodna djela, pa kad opet padnes, opet trebas da se dignes, znaci bitno je dizanje gdje te vjera i Bozja obecanja podsticu na sve to

A ono sto ja naglasavam jeste da su Bozje instrukcije i savjeti definisani u Tori, to je to
    Definirani su u Novom Zavjetu, Sin Božji nam ih je osobno objasnio! Imamo posrednika i zagovornika na nebu. SVOJ ŽIVOT je stavio kao kriterij, a njegov život je bio život oslanjanja na Boga. Zaboravi model: Pročitam, nalupam, izvršim. Tako se Mesija NIKADA nije ponašao. Jesi li ti ikada u životu čitao evanđelja?

Vlatko: komentar modifikovan dana: 14/10/2013, 19:02; prepravljeno ukupno 1 puta

Vlatko

Komentar  Vlatko on 14/10/2013, 17:14

Tako-je (citat):Reci ti meni kako će se spašavati žene, jer znamo da se one ne mogu obrezati?

Vlatko, ovo tvoje pitanje mi je bez ikakvog smisla, jer obrezanje je znak saveza, i odnosi se na muskarce, znaci muskarci prema Tori treba da se i fizicki obrezu, a i da obrezu srce, znaci duhovno, dok zene se ne trebaju fizicki obrezivati, vec samo trebaju obrezati srce, i tvoriti sve ostalo sto se odnosi na njih, a zapisano je u Tori, i tako zene ulaze u savez sa Bogom

Ti imas pogresan pogled na obrezanje
    Ma stvarno?

Zdravko Vučinić
    Admin

Komentar  Zdravko Vučinić on 14/10/2013, 18:44

Tako-je (citat):Zdravko, ja mislim da si razumio na sta ja mislim, nema potrebe za izvrtanjem rijeci

Jedno je igra riječi a drugo je stvarnost. Ne govorim o igri riječi ovdje, nego o stvarnosti. Vjera je ključ. Djela su djela samo ako su plod vjere. Ako djela ne shvatimo kao plod vjere, nego kao sredstvo spasenja ili način da dobijemo naklonost kod Boga, onda smo u opasnosti. Zašto? Zato što negiramo Božje djelovanje, sve ono što Bog čini za nas i konačno negiramo Spasitelja. Jer kad bi mi djelima mogli da se spasimo, onda nam Spasitelj ne bi bio potreban.
    Zato je važno razgraničiti u našim glavama - vjera je najvažnija, djela su rezultat vjere, a ne nikako sredstvo spasenja. Apostol Pavle razgraničava djela vjere od djela zakona i to je vrlo važno. Dakle, djela vjere nijesu isto što i djela zakona. O tome može dosta da se priča.
    Ti ćeš možda kazati da je to možda u redu, ali nije u redu ako ti to nije u umu i srcu, nego svaki dan brojiš grijehe i koji si propis prekršio. Uzalud se trudiš, svaki dan ćeš prekršiti neki propis, a to znači da te Zakon svaki dan osuđuje na smrt, jer ako sagriješiš u jednome u svemu si sagriješio.

Bog nije odmah dao zakon, nego nekoliko stotina godina nakon što je pozvao Abrahama. Zašto? Zato što zakon nije dat kao uslov ili sredstvo spasenja nego, kako apostoli kažu, da se pokaže grijeh. Zakon ima tu svrhu da nam ukaže da smo 100 odsto grešnici i da pod zakonom svi zaslužujmo smrt. E pošto je to tako, pošto svi zaslužujemo smrt, pošto nas svakoga dana ili skoro svakoga dana Zakon osuđuje na smrt, mi imamo Spasitelja koji kaže - prihvatite mene jer sam ja ispunio Zakon. Za to je potrebna vjera. I oni koji stvarno vjerom prihvataju Spasitelja (ovo je ozbiljna tema), oni su u Božjim očima kao da nikad nijesu sagriješili i zato mogu da računaju na Nebu.
    Hrišćani u tom smislu nijesu više pod zakonom. Ali to ne znači da je Zakon ukinut, jer Zakon ne može biti ukinut, on je vječan. Nego to znači da više nijesmo pod jurisdikcijom zakona, odnosno Zakon nas više ne može osuditi na smrt.
    Zakon je za nas važan kao mjerilo hrišćanskog življenja, kao dokaz Božjeg djelovanja u nama.
    Ovo je dosta ozbiljna tema, ja ovdje samo površno pričam, ali ovo je jevanđelje, to je suština koja se treba razumjeti, a ne nikako drži ovo, čini ono, Zakon kaže ono, ovo itd itd.
    Nama treba Spasitelj jer smo 100 odsto grešnici, jer ne možemo držati Zakon koji nas osuđuje na smrt, i jer smo robovi grijehu i smrti. Zato je nama Isus Hrist sve. On je sve onima koji su istinski hrišćani.

SimaS

Broj komentara : 56
    Registration date : 2011-07-17

Komentar  SimaS on 14/10/2013, 22:01

nemoze jednostavnije od ovoga za onog ko hoce da otvori oci i da opere usi
    pozdrav

Tako-je

Komentar  Tako-je on 15/10/2013, 14:05

Zdravko, vec sam o tome pricao da vjerovanje da je Isus pomazanik nije opcija spasenja, i to jedina kako vi govorite, jer je moguce se spasiti i cak bez da znas uopste za Pismo, tako da, nerazumno je forsirati nesto sto nije realno

Ali nema potrebe razglabati o stvarima u kojima se razlikujemo, kad ce svako drzati do svojih uvijerenja, ja se razlikujem od vas u nekoliko doktrina i uvijerenja, ali to nema veze, bolje da se okupimo i pricamo oko zajednickih stvari

Shalom aleichem/Selam alejkum/Mir vama

Zdravko Vučinić
    Admin

Komentar  Zdravko Vučinić on 15/10/2013, 15:33

Tako-je (citat):Zdravko, vec sam o tome pricao da vjerovanje da je Isus pomazanik nije opcija spasenja, i to jedina kako vi govorite, jer je moguce se spasiti i cak bez da znas uopste za Pismo, tako da, nerazumno je forsirati nesto sto nije realno

Ali nema potrebe razglabati o stvarima u kojima se razlikujemo, kad ce svako drzati do svojih uvijerenja, ja se razlikujem od vas u nekoliko doktrina i uvijerenja, ali to nema veze, bolje da se okupimo i pricamo oko zajednickih stvari

Shalom aleichem/Selam alejkum/Mir vama
    Pretpostavljam da si musliman, jer je ovo njihov pozdrav. Ako jesi, u redu, razumijem da ne vjeruješ u ovo što ja pričam. A ako si projevrejski orjentisan, isto te razumijem.

Međutim, bez obzira da li mi vjerujemo ili ne vjerujemo u Isusa, on je Spasitelj svih ljudi. Isus apsolutno ispunjava sve kriterijume, on je naš Spasitelj u potpunosti:

1. Bog je Isusovu božansku prirodnu spojio sa palom ljudskom prirodom u Marijinoj utrobi. Isus je na zemlji bio sa palom ljudskom prirodom. On se izjednačio sa nama, odnosno mi ljudi smo bili "u njemu" kako Biblija govori, kao što smo mi ljudi bili "u Adamu" kada je ovaj stvoren i kada je sagriješio. U poslanici Rimljanima je ovo lijepo objašnjeno.
    2. Isus je ispunio i održao Zakon, pobijedio je grijeh.
    3. Platio je smrću kaznu za grijeh.
    4. Pobijedio je grob. Bog ga je vakrsao.

Još jednom - od Adama smo, dakle, naslijedili smrt, palu prirodu i ropstvo grijehu. Zašto smo to naslijedili? Jer smo bili "u Adamu" kad je stvoren i kad je pao u grijeh. Čovječanstvo je bilo u Adamu, kako kaže Biblija, čitav rod je od jedne krvi, od Adama.
    Isto tako, kao što smo svi bili "u Adamu", Bog je ljudski prirodu stavio u Isusa, odnosno sve ljude. Svi smo bili u Isusa. Kao što Biblija kaže, svi smo umrli u jednome.
    To znači da vjerom u Isusa Hrista, mi smo pred Bogom pravedni, oslobođeni od smrtne kazne koja na kraju čeka nepokajane i sposobni se oduprijeti ropstvu grijeha. Zašto? Jer smo bili "u Isusu" i to dobijamo, isto kao što smo bili "u Adamu" i dobili to što smo dobili od njega.

Rimljanima 5:18 - "Zato, dakle, kao što je sagrešenjem jednog na sve ljude došla osuda, tako i pravdom jednog dođe na sve ljude opravdanje života".

Dakle, Isus je Spasitelj svih ljudi svih vremena. Ono što smo naslijedili od Adama (smrt, palu prirodu, ropstvo grijehu) je naše nasleđe, svaki čovjek se rađa takav. Dok kod spasenja to nije nasleđe, jer je spasenja dar, a dar se mora prihvatiti. Dakle, čovjek mora da prihvati Spasitelja vjerom, da živi "u Hristu" itd, da bi za čovjeka postalo efektivno ono što je Hrist izdejstvovao (pravednost pred Bogom itd). Hrist je sve uradio što je potrebno, to je uradio za svakog čovjeka na zemlji, ali to je dar koji se mora prihvatiti.
    Zato nije tačno da se mogu spasiti oni koji ne vjeruju u Isusa. Ja lično ne vjerujem u to. Isus je jedini put spasenja.
    Bog može da spase one koji možda nijesu znali za Isusa, a živjeli su po svjetlosti koja im je data.
    Ali oni koji su znali i čuli za Isusa a odbili su Ga, odbili dar spasenja, istinu i svjetlost, odbili ono što je On izdejstvovao za čovjeka, teško da oni mogu biti spaseni. Ja ne vidim način za to. Ali ostavljamo Bogu to pitanje.

Kao što kaže jedan teolog, na Sudu neće biti pitanje jesi li bio dobar ili ne, nego će biti pitanje Spasitelja. Jer, čovjek ne može da bude dobar nikako, jer je naslijedio palu, grešnu, sebičnu prirodu, koja ne može biti dobra. Svako djelo koje možda izgleda dobro i čini se dobro, u Božjim očima je prljava haljina. Zašto? Pa zato što je čovjek 100 odsto grešan, njegova priroda ne može da proizvede ništa dobro. Zato nam treba Spasitelj. Svakom čovjeku je potreban Spasitelj.
    Osim što nam se pred Bogom uračunava Njegova pravednost koju je izdejstvovao (jer smo bili "u Njemu" kao što smo bili u Adamu), On nam takođe kao dar koji se dobija jedino vjerom, daje svog Duha da živimo životom ugodnim pred Bogom, da se možemo izboriti sa svojom grešnom prirodom, daje nam ljubav, onu ljubav koja može da voli i neprijatelje, a koja je nemoguća za čovjeka ako mu Bog ne podari tu ljubav. To je Božji dar onima koji su "u Hristu".

Dakle, na Sudu će biti pitanje Sina Božjeg a ne jesi li činio dobra djela. Jer ako na Sudu bude pitanje djela, onda si sigurno mrtav, jer ako sagriješiš u jednome u svemu si sagriješio itd itd itd. Zato je Isus centralna ličnost u istoriji čovječanstva.

Dakle, Isus nije privilegija hrišćana, nego svakog čovjeka na zemlji. To što ga takozvani hrišćani prisvajaju, to je drugi problem. Zato jevreji, muslimani i ostali, ne treba da budu sujetni i da prihvatanje Hrista smatraju kao ostavljanje svoje vejere i prelaz kod hrišćana. Ne. To ne treba posmatrati tako. Prihvatanje Hrista, znači prihvatiti život, ovaj i vječni život. On je Spasitelj svih nas.

Pozdrav

Tako-je

Komentar  Tako-je on 15/10/2013, 16:04

Pretpostavljam da si musliman, jer je ovo njihov pozdrav. Ako jesi, u redu, razumijem da ne vjeruješ u ovo što ja pričam. A ako si projevrejski orjentisan, isto te razumijem.

Nisam musliman, ja sam inace za koncept Tore, a evo da kazem par rijeci za ove izraze:
    Shalom aleichem je hebrejski pozdrav, tacnije znaci mir tebi[vama], a isto tako na arapskom "Selam alejkum" znaci mir tebi[vama]

Skraceno se ovi pozdravi kazu Shalom i Selam, sto znaci mir

Zdravko Vučinić
    Admin

Komentar  Zdravko Vučinić on 15/10/2013, 16:16

Tako-je (citat):Pretpostavljam da si musliman, jer je ovo njihov pozdrav. Ako jesi, u redu, razumijem da ne vjeruješ u ovo što ja pričam. A ako si projevrejski orjentisan, isto te razumijem.

Nisam musliman, ja sam inace za koncept Tore, a evo da kazem par rijeci za ove izraze:
    Shalom aleichem je hebrejski pozdrav, tacnije znaci mir tebi[vama], a isto tako na arapskom "Selam alejkum" znaci mir tebi[vama]

Skraceno se ovi pozdravi kazu Shalom i Selam, sto znaci mir
    Ja sam te obuhvatio ovim mojim citatom: Pretpostavljam da si musliman, jer je ovo njihov pozdrav. Ako jesi, u redu, razumijem da ne vjeruješ u ovo što ja pričam. A ako si projevrejski orjentisan, isto te razumijem.

Ili si jedno ili si drugo. Što god da si, neka si, Bogu si značajan.

Tako-je

Komentar  Tako-je on 15/10/2013, 18:00

Zdravko,
    moram ipak da kazem par rijeci, jer ima izjava koje nisu realne nikako

Pa zato što je čovjek 100 odsto grešan

E ovaj iskaz da je covjek gresan 100 odsto i da zbog toga treba ti vjera u pomazanika[a ne u Boga] nikako ne stima

Sta je onda sa bebom koja se rodi pa umre poslije par minuta, ili poslije nekog vremena, znaci posto ona je 100 odsto gresna, jer je takav covjek, a nije stigla da uzvjeruje da je Isus pomazanik, znaci ide poslije u smrt?

To nije realno nikako

Ima jedna uredba koju je Bog propisao u Tori:
    5 Mojsijeva
    24,16 Neka očevi ne budu pogubljeni zbog dece, i deca neka ne budu pogubljena zbog očeva. Neka svako bude pogubljen zbog sopstvenog greha.

Znaci ova uredba je dosla od Boga, sto znaci da je to njegova volja, tako da i Bog sudi po ovoj uredbi koju je sam i izrekao

jer ako sagriješiš u jednome u svemu si sagriješio

Takodje ova izjava nije nikada bila Bozji koncept, tako da slobodno mozemo reci da je ovo stvarno neistina

Ezekiel 18
    21 A ako se onaj ko je zao odvrati od svih svojih greha koje je počinio i počne se držati svih mojih odredaba i postupati po pravdi i pravednosti, ostaće živ. Neće umreti. 22 Svi prestupi koje je počinio biće mu zaboravljeni. Zbog toga što čini ono što je pravedno, ostaće živ.’ 23 ‘Zar je meni drago da umre onaj ko je zao’, govori Gospod, ‘a ne da se odvrati od svojih puteva i ostane živ?’

Ezekiel 33
    14 A kad onom ko je zao kažem: ‘Umrećeš’, a on se odvrati od svog greha i počne postupati po pravdi i pravednosti, 15 pa vrati ono što je u zalog uzeo, nadoknadi ono što je oteo i počne živeti po odredbama koje život znače, ne čineći nepravdu, ostaće živ. Neće umreti. 16 Svi gresi koje je počinio biće zaboravljeni. Sada po pravdi i pravednosti postupa. Zato će ostati živ.

Price
    24,16 Jer ako i sedam puta padne pravednik, opet ustane, a bezbožnici propadaju u zlu.

A rekli smo da pravednik je covjek koji vjeruje u Boga, i tom vjerom ide Bozjim putevima

Covjek znaci nije 100 odsto gresan od rodjenja, ali vremenom pocne da grijesi i pada, a ono sta ulazi u obzir jeste borba, vjecita borba izmedju dobra i zla, izmedju covjekovih pozuda koje ga mame i covjekove vjere u Boga i njegova obecanja koja covjeka podsticu da ide Bozjim putevima, i da kad padne ustaje

Pozdrav

Sponsored content

Komentar  Sponsored content Today at 03:05

Danas je 8/12/2016, 03:05